Joanne Harris „GERVUOGIŲ VYNAS“

Autorius: Viktorija Vit
Data: 2006-11-09

cover Apie knygą: Joanne HarrisGervuogių vynas
Leidykla: Versus Aureus (2006)
ISBN: 9955699280
Puslapių skaičius: 352

Atrodo, britų rašytoja J.Harris rimtai ėmėsi apdainuoti skanius, pavojingus ir stebuklingus dalykus. „Šokolado“ ir „Penkių ketvirčių apelsino“ autorė trilogiją užbaigia romanu apie magišką vyną, Prancūzijos provinciją, drąsą keisti savo gyvenimą ir, žinoma, meilę.

Knygoje yra visko, ko reikia meilės istorijai parašyti ir jausmingam filmui sukurti: apleistas, tačiau romantiškas namas; paniurusi, paslaptinga, bet grakšti ir daili kaimynė; senos paslaptys, mažo miestelio dideli siekiai, ramus provincijos gyvenimas ir t.t. Kai ko pritrūksta, kai ko pasirodo per daug, kai kas – tiesiog gražu.

Pusę knygos siužetas šokinėja dvidešimčia metų pirmyn ir atgal. Džei vaikystė – Džei dabartis – Džei vaikystė... Tada – nelaimingas, tėvų skyrybas sunkiai išgyvenantis paauglys, piktas ir atžagarus, tai yra, niekuo nenustebinantis tipažas tokio žanro literatūroje. Atrama jam tampa vis dažnėjantys vizitai pas vieną keistuolį sodininką. Senuko ir paauglio draugystės prieskonis – magiški burtai, sodo slepiamos paslaptys, stebuklingi žolių mišinėliai. Skaitydama šiuos skyrius prisiminiau Tomą Sojerį, Terį ant tvoros, Zuiką padūkėlį ir kitus personažus, kurių, nustebus teko konstatuoti, buvau pasiilgusi. Tai iš tiesų lengvai ir smagiai į vaikystės paupius sugrąžinantys skyriai.

O štai su dabartimi pasirodė kiek sunkiau. Pagrindinių veikėjų charakterių linijos nubrėžtos taip ryškiai ir tiesiai, neduok Dieve, kad tik nekryptelėtų kur kairėn ar nešautų aukštyn. Jei jau rašytojas – tai, aišku, nesuprastas, kankinamas vienintelės vykusios knygos šlovės, kurios nebegali pakartoti. Jei šalia negalinčio rašyti menininko yra moteris – tai, aišku, „prasisiekėlė“ ir panašių epitetų nusipelniusi žurnalinė pupytė. Balta – juoda. Juoda – balta. Atspalvių žmonės, priešingai nei vynas, šioje knygoje pritrūksta.

Kad jau pradėjau bumbėti, tai negaliu nepaminėti ir to, jog vietomis knyga tiesiog neįtikina. Na, pavyzdžiui, kaip patikėti, kad liežuvį būsimai mylimajai atrišo vyno magija? O ne tai, kad ji vyno paprasčiausiai padaugino? Kaip patikėti, kai su šmėkla po vienu stogu gyvenantis vyras pirmojo jos vizito atrodo ne itin nustebintas. Gal tik dėl akių pasisakantis „ne, negali būti“. Kibčiau ir prie knygos vertimo. Iš kai kurių frazių galima atkurti tobulą anglišką sakinį. Bet lietuviškai jis skamba dirbtinai. O kaip gi vynas? Ogi visaip. Knygos pradžia iš tiesų užliūliuoja. Pirmuosiuose puslapiuose, rodos, pajunti vyno gyvastį buteliuose. Jo šnekėjimą, dainavimą, jo smalsumą. Bet vėliau iš istorijos centro vynas atsitraukia. Laimė, tam, kad grįžtų. Vis dėlto knygos viduryje gervuogių vyno – šios istorijos pasakotojo – dvelksmą jau spėji pamiršti.

Visa tai nereiškia, kad knyga yra bloga. Ir kad geriau gerti gervuogių vyną, nei skaityti jo padiktuotą pasakojimą. Galima suderinti ir viena, ir kita. Paskutinė trilogijos dalis – labai paprastas, jaukus pasakojimas apie dar vieną kelią į laimę. Lietingai dienai nušviesti, liūdesiui nuvyti, tinguliui pateisinti – pats tas.

