Jack Kerouac „KELYJE“

Autorius: Krekas
Data: 2006-02-07

cover Apie knygą: Jack KerouacKelyje
Leidykla: Baltos lankos (2004)
ISBN: 9955584475
Puslapių skaičius: 352

Tai idėjinė knyga. Idėjinė pradedant forma, kurios autoriui neleido įgyvendinti leidėjai, ir baigiant mintimis tos kartos, kuri 1950-60 m. drebino JAV.

Ši karta gavo sudaužytosios (angl. "beat") vardą: bitnikų vaikystę sudaužė trečiasis XX a. dešimtmetis (ekonominės depresijos metai), jaunystę - Antrasis pasaulinis karas (atominės bombos panaudojimas). Jie išmoko gyventi šia diena ir neturėti iliuzijų, kad žmogus gali ką pakeisti. Po jų atėję hipiai manė, kad pasaulį išgelbės meilė ir taika (įdomus bitnikų ir hipių kūrybinio palikimo skirtumas: pirmieji turėjo savo literatūrą, bet neturėjo muzikos, o antrieji kūrė savo muziką, tačiau nepaliko literatūros). Bitnikai neturėjo kuo tikėti. Tačiau jie turėjo prieš ką maištauti - prieš miesčioniškumą plačiąja prasme, t. y. prieš "įsikurti sėsliai" ir "turėti, kaupti". Geriausia maišto išraiška tapo lėkimas keliu, vedančiu ir į nežinią (karti patirtis, kad nežinai, kas tavęs laukia rytoj), ir į pasaulį ("jis žinojo, kad kelias bus įdomesnis ir įdomesnis, o labiausiai priekyje, visada priekyje", 324 p.).

Šios knygos istorija prasideda 1951 m., kai J. Kerouac'as per keletą mėnesių beprotišku tempu "atkala" rankraštį apie savo margą pastarųjų penkerių metų gyvenimą. Rankraštį, kurį sudarė į apie 36 m ilgio vientisą ritinį suklijuoti mašinraščio lapai ir kurio tekstas buvo viena ištisinė pastraipa su keliais tarpais ir be jokio kablelio. Tai buvo ir idėja (išvyniotas ritinys priminė kelią), ir būtinybė (nuolatinis naujo lapo dėliojimas į rašomąją mašinėlę rašytoją blaškė, todėl buvo rastas paprastas sprendimas - lapus suklijuoti į vieną juostą). Aišku, kad tokį rankraštį spausdinti atsisakė visi leidėjai. Tik praėjus šešeriems metams, po daugelio pataisymų, padalintas į 5 dalis, "sukarpytas" į 450 puslapių rankraštį, romanas pagaliau išspausdinamas. Ir iš karto tampa kultiniu: J. Kerouac'as tituluojamas bitnikų kartos Homeru, o "Kelyje" lyginamas su "Odisėja".

Knygos forma revoliucijos padaryti nepavyko. Kiek geriau sekėsi plaukti prieš srovę stilistine prasme: autorius atmetė literatūrinės kalbos naudojimą romane ir įvedė dokumentiką (visa jo kūryba autobiografinė), naudojo sąmonės srauto techniką ir laisvąsias asociacijas, nepaisė rašybos ir skyrybos taisyklių, išplėtė tam tikrų žodžių prasmes. Vis tas noras būti kitokiu...

Turinys nebuvo toks maištingas kaip forma ir stilius. Romano siužetas - kelionės aprašymas: kelionės, kurioje stabtelėjama tik trumpam, kurioje sutinkami bei paliekami ir draugai, ir pakeleiviai, kurios kryptį gali pakeisti kad ir geras bibop'o* koncertas, kurios tikslas - bet kuri JAV ar Meksikos dalis, nes "juk kelias - tai gyvenimas." (246 p.)

Knygą sudaro penkios dalys - penkios kelionės. Apie tai, kaip gyventa tarp kelionių, romane užsimenama keliais žodžiais, nes svarbiausia - gyvenimas ant ratų. Lėkimo automobiliu aprašymas kuria intensyvaus gyvenimo jausmą: miestai ir miesteliai keičia vienas kitą - L. A., N. Y., Čikaga, San Franciskas, Denveris, Vašingtonas, Meksikas (skaitant praverstų JAV žemėlapis ar geros geografijos žinios). Jiems apibūdinti skiriama pora sakinių, kurie dažniausiai apibendrinami taiklia fraze, atskleidžiančia didmiesčio esmę, pavyzdžiui, "LA vienišiausias ir žiauriausias Amerikos miestas; žiemą ir Niujorkas palieka mirtinai nejaukaus, bet kažkur, kai kuriose gatvėse vis tiek rusena kažkokio ekscentriško draugiškumo atmosfera. LA - tai džiunglės." (99-100 p.).

