Jerry Oltion „ABANDON IN PLACE“

Autorius: Gediminas Kulikauskas
Data: 2002-11-21

cover Apie knygą: Jerry OltionABANDON IN PLACE
Leidykla: AST (2002)

Dar gerai prisimename žinomo Holivudo aktoriaus M. Gibsono baimes apie aštriadančius lietuvius, su beisbolo lazdomis atakuojančius Amerikos paplūdimį... Dar neišblėso kažkokio amerikiečių rašytojo pastebėjimai apie šaltas Lietuvos žiemas, prastą elektros tiekimą bei valgomą arklieną... Ir štai naujas, šviežiausias, Lietuvos vaizdinys iš už Atlanto: žinomas (na, bent jau taip teigia knygos anotacija - autorius, vis gi sugebėjo nuskinti "Nebula" premiją 1996-aisiais) rašytojas fantastas Jerry Oltion, savo romane "Abandon in Place" (2000) aprašo visą lietuvių armiją (tiesa, vaiduoklišką), kuri, vadovaujama tūlo avantiūristo, naujųjų laikų Hitlerio, vardu (laikykitės- Sąjūdis Bagdonis, užpuola nei daugiau nei mažiau kaip visą Vakarų Europą... Kodėl? Tiesiog, kad išplėstų Lietuvą iki viduramžių ribų, kurios, kaip ironiškai pastebi vienas iš knygos herojų (beje, pats popiežius), siekė kone iki Portugalijos...

Na, bet apie viską, kaip sakoma, iš pradžių. Knyga kaip knyga, pati pradžia netgi labai nebloga - mūsų dienų pasaulis, į kurį įnešamas tik vienas fantastinis elementas - laivai vaiduokliai. Tiksliau - kosminiai laivai vaiduokliai, nežinia kaip ir kodėl besimaterializuojantys bei startuojantys iš Kanaveralo kyšulio nustėrusios NASA akyse... Šie laivai kaip du vandens lašai panašūs į "Saturną-5" - senutę raketą-nešėją, kažkada gabenusią į Mėnulį amerikiečių astronautus pagal "Apollo" programą. Į vieną tokį laivą-vaiduoklį ir nusprendžiamą "įsodinti" pagrindinį romano herojų - amerikiečių astronautą Riką.

(Dėmesio: toliau bus atskleidžiamas knygos siužetas, tad žmonės, ketinantys viską perskaityti patys, gali ir susilaikyti)

Tolesnio siužeto smulkiai perpasakoti, ko gero, neverta. Įpusėjus romanui paaiškėja, kad pasaulį ištiko ūmus parapsichologinių galių proveržis - ūmai, tarsi iš niekur, materializuojasi daiktai. Pasirodo, tereikia, kad pakankamai didelis kiekis žmonių nuoširdžiai patikėtų kokia idėja ir šiam tikėjimui pasiekus tam tikrą kritinį lygį bei atsiradus iškrovos objektui (žmogui, turinčiam parapsichologinių galių) ta idėja nedelsdama realizuosis... Taigi, kai vien tokio tikėjimo galia sukurtu kosminiu laivu amerikiečių astronautai pasiekia Mėnulį, planetą užlieja euforija ir chaosas... Chaosas, nes juk daugybė žmonių nuoširdžiai tiki ne vien šviesiu rytojumi, bet ir niūria šiandiena ar kraupesniais dalykais... Daugybė žmonių kasdien linki negero savo viršininkams, uošvienei ar, garsiai lojančiam kaimynų šuniui. Beje, šunims tai baigiasi nekaip - netikėtai materializavęsis noras "užčiaupti keturkojus" išguldo šunėkus nemažoje JAV dalyje. Bet tai, kaip sakoma, tik gėlelės. Yra juk ir piktesnių kėslų. Bei piktesnių žmonių, ar, jei norit, tautų. Ir viena iš tokių - lietuviai...

"Popiežius atsiduso.

