Ieva Žilionė „SEPTYNIOS BAIMĖS DIENOS“

Autorius: Bosmanas Regula
Data: 2006-09-20

cover Apie knygą: Ieva ŽilionėSEPTYNIOS BAIMĖS DIENOS
Leidykla: Eridanas (2006)
ISBN: 9986971454
Puslapių skaičius: 237

Ką gi, sveikinu. Tai įvyko. Pasirodė trečioji LFB serijos knyga, ir pasirodė ji absoliučiai daugumai fantastų netikėtai. Šie metai apskritai lepina lietuviškų fantastinių knygų gausa. Panagrinėkime iš savo subjektyvumo varpinės, ar šiuo atveju džiugina ir kokybė.

„Evelina sustingo ant grindų, žvelgdama į seną atvaizdą. Štai žmonės, tikriausiai šeima, gyvenusi šiuose namuose; čia jie atrodo jauni ir laimingi, lyg visa ateitis priklausytų jiems. O kur jie dabar? Vyras ir moteris galbūt jau mirę, mažasis berniukas tapo pagyvenusiu ponu, o poros namai – apleista, tuščia landyne, palikta valkatų ir likimo valiai. „Keistas dalykas laikas. Tą, kas šiandien atrodo be galo svarbu ir reikšminga, jis paverčia vizijomis ir dulkėmis... Gal kada nors viską, kas dabar vyksta, prisiminsiu tik kaip nuotykį, kaip sapną, kaip kažką neįtikėtino ir tolimo...“ p. 194.

Šią citatą parinkau ne dėl to, kad ji būdinga knygai. Atvirkščiai. Nedažni pamąstymai „apie gyvenimą“ nenutolsta nuo siužeto krypties, iš ritmo neišmuša. Veiksmas nuo kokio 20 puslapio sukasi gana greitai: įvykis, dialogas, sprendimas, įvykis, monologas, sprendimas. Tiesa, tai nereiškia, kad veiksmas įtemptas. Nėra nei kvapą gniaužiančių nuotykių, kraują stingdančių avantiūrų, nei į gylį einančios socialinės, psichologinės analizės. Vaizdžiai kalbant, tai ne beatodairiškas lėkimas, būdingas trileriui, šaudant visus pakeliui ir narpliojant intrigų mazgus, ir ne sėlinimas, atidžiai stebint ir tiriant aplinką, žmones, kuriant hipotezes apie pasaulį, kaip galbūt turėtų būti kūrinyje, iškeliančiame ekologines, technologines, socialines problemas. Tai – tarsi bėgimas tvarkinga ristele nuo taško A iki taško B. Gal ir sveika, bet neįkvepia...

Ko gero, kaip tik nukrypimai į šoną nuo pagrindinės linijos šią knygą būtų padarę įdomesne. Kita vertus, mėgstantys nesunkiai ryjamas ir lengvai virškinamas fantastines knygas, turėtų džiaugtis, sulaukę lietuviško pavyzdžio. Jis nepapiktins stiliaus klaidomis, nesukels pasipiktinimo propaguojama moraline ar kitokia bjaurastimi, neužmuš intelektu ©. Perskaitęs jautiesi, kaip peržvelgęs dar vieno fantastinio–politinio trilerio scenarijų, tik reiktų įsivaizduot garsius aktorius ir dar garsesnius sprogimus. (O čia – serialo verta citata: „ Evelina pažvelgė į ilgą kruviną rėžį ant tyrėjo dešiniojo skruosto ir nesusilaikiusi palietė jį pirštų galiukais: – O Dieve... Nenorėjau tavęs taip užgauti! “ (p. 175))

Tai ką mes turime šioje knygoje–scenarijuje? Pasaulį, nutolusį nuo mūsiškio ne tiek jau daug. Jame – robotus, padedančius namų ruošoje ir šmirinėjančius gatvėse, smegenų plovimą, ekologines problemas, politiką, nusikaltėlius, žaliuosius ir mmm… leiskite truputį pavartyti… na, dar ne visai tyrus policininkus ir santūrias simpatijas tarp priešingų lyčių atstovų (jei būsit geri, pasakysiu, ar kas nors knygoje bučiuosis). Taigi, bemaž tą patį, ką ir dabar, išskyrus robotus ir kai kurias naujų technologijų apraiškas. Žmonės tokie patys. Jų problemos tos pačios, suktybės – irgi; tik štai galimybės kitos. Ir blogieji, kaippaprastai, turi tų galimybių daugiau už geruosius.

