John Fowles „KOLEKCIONIERIUS“

Autorius: offca
Data: 2006-03-22

cover Apie knygą: John FowlesKOLEKCIONIERIUS
Leidykla: Alma littera (2005)
ISBN: 9955089083

 

John Fowles (Džonas Faulzas), nesuklysiu pasakęs, - literatūros genijus, mirė pernai – 2005 m. lapkričio 4 d. „Kolekcionierių“ parašė 1963 m. Kalbama, kad per 4 savaites. Įdomi asmenybė, kurios nebėra. Dar įdomesnės jo knygos, kurios tebėra.

Romanas „Kolekcionierius“ yra stulbinantis psichologinis trileris. Stulbinantis daugiau literatūrine ir pateikimo formos prasme, o ne siužeto vingiais. Dabartiniai Holivudo scenaristai sugalvoja įmantresnių istorijų, tik jų žavesys esti paviršutiniškas ir ne toks tikras.

Istorija tokia: klerkas Fredrikas Klegas laimi žirgų lenktynėse solidžią sumą ir imasi įgyvendinti savo norus ir svajonę (ne paslaptis kaip baigė gyvenimą kai kurie Teleloto milijonieriai). Klegas – drugelių kolekcionierius, įgyvendina svajonę, kuri liovėsi būti svajone po praturtėjimo: jis ruošiasi pagauti savo kolekcijai ypatingą egzempliorių, dėl kurio naktimis neužmiega, - studentę Mirandą. Planas pavyksta. „Egzempliorius“ eksponuojamas rūsyje tik pačiam savininkui ir, galima sakyti, tai - viskas. Toliau - jokios policijos, jokių persekiojimų. Tik senas namas su rūsiu Londono priemiestyje, ir du žmonės jame.

Lyginant „Kolekcionierių“ su kitomis skaitytomis knygomis, tai savotiškas Kamiu „Svetimas“ ir T. Harris „Hanibalo“ hibridas. Romanas kupinas aukos ir budelio vidinių išgyvenimų. Budelis kalba pirmuoju asmeniu, o auka savo patirtį dėsto dienoraštyje. Būtent jį skaitant, galima suvokti, ką reiškia būti uždarytame auksiniame narve. Autorius priverčia skaitytoją žvelgti į savo vidų, ten, kur kiekviename iš mūsų slypi blogio ir gėrio daigai.

Jei skaitydamas palaikai Mirandą (kažkas pasipiktinęs sakys, o argi galima palaikyti žmonių grobiką Klegą, tai sulig kiekviena jos įkalinimo diena skaitytojas gauna viltį, jog viskas baigsis gerai, jog ji sugebės pasprukti. Bet sulig kiekvienu sekančiu puslapiu suvoki, jog visos pastangos perniek, ir skaitytojas ima jaustis nejaukiai. Kaip rašė Margaret Atwood „Greis“ : „ nėra nieko baisesnio, kaip duoti viltį, o paskui ją atimti, tai beveik dar baisiau, nei suvis jokios vilties neturėti“. Žiauru, bet, manau, teisinga.

Knygoje nemažai įdomių ir protingų minčių. Kaip antai: „kai nemoki parodyti savo jausmų, tai dar nereiškia, kad jie nėra gilūs“; „Mes visi norim to, ko negalim turėti“; „Kiekvienas ima iš gyvenimo tai, ką gali“ ir pan.

Knygos tekstas įtaigus, prisėdęs nenori pasitraukti, ir tuo pačiu gąsdinantis,- skaitai ir bijai, ir nerviniesi, ir pyksti, kad rašytojas tave kartu su Miranda uždarė tarp keturių sienų ir tau prasidėjo klaustrofobija.

Aš tikėjau tuo, ką skaičiau, ir tebetikiu, ką perskaičiau. Viskas vyko iš tiesų. Tik tai išgyvenęs žmogus galėjo parašyti Mirandos dienoraštį. Tik būdamas kolekcionieriumi gali elgtis taip, kaip Klegas. Aš tuo tikiu, aš tą žinau, bjauriuosi ir bijau, kad vieną dieną galiu pamatyti savo rečiausiąjį egzempliorių ir ...brrr...bijau net pagalvoti, ką dėl jo galėčiau padaryti, nes aš taip pat esu Kolekcionierius. Kolekcionierius, kuris „netiki jokiu kitu pasauliu, išskyrus tą, kuriame gyvena, kurį mato. Iš tikro jis pats yra kalinys; įkalintas savo paties bjauriame ankštame šiandieniniame pasaulyje“ (228 psl.) .

Romanas sudarytas iš keturių dalių, nors knygos aplanke bei romano pabaigoje esančiame straipsnyje minimos tik trys dalys. Matyt iki galo apžvalgininkė G. Baužytė - Čepinskienė nepaskaitė, bet tai nesvarbu: užtat rašo, kad „autorius pasitelkia Šekspyro romantinės dramos „Audra“ simbolius ir motyvus“. Taip ir yra,- pasitelkia. Tik man kol kas netekę skaityti šios dramos. Ir neskaitysiu.