- Amerikiečiams vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kas vyksta pasaulyje. - Jis pravalė gerklę. - Sąjūdis Bagdonis, lietuvis, kuriam ūmai pasirodė, kad jo šalis užima pernelyg mažą teritoriją. Jis nusprendė išplėsti ją iki viduramžių Lietuvos - kone iki Portugalijos. Bagdonis jau užgrobė Lenkiją ir viską, kas piečiau, o dabar veržiasi į Italiją.

- Argi lietuviai ne katalikai? - Rikas pasidžiaugė, kad žino nors tai.

- Teisybė. - Foma nusikvatojo. - Manau, Vatikano jie nelies."

Tačiau likusiai Europos daliai nelinksma - tas pats popiežiaus švaistosi klasikinėmis frazėmis apie prievartaujamas ir žudomas moteris, degančius namus bei durtuvais žudomus kūdikius... Štai kokie jie - lietuviai! Beje, kai kuo kone iš rengiamos G. K. Ivanicko knygos apie alternatyviąją Lietuvą nužengę - aršūs tradicionalistai katalikai, tad net pats popiežius, leidęs moterims tapti kunigėmis, o kunigams vesti, nieko gero iš jų nelaukia.

Mums gi belieka guostis, kad Sąjūdis, prieš kurio ordas jau po keleto knygos puslapių krinta Italija, Austrija ir Vokietija, į kovą veda ne tikrus lietuvius, o iš oro materializuotą lietuvių-šmėklų armiją. Prancūzija, NATO ir amerikiečiai bejėgiai - Bagdonis dar ore sustabdo prieš jį paleistų reaktyvinių lėktuvų ir raketų variklius, atominės bombos nesprogsta, o prieš jo pėstininkus vakariečiams atsilaikyti beviltiška, nes "…Dauguma Bagdonio kareivių nekrinta, jei į juos pataiko kulka, o tie, kurie krinta, jau po kelių minučių vėl stoja į rikiuotę."

Paskutinė viltis - žmogus, kuris ir užvirė visą šią parapsichologinę košę - amerikiečių astronautas Rikas. Jam "duoda" išgirtąjį F-117, bombą lazeriniu taikikliu ir nurodo Bagdonio buvimo vietą - Strasbūrą (tiesa, tikslią lietuvių vado buvimo vietą kardu žemėlapyje nurodo stebuklingu būdu atsiradęs bei atskubėjęs padėti legendinis britų karalius Artūras).

Bomba nesuveikia. Bagdonis it patyręs zenitininkas ima atsišaudyti liepsnos juostomis, gi pacifistas amerikietis, kurio parapsichologinis mentalitetas iš principo atsisako sukurti atominę bombą, ima iš oro ant Bagdonio štabo versti... mėnuleigius, kurie tiesa, sproginėja ne blogiau! Mirtina dvikova baigiasi tuo, kad lietuvio pašautas amerikietis su visu lėktuvu rėžiasi žemėn, bet prieš tai sugeba palaidoti S. Bagdonį po didžiule raketa-nešėja "Saturnas-5". Taigi, tautietį Sąjūdį pasiglemžia raketos-nešėjos liepsnos, gi amerikonas įsigudrina išgyventi...

Ką gi, reziumuojant galima pasakyti, kad knygos pradžia skaitosi tikrai gana įdomiai ir pakankamai rimtai, tačiau veiksmas po truputį pradeda skystėti, kol į pabaigą, kaip matome iš siužeto, prasideda išties fantasmagoriški dalykai.

Matyt, tai reiktų paaiškinti tuo, kad romanas parašytas apysakos, už kurią amerikiečių rašytojas ir gavo "Nebulą" motyvais, tad romano pradžia ir yra stipriausia. Na, o toliau, galima nebent linksmai pasijuokti ar pagūžčioti pečiais...

Odė kraugeriams lietuviams!