Stebuklų, naivumo, kvapų ir vyno dozė

Komentarai

Skaitytojas 2006-11-10 18:46:46
Perskaičiau visas tris knygas. ŠOKOLADAS pasirodė labai nevykęs, PENKI KETVIRČIAI APELSINO sužavėjo, na, o GERVUOGIŲ VYNAS manau per viduriuką - daug geriau už ŠOKOLADĄ, bet labai toli iki APELSINO:)Kita vertus - dėl skonio nesiginčijama:)
Skaitytojas 2006-11-10 20:00:42
Na, Versus Aureus knygose visada yra nemažai klaidų.
"Šokoladas" - vienas iš tų retų pavyzdžių, kai filmas geresnis už knyga (Deppas + Binoche forever). 3/4 apelsino patiko - išvis idėja susieti siužetą su maistu - puiki. O vyno magija egzistuoja -hmm, tiesa ji kartais susijusi su padauginimu, bet visai nebūtinai.
A, apie ką mes čia? Apie Harris knygą. Tai va, nemėgstu skaityt lietuviškai, bet kai tik darbe "Gervuogių vynas" bus grąžintas, būtinai perskaitysiu.
merihold cabernet sauvignon
Skaitytojas 2006-11-13 07:53:38
Skaitytojui 2.
O kaip mėgstat skaityti?
Skaitytojas 2006-11-22 18:35:05
angliškai, rusiškai, itališkai
lietuvių kalba neturi daug žodžių pavadinti nūdienos realijoms - ypač iš kulinarijos ir madų srities. Nes, sutikite, iškirptė - anaiptol ne tas pats, kas dekoltė :S o šalis (negalima vartoti) - irgi ne skraistė.

merihold chianti
Skaitytojas 2006-11-23 12:07:39
Ribotas požiūris. Nė viena kalba neturi žodžių viso pasaulio nūdienos realijoms pavadinti. Bet skaityti kitomis kalbomis sveikintina – tik ne dėl šitos priežasties.
Skaitytojas 2006-11-24 10:37:18
Aš ir neteigiu, kad nesu ribota :) Skaitau kitomis kalbomis, aišku, ne vien dėlto. Taip jau susiklostė: jeigu turėsiu knygas rusų, anglų ir lietuvių kalba - pastaroji bus paimta į rankas paskutinė. Jei visi kiti komponentai lygūs - t.y., įdomumas, aktualumas, must read ir panašiai.
O lekskika yra svarbi - neseniai skaičiau Sophie Kinsella romaniūkštį apie šopoholikę - na kaip, kaip perteikti visus tuos gegus apie madą ir panašias subtilybes, jei kalba stokoja žodžių? Ir kaip vargsta mūsų kalbos redaktorės, išgirdusios sakralinį klausimą: "Ajaj, merginos, kuo pakeisti žodį glamour?!" ;) Ir gerų vertimų, kuriuos perskaičiau su meile, galėčiau paminėti "Meistrą ir Margaritą", tą, mėlynu viršeliu, Algimanto Mikutos verstą. Nors žinau, kad daug kas jį sudirbinėja.

merihold
Skaitytojas 2006-11-27 11:20:54
Puikios Joanne Harris knygos PENKI KETVIRČIAI APELSINO,GERVUOGIŲ VYNAS bei ŠOKOLADAS. Gal jos ir nėra visos vienodai geros, tačiau malonios skaityti. Skaičiau ir Laura Esquivel KAIP VANDUO ŠOKOLADUI gal ji ir ne taip sužavėjo, bet aš susidomėjau knygomis, kuriose maistas yra vienas iš pagrindinių veikėjų. Gal kas žinote dar panašių knygų.
Anuk 2012-01-26 16:04:08

Dar visai miela knyga "Perigoro piršlys"

Dar 2012-01-27 13:41:17

gerai, kad mūsų blaivybės sergėtojai vien dėl pavadinimo knygos neuždraudė...

Dovilė 2013-08-19 15:03:59

Na kartais pasiknaisioti sendaikčių parduotuvėse nėra taip jau blogai. Radau šią knygą anglų kalba ir tik už 3 litus! Paskaičius aprašymą labai sudomino. Nekantrauju pradėti skaityt :)

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.