Jack London „MARTINAS IDENAS“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-09-04

cover Apie knygą: Jack LondonMartinas Idenas
Leidykla: Jotema (2004)
ISBN: 9955527706
Puslapių skaičius: 384

Vos pasižiūrėjus į šią knygą galima pasakyti – vargšė knygelė, apvilkta tokiu jolitiškaiserėdaitišku viršeliu. Bet nespręskim apie knygas iš viršelio. Tik įdomu, kodėl klasika taip skriaudžiama, kai visi kiti Jotemos kūdikiai turi tokius prabangius rūbelius (nuskriausta ir M.Bulgakovo „Baltoji gvardija“).

Jackas Londonas, garsus ir gerai žinomas rašytojas, autobiografiniame romane „Martinas Idenas“ pasakoja apie jauno vaikino, aišku iš pavadinimo, Martino Ideno gyvenimą ir jo siekį tapti rašytoju. Netašytas stuobrys Idenas yra jūrininkas ir laivuose užsidirba sau duoną, bet vieną dieną sutinka nepaprastą merginą – Rutą. Apsiverčia visas gyvenimas ir jis nusprendžia išbristi iš savo vargingo luomo, kad galėtų vesti širdies damą ir ilgai laimingai...

Siužetas nėra įmantrus, čia jis ir nevaidina labai svarbaus vaidmens (nors jį juk sukūrė gyvenimas), bet pagrindiniai įvykiai, dramos, paieškos vyksta užsispyrusio svajotojo viduje. Jacko Londono talentas neginčijamas: tik skaitant tokias knygas supranti, ką reiškia „gerai parašyta“.

Kai kurios vietos atrodo kiek naiviai, apie meilę kalbama be atvangos, tačiau viską atperka tikroviškumas, įtaiga ir puikiai autoriaus sukurta kūrinio atmosfera. Tiesiog jauti, kaip gyvena Idenas. Pats imi ir persikeli į kūrinį, pats dalyvauji visuose įvykiuose.

Šią knygą galima traktuoti įvairiai, priklausomai nuo paties žmogaus požiūrio į gyvenimą. Man, aišku, buvo aktualu pažvelgti į beveik vienmečio rašančio žmogaus, kaip kūrėjo, kelią. Ir jau tikrai negaliu nepacituoti NUOSTABIŲ minčių apie redaktorius ir kritikus, su kuriomis sutinku visais įmanomais procentais.

Devyniasdešimt devyni procentai kvalifikuotų redaktorių yra nevykėliai. Jiems tiesiog nepasisekė tapti rašytojais . (Būtent!) Negalvokite, kad kiurksojimą už redakcijos stalo ir vergavimą prenumeratoriams bei leidėjams jie vertina labiau negu kūrybos džiaugsmą. Jie bandė rašyti, bet nesugebėjo. (Pritariu.) Ir štai koks prakeiktas paradoksas: visus įėjimus į literatūrą saugo šitie sarginiai šunys, šitie literatūros nevykėliai! (Oi, kaip skaudžiai, tiesiai į paširdžius). O be jų, dar yra kritikai, dar didesni nevykėliai. (Tris kartus valio!) Jų kritikos straipsniai tokie, kad verčia vemti kaip žuvies taukai (Nuostabus palyginimas, aš sužavėtas, tikra tiesa).

Taigi, Martino Ideno (Jacko Londono?) gyvenimo drama, su šiek tiek amerikietiška pabaiga.

Knyga – nuostabi, verta kiekvieno mąstančio žmogaus dėmesio. Tai – klasika, kurią galima skaityti - labai retas atvejis, bet visada yra išimčių.

Sudomino? Ne? Tada jūs arba kritikas, arba redaktorius.

P.A. Knyga šiuo metu nukainuota, nes, matot, joks redaktorius ar kritikas jos negiria (suprantama kodėl), bet jeigu perskaitę nusivilsite – kaltinkite tik save.