Komentarai

Tomazas 2002-11-21 07:12:04
Pagaliau kažkas rimtai įvertino lietuvių karinį potencialą. Neveltui mus dabar į NATO priima.
Valdas 2002-11-21 07:21:18
Ai net nebejuokinga pasidare kikent apie tuos "dumb americans" - kurgi ne, viduramziu Lietuva iki Portugalijos... Rimtesni rasytojai pries ka nors rasinedami galetu uzmest aki i istorijos vadoveliu zemelapius (ar amerikoj ir tokiu nera :)
bangis 2002-11-21 09:00:56
Skamba taip, tarsi retas kliedesys butu... :)
Klia 2002-11-21 10:48:14
mm, man irgi panašiai atrodo, bet skaityt turėtų būti linksma}:]
gedai - vilniuj pirkta gal?
Gedas 2002-11-21 16:30:22
Vilniuj-Kalvarijų turguj dar yra.
Musu zmogus Havanoje Raimondas 2002-11-21 21:37:02
Ruosiantis pagrindinio amerikono atvykimui ir lietuviams butu ne pro sali pasimokyti Amerikos istorijos:
-----------------------------------
HU'S ON FIRST

(We take you now to the Oval Office.)

George: Condi! Nice to see you. What's happening?

Condi: Sir, I have the report here about the new leader of China.

George: Great. Lay it on me.

Condi: Hu is the new leader of China.

George: That's what I want to know.

Condi: That's what I'm telling you.

George: That's what I'm asking you. Who is the new leader of China?

Condi: Yes.

George: I mean the fellow's name.

Condi: Hu.

George: The guy in China.

Condi: Hu.

George: The new leader of China.

Condi: Hu.

George: The Chinaman!

Condi: Hu is leading China.

George: Now whaddya' asking me for?

Condi: I'm telling you Hu is leading China.

George: Well, I'm asking you. Who is leading China?

Condi: That's the man's name.

George: That's who's name?

Condi: Yes.

George: Will you or will you not tell me the name of the new leader of China?

Condi: Yes, sir.

George: Yassir? Yassir Arafat is in China? I thought he was in the Middle East.

Condi: That's correct.

George: Then who is in China?

Condi: Yes, sir.

George: Yassir is in China?

Condi: No, sir.

George: Then who is?

Condi: Yes, sir.

George: Yassir?

Condi: No, sir.

George: Look, Condi. I need to know the name of the new leader of China. Get me the Secretary General of the U.N. on the phone.

Condi: Kofi?

George: No, thanks.

Condi: You want Kofi?

George: No.

Condi: You don't want Kofi.

George: No. But now that you mention it, I could use a glass of milk. And then get me the U.N.

Condi: Yes, sir.

George: Not Yassir! The guy at the U.N.

Condi: Kofi?

George: Milk! Will you please make the call?

Condi: And call who?

George: Who is the guy at the U.N?

Condi: Hu is the guy in China.

George: Will you stay out of China?!

Condi: Yes, sir.

George: And stay out of the Middle East! Just get me the guy at the U.N.

Condi: Kofi.

George: All right! With cream and two sugars. Now get on the phone.

(Condi picks up the phone.)

Condi: Rice, here.

George: Rice? Good idea. And a couple of egg rolls, too. Maybe we should send some to the guy in China. And the Middle East. Can you get Chinese food in the Middle East?
shlyxtux 2002-11-22 06:38:53
Oi Raimondai, achioo didzhiausias! lol Padeda linxmai pradeti ryta, nepaisant tu 'mazhu nepatogumu del didzhiojo zhmogaus', katrie jau pradejo siaubti Vilniu.
bangis 2002-11-22 08:38:06
A kto na pervoj baze? (c) :)
Snobas Raimondas 2002-11-22 18:43:46
Taip, taip bangi, snobai zino, kad cia senas bajeris... :)
Lietuvis 2002-12-09 16:56:07
:) :) :) :) :) :) :) :) :) davai parasom knyga apie amerikonus ?
super-ego 2002-12-09 20:39:45
nereikia mes.apie juos viska zinom. net rasyt nereikia ir taip linksma
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.