John Fowles „MAGAS“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2006-09-26

cover Apie knygą: John FowlesMAGAS
Leidykla: Alma littera (1997)
Puslapių skaičius: 816

Ypatingų siužeto vingių reikalavimas paprastai keliamas knygoms, kurios vadinamos detektyvais ar aštraus siužeto trileriais. „Magas“ nėra nei detektyvas, nei trileris. Ir net ne magiškoji fantastika – nors kartais panašu, kad tai, kas dedasi yra neįtikinama ir be magijos čia neapsieisi. Atrodo, kad vienas iš rašytojo tikslų yra taip supainioti skaitytoją, kad jis paskui jau imtų nebetikėti nė vienu autoriaus žodžiu ir kiekviename naujame veikėjo žingsnyje ar siužeto posūkyje tikėtis naujos mįslės. Taigi - 800 puslapių apimties minklė. Bet gal reikėtų nors pora žodžių apie siužetą?

Į vangią, nedidelę Graikijos salą, kurioje įsikūrusiklasikinio stiliaus britų mokykla save ištremia jaunas Londonietis – Nikolas d‘Evrė. Jam dar tik 27-eri, bet gyvenimas atrodo jau išbandytas, merginos – neblogas lovos aksesuaras, o visa kita – tuštybių tuštybė. Tiesa, paskutinė pasija – australė Elison – tarsi įneša sumaišties į daugiau mažiau aiškų Nikolo pasaulį, bet kol kas ji - tik dar viena priežastis palikti Londoną. Sala Nikolą pasitinka nuobodžiais bendradarbiais, sifiliu Graikijos viešnamiuose ir paslaptinga asmenybe – Morisu Končiu, kuris čia ir legenda, ir vietinis šėtonas. Mat vieniems jis – nacių kolaborantas, kitiems – kažkokių neaiškių atrakcijų organizatorius. Aišku tik viena: tai – išsilavinęs, protingas ir kažkokį neaiškų tikslą turintis žmogus, į kurio keisto teatro be sienų žaidimus įsitraukęs Nikolas patiria viską – didžiausią laimę, sunkiausią pažeminimą, aršiausią pyktį ir nuoširdžiausią meilę. O viskas vardan ko? Ne, perskaitykite patys – pasikankinkite drauge su Nikolu ir kitais skaičiusiais.

Seniai bebuvau skaitęs tokią talpią, gausią ir storą visomis prasmėmis knygą. Pasitelkiant į pagalbą fizikos terminus – jeigu yra knygos, kurių tankis prilygsta putplasčiui, tai šios knygos tankis būtų švinas. Ja galima užmušti – ne tik laiką, bet ir žmogų. Joje visko nepaprastai daug: detalių, kruopščių aprašymų – kiekvienas puodelis, jo piešinys, ąselė. Graikijos gamta, Egėjo jūra, salos pušynai, pliažai, erdvės, Delfai, Olimpo šlaitai – beveik juntama (ypač jeigu ten yra tekę būti). Juslumas, erotika turėtų sukelti pavydą bet kam, kas yra bandęs apie tai rašyti ir pamatęs, kaip tai sunku. Jokių abejonių – parašyta visa tai meistriškai, sodriai, spalvingai ir užburiančiai. Tačiau… Et, ir kodėl gi būtinai turėjo rastis tas „tačiau“?

Man rodos, kiekvieno autoriaus tikslas – sukurti tokią knygą, kad skaitytojas prie jos norėtų grįžti. Ir jeigu autorius tiek deda pastangų paslaptingiausių įvaizdžių, mitologinių aliuzijų, psichologinių niuansų kūrimui, jam turėtų būti apmaudu, kai skaitytojas baigęs knygą su palengvėjimu atsidūsta: „pabaigiau. Trauk ją devynios!“ Aš buvau būtent toks skaitytojas. Du trečdalius viskas buvo nuostabu, neįtikėtina, svaiginama ir genialu. Bet galiausiai visi tie nesibaigiantys siužeto posūkiai, tas krūvis, kurį ant skaitytojo pečių užvertė autorius, nuvargino. O knyga įtraukia, labai. Ir tuomet kasiesi per puslapius jau prievarta – malonumas mažėja, protas pavargsta, bet vis dar nori išsiaiškinti what‘s the buzz ?Ir užbaigus knygą nebesinori prie jos grįžti, nors ir aišku, kad dar labai, labai daug kas liko nesuprasta, nesusekta, neiššifruota. Nebent po kiek laiko arba kai bus laiko tokiems ilgiems šifravimo žaidimams. O kol kas – trenki ją į šoną kaip sunkiai neštą naštą. Ir nesupranti, kas ima viršų – skaitymo malonumas, ar siutas dėl tokio skaitytojo netausojimo.