Knygos pradžios neišversti viduramžių rašytojos Marijos Prancūzės (lietuviškai jos jau turime “ Lė” (Lais)) žodžiai „que fors aus ne le sot riens nee“ reiškia lyg, „apie tai žinojo tik jie patys“, ir tai, manau, prieš skaitant būtina įsidėmėti.

Ir pabaigai reikėtų užsiminti, kad „Kolekcionierius“ – ganėtinai silpnas romanas palyginus su Faulzo šedevru „Magas“.

Kažkas negyvo

Komentarai

Vilis 2006-03-22 18:41:17
Knyga gali patikti arba nepatikti, bet ji taip sukrečia...čia ir atsiskleidžia rašytojo genialumas...
nn 2006-03-23 10:11:41
siaubo filmas _kosmaras pakaroklis
ice-tea 2006-03-23 17:34:37
Super knyga. Ir nieko ten baisaus. Seniai skaiciau, atsimenu, siaip, kad is tiesu pora dienu kaip pritrenkta vaiksciojau, bet apsipratau ir praejo. Tik galvoju, neduok Dieve niekad tokios baisios vienatves, kad tokiu kolekcininkum pavirsti butu galima...
Aima 2006-03-23 18:35:15
Reikia pripažinti: tai viena įtaigiausių knygų, kokias teko skaityti (o teko daug).Aš irgi po tos knygos porą dienų apspangus vaikščiojau.Tik man buvo baisu pasijusti Mirandos vietoj, paskui pasidarė liūdna nuo minties, kad gal visi esam tam tikri įkaitai... Beje, man geriausia jo knyga ,,Juodmedžio bokštas".
nn 2006-03-24 09:23:54
Iš tiesų baisu nebuvo, taciau knyga nepateisinamai sunki. Apie kažkokį maniaką. Man toks maniakas nelabai idomus. Todėl nepatiko. Kitos knygos - taip.
EGle 2006-03-28 12:37:15
Skaiciau sia knyga seno leidimo pries kokius 8 metus. iki dabar atsimenu, net visus niuansus.Labai patiko. Kitos Fowles knygos ne tokios, ne tiek prikaustancios. Na gal " viksras" panasesne. Tikrai knyga verta uz ja sumoketu pinigu. Psichologinis siaubo detekrtyvas. Nepigus (ner pinigu prasme)
kwietkelis 2006-03-29 17:54:56
Skaičiau "Kolekcionierių" du kartus. Pirmą kartą lietuviškai, ir visai patiko kaip gera psichologinė knyga, su tam tikrais nukrypimais:) Antrą kartą skaičiau angliškai kaip privalomąją literatūrą, ir tada buvo įdomiausia gaudyti visokius postmodernistinius literatūrinius žaidimus (pvz. aliuzijas į Šekspyro "Audrą"). Va tada tai buvo tikras skanumas.
skraidanti nelaime 2006-04-01 10:39:08
Neradau nieko ypatingo sioje knygoje. labai paprasta... visada lyginu su kitomis ir ji yra labai neturtinga... nera meniniu premoniu, kurios pritrauktu demesi...
crystal 2006-04-18 06:06:41
stebina mane recenzento mintis, kad ganėtinai silpna knyga palyginus su magu. šiaip jau magas laikomas vienu silpniausiu Fowles kūriniu. man asmeniškai neturi lygių grožinėje literatūroje "vikšras".
offca 2006-04-24 13:53:59
kur tamsta skaitete tokia nesamone, kad Magas laikomas vienu silpniausiu Fowles kuriniu? O šiaip recenzento teisė pateikti nuomonę, kuri nesutampa su "šiaip"
Maja 2006-06-10 07:49:45
Man visada smagu pasidziaugti, kad tokios klasika tapusios knygos sulaukia dar vieno leidimo. Man asmeniskai John Fowles labiausiai "istriges" del savo puikaus noveliu ir apysaku rinkinio "Juodmedzio bokstas". CIa tai is tiesu - sedevras! Pitariu Kvietkelio minciai, kad kai pradedi Fowles skaityti angliskai - isitrauki i beribes intertekstualumo pinkles. Postmodernizmas ima valdyti absoliuciai :)
Skraidanti krizė 2006-06-20 15:42:32
ei, tu skraidanti problema,atleisk - nelaime. jei Fowles kuryboj trūksta meninių priemonių: oksimoronų, hiperbolių, litočių, sinekdochų, antonomazijų ar ko panašaus, griebk literatūros vadovėlį ir skaityk iki pažaliavimo ar pamėlinavimo.tikiuosi tamsta liksite sužavėta.o jei DAR trūks vaizdingumo, susirask kokioje apdulkėjusioje bibliotekoje Lenino raštus ir džiaukis rašytojo fantazija ir lengvumo sunkumu.

