Javier Sierra „PASLAPTINGOJI VAKARIENĖ“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-01-31

cover Apie knygą: Javier SierraPaslaptingoji vakarienė
Leidykla: Tyto alba (2005)
ISBN: 5415018492
Puslapių skaičius: 309

Mįslės. Kiekviena Javiero Sierra knyga - tai vis nauja mįslė, kurią šis rašytojas stengiasi įminti. Pats autorius pripažįsta, kad klaidžioti istorijos labirintais jį paskatino panašaus turinio knygos, kurios iki paskutinio puslapio neleidžia atsitraukti nuo meistriškai sukurto intriguojančio pasakojimo. Be abejo, būtų nuodėmė nepaminėti "Da Vinčio kodo", juolab, kad pats autorius sulaukia iš žurnalistų daug klausimų, susijusių būtent su garsiuoju Dano Browno bestseleriu, tačiau tai yra daugiau reklaminis triukas, siekiant išplaukti ant sukeltos bangos. Be to, "Da Vinčio kodas" nė iš tolo negali lygintis su šiuo kūriniu.

Tikrasis Javiero Sierra "įkvėpimo šaltinis" (bent jau jis pats taip teigia) - Umberto Eco šedevrai ir visų pirma - "Rožės vardas". Jau kultine tapusi knyga inspiravo ne vieną paslapčių ir mįslių ieškotoją leistis į kelionę po neištirtas istorijos žemes. Čia galima paminėti romanus, pradedant "Ketverto taisykle" ir baigiant Arturo Perez - Reverte detektyvais, kuriuose taip pat gausu paslapčių ir mįslių. Apskritai, "Paslaptingoji vakarienė" labai priminė Revertės "Flamandų dailininko paveikslą", nes abiejose knygose narpliojami paveiksluose paslėpti ženklai, kurie įtakoja kitus romano įvykius.

Panašių romanų iš tiesų daug, o čia dar ir garsiojo Leonardo Da Vinčio freska, apie kurią prirašyta kalnai knygų. Atsiriboti nuo minėtų romanų įtakos Javierui Sierra tikrai nepavyks, tačiau aš norėčiau akcentuoti pagrindinius skirtumus, kurie, iš tiesų, gana ryškus. Bet pradžiai - apie ką ši knyga?

1497-ųjų sausis. Brolis Augustinas Leirė - inkvizitorius, dominikonas, užšifruotų žinių skaitymo meistras, skubiai išsiunčiamas į Milaną patikrinti paskutinių potėpių, kuriais maestro Leonardas da Vinčis kaip tik baigia savo "Paskutinę vakarienę". Dėl visos tos sumaišties kalta krūva anoniminių laiškų, adresuotų Popiežiaus Aleksandro VI aplinkai, kuriuose pranešama, jog Da Vinčis ne tik nutapė Dvylika apaštalų be privalomų šventųjų aureolių, bet ir pavaizdavo toje šventoje scenoje save patį, atsukusį Jėzui Kristui nugarą.

Kodėl jis tai padarė? Negi Leonardas da Vinčis buvo eretikas?

Leonardo "Vakarienė" sėte nusėta keistomis anomalijomis: nėra Šventojo Gralio, Kristus neaukoja Eucharistijos sakramento. Apaštalai iš tikrųjų yra svarbių savo epochos heterodoksinių idėjų skelbėjų portretai, o pačiame kūrinyje užšifruota stulbinanti žinia.

Taigi, ką naujo mums pateikia mįslių meistras Javieras Sierra? Jaunu rašytoju vadinamas trisdešimt penkerių metų ispanas, visų pirma, yra puikus istorijos žinovas.

"Paslaptingojoje vakarienėje" justi tvirtas pagrindas, kurio nėra jau minėto Dano Browno romanuose. Galima ginčytis, ar Sierra pateikta "Paskutiniosios vakarienės" versija nėra pramanas, tačiau iš visų, iki šiol girdėtų, ji turi daugiausiai akivaizdžių įrodymų, paremtų faktais, o ne spėlionėmis.

Jei būčiau "rimtas" literatūros kritikas (kaip žinote, toks nesu), galėčiau pradėti nuo priekabių, sakyti, kad romanas pakankamai neintelektualus: suregztas naudojant tuos pačius, šimtus kartų išbandytus receptus, pasaldinat pyragą pikantiškomis detalėmis. Tačiau...