Pagrindinis įvykių variklis - Dinas Moriartis, "beprotiškas gūsis", genantis į kelią. Jis negali išsėdėti vietoje, todėl neturi pastovaus darbo. Kadangi neturi darbo, todėl dažniausiai neturi ir pinigų. Kadangi "šlamančiųjų" nėra, kartais tenka pyktis ir su įstatymu: smulkios vagystės, valkatavimas. Tačiau tai neužgesina noro lėkti per Ameriką, per gyvenimą.

Negali namie išsėdėti ir draugai - "Jį stačiai iš proto varė visa šita jovalynė: džemas ant grindų, visur išmėtytos suknelės, kelnės, cigarečių nuorūkos, priskretę indai, atversto knygos - tai buvo mūsų didysis forumas. Kiekvieną dieną pasaulis dejavo, norėdamas pasisukti, o mes tęsėme siaubingus nakties tyrinėjimus." (154 p.). Kelyje jie - "gauja arabų, vykstančių išsprogdinti Niujorko"** (135 p.). Giminaičiai irgi ne ką geresni: pavyzdžiui, Selo (veikėjo, kurio vardu parašytas romanas) teta "pynė didžiulį kilimą iš visokių mūsų šeimos per metų metus sudėvėtų drabužių" (124 p.). O kiti žmonės ("normalūs") leidžia skaitytojui palyginti bitnikų pasaulėžiūrą su, pavadinkime, tradicine.

Kelionės pabaiga visada tokia pati - pesimistinė ir geriausiai atskleidžianti bitnikų požiūrį į gyvenimą: "Stojo niūri akimirka. Visi galvojome, kad daugiau nebepasimatysime, bet nesukom dėl to galvos." (207 p.).

Dar kartą pakartosiu, tai kuo pradėjau apžvalgą - tai idėjinė knyga. Ir todėl, jeigu šio romano idėjos jums nepriimtinos ar priimtinos tik iš dalies, bus sunku suprasti, kodėl ji kažkam tapo biblija. Tačiau bet kokiu atveju tai nesutrukdys pajusti šių idėjų atšvaitus - skaitant romaną, apima nenumaldomas noras sėsti į automobilį ir pajudėti į kelią. Jeigu nėra galimybės keliauti po JAV, tai "trankytis" puikiai galima ir Europoje. Ir būtinai su muzika - džiazu arba radijo stotimi "Kelyje"***.

P. S. Tai jau trečiasis šio romano leidimas lietuvių kalba. Pataisytas (t. y. pritaikytas prie šių dienų slengo). Protingi žmonės sako, kad viršelyje esančioje nuotraukoje (beje, labai gražus viršelis!) galima įžiūrėti vieną iš savaitraščio "Literatūra ir menas" redakcijos žmonių. Tačiau liapsusų išvengti nepavyko: knyga, laikoma bitnikų biblija, išleidžiama su serijos "Savaitgalio knyga" ženklu.

"Vis tiek kas nors išeis. Priekyje visada kas nors yra - juk niekas nesibaigia." (280 p.)

* Bibop'as arba bop'as - džiazo atmaina; kartu ir laisva (improvizacijos), ir turinti reguliarų (nuolatinį) ritmą (bytą) muzika.
** Primenu, kad romanas parašytas pusę amžiaus iki 2001 m. rusėjo 11 d. įvykių.
*** Jei vis dėlto keliausit po Šiaurės Amerikos žemyną, siūlyčiau grotuve turėti F. Sinatra "New York, New York", The Eagles "Hotel California", V. Kernagio ir Nedos "Kaliforniją" (originalas - H. Albert "Seems It Never Rains In Southern California") bei V. Kernagio "Santechniką iš Ukmergės" (ten, kur dainuojama "Montego bay Montego bay, santechniku aš dirbu Ukmergėj": romano veikėjai Jamaikoje nebuvo, bet iki Meksikos nuvažiavo).

