Jack Higgins „ERELIS NUSILEIDO“

Autorius: Ruslanas Rokas Arbušauskas
Data: 2002-11-25

cover Apie knygą: Jack HigginsERELIS NUSILEIDO
Leidykla: Jotema (2002)
ISBN: 9955527056
Puslapių skaičius: 357

Dauguma mūsų, vyresnių nei ketvirtis amžiaus, įpratę, kad knygose, o juolab filmuose, vaizduojančiuose Antrąjį Pasaulinį karą, nacistinės Vokietijos kariai yra niekšai, užkariautojai, prievartautojai, skerdikai. Na, mažų mažiausiai - blogiečiai.

Šis britų rašytojo J.Higinso romanas vokiečius vaizduoja visai kitokius: ir jiems nesvetimi pareigos, žmogiškumo, užuojautos ir kiti žmogiški jausmai.

Ar skaitydami sovietmečiu rašytas knygas kur nors aptikote, kad vokietis karininkas, grįžęs iš kovos mūšių prie Leningrado, dar nepasiekęs Berlyno, kažkur okupuotoje Europoje būtų užstojęs į koncentracijos stovyklą vežtą žydų mergaitę? Šioje knygoje yra toks epizodas. Dėl savo poelgio karininkas ne tik neteko užtarnautų atostogų, bet ir pateko į mirtininkų būrį. Kartu su visais savo kariais, kurie užstojo savo vadą. O tai - neregėtas vokiečių karių garbės, draugiškumo įrodymas.

Beje, būtent toks karių gerumas, kai jie gelbsti nieko nekaltus žmones ir sužlugdė knygoje aprašomą karinę operaciją, kai "vokiečių žvalgybininkai, persirengę anglų desantininkais, užėmė pajūrio miestelį Anglijoje ketindami įvykdyti neregėto įžūlumo operaciją".

Galiu iškart pasakyti: ši operacija - pagrobti arba nušauti tuometinį britų premjerą Vinstoną Čerčilį. Jei tai - ne rašytojo išmonė, galima sakyti, kad tai tikrai neregėto įžūlumo planas. Ir nors išdaviau paslaptį, kad operaciją nepavyko, neskubėkite manęs smerkti. Paskutiniai puslapiai pateikė tokių staigmenų dėl operacijos ir jos baigties, kad dar ilgai galvojau "o kas, jeigu..."

Gi prasideda knyga kiek vangokai - neva rašytojas (rašau "neva", nes manau, kad tai gali būti tik rašytojo išmonė) atvažiuoja į nedidelį Šiaurės Norfolko grafystės miestelį Standlį Konsteblį. Čia vietos kapinėse jis ieško istorijos savo knygai. Tačiau tai, ko ieško, nerado. Tačiau aptiko daug vertingesnę užuominą, vėliau tapusią romanu.

Kai kurių romaną skaičiusių žmonių nuomone, rašytojas per daug gerai atsiliepė apie nacių karius. Nesutinku su tuo. Visi knygos personažai aprašyti gyvai: su visais trūkumais ir privalumais.Tai ir aukštieji nacistinės Vokietijos vadai (Hitleris, Himleris ir kiti), kovojantys slaptus karus tarpusavyje, ir Standli Konsteblio gyventojai, tipiški provincijos anglai (žinote posakį - "mano namai - mano tvirtovė"), ir vokiečių desantininkų vadas pulkininkas Kurtas Šteineris, savo pareigą vykdęs iki galo, ir spalvingi jo kariai, tarp kurių ir vienas itin atstumiantis personažas - anglas išdavikas,

kovojantis nacių pusėje, Prestonas.

Knygoje radau ir vieną įdomų, man visiškai naują faktą. Pasirodo, airių ir anglų priešprieša prasidėjo ne praėjusio amžiaus vidury, o žymiai anksčiau. Ir kad kovoje su Anglija, naciai bandė verbuoti Airijos respublikonų armijos (IRA) karius.