"Paslaptingoji vakarienė"- kūrinys, kurį perskaičius, pasidaro liūdna. Tokią knygą norisi skaityti dar kartą. Įtaigus pasakojimas, nuostabus rašymo stilius, mįslės ir paslaptys. Nepatikėsite - kartais reklamuojamos ir geros knygos! Knygos turinys nėra įmantrus. Visi įvykiai daugiau ar mažiau nuspėjami - tai vienas iš didžiausių minusų, tačiau žavi tai, jog intriga kuriama ne įvykių seka, o įtraukiant skaitytoją į painų mįslių žaidimą, kuris išpainiojamas tik pačioje kūrinio pabaigoje.

Kadangi knygos veiksmas vyksta XV amžiuje, negaliu nepaminėti puikiai atkurtos to laikmečio atmosferos, juntamos visame kūrinyje. Neblogai sukurtas ir paties Leonardo Da Vinčio paveikslas. Gal kiek per daug rūstus ir rimtas, jeigu remsimės M. Gelbo knygomis, kuriose rašoma, kad garsusis dailininkas mėgo juokauti.

Tikiuosi, kad Tyto Alba išleis ir kitas Javiero knygas. Lauksime autoriaus Lietuvoje ir tikėsimės, kad jis parašys dar ne vieną susižavėjimą sukeliančią knygą.

Baigiu tuščiažodžiauti. Pasakysiu paprastai, kaip tikras kaimo vaikis (koks, beje, ir esu) - pirkit, skaitykit šitą knygą ir žavėkitės Javiero Sierra talentu, pamirškit tuos "rimtus" kritikus ir leiskit mėgautis knyga, kuri neiškraipo istorijos ir "veža" nuo pirmo iki paskutinio puslapio!