Komentarai

Elija 2006-02-07 07:47:08
manau, knyga idėjiškai tinka net ir tiems, kurie laikosi nebūtinai šių idėjų. išskirtinė savo stilistika.
Apžvalga - kaip visada Kreko:) - skatinanti imti knygą į rankas (ypač tiems, kurie dar jos neskaitė - nepaisant to, kad šiuolaikinis jaunimas gali joje ir nerasti savojo laiko)
nn 2006-02-07 08:44:46
Viena mėgstamiausių knygų. Nemačiau naujo leidimo, bet pati idėja pritaikyti prie šių dienų slengo man kažkaip ne prie širdies. Juk aprašomi seni laikai, ir kalba turėtų būti atitinkama. Senas vertimas buvo labai geras, kiek prisimenu.
Justinas 2006-02-07 09:05:50
Tris kartus pradėjau. Trečią sykį - net įpusėjau. Pasirodo - ne man. Tikrai ne man :(
Etapiškumą pripažįstu :)
Gedas 2006-02-07 09:49:57
Prisijungiu prie Justino, nors man kantrybė trūko, rods, jau po dviejų kartų.
Krekas 2006-02-07 10:09:49
Tadu aš jus kantresnis, nes šią knygą perskaičiau bent du kartus :) hash
Krekas 2006-02-07 10:11:16
Praleidau "už": turi būti "už jus kantresnis" :)
Tomas S. 2006-02-07 10:12:15
Me + Justinas + Gedas. Rankos nusviro po pirmųjų kelių puslapių. Matyt, valkatavimo religija irgi ne man.
merihold 2006-02-07 10:34:05
Pripažįstu kaip manifestą, kaip knygos - uf, taigi vežiojausi į kelias keliones, bet taip ir neperskaičiau. Gal rusiškai skaityt?
offca 2006-02-07 10:38:40
hm pasirodo ne man vienam nesiskaite ir nepersiskaite, bet tikiuosi imtis viena kart iki galo
murmt 2006-02-07 10:43:29
Interesna. Pagal amžių iš pasisakiusiųjų esu labiausiai nutolusi nuo bitnikų kartos, ale skaičiau cielus 3 kartus, ir visus - iki galo ir savo noru :) Matyt, smegenų sandara tam tikra reikalinga. Arba gyvenimo etapas :)
Indraja 2006-02-07 10:59:15
Perskaičiau, bet kažko ypatingo ar uždegančio nepastebėjau. Mano skoniui artimesni tokie keliai kaip Ambero kronikose - kai kelias yra ne kažkur tįsimasis, o kažko kūrimas.
Vilis 2006-02-07 12:36:59
Bandžiau skaityt ir seną ir naują leidimą, bet rezultatas tas pats - padėjau į šalį. Ir vis dar nesuprantu, kuo ji kai kuriuos žmones žavi...Reiks dar kartą pabandyt perskaityt, reiks...
Valdas 2006-02-07 12:37:18
Kažkaip neužkabino. Sunku nebuvo, bet ir nieko baisiai įdomaus
shlyxtux 2006-02-07 14:43:43
Heh, nemegstu dideliu susiboorimu, bet ner isheities, zhioorau: irgi neuzhkabino ir buvo nuobodu. Itariu, kad apzhvalgoj paminetasis nesamones...sorry, pasamones srautas kaltas: nekenchiu shito pseudozhanro. :E
Dzioba 2006-02-07 15:46:14
Prisidedu prie daugumos. Keletą sykių bandžiau skaityti, bet taip ir neįstengiau užbaigti. Keista, nes "kelio" filmai, pavyzdžiui, man patinka.
Lina Krutulyte 2006-02-08 02:38:09
As irgi, as irgi neperskaiciau sitos knygos! :) Nors tikrai bandziau.
Geraltas 2006-02-08 07:59:45
Perskaičiau net kelis kartus..
Paskui pora dienų kaip drignių apsirijęs vaikščiojau.. Gyvenimo stilių keisti norėjosi..
Neišdildomi įspūdžiai.
Gedas 2006-02-08 09:22:29
Che, taip ir įsivaizduoju baltaplaukį raganių, klajojantį su Keruako "Kelyje" po pažastim..;)
Justinas 2006-02-08 09:38:44
Ir kalaviju už nugaros! zaliux
juodas 2006-02-08 10:22:21
Aš iš tų, kurie perskaitė. Tiesiog prarijau aš tą knygą, kažkas joje tokio, kas nerealiai užkabina. Nuostabi knyga!
rd 2006-02-08 10:37:13
po 10 lapu nebeskaiciau-nepatiko..
dakevf 2006-02-08 13:08:58
Pažiūrėjau į nuotraukas, kokie jus jauni, todėl ir nesuprantat "Kelyje", drąsiai, galiu pasakyti ,kad mano karta gyveno kur kas įdomesnį gyvenimą, skaitėme draudžiamą literatūrą, klausėmės draudžiamą muziką, ir "Kelyje" , priėmėm, kaip gaivaus oro gurkšnį, kaip prieštaravimą mums peršamai ideologijai, nors nuo bitininkų kartos mes irgi buvom jau atitolę.
