Indrė Jonušytė „ROŽIŲ SALA“

Autorius: Knygyno Pelė
Data: 2005-03-24

cover Apie knygą: Indrė JonušytėROŽIŲ SALA
Leidykla: Rosma (2005)
Puslapių skaičius: 288

Rūta Tėja tiki meile. O aš?

Kažkodėl šito pirmiausia paklausiau savęs, perskaičiusi erotinio meilės romano žanrui priskirtą Indrės Jonušytės knygą saldžiai gražiu viršeliu ir nemažiau saldžiai gražiu pavadinimu "Rožių sala".

Pasidarė šiek tiek liūdna, nes tikrai nebeturiu tokio jaunatviško romantizmo, nebejaučiu tokio skausmo ir tokios jausmų įvairovės, nebepatiriu tokių svaigių sielos (ir kūno) nuotykių, kokius išgyvena knygos herojė Rūta Tėja.

Drauge teko prisipažinti, kad visą laiką kiek iš aukšto žiūrėjusi į tokią literatūrą (ai, tie mergaitiški ir moteriški romanai), šį kartą paprastą ir sklandų pasakojimą apie jaunos lietuvaitės klajones po pasaulį, ieškant savo didžiosios, savo vienintelės meilės, skaičiau susidomėjusi. Man tai priminė savotišką šiandieninės dvidešimtmečių kartos dienoraštį, tylią ir jautrią išpažintį, netyčia išgirstą darganotos nakties vidury, jaukiai traškant židinio ugniai.

Jaunajai autorei pavyko išvengti tokioje lektūroje masiškai paplitusios banalybės ir paviršutiniškumo. Gal todėl, kad ji nesivertė per galvą ir nesinėrė iš kailio, norėdama kuo įmantriau papasakoti stebuklinę meilės istoriją. Jos istorija labai žemiška, konkreti, net pamokanti, o kartu įtikinama ir pakankamai suvirpinanti skaitytojų širdis. O gausios erotinės scenos nėra savitikslės ar neskoningos. Tiesiog toks dabar yra gyvenimas: intymus ir atviras, aštrus ir margas iki negalėjimo.

Indrė Jonušytė - drąsi mergina. Kažkodėl man atrodo, kad lygiai tokia pat kokio nors užsienio autoriaus verstinė knyga būtų iš karto atsidūrusi ant bangos, būtų sukėlusi nemažai pasipiktinimo ir diskusijų, liaupsių ir priekaištų. O ką jau tokio erotiško, originalaus ir pritrenkiančio galime parašyti mes patys? Bet juk galime.

Tarkim, "Rožių sala" įdomi ir tuo, kad, be jaudinamai aprašytų universalių, visuotinai eksploatuojamų meilės ir sekso temų, literatūriškai įprasmina šiandieninio Lietuvos jaunimo socialinę situaciją.

Didelė dalis to jaunimo ne iš gero gyvenimo blaškosi po pasaulį ir bando jį perprasti, bando pirmiausia sau jį pasiaiškinti, o po to kažkur kažkaip prisitaikyti, pagauti už uodegos savąjį likimą. Visa tai persipina su skausmingomis jaunatviškos meilės paieškomis, yra gana dramatiška ir lengvai atpažįstama.

Autorė, ko gero, kosmopolitė, kaip ir romano herojė, tačiau jas abi jaudina ir meilė tėvynei, gimtajam kraštui. Ilgesys, benamystė, nerimas niekur nedingsta. Jis yra visos knygos fonas, pamušalas, gerokai skiriantis ją nuo įprastos holivudinės istorijos.

Kita vertus, kažkas jau pastebėjo, kad "Rožių sala" kiek primena garsųjį "Seksą ir miestą". Tokia pat drastiška ir atvira pasakojimo faktūra, lakoniški pastebėjimai, nenuspėjami siužeto vingiai. Matyt, esame labai panašūs. Gyvename skirtinguose žemynuose, bet tuo pačiu metu. O kur dar globalizacijos įtaka, kur dar ore sklandančios idėjos, kur amžinas ir visuotinas troškimas - per kančias į žvaigždes?..