Menas mylėti ir rašyti

Komentarai

Klia 2006-10-04 07:44:17
man rodos, tie baisieji redaktoriai tave pergyrė: bravo. kitaip būtum išsiugdęs atsparumą.

aš tai siūlau eksperimentą - vilio romanus ir kitus kūrinius leisti be redaktūros. atrodo, būtų iš ko pasijuokti.
(aha, žinoma, aš labai labai pavydžiu. visą gyvenimą norėjau rašyti kaip jis.)
Gedas 2006-10-04 09:48:31
Čia tas atvejis, kai apžvalgą (?) derėtų vertinti tiek, kiek ji suteikia progą ir pretekstą pakalbėti apie knygą. O ši išties puiki (skaičiau dar rudojoje "pasaulinės literatūros bibliotekos" serijoje).
Tik finalas, menu, kiek sunervino, visi tie pesimistiniai "Dainą aš sudainavau..." Ypač patiko (ir įsiminė) epizodai, kai Idenas dirbo viešbučio skalbykloje (?) arba kai ėjo kumščiais išmušinėti honorarų iš redakcijų..;)
Tomas S. 2006-10-04 11:47:09
Viena geriausių mano jaunystės knygų. Tik, Vili, man atrodo, IMHO ir pan., kad savižudybė ne visiškai amerikietiška knygos pabaiga. Tik labai Londoniška, nes nėra jokio "ilgai ir laimingai". Čia iš tiesų tik "trumpai, gražiai, bet sunkiai ir nelaimingai". Stpri knyga. Gal kiek jaunatviškai maksimalistinė, bet stipri.
Beje, dėl viršelio su apžvalgos autoriumi sutinku - švelniai tariant, kakaliuks toks viršelis tokiai knygai...
Vilis 2006-10-04 12:58:26
To klia: apie redaktorius kalbėjau ne kaip apie gramatinių klaidų taisytojus, nors dažniausiai geriau jie tik tai ir darytų, bet kaip apie žmones, kurie niekada negiria ir taip, panašiai kaip Tamsta, vertina kūrybą. Jei kažkam kūryboje svarbiausia kablelis ar sumaišyta raidė, geriau truputį pasigydyti, o tik tada prie jos liestis (čia nieko asmeniško).
To Tomas S.: pabaiga šiek tiek gadina knygą. Ne visi amerikietiški romanai baigiasi laimingai, o ta mirtis - labai dažna grožinėj kūryboj, per dažna.
Z Justinas 2006-10-04 14:36:56
O aš pritariu Klia. Lietuvoje _mirtinai_ trūksta tikrų redaktorių (leidyklos belaiko tik korektorius) ir man būtų Dievo dovana, jeigu aš galėčiau dirbti su redaktoriumi, kuris neapsiriboja klaidų taisymu, kaip, tiesą sakant, kažkada buvo su "Geriausios Lietuvos fantastikos" rinkiniais. Kad redaktorius turėtų kažką "girti" - iš viso keista, redaktoriaus darbas nėra girti, redaktoriaus darbas yra padėti padaryti kūrinį geresnį.

Na, o dėl "kablelių" nesvarbumo kūryboje man tenorisi prisiminti filmuką "bausti negalima pasigailėti", daugiau komentarų neturiu zaliux