shlyxtux 2006-02-08 13:46:43
Taip taip, ir saule tamstos laikais buvo karshtesne, ir zhole zhalesne, jau nekalbant apie tai, kad jaunimas mandagesnis ir nesishaipydavo va taip ish vyresniu ir vien todel daugiau ishmananchiu nuomones. lol
Valdas 2006-02-08 13:56:57
emmm... a kur dakevf rado nuotraukas? aš irgi noriu pasižiūrėti...
nn 2006-02-08 13:57:02
Skaičiau, arba, kaip sako, rijau:) kelis kartus, taigi man nesuprantamos kalbos apie kantrybę, pirmą kartą - tikrai jauno amžiaus, priėmiau tiesiog kaip labai įdomią knygą, nors man nei keliauti, nei ką nekilo noras. Ypatingas yra ten aprašomas gyvenimo būdas, kuris nebūtinai turi būti uždegantis, ir jo aprašymas, galima juk tiesiog žavėtis kaip literatūros kūriniu, argi kievieną knygą reikia pritaikyti sau? Beje, aš asmeniškai nematau sąsajų su apžvalgoje išvardytais muzikos kūriniais
maya 2006-02-08 14:00:01
viespatie, as jos irgi neiveikiau. bet ir nebesistengsiu - yra ka skaityt:)
juodas 2006-02-08 14:14:03
Aga, manau, kad 'nn' teisus dėl muzikos... Lekiant automagistrale tarkim kokia 140km/h arba smagiais regioniniais vingiuotais keliukais kokiu 100km/h 'Hotels of California' siek tiek ne tai... Reikėtų ko nors tokio kaip Alice Cooper 'Poison' ar bent jau RHCP - 'Californication'. Gal tai ir ne to laikmečio kūriniai.
Nors galima ir svajingai su Sinatros kūrinėliais pasivažinėti.
nettro 2006-02-09 07:29:33
...prisidedu prie tų kuriems knyga pasirodė nuobodi...
Nežinau, ar amžius kaltas, ar laisvė ne ta...
Bet man tas nuolatinis neaiškios chebros keliavimas ir ritinėjimasis su merginomis ant žolės neturėjo nei prasmės nei tikslo.
Tai vienas iš tų autorių, kurių turbūt ir nesuprasiu niekada...
Krekas 2006-02-09 08:01:45
Dėl muzikos:
Ar gi nebūtų smagu įvažiuoti į N.Y. skambant F. Sinatrai, kirsti Kalifornijos ribą su The Eagles ar H. Albert? Būtent todėl šias dainas ir nurodžiau. Deja, visai pamiršau RHCP - apsileidimas... blush
O muzika, kurią klausė veikėjai, nurodyta ir apžvalgoje: nesu džiazo žinovas, todėl didžiausių bibop'o hitų teks pasiieškoti patiems boogie
offca 2006-02-09 08:49:03
Tikslumo dėlei reiktų pasakyti, kad H.Albert būtų tas pats kas Algirdas B., ir reikėtų sakyti ir rasyti Albert Hammond
nn 2006-02-09 11:06:07
Na gal ir smagu būtų, kas ten žino, čia jau nuo skonio priklauso :)
Rūta 2006-02-09 11:26:53
Kai seniai seniai skaičiau "Kelyje", niekaip nesupratau, kaip galima taip lengvai įsigyti ar pakeisti automobilius (be paskyrų, ilgo laukimo), ir taip jų netausoti :)
dakef 2006-02-14 12:42:46
Nuotraukos tai iš Skaityta“ jubiliejaus. O , šiaip, aš akcentavau žodį Draudžiama‘ ir jūsų kartai ne labai suvokiama, su tam tikrom išlygom. O jaunimas visais laikais buvo ir mandagus ir geras.
Norėjau pabrėžti pirmo leidimo laiką, kai ta knyga buvo iššūkis prieš sistemą, todėl gal ir jaučiu jai nostalgiją.
Fabula 2006-02-21 11:31:39
Kaip nustebau atsivertusi atsiliepimus !!! Dauguma kurių neigiami !!! Jausmas panašus į tą, kai tiesiog žinai, kad už kalnelio pamatysi gražų miestelį, o iš tikrųjų didžiai savo nuostabai pamatai griuvėsių krūvą...

Nuostabu, keista, o tuo pačiu labai įdomu. Žmonės tokie skirtingi.

Nuobodulio neradau nei lašo. Atrodė galėčiau dar tam pačiam stiliui skaityti 700 psl.

Skaityti "Kelyje" - tai lyg pačiam pasiimti savaitės ar ilgesnes atostogas ir bastytis po Ameriką, patraukiant žolytės karts nuo karto:))

Liuks.
Zoledis Raimondas 2006-02-21 18:35:06
O skaityti "Kelyje" patraukiant zolytes, tai isvis.... hash elefant
marija 2006-05-26 17:50:23
ir perskaiciau,ir uzdege,ir is tikruju gyvenimo stiliu keist norejos;. ir skaitysiu dar;]
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.