James Matthew Barrie „PITERIS PENAS“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2002-01-11

cover Apie knygą: James Matthew BarriePITERIS PENAS
Leidykla: Tyto alba (1997)
Puslapių skaičius: 272

Turbūt daugelis vaikystėje norėjo mokėti skraidyti, - o ir paaugus ši svajonė išlieka, nors į ją nebežiūrima rimtai. Apie niekad neužaugantį berniuką Piterį Peną prisiklausius iš antrų lūpų, man atrodė, kad Džeimso Bario knygoje gebėjimas skraidyti bus pateiktas kaip nuostabus ir sveikintinas dalykas. Anaiptol. Skraidyti gali tik vaikai, kadangi jie linksmi, nesupratingi ir beširdžiai.

Juk negi atsakingas žmogus galėtų imti ir išlėkti per langą paskui atskridusį nepažįstamą berniuką ir visai nekreipti dėmeso į tai, kad tėvai jaudinsis ir eis iš proto dėl tavęs? Bet jei Vendi, Džonas ir Maiklas būtų buvę atsakingi, tai ir knygos nebūtų buvę, apie ką ne kartą mums primena ir pats autorius. Iš Piterio Peno tai neverta to laukti, - jis tiek savimi besigėrintis vaikiūkštis, kad kitų jausmai jam mažiausiai rūpi. Piteris kažkada pabėgo, tai yra, išskrido iš savo namų į stebuklingą šalį-salą Niekados, kurią susikūręs turi kiekvienasvaikas. Ten gyvena pikti piratai ir karingi indėnai, stovi lūšnelės, ošia paslaptinga giria, o įlankoje uodegomis pliaukši undinės. Tik paprastai ta sala menama, o Piterio Peno ji - tikra. Ji net apmiršta jam iškeliavus, o grįžus vėl atgija, nes šis herojus labai nemėgsta ramybės. Kol jis išlėkęs, berniukai ir piratai, susitikę saloje, daugių daugiausia tik kanda vieni kitiems į pirštą… Pala pala, o iš kur Piterio saloje kiti berniukai? Ogi jei kokia nors mama ar auklė pameta iš vežimėlio mažą vaiką ir nepasigenda jo tam tikrą laiką, tai jis nukeliauja į Niekados salą. Ir ten pakliūva į Piterio globą. Beje, kiekvienas, patenkantis į jo komandą, turi duoti vieną priesaiką: susitikęs mūšio metu akis į akį su Džeimsu Huku - Kabliu, žiauriuoju piratų vadu, jis neturi jo žudyti, o palikti Piteriui. Berniukai mielai tą pažada, nes pats Huko vardas kelia baimę: jis toks piratas, toks… žodžiu, tikras piratas.

Kažkada Piteris Penas kovoje jam nukirto ranką ir sušėrė ją krokodilui, kuris užsimanė pasmaguriauti ir visu likusiu piratų vado kūnu, todėl seka paskui kaip pririštas. Už tai piratų vadas nekenčia Piterio, ir dar - dėl tojo linksmumo, pasipūtimo ir ryžto.

Trumpai tariant, įvykių saloje netrūksta, - visi kažką gaudo ir nuo kažko bėga. Tik Vendi ne. Piteris Penas ją prisiviliojo į salą, pasiskundęs, kad jiems trūksta motinos, - nėr kam kelių lopyti, sagų siūti, prižiūrėti, kad visi laiku valgytų ir eitų miegoti… Štai ir užsiėmė ji šiuo žaidimu, kol kartą neatėjo į galvą, kad vieną gražią dieną tėvai gali uždaryti langą, ir jie nebegalės niekada grįžti namo. Taip, beje, atsitiko kažkada ir Piteriui Penui. Ir jis pasiliko visuomet vaiku - o kad tarsi amžinai gyvendamas, neįgautų gyvenimiškos patirties, autorius suteikė jam savybę užmiršti. Kiekvieną neteisybę Piteris priima kaip pačią pirmąją, bet ji jo nesendina, nes po kiek laiko pamirštama. Apskritai, Piteris pamiršta labai daug ką, tik ne gėrėtis savimi… Autorius dvejopai į jį žiūri - ir žavisi jo drąsa, gal net kiek pavydi amžinos vaikystės, ir smerkia dėl atsainaus požiūrio į draugus, nesupratimo. Bet jį vis tiek visi myli. Ir už ką, leiskit paklausti?

Norintiems skraidyti (ir nesenti...)

Komentarai

gie 2002-01-11 08:46:42
...kiek atsimenu - liūdnoka, bet miela ...
Kai apninka visokios nostalgijos ar RimtoGyvenimo negandos, tai norisi pasidaryt didžiulį puodą kakavos ir pasislėpt su šia knyga...
O paskui jau galima ir parskristi
;)
giumo 2011-06-29 13:42:53

aha;

giumo 2011-06-29 13:42:53

aha;

Lina Krutulyte 2002-01-11 20:17:56
Kai nera prisiminimu is vaikystes, tai ir neveza tos vaikiskos knygos. Na, grazu, na ir kas? Vaikams tinkama.
Tik skaitydama apzvalga prisiminiau, kad skaiciau ta knygute, bet neprisimenu, kur ir kodel.
marmlo 2002-01-24 14:55:12
Kažkada saičiau - nepatiko. darbar neįsivaizduoju savęs skaitančio tokią knygą, kaip ir "Hobitą" bei kitus vaikystės kūrinėlius. Vaikystė, kaip ir viskas, turi savybę prabėgti negrįžtamai, o seilėti prisiminmai nepadės jos sugrąžinti, todėl geriau renkuosi žiūrėti į ateitį ir skaityti knygas kurios įdomios savo turinu, o ne savo istorija mano prisiminimų sąrašėlyje. alien
PS1. IMHO.
PS2. Tai, kad šiame komentare galima įžvelgti kokį nors nuomonių panašumą su Ms. Lina Krutulyte, yra grynas atsitiktinumas niekaip nenumatytas iš anksto ir greičiausiai tik patvirtinantis taisyklę, jog net skirtingiausi žmonės gali kartais mąstyti panašiai. Visos spekuliacijos, jei tokios kiltų iš šio komentaro, atspindi tik jų autorių asmeninę nuomonę ir yra niekaip neįrodytos.
Deimantute 2002-11-18 18:30:50
Kokeme knigyne galima je rasti?
Labai noriu perskaityti!zaliu
www 2003-03-24 19:35:24
Ei uuuuu atsakykit jai (as atsakymo nezinau):)
grauzikas 2003-04-09 11:34:09
gal kas nors zinote, kur butu galima shia knyga isigyti?
eureka = 2004-03-25 16:06:35
Sia knyga galima pasiimti bibliotekoje. Kaip tik siuo metu ji guli ant mano stalo, bet dar nepradejau skaityti.
eureka = 2004-03-25 16:08:40
dabar balandis jie isprotejo reso kad kovas
margarijta 2013-02-01 16:59:08

Koks mergaites buvo vardas

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.