Pagrindiniam blogiečiui skersai kelio stoja ir Evelina – pirma atsitiktinai, paskui tyčia. Mergina iš pradžių atkakliai nesusigaudo, į kokį tinklą papuolė, tačiau vėliau – o džiaugsme! – jai paaiškėja tai, kas skaitytojui jau seniai aišku, ir Evi ima kovoti. Tai nelengva, juk Blogio užnugaryje nusikaltėliai ir aukštosios technologijos, jo priedanga – niekuo dėti protestuotojai. Evi nepasitiki nei pastaraisiais, nei policija, bet jai reikia įvykdyti mirusios tetos priesaką – perduoti labai svarbią informaciją. Jai teks išsiaiškinti, kas tas žmogus, kurį reikia surasti. Pradžioje sakiau, kad nėra kvapą gniaužiančių nuotykių. Pataisa: pačių nuotykių tai yra. Kur ne kur liejasi kraujas ir dūžta šukės, o gal net gyvenimai. Nuotykiai galėtų gniaužti kvapą, jei, jei... Jei būtų kitaip aprašyti? Jei neįtartum, kad vis tiek laukia hepiendas, nors gal ir ne visiems? Jei skaitytojo, šiuo atveju mano, skonis būtų kitoks? Tikslaus atsakymo nebus.

Romano veiksmas vyksta Europoje, o kur tiksliai, neaišku, – pasaulio politinis žemėlapis smarkiai pasikeitęs, iš vardų ir pavardžių taip pat sunku ką nors spręsti. Tiesa, valdžios rinkimai vyksta taip pat įkyriai... Vienas iš įdomesnių ėjimų – senamiesčio vaizdavimas kaip apleistos, tik keistuolių ir nusikaltėlių lankomos teritorijos. Ir, aišku, menininkų. „Senamiestyje vis dar išlikęs vienas kino teatras. Visiems meno studentams beveik privaloma pramoga – nueiti ten pasileisti senųjų filmų. Vien dėl to universitetas ir išlaiko šį pastatą, žinoma, minimaliai investuodamas. Juk žavesys ir slypi jo archaiškume, o dar ta daugybė apleistų pastatų ir mirusio gyvenimo dvasia...“ (6 p.) Egzaltuota? Na, čia pati pradžia, Evi dar naivi gudrutė mergiotė... Kai vėliau jai teks slapstytis tame senamiestyje, gal „mirusio gyvenimo dvasia“ ir neatrodys tokia žavinti. Viskas, stop. Labai nesinori pasakoti detalių, kad nesugadinčiau skaitysiantiems knygą viso reikalo. Tuo labiau, kad kai kuriuos vingius turbūt atspėsite ir taip...

7 baimės dienos, kurios jūsų neišgąsdins

Komentarai

Skaitytojas 2006-09-22 07:01:05
Knyga būt gerai, bet nei smurto, nei kokių pikant scenų.. Tarsi būtum pirkęs dešrą, o gavęs tik ją iškvėpintą popiergalį.Autorei palinkėčiau sveiko aštrumo.
Skaitytojas 2006-09-22 13:10:48
Jo, turbūt labai įdomi knyga, kad TIEK komentarų sulaukė.