Dėl pačio Ideno - labiausiai įsiminė pamokslas apie sveiką maistą ir tai, kaip jis mėgo užmigti merginai ant kelių. O Džekas Londonas man pirmiausia - tai "Smokas Belju".
Vilis 2006-10-04 14:57:29
Man atrodo, kad mes kalbam apie skirtingus dalykus. Redaktorių, minimų romane "Martinas Idenas", "blogumas" pateikiamas ne ta prasme, kad "blogai taiso", bet ta, kaip žiūri į literatūrą. Šituos dalykus reiktų skirti. O turint omeny dar ir žiniasklaidinius redaktorius, belieka tik konstatuoti - dažniausiai jie tik gadina reikalą. Tiesa, yra išimčių, labai smagu, kad jų yra.
Valdas 2006-10-05 07:37:58
O vat aš dar nesu skaitęs "Martino Ideno" Ir iš apžvalgos taip ir nesupratau, ar apžvalgos autorius dėl asmeninių priežasčių nekenčia redaktorių, ar pati apžvelgta knyga yra apie redaktorius (Vos ne pusė apžvalgos tam skirta)...
Tomas S. 2006-10-05 09:12:28
Kai kam, Justinai, Džekas Londonas visų pirma - "Jūrų vilkas" 6_tongue.
Valdui - žinai, apie redaktorius šiame romane tikrai baisiai daug prirašyta, nes... nepasakosiu kodėl.
offca 2006-10-05 09:27:15
Jackas - tai pirmiausia "Mėnulio slėnys" ir "Rytas aukšta". O "Martinas I." tai baisiai autobiografiška knyga. Perskaicius Irvingo "Raitas jūreivis" net šiurpu daros dėl analogijų
Bangis 2006-10-05 13:26:37
Jackas - tai pirmiausia apsakymai. O tada jau - "Jūrų vilkas", "Smokas Belju", Rytas aušta" - bet tik jau ne "Mėnulio slėnis". Ir ne MI, atsiprašau. :)
Čia buvo mano IMHO, žinoma 8)
Fredyss 2006-10-05 17:00:53
O Širdys trijų? Paskaitykit, tai viena iš šviesiausių D.L.parašytų knygų.
Krekas 2006-10-06 07:18:12
Jackas Londonas man pirmiausiai asocijuojasi su "Smoku Belju". Po to eitų "Baltoji iltis" (nes tai buvo pirmoji skaityta JL knyga) ir "Jūrų vilkas". hash

Klausimas VN:
Kaip traktuoti rašytoją-kritiką? Kaip genijų ar kaip nevykėlį? Ar kaip nevykėlį genijų, vemiantį žuvies taukais? :)
Vilis 2006-10-06 08:59:13
Atsakymas Krekui: tikras rašytojas niekada nekritikuoja kitų rašytojų, jis gali vemt (ne tik žuvies taukais), bet vemia tada, kai būna bloga, o ne tada, kai nori, kad kitam būtų blogai.
Skaitytojas 2006-10-06 09:39:13
Vilis: tikras rašytojas niekada nekritikuoja kitų rašytojų
leb
Kaip gerai, kad VN pripažįsta, jog jis netikras rašytojas lol
Vilis 2006-10-06 09:50:31
Aš išvis niekada nesakiau, kad esu rašytojas ar kritikas. Jeigu ką.
Skaitytojas 2006-10-06 10:22:32
mes irgi taip nemanome bee
Vilis 2006-10-06 10:35:38
Džiaugiuosi už Jus. Man labai malonu, kad Jums gera tai žinoti, gera taip manyti. Nepaisant man nesuvokiamo noro tai demonstruoti. Bet jei taip norisi - let it be. Man visiškai neįdomu kas Jūs- statybininkas, stalius ar prezidentas. Dėl manęs galit būti bet kas. Ir nuo Jūsų "manymo" niekas vis tiek nesikeičia: vieni rašo, kiti kritikuoja, ir tie, kas rašo, džiaugiasi, kad apie juos "manoma", "galvojama", jais perdėtai rūpinamasi ir etc.
Valdas 2006-10-06 15:22:41
Break...
Boks fechuote

O iš tikrųjų, tai baikit čia rietis, nes juokingai atrodo...
Skaitytojas 2007-10-26 12:16:54
Mano mylimiausia knyga!!!;*
gabriele 2008-06-04 18:33:02

visai neseniai perskaiciau sita knyga ir patikko butent todel kad tajp baigesi...gal zinot dar liudnu ir sunkiu knygu?Mirkčiojimas

 

laima 2008-08-28 10:15:52

knyga tikrai gera. ir tikrai mastanciui zmogui ji patiks. asmeniskai man, ispudi paliko.....gal tik del to kad randu daug ka bendro sau. vistiek siulau perskaityt ir esu laiminga kad skaiciau senaji vertima, leidini, nes kokie dabar virsheliai knygu, tai geda, atrodo kad "dailininkai" ismoke vakar piesti, o apie giliasnes atvaizdu mintis, net bijau gilintis, nes bijau nerastii jokios minties..

anonimiska energija 2009-02-14 09:33:42

Rekomenduoju sia knyga kiekvienam rasytojui,ypac pradedanciajam , yra naudingu patarimu ir pavyzdziu.

