John Crowley „ENGINE SUMMER“

Autorius: Raimondas Lencevičius
Data: 2004-01-05

cover Apie knygą: John CrowleyENGINE SUMMER
Leidykla: Doubleday & Company (1979)
Puslapių skaičius: 209

Begin at the beginning; go on till you reach the end. Then stop.

John Crowley knyga "Bobų vasara" nuo pat pirmo puslapio padvelkia Le Guin lyrika. Vaikinukas Kalbanti Nendrė pasakoja angelui savo gyvenimo istoriją. Istoriją, perpintą šventaisiais, kelionėmis, Daktaro Bato Sąrašu ir keturiomis galvomis kalne. Istoriją, vykstančią daug metų po Audros, nubloškusios žmoniją į "Bobų vasarą". Knygos pavadinimas - sunkiai išverčiamas kalambūras. "Engine" tai variklis, bet kartu skamba kaip Indian - "Indėnų", arba lietuviškai "Bobų", vasara.

"Bobų vasara" - tai ne Pamišęs Maksas ("Mad Max"), Vandens Pasaulis ("Waterworld") ar Laiškanešys ("Postman"). Šiame postapokaliptiniame pasaulyje nėra siaubūnų blogiečių, bandančių pavergti žmoniją. Nėra greito veiksmo. Užtat yra kaip upelis tekantis Kalbančios Nendrės pasakojimas, užsukantis į daugelį vaizdingų užutekių, paliečiantis ir praeities, ir ateities šukes. Taip mes sužinome apie Šventos Bejos duoną, atgabentą iš žvaigždžių, apie teisingą kalbėjimą, kuris buvo neįmanomas per telefonus. Kalbanti Nendrė pasakoja apie savo meilę merginai Kartą Per Dieną, per visą pasakojimą nei karto nepavartodamas žodžio "meilė". "Bobų vasara" patraukia nuoširdžiu gyvenimo, savo šaknų ieškojimu ir taikliomis pastabomis apie gyvenimo kelią: "Tikras užmiršimas - tai tada, kai užmiršti, kad užmiršai". Nuostabiai aprašomos tokios smulkmenos kaip kalendorius su paveikslėliais, tradiciškai naudojamas skaičiuoti dienoms ir savaitėms, nors šių prasmė išnyko kartu su technologine civilizacija. Daug suprantamesnis išlikusiųjų požiūris į mėnesius: lapkritis prasideda tada, kai oras atšąla, lyja ir krenta lapai. Galima praleisti daug laiko nagrinėjant knygoje panaudotus simbolius, citatas ir užuominas, o galima tik pasinerti į lėtą pasakojimą ir klausytis, kaip angelui, Kalbančios Nendrės.

"Bobų vasara" nėra ideali knyga. Net ir poetiškos fantasy mėgėjams gali pasirodyti, jog ji per lėta, neturinti tikslo, paliekanti daug neatsakytų klausimų ir pasibaigianti deus ex machina siurprizu. Bet ar ne toks visas mūsų gyvenimas?

Tekėjimas

Komentarai

kotryna 2004-01-06 13:56:48
visai nebloga
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.