Vieną, šiai konkrečiai operacijai, pavyko užverbuoti. Airio Liamo Devlino personažas įsiminė bene labiausiai. Jei airius europiečiai laiko girtuoklių tauta, tai Devlinas - tipiškas jų atstovas. Įsiminė jo lengvabūdiškai mestelta frazė: "Pasaulis tėra nevykęs pokštas, kurį Visagalis sugalvojo vieną dieną, kai buvo prastai nusiteikęs. Man visada atrodo, kad tą dieną jis buvo pagiringas". Nepaisant to, Devlinas paliko gero žmogaus įspūdį. Vien ko vertas siužeto vingis apie jo ir vietos gyventojos Molės meilės istoriją bei džentelmenišką jo poelgį gelbstint Molę nuo vietinio prievartautojo.

Kartą nuvažiavęs pas mamą, radau ją bebaigiančią skaityti šią knygą. Ji atsiprašė, kad kol kas negali manęs užimti, kol nebaigs skaityti. Kai iš jos paėmiau knygą, supratau, kad nors karinės operacijos baigtis aiški, knyga taip įtraukia, kad sustoji perskaitęs tik paskutinį puslapį. Taigi, "Erelis nusileido" - įtaigiai, gyvai ir lengvai parašyta knyga. Perskaitoma greitai, tačiau atmintyje liekanti ilgai. Rekomenduoju visiems, norintiems į Antrąjį pasaulinį karą pažvelgti iš kitos pusės.

Įtraukli istorija...

Komentarai

Justinas 2002-11-25 07:46:39
Na, dabar tai Foxas šoks į trasą cheche
Valdas 2002-11-25 10:33:49
O kodel? Ar jis II pasaulinio ekspertas, ar vokieciu nemegstantis? :)
Foxas 2002-11-25 12:05:10
2 Justinas

Nu jau įšokau 6_tongue
Knygos neskaičiau, tačiau mačiau pagalją pastatytą filmą.
Apie vokiečių karius nieko blogo negaliu pasakyti. Aplamai, karas yra šlykštus dalykas, nepriklausomai už ką kovojama.
Prisimenu dar vieno filmo epizodą. Ten diversinis būrys pagauna Vokiečių karininką, kuris papasakoją viską ką žino. Pats nemėgsta karo, tačiau garbė aukščiau už viską. Ir su savim nešiojasi Dantės tomelį. kai diversantų vadas pasako, na daba viskas, teks sušaudyt, tas paprašo tik, kad leistų pabaigti knygą ir parašyti laišką. laiška leido parašyt, o va knygos perksiatyti - nea. Iš viso filmo tik tai ir įsiminė.

2 Valdas

Mes su Justinu kap broliai, kurie nesutaria, kam priklauso žaisliukas.nunciak
neziniukas 2002-11-27 12:05:53
vat as neskaiciau sitos knygos ir nemaciau filmo...:(...o gal kas gali mania trumpai apsviesti?apie ka? ar gera? ar verta skaityti?haaa??
Z Justinas 2002-11-28 06:11:21
Perskaityk apžvalgą, ir nereikės tokių klausimų uždavinėti...
marmlo 2002-12-01 10:41:17
kažkada mačiau filmą. įspūdį paliko, bet nemanau, kad skaitysiu knygą. alien
Shapalas 2003-01-03 15:35:23
As skaiciau knyga sita :)) padovanojo man ja dede su kaledom... seip visai faijna knyga, taciau jei butu vien tik apie karius ir kara butu neydomi, o cia ytrauiama ir Liamo devlino meiles istorija ir seip smagiu nutikimu, kurie tikrai ydomus. Tikrai faijna nuotykine knyga
Simas 2003-05-01 11:38:01
Labai puki knyga, viena geriausiu kuria skaiciau. Gaila aisq kad su liudna pabaiga> Beje, Laimo devlino herojus taip pat yra ir kitoj higginso knygoje, Atpildo valanda.
BumBum 2006-04-29 18:46:08
Šitą knygą dar įmanoma rasti knygynuose?
Miau 2006-06-08 08:12:29
Ne visada ir gyvenime vokieciai-tik fasistai ir zudikai, o sajungininkai - gerieciai...:(
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.