Austėja 2009-04-14 15:34:39

Toje knygoje As atradau save, Martine Idene tiesiogiai maciau save.Mane tiesiog uzveze jo kilimo kelias... Cha,nepatikesit,bet as jau vaikysteje svajojau parasyti knyga[tiesa,dar pati ja iliustruoti]. Tais laikais buvo bandymu-apie gyvunelius, ar mergaites dienorasciai...bet tai tik isdykusi Vaikyste. Galvodama apie knygos rasyma veliau,pripazinau,kad dar turi galutinai susiformuoti mastymas, kad parasiusi puse knygos galiausiai netureciau pripazinti,kad pasikeite poziuris i anksciau nuosirdziai tiketus dalykus,juk tektu kurti is naujo,arba dar blogiau!,kai knyga isleidusi tureciau pripazint,kad taip nebemanau.Tada zmones matytu mela.Todel laukiau...Laukiu Didziojo ikvepimo ir zinojimo-"LAIKAS".
Londonas Ikvepia.Aprasydamas M.Ideno knygu stipruma,jis taip pat sukuria begalo stipria knyga pats.Rasydamas apie jo isilavinima,parodo saviski, o jo veikejas,rases tik apie tikrus isgyvenimus[realistiskus, bet atskleidziancius zavesi] tai paties Londono pavyzdys.
Mane si knyga uzaugino.Atradau dar didesni nora savyje tobuleti.Pazistu ta Martino meile, pazistu ta jausma,kad jei prakalbesiu,vienokie zmones manes nesupras.Todel daznai tyliu,ir taip pat daznai kalbu apie 'ora'.Mmm,ir gal zinau Martino klaida, jis atsiplese nuo zmoniu per aukstai.Taip pat klydo ir Maironis. Pasijautes ryskiai pranasesnis uz kitus,jis nebemokejo bendrauti su zmonemis, pamirso,koki dziaugsma kelia santykis su zmonemis..Ir tai laikau neapdairumu. Man irgi neretai atrodo juokingi mane supanys zmones,bet didziausia klaida butu Ju atsizadeti. Viena dalyka sau pasakiau jau seniai: 'Benrdavimas viena diena uzvaldys pasauli'.. Ir gal jei zmogus mokaisi,tai bedravimas su tinkamu zmogumi-greiciausias budas.Tai kaip praktika,kuri toli grazu neatitinka teorijos.
Man labai patiko paties Lonono poziuris i Ruta.Vienintelis tame romane Galingas zmogus-Martinas.O Ruta teliko jo Galingos meiles objektas. Ji niekas.Ji tai mase,banalybe. Martinas beprotis Rutos akimis, o is tiesu beprote Ji,nes jos mazas protas nesugeba suvokti Martino protingumo.M.!,ir tada tureciau pripazinti,kad dauguma pasaulio zmoniu beprociai,vadinantys beprociais Genijus,kurie vieninteliai tera protingi is tiesu.
Pykau ant Londono,del Martino savizudybes.Tas Martino Gyvenimas,atrodes kaip idealas,pasibaige tragiskai. Tada susimastai,tai negi Jis gyveno neteisingai?.Bet ne.Tai tarsi parodo,kokios reiksmingos gyvenime yra smulkmenos.Mazas zurnalisto nusipeizejimas, ir zmogus zingsnis po zingsnio pasmerkiamas. Taip atsiskleidzia,kad gyvenimas tera akimirku virtine.[ir prisiminaiu fraze,kad pramiegojes tas akimirkas,taip pramiegi ir gyvenima].Jo mirtis,sukelia priesiskas mintis, visa istorija sekes zingsnis po zingsnio,Tu pradedi pabaigos iskoti pats,nes mirtis tavo troskimu netenkina.Ieskai sau palankesnio modelio.Ieskai,kur Martinas suklydo, ka darysi kitaip...Tai zadina kuryba,ir todel dedu dar viena pliusa Londonui uz tai.
Man patiko,kad Londonas iskelia patirti auksciau mokslinio issilavinimo.As visom keturiom UZ.Tai velgi buka teorija,pries tikra GYVENIMA. Ir man jau dabar gaila zmoniu,kurie tik isivaizduoja,kaip ten buna, o is tiesu gyvena 'iskreiptu veidrodziu karalysteje'[taip pasakytu musu teatro mokytoja,pamaciusi mus ryskiai pervaidinancius]. Susimastau,o kokia as?.Srengiuosi gyveti,bet pripazystu,dar turiu pakili ooo Aukstai.
Knygoje pasimato,kad zmogui pinigai tera priemone, bet toli grazu ne tikslas.Dar bent trys pliusai uz tai.Visas kurynys,tai siekimas auksciausiojo lygmens, tookio jausmo.Meile ir ikvepimas,Galia ir Trauka.Nu blemba, tai kartu charizma...Dievinu sita zodi-Charizma.Dievinu ta istorija, ir mane ikvepianti personaza-Martina Idena,kuris  yra atspindys paties Londono. Lenkiuosi pries Ji visu labiausiai, nes tik budamas Buriantis pats, jis galejo parasyti buriancia istorija. Vau, va jis tai Zomogus.Nors apie save neprakalbo,bet jauciu Didziule asmenybe. Nes tik didziulems asmenybems lemta savo galia paversti knygomis...