Taip pat siūlau atprasti viską kritikuoti.manai, jog gali geriau - pirmyn.

O mums, skraidančioms krizėms, knyga patiko. tiesiog. kiek keisčiau į daug ką pažvelgta. kad ir į holivudo labai pamėgtą temą - pagrobimus.
manau, daugiau rašyti nebeverta.pirma, mano minčių, ko gero, nieks nė neskaitys, o antra, jei norėsite rasti daugiau įdomybių - paskaitysite ir susirasite patys, nes, pasak O.Vaildo, menas kaip veidrodis atspindi ne gyvenimą, o žiūrovą.na, o jei jau menas yra veidrodis, tai jei į jį žvelgia asilas, nesitikėkite, jog iš jo pažvelgs apaštalas.

Neužsimirškite - čia ne delfi.lt komentarai. Redakcija
Im 2006-09-04 12:46:43
Recenzijos autorius gana tiksliai recenzavo knygos esmę. Fowles labiausia zavi savo rasymo stiliumi, tik jam budinga tekstu rasymo maniera, kuri siame romane ypatingai atsiskleidzia aprasinejant vidinius monologus pagrindinio herojaus pirmuoju asmeniu. Net sunku patiketi, kaip galima sukurti toki idomu ir itikinama – riboto zmogaus portreta, naudojantis gana siauru zodynu ir paprastu sio herojaus mastymo bei kalbos stiliumi. Skaitant Mirandos dienorašti man vis norejosi atsiversti tuos puslapius, kuriose tas pacias dienas ir ivykius jose aprasinejo Kalibanas bei sugretint abieju interpretacijas, mintis tu paciu ivykiu metu, kad tik dar labiau sustiprint ispudi bei praraja skiriancia sias dvi absoliuciai skirtingas asmenybes. Kalbant apie turini, prisipazinsiu, kad retkarciais turedavau vilti, jog Mirandai uzteks erodicijos kazkokiu budu pramusti Klega, padeti jam pazinti kita pasauli, po truputi islipti is savo ribotumo, suvokti savo veiksmu ir gyvenimo beprasmiskuma. Taciau.. graziu pasaku apie grazuoles ir pabaisas jau buvo ne viena, kaip ir meiles istoriju su isimylejeliais galu gale bent po mirites sugulusius pozemio kriptose. Fowles veda (savo stiliumi) iki pat galo. Miescioniskumas, egoizmas, kolekcionieriaus kaupimo iprociu jega – visgi laimi sia nuozmia kova: „Jam nusispjaut, ką aš kalbu, ką jaučiu – mano jausmai jam nieko nereiškia. Jam reikalinga mano išvaizda, mano išorė, o ne mano siela, net ne mano kūnas. Niekas, kas manyje yra žmogiška..“ – rase Miranda.
Nors prisipazinsiu, kad siame romane man buvo idomesnis visgi Klego paveikslas, jo mintys, veiksmai.. Mirandos portretas buvo nupiestas tobulai dvasingas, rodos be jokiu trukumu (kurie butent daznai ir daro zmogu idomiu). Taip, buten tik toks dvasingumo isikunijimas galejo stoti priespriesa bukapročiui Kalibanui, kad sustiprinti istorijos dramatiskuma. Taciau Klegas, nuosirdziu tikejimu savo gyvenimo budo teisingumu man pasirode idomesnis kelis kartus siuo atveju uz tobulybe Miranda. Daugelis jo pamastymu nuosirdziai kele juoka. Pvz. knygos pabaigoje, pries leisdamasis (su visam) pas ja i apacia jis masto: „Uzlipau i virsu, kad paskutini karta pamiegociau (lyg tai butu labai svarbus dalykas kuri noretum dar nuveikti pries mirti! :) ) Be abejo, matyt Klego niekas neteisins, tikriausia ji visi „dvasinguoliai“ smerks ir nekes. Taciau nepamirskim, kad net Miranda savo paskutines gyvenimo akimirkas dekojo likimui (netiesiogiai jam ir ne pazodziui) uz tai, kad jis jai suteike galimybe (tiksliau prievartines aplinkybes) ivertinti tikraja savo gyvenimo esme/prasme. Tai kas, kad ji ta patirtimi jau nepasinaudos, ji laimejo dvasinio issilaisvinimo kova ir to uzteko.
Kaip rase recenzijos autorius - tik jie abu zino, kaip ten is tikruju viskas buvo.

Tai gi mieli kolekcionieriai, pasimokykit is profesionalu klaidu – rinkites maziau gyvus egzempliorius savo kolekcijoms, kad reiketu maziau chlorofilo bei fiziniu pastangu, joms nudusinti beigi prismeigti ;)
lape 2009-09-09 05:36:12

nebloga knyga, senai seną skaičiau

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.