Igor Kurdin, Peter Huchthausen, R. Alan White „HOSTILE WATERS“

Autorius: Ivy Mike
Data: 2003-03-19

cover Apie knygą: Igor Kurdin , Peter Huchthausen , R. Alan WhiteHOSTILE WATERS
Leidykla: St.Martin's Press (1997)

"Tai vienas iš labiausiai patraukiančių bei tikroviškų pasakojimų apie povandeninius laivus, kokį man yra tekę skaityti"

Tom Clancy

Pradėsiu gal ne visai nuo to galo, bet: ši knyga, mano nuomone, vienareikšmiai geresnė už filmą "K-19: The Widowmaker". Toks palyginimas daug kam pasirodys ne visai korektiškas (jis, pagaliau, toks ir yra), tačiau… Tiems, kas žiurėjo K-19 ir dėl to (galbūt) mano, kad neverta skaityti šios knygos - pamirškit, filmui iki jos labai toli…

Knygoje (kaip, beje, ir filme) pasakojama apie Tarybų Sąjungos atominį povandeninį laivą, kuris patiria avariją. 1986 m. rugsėjo 4 d. atominis povandeninis kreiseris K-219 išplaukia į patrulinį reidą prie JAV krantų. Ginkluotė - be torpedinių aparatų bei torpedų jiems, laive yra 16 balistinių raketų, kiekviena - su trimis atominėmis kovinėmis galvutėmis. Spalio 3 dieną laive įvyksta avarija, kuri sukelia pavojų ne tik laivui ir jūrininkams, tačiau ir visam pasauliui.

Kūrinys parašytas, remiantis tikrais dokumentais bei pasakojamų įvykių dalyvių prisiminimais. Du šios knygos autoriai (I.Kurdin ir P.Huchthausen) patys yra tarnavę kariniame laivyne (atitinkamai TSRS ir JAV). I.Kurdinas netgi kurį laiką tarnavo starpom'u (vyriausiuoju kapitono padėjėju) povandeniniame laive, apie kurį pasakojama šioje knygoje, todėl tikėtina, kad neblogai pažįsta ekipažą, plaukusį laivu, kai įvyko avarija.

Knygą sunku pavadinti absoliučiai dokumentiniu kūriniu. Dokumentų apie tai, kas vyko povandeniniame laive bei aplink jį avarijos metu, nėra išlikę labai daug (o ir išlikę dokumentai dar ne visi yra išslaptinti), asmenys, dalyvavę įvykiuose, jau toli gražu ne visi gyvi - o ir gyvieji, matyt, ne viską prisimena ar nori/gali papasakot. Atsiranda spragos, kurias autoriai remdamiesi savo tarnybos patirtimi, sveiku protu ir situacijos įsivaizdavimu, pasistengė užpildyti. Tai pavyksta tikrai labai gerai, tačiau vis dėlto vietomis susidaro įspūdis, kad veiksmo linija tam tikrais atvejais tikrovėje galėjo būti ir truputį kitokia. Tai jokiu būdu nėra priekaištas autoriams ar šiai knygai (greičiai netgi visiškai atvirkščiai). Pagaliau, patys autoriai knygoje kreipdamiesi į skaitytoją sako: "Dialogai ir komandos, pateiktos knygoje, gali skirtis nuo žodžių nuskambėjusių tikrovėje. <…> Tačiau nepaisant to, visi pagrindiniai faktai, išdėstyti knygoje, yra tikri".

Kūrinys labai įtraukiantis. Jį galima rekomenduoti ne tik skaitytojams, besidomintiems naujausia istorija, bet ir politinių detektyvų mėgėjams. Tiesą sakant, ši knyga įtampa netgi pranoksta daugumą politinių detektyvų, nes skaitydamas visada turi omenyje, kad viskas, apie ką pasakojama vyko iš tikrųjų, ir visi pavojai, kuriuos patiria povandeninio laivo įgula (ir visas pasaulis), nėra tiesiog rašytojo fantazijos vaisius. Skaitydamas visas persismelki ta įtarumo bei priešiškumo atmosfera, kuri tvyrojo pasaulyje nebylios supervalstybių kovos metais.

Verdiktas: Kaip minėjau, knygą ne visai išeina pavadinti absoliučiai dokumentiniu kūriniu (kita vertus, bijau, kad dauguma "dokumentikos" yra dar toliau nuo tikrovės, nei šis kūrinys). Nepaisant to, (gal kaip tik dėka to) tai - puiki knyga apie vieną iš šaltojo karo epizodų.

Verta!

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.