busimas mokslines fantastikos rasytojas 2009-04-14 16:10:52

"tik didziulems asmenybems lemta savo galia paversti knygomis"Man patiko sitas sakinys,gerai ,kad esu didele asmenybe."isdykusi vaikyste",kiek komentatorei metu, 60?

šiaip 2009-09-06 15:29:55

Nesu koks tai įspūdingas kritikas ir literatūros žinovas, bet po jūrų vilko ir baltosios ilties, šioje knygoje labiausiai nervino, tas visas pastoviai jo išreiškimas grožis, kaip poezijoj, daug seilėjimosi, tai nervina mane asmeniškai, akys - kaip .... ir etc, groži matau filmuose, arba kitur kur akys ar ausys užmato, o knyguose(tik raidės) noriu įžvelgt protą, informacija naudinga, kurį jis demonstravo jūrų vilke (nors taipogi nervino kai jis metė ten tas laivo virves ir panašiai).Šita knygą ikvėpia dirbti ir nepasiduodi siekiant savo tikslų.

sunku ir pagalvoti kaip londonas 13kos būdamas dirbo po 12-18 valandų per dieną.Iš autobiografijos.

Danute 2012-02-09 22:43:09

Puiki knyga.tikrai verta demesio,tikrai verta skaityti.suteikia giliu pamastymu

Danute 2012-02-09 22:43:11

Puiki knyga.tikrai verta demesio,tikrai verta skaityti.suteikia giliu pamastymu

perskaičiau 2012-02-11 16:42:47

Apie redaktorius jūs čia grybaujat ir apie tai nekalbėsiu.
Šitai knygai 10 balų vien už tai, kad neįtikėtinai įkvepia, suteikia optimizmo ir tiesiog šaukia, kad sunkiai dirbant galima pasiekti bet kokius užsibrėžtus tikslus. Labai graži istorija! O kam nepatinka pabaiga, tai dar galima eiti į vaikų literatūros skyrių, ten nuvilti neturėtų:)

2012-03-30 13:25:45

Sudrebino pasaulį. Nustebau, o kartu ir išsigandau. Galinga knyga.

Joana 2013-11-16 11:32:14

Aš 2012-03-30 13:25:45

Sudrebino pasaulį. Nustebau, o kartu ir išsigandau. Galinga knyga.
Šis komentaras trumpas, tačiau viską pasako apie "Marką Ideną"

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.