Prisipažįstu - sužavėjo

Komentarai

merihold 2006-01-31 08:50:38
Na tai aišku reklamuojamos ir geros knygos. Leidyba - verslas ir tik paskui misija ;) O kaip gi čia be reklamos.
rd 2006-01-31 10:50:39
suintrigavo-reiks paskaityt
Lucy 2006-01-31 14:52:41
Butu idomu perskaityti ir kitas sio autoriaus knygas, nes pastaroji tikrai idomi. Aisku, pataikyta ant Dan Brown'o bangos, bet dideles itakos tas neturi, nes knyga tikrai verta demesio. Beje, greitai skaitosi.
shimgong 2006-02-01 08:47:43
Manau, tokie kaip Dan Brown gali ir pasitarnauti, sukurdami palankia dirva rimtesniam interesui bei profesionalesnems knygoms, kaip kad si:)
Vilis 2006-02-02 19:40:52
Kaip ir minėjau, ne Brownas "kaltas", kad ši knyga pasirodė. Tokį kūrinį gali įkvėpti tik Umberto Eco, o ne...
shimgong 2006-02-06 08:30:03
hmm, Vili, turejau omeny ne knygos parasyma, o verciau jos isleidima ir demesi jai :)
Vilis 2006-02-06 12:26:31
Na, taip, populiarumą didžiąja dalimi įtakoja Brown'o sėkmė, tačiau ką gali žinoti, gal kaip tik, jei nebūtų buvę "Da Vinčio kodo", "Paslaptingoji vakarienė" taptų dar populiaresne.
O.Ž. 2006-02-06 22:48:47
Labai smagu skaityti komentarus apie knygą, ypač taiklus pasakymas: "knyga, kurią perskaičius, pasidaro liūdna.." Tas liūdesys nepaliko manęs verčiant "Paslaptingąją vakarienę", bet tai geras liūdesys - daugiau nostalgija. Verčiau šią knygą vasarą ir beveik kasnakt sapnuodavau Santa Maria delle Grazie vienuolyną, nors niekuomet ten nebuvau; tad kovo mėnesį skrendu i Milaną, ir galiu drąsiai pasakyti, kad mane veda būtent ta nostalgija.
Lucy, Javier Sierra yra parašęs tikrai puikių knygų, visos yra tarsi istorijos mįslės, kurias autorius stengiasi išnarplioti. Ypač sužavėjo jo "En busca de la edad de Oro" (Aukso amžiaus beieškant). Jei kam įdomu sužinoti daugiau, čia jo asmeninio interneto puslapio adresas: http://www.javiersierra.com Pats autorius atvyksta į knygų mugę vasario 23-26 dienomis, Litexpo rūmuose bus galima susitikti su juo šeštadienį, 24 d., 15 val, o sekmadienį numatytas rašytojo apsilankymas "Baltų lankų" knygyne Akropoly.
Dar sykį džiaugiuosi knygos pasisekimu, nes pati labai "susigyvenau" su ja. :)
O.Ž. 2006-02-07 08:41:25
Atsiprašau - susitikimas su Javier Sierra vasario 25, o ne 24 :)
Vilis 2006-02-07 12:43:29
O.Ž., gal pasiimk ir mane į Italiją:)
Beje, kokia kalba skaitei kitas jo knygas?
O.Ž. 2006-02-07 16:48:36
Vili, tilpsi į lagaminą? :)
Skaičiau ispaniškai, kaip ir "Paslaptingąją vakarienę" - pirmiausia perskaičiau, o jau paskui išverčiau :)
Vilis 2006-02-08 10:36:10
Aišku, kad tilpsiu, tik lagamino reikės labai ilgo, bet, manau, kad šiais laikais visokių yra.
Tai kada išvykstam?
Beje, Javiero internetiniam puslapy yra tik penkios knygos, o kiek tu esi skaičius? Nes kiek žinau, jis parašęs septynias...
merihold 2006-02-16 18:57:58
Perskaičiau - normali, stilinga knyga. Bet gerai, kad pasiskolinta, antrąkart neskaitysiu. O štai į Milaną nuvažiuoti - reikia.
Vilis 2006-02-18 20:22:33
Merihold, geriau nueik į susitikimą su Javieru, Milaną galėsi aplankyti ir vėliau.
merihold 2006-02-20 09:46:06
Nueisiu - vis tiek visas savaitgalis mugėje. O Milanas - vėliau, vėliau.
kunigunda 2006-02-25 19:18:03
as ka tik is muges - mane suzavejo autoriaus iskalba ir humoras - jis moka sudominti :))))) tiesa, greta sedejes kritikas toli grazu negali su juo lygintis.... :)))))
rd 2006-02-28 10:44:54
Patiko, bet antra karta neskaityciau..pritariu Kunigundai del autoriaus ir kritiko:)
O.Ž. 2006-02-28 12:25:27
Dėl Milano: norint Santa Maria delle Grazie vienuolyne pamatyti Leonardo "Vakarienę", bilietus reikia rezervuoti iš anksto internetu arba telefonu(jei kas domisi, galėsiu paskelbti čia adresą ir telefoną). Įdomiausia tai, kad bandėme rezervuoti kovo 11-ai, o bilietų jau nebebuvo. Tad užsisakėme kovo 18-ai. Įspūdžius papasakosiu :)
PS Ką tik gavau el.laišką iš Javiero - įspūdžiai kuo puikiausi, išvyko įsimylėjęs Lietuvą ir būtinai dar sugrįš.
merihold 2006-02-28 12:33:37
O.Ž., o, geras, vadinasi, neužtenka rezervacijos iš viešbučio jau nuvažiavus ten?! Įmeskite emailą rezervavimo tada, gerai?
O.Ž. 2006-02-28 13:38:59
FlorenceArt [mailto:info@florenceart.it]
Šiuo emailu reikia parašyti tikslią datą ir valandą, kada esate numatę aplankyti vienuolyną ir pamatyti "Vakarienę", kiek bilietų rezervuojate. Pirmadieniais vienuolynas uždarytas. Ir dar: jei įdomu, netoliese yra restoranas, kuriame gaminami tų laikų patiekalai (kažkas panašaus į Leonardo ir Sandro taverną, minimą romane).Javieras davė jo adresą, sakė, kad net labai verta apsilankyti, tačiau rezervuoti staliuką iš anksto:

La Dama e l'Unicornio
Via Porro Lambertenghi, 25
20159 Milano

Tel: 02 6688 455
Sėkmės :)
merihold 2006-02-28 14:14:37
Ačiū. Išskrendu 09 26 - dar laiko yra.
shimgong 2006-03-06 12:18:07
Skaitau šia knygelę dabar ir, turiu tai pripažinti, iš susižavėjimo nulenkdamas galva -- su didžiu malonumu! :). Štai ką vertėtų pasiskaityti mūsų bičiuliams čia, patiriančiais trumpus ir abejotinus Dan Brown'o teikiamus džiaugsmus!

