Isaac Asimov ,,Fondas”

Autorius: Silverwoof
Data: 2012-10-11

Isaac Asimov

Isaac Asimov (1920 – 1992) – JAV rašytojas fantastas, mokslo populiarintojas, pagal profesiją biochemikas. Parašė apie 500 knygų, daugiausia grožinių kūrinių. Asimov daugiausia rašė mokslinę fantastatiką. Daugkartinis Hugo ir Nebula premijų lauretas.

Vienas garsiausių Asimov darbų yra ,,Fondo” serija (Fondo preliudas, Pakeliui į Fondą, Fondas, Fondas ir Imperija, Antrasis Fondas, Foundation’s Edge, Foundation and Earth), o šalia jos Galactic Empire serija ir Robot serija, kurių veiksmas vyksta ,,Fondo” pasaulyje.

Fondas

Ši knyga tarsi sunarstytą iš kelių epizodų, atitinkančių skirtingus laikotarpius. Kiekvienas naujas skyrius, tai naujas apsakymas, bet sekantis labai logišką struktūrą.

Psichoistorikai - čia susiduriame su Hariu Seldonu, Fondo įkūrėju. Jis ir grupelė žmonių visą savo gyvenimą paskyrė fondo įkūrimui, kuris turi padėti visatai pakilti po artėjančio Imperijos žlugimo, po kurio seks visiškos anarchijos ir tamsos periodas. Seldono negatyvios ateities prognozės neramina vietinę valdžia, kuri pasistengia juo atsikratyti – kartu su visais enciklopedistais ištremia į Terminuso planetą.

Enciklopedistai - prabėgo šiek tiek laiko ir Imperija pradeda po truputį griūti. Ši griūtis atsiliepia ir Terminuso planetai. Pagal senąją santvarką svarbiausia planetos užduotis yra toliau tęsti Seldono sukurto Fondo veiklą – rašyti galaktikos enciklopediją. Todėl ne nuostabu, kad globėjų taryba visiškai neskuba veltis į politiką, kuomet kraštui pradeda grąsinti šalia esanti atskilusi karalystė.

Man šis apsakymas labiausiai patiko, nes tų enciklopedistų naivumas ir idealizmas tikrai man primena mūsų akademinių struktūrų realybę.

Merai – irstant Imperijai ir nykstant per amžius sukauptoms žinioms Fondas pasinaudoja savo moksliniu išmanymu ir sukuria religiją, kuri išesmės tėra užsimaskavęs mokslas. Terminuso planeta pradeda patarnauti aplinkinėms karalystėmis savo žiniomis – siunčia savo religinius vadovus į kitas planetas, o Fonde apmoko tų planetų žmones. Anakreono planeta nebesitenkina esama jėgų pozicija ir nusprendžia Fondą perimti, kartu su visais religiniais centrais t.y. mokslo centrais.

Pirkliai / Prekybos karaliai - Fondas tvirtai įsišaknijo aplinkinėse keturiose karalystėse. Naudodamiesi religija jie išesmės perėmė valdžią į savo rankas. Tačiau naujų žemių su senais metodais nebepavyksta paiimti, nes šios kratosi Fondo religijos suvokdamos, kad ji tėra įrankis valdžiai periimti. Šį kart naujas variklis tampa prekyba.

  • Pirmą kartą išleista: 1951 m.
  • Perskaičiau: 2012 m. kovo 16 d.
  • Knygos įvertinimas: 4/5
  • Leidykla: Eridanas
  • Puslapiai: 223 psl
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.