Kaip ir daugelis kitų žmonių, šiek tiek bijau rožių. Pernelyg puošnu ir tobula.

Todėl ir Indrės Jonušytės knygos pavadinimas mane kiek sutrikdė. Vėliau paaiškėjo: daug romano veiksmo vyksta Graikijoje, Rodo saloje. Šios salos pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio "rožė" arba "erškėtrožė".

Maža to, antrasis Rūtos vardas Tėja graikiškai reiškia "deivę".

Tuomet pamaniau sau: su simboliais ir metaforomis autorė aiškiai rizikavo (nesunku būti apkaltintai komerciniu požiūriu), bet rezultatas - patrauklus ir motyvuotas (mažai arba visiškai neskaitantiems tokie savotiški "kabliukai" visai ne pro šalį, o daug skaitantieji turi kiekvienas savo supratimą apie "pelus ir grūdus"). Manau, kad su manimi sutiks tie, kurie šiek tiek pavargo nuo egzistencinio pobūdžio materijų bei intelektualiosios literatūros perkrovų. Tie, kurie pasiilgo paprastų, senų, kaip šis pasaulis, dalykų: saulės, jūros, meilės. Džiaugiuosi, šiek tiek viso šito radusi Rožių saloje. Tiesa, anot autorės, nežinia ar iš tikro egzistuojančios. O kas gali pasakyti, ar egzistuoja visa kita?

Lietuviškai erotiškai

Komentarai

bakoozhe 2005-03-24 19:06:34
O kiek kaštuoja šis kūrinėlis?
murmt 2005-03-24 19:38:06
Pvz., čia rašo, kad ~18 lt : http://www.super.lt/?content=product&prod_id=5093
Neringa 2005-03-25 07:12:56
Knygos viršelis - intriguojantis, pati knyga... hmmm... gerai, kad taip apžvelgta - neskaitysiu. Rožių vanduo ir tiek.
Tabita 2005-10-29 06:47:32
Sis kurinelis kainuo 18,90 lt. Masiulio knygyne. Pavarciau ir uzsimaniau isigyti - lengvas skaitalas pries miega. ;)
Next 2005-03-25 15:58:55
Mokyklų knygyne kainuoja pigiau.
Perskaičiau. Man patinka kvepiantis vanduo...
Lince 2005-06-01 16:00:55
O-o, norėčiau nusipirkti, bet kad niekur nebėra. Kur paklausiu, sako, jau išpirko. Teks eit bibliotekon, nors ten šimtą metų jau nebuvau.
Jokiom rašliavom nepasitikiu. Tik kai kažkas suintriguoja ir pati perskaitau, susidarau nuomone.
Edita 2005-06-01 17:06:17
Čia jau minėjo, kad yra super.lt galima nusipirkti. Kaina 16,15
Aurelia 2005-06-01 20:11:54
Lengvai, besiskaitanti knygute,neblogas jaunos lietuviu rsytojos debiutas.
Lince 2005-06-06 14:21:17
Acha, pažiūrėjau super.lt. 16,15 plius 5 lt pristatymas. Brangoka. O paskaityti norisi.
Edita 2005-06-07 08:30:48
Aš dar susirandu koki nors kolega, kuriam reikia kokios nors knygos. Išlaidas pasidaliname.
Valdas 2005-12-20 15:05:41
Fainuolka Indrė. Jos romaniuks populiaresnis už senųju letuviškos literatūros vilkių šedevrus. Man patiko. Drąsu, smagu. Lauksiu naujų kūrinėlių.
Ausra 2005-07-29 05:47:24
Nuostabi knyga! Aciu Rutai uz knyga!

Pasisemiu drasos!!!!!!!!

Tai nera lengvas skaitalas prie miega, si knyga ypatinga!

Skaiciau daugeli lietuvisku autoriu, Rutos stilius drasus,nebanalus,jaudinantis.

Atradau save sioje knygoje.

Beje , o apie graikus....visa tiesa...
sandrute030928 2010-07-27 18:40:07

nuostabi knyga :) verta demesio ,rekomenduoju

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.