Don Javier tikrai neprastesnis uz pona Piersa, nesenai taip pat mano pamegta uz profesionalu istorines romanistikos stiliu. Nežinau, kada pats atrasiu kokį atliekamą dukatą kelionei į Milaną (nes teks vežtis visą šeimyną, be abejo), bet nuvykti tikrai panorau. Ypač įdomu, kaip romane minima Sforza giminė -- kiek žinote, atlikusi šioki tokį vaidmenį ir kuriant spindulingąją Abiejų Tautų Respubliką.

[Kartais pagalvoju, ką aTa signora Bona Sforza paglvotų apie tą Brazausko sau statoma "Hogwarsto" pilį ant senųjų pamatų? O TEMPORA, O MORES!]

Reveransas --

Š.G.
Gedas 2006-03-06 12:27:37
Ir jau ką gi taip pagalvotų? Pasileistų plaukus gedulo ženklan, susiraižytų nagais veidą ir t.t.?
Gi ramiausiai vėl įsikeltų į juos ir tiek. O Brazauskas ten senatvės irgi nesiruošia nugyventi (kiek žinau).
Įdomu dar, kiek liktų iš viršutinio pilies bokšto (manau kažkur pusantro aukšto), jei paliktume tik "gryną autentiką". Ir prie Trakų pilies griuvėsių likučių virkautume kartu su Maironio dvasia.
shimgong 2006-03-07 15:15:19
O Gedai, turiu omeny, senoves neprikelsi! Ypac kai to griebiasi keisto asmeninio integralumo ex-"prarabas".

Del Traku -- ka gi, pati vietove tinkama vad. "kaimo turizmui", kas ja bent ekonomiskai pasiteisina (nesu tikras, ar p. Brazausko disney-land'as bus pritaikomas kokiam kulturiniam ar "miesto" turizmui :)).

Pagarba --

ShG
užuot oftopinę 2006-03-07 17:22:53
gal susitarkit susitikt fechuote ties valdovų rūmų papėde, ar ką.
O.Ž. 2006-03-20 21:59:04
Na štai - vakar grįžau iš Milano. Įspūdžiai neaprašomi... o gal Il Cenacolo ir Santa Maria delle Grazie tik mane taip paveikė, nes šiaip ar taip visą vasarą sapnuose regėta :)
Sforcų rūmai irgi nenuvylė, tapybos šedevrai, saugomi jų muziejuje - sužavėjo. Aplankiau ir vienuolyną netoli Milano, kur palaidoti Ludovico Il Moro ir Beatrice D'Este... Na, o dabar tikiuosi, kad "La cena secreta" leis man ramiai dirbti su kita knyga, kurios pusę jau išverčiau.
Visiems patariu nuvykt į Milaną :)
EGle 2006-03-28 12:49:29
O man knyga nepatiko. Nera veiksmo, intrigos. Viskas labai supainiota. Nelabai supratau, tai ka tas paveikslas TOKIO slepia. Mano manymu tai religine/istorine tematika ant bangos, del to si knyga ir sukurta.
Vilis 2006-03-28 13:35:14
Va kas būna, kai Browno gerbėjai ima skaityt rimtesnes knygas - jie gi nieko TOKIO nesupranta. Jiems gi trūksta veiksmo ir banguoja tematika. Man šis komentaras patiko.
ne redakcija, bet 2006-03-28 13:55:34
Vili, gal liaukis visus į lentynėles skirstyti, mesijau tu mūsų akceleratiškasis. Neskanu net.
Vilis 2006-03-28 14:38:38
Oi, atsiprašau, nenorėjau nieko įžeisti ar sugadinti apetitą.
O.Ž. 2006-03-29 20:28:55
:)
O.Ž. 2006-03-29 20:33:54
Ir man patiko tas komentaras :)
Vilis 2006-03-29 20:54:10
Nu, kad tiesiog negali nepatikt, jau toks...(be žodžių, nes vėl gausiu Mūsų akceleratiškojo Mesijo titulą, ko nesijaučiu esąs vertas: aš nevertas šitų didžių žodžių...:)
slotas 2006-04-21 07:37:52
Katik perskaiciau sia knyga, prisipazinsiu tikejaus kazko panasaus i Dan Brown kurinius. Taciau knyga kitokia, galbut truputi rimtesne...
Siaip visai patiko ir suteike nauju ziniu... Taciau tokio uzsidegimo kaip skaitydamas Da Vincio koda ar Angelus ir demonus nepajutau..
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.