dar-ne-skaitytojas
Skaitytojas 2006-09-23 07:30:46
Komentarų skaičius visai nesusijęs su knygų įdomumu. Pigus skandalingas niekalas gali surinkti tų komentarų apsčiai, bet nuo to jo vertė nepadidėja nė centu.
Skaitytojas 2006-09-24 18:53:01
Kita tikimybė, kad niekas tos knygos neskaito ir todėl nekomentuoja. Aš pradėjau skaityti, bet kol kas dar nebaigiau. Kankinuosi. Labai jau nuspėjamas siužetas. Viskas jau matyta, girdėta, ragauta ir t.t. Neįdomu.
Lina Krutulytė 2006-09-25 12:32:31
Ar jau yra knygynuose?
Skaitytojas 2006-09-25 12:54:37
seniai.
Skaitytojas 2006-10-02 12:50:09
Na as perskaiciau, gana greit ir lengvai skaitosi. sakyciau labaiu detektyvas negu fantastika. Manu nei prastas nei labai geras veikalas. Pliusas gal tas kad autore lietuve.
Skaitytojas 2006-10-27 20:32:58
dar tik 68 puslapiai. o jau. lenda "valdiška kalba" (nu kas sako "prisigalvodame įvairių veiklų", kalbedamas apie vaikystę? gerai dar kad ne "veikų")

Vienas sakinys nutraukė skaitymą, kol prasikikensiu. "tačiau tuo metu visai šalia jo suzvimbė paralyžuoklio spindulys". (68psl. 8eilutė). taip ir norisi paklaust - o batai virš galvos nezvimbė?

Stilius lengvas, detektyvinis, fantastikos LFB serijai per mažai.

/E-vil/
Skaitytojas 2006-10-28 22:04:37
Kabodamas ant "sraigtinio propelerio" (c) perskaiciau. Viskas dar blogiau nei tikejausi. Autorei rekomenduoju ishsitrint ish atminties Star-Wars, ishmest ish galvos minti "cia fantastika, cia galima viskas", apsilankyt bent vienam Lituanicone (ten protingi zhmones protingai apie fantastika shneka), ir kita knyga parodyt ne Eridano beprociams.

Stilius +
Turinys -
Shtampai --

Su pagarba, bet be susizhavejimo - /E-vil/
btw., autografo noreciau, o Jus noretumete tekshtelkt man antausi.
dzedavinas 2009-03-25 16:46:41

Gal kas  zino ar eridanas moka honorara uz romanus,jai moka tai kiek?Jai apsimoka tai tada parasysiu pora romanu gal susidomes:)

Furija 2009-03-25 22:05:43

Tai parašyk kokius 10, o tada duok žinią, kaip sekėsi :)

Furija 2009-03-27 15:12:51

Siaip tai moketi turetu maziausiai 6 tukstancius litu uz viena knyga.

Petras 2009-03-28 23:13:11

Baikit juokus. Prašyk bent 60 000 USD.

velniava 2009-03-29 07:14:00

Jai 60 000 USD uz knyga moka, tai kokiu tirazu eridanas tas knygas leidzia?Jai cia rimtai tai imu susidometi...

dzedavinas 2009-03-29 07:42:39

Koks romanas Lietuvoje butu labiau perkamas ir geriau priimtas: mokslines fantastikos ar fentezy?Gal kas nors zinote?

Psichas vienišius 2009-03-29 10:22:27

Erotinė - kovinė fantastika būtų pats tas. Svarbiausia, kad viskas vyktų tuo pat metu :D

morka 2009-03-29 15:45:22

Nesamone,labiausiai Lietuvoje pirktu koki nors mokslini-fantastini-trileri su ziupsniu pamastymu.Tiesiog kopijuok Sergejaus Lukjenenko stiliu ir viskas bus gerai,nes nera zmogaus kurio neveza Lukjanenko Lietuvoje:)

Petras 2009-03-29 17:33:01

Dzedavinai, rašyk bile ką, tik pirma paimk pinigus, o romanus pažadėk po metų kitų.

dzedavinas 2009-03-30 12:17:41

Nepavyks- leidyklu siais laikais lengvai nepergudrausi:)Parasiau izanga,paskaiciavau,kad man reikes rasyti vienam storam romanui 3metu,tada reikes viska perrasyti i diskeli word formatu ir ieskot kur isleist.

Matas 2009-03-31 12:40:20

Nu jo - kaip ir rimtai apsvarstyta problema

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.