Apibendrinu – skaityti, be abejonės, verta. Bandantiems rašyti – netgi privaloma, gal po to mesite savo vargingus bandymus gadinti popierių ir taip sutaupysite keletą medžių (man – nepadėjoJ). Bet – įspėju – privalote nusiteikti, kad jūsų laikas bus pertvarkytas, o darbotvarkės – supainiotos, nebent esate labai valingas skaitytojas nepasiduodantis teksto magijai. Tačiau ar gerai jausitės perskaitę – atspėti negaliu. Gal nė vienas čia parašytas žodis apie šį kūrinį jums nepasirodys tikslus.

Magija be magijos

Komentarai

Vilis 2006-09-26 20:09:25
Aha, kaip čia atsitiko, kad iškasta tokia seniena? Ir apžvelgiama:) Žinai, Justinai, aš manau, kad šitai knygai išvis neįmanoma parašyti apžvalgos, ji kažkokia...vat ir negaliu sukonkretint...perskaičiau per dvi dienas...kai įsitrauki...aukščiausios klasės narkotikas...veža...nepaleidžia...svaigina...atrodo, kad geriau jau neįmanoma parašyti...viskas verčiasi ir verčiasi aplink...su kuo ją lygint? Autorius pateikė kelis įkvėpimo šaltinius. Nuėjau į biblioteką, radau tas super senienas, bet ten nieko panašaus.
Beje, apžvalgoje labai būtų pravertę aprašyti parašymo aplinkybes, kiek metų Johnas ją rašė, kad tai pirmas jo romanas ir etc.

Knyga palieka skaitytoją taip nieko ir nesužinojusį...tiesiog apgauna...bet aš norėčiau ją skaityt ir antrą (tai ir darysiu) ir trečią...ir...

Pabaiga - nuvilia. Gadinanti visą kūrinį. Jei būtų pasibaigę anskčiau - kad ir nutraukus viską, nebūtų to kartėlio: ot, velnias, ir vėl "lėva" pabaiga, be kažko, kas stringtų, tiesiog kažkoks nesusipratimas.

Bet knygą skaityt rekomenduočiau visiems. Tiesa, pirkt nėra, lauksim, gal Alma Littera susiprotės perleist - būtų tiesiog nuostabu.

Tai va, kokia mano nuomonė:)
Z Justinas 2006-09-26 20:22:08
"Jei būtų pasibaigę anksčiau - kad ir nutraukus viską"
Pritariu visomis keturiomis taip.
O seniena - yra idėja vėl bent kartais grįžti nuo naujienų prie tų knygų, kurias skaito ne tik apžvalgininkai :)
offca 2006-09-27 08:45:49
man su Faulzu vis taip - perskaitau pabaigą po kelis kartus, ypac gerai pamenu kad taip dariau "Viksra" skaitant, bet vis tiek lieka kelios tavo pacio pabaigos versijos. ale tai nereiskia, kad skaitymo malonumas del suraizgytu pabaigu yra menkesnis.
man iki siol "Magas" yra pati magiškiausia knyga ir velniop, kad jis ja rase apie 15metu, svarbu, kad parase :)
Z Justinas 2006-09-27 09:00:14
O jeigu jus pastatytų prieš tokią dilemą, kaip tada, su partizanais. Ką rinktumėtės? Eleuteria ar 80 gyvybių?
offca 2006-09-27 12:41:09
ka tu cia Justinai paistai? _bukas
apie dilemas labai gerų yra novelių rinkiny "Ketvirtis milijono"
Z Justinas 2006-09-27 13:59:05
Dzin man ketvirtis miliono. Man konkreti dilema rūpi :)
Skaitytojas 2006-11-13 19:21:46
Magas - nereali knyga. Paliko didelį įspūdį. Atrodo autorius žaidžia, ipmprovizuoja viskuo: žodžiais, veikėjais, situacijomis. Regis rašė taip, lyg pats nežinotų, kas atsitiks kitame puslapyje, tarsi nertų į vandenyną, o ten, jau kaip Dievas duos...
Kristina 2008-02-04 10:36:25

Puikus romanas. Pirma karta skaiciau gal pries 7-8 metus, ir netiesa, kad nesinorejo pakartoti: pries metus perskaiciau dar karta, ir tik tada supratau kazkiek daugiau :) Sakyciau, sia knyga netgi butina perskaityti kelis kartus...

Viltė 2009-07-31 15:37:49

Ką tik užverčiau knygą, baigusi skaityti. Ir galiu pasakyti, tai, kad pirmuosius kokius du šimtus puslapių knyga man buvo pusėtina, tačiau vėliau pasirodė kaip tobulas šedevras. nėjo atsitraukti, skaitank kiekvieną eilutę tikėjausi vis kažko naujo ir naujo, na dažniausiai to ir sulaukdavau. Tačiau pabaiga mane nuvylė, paskutinio asmens pasirodymo galėjo ir nebūti, tiesiog galėjo baigtis vat taip - ieškojimuose. Bet galbūt man pabaiga nepatiko todėl, kad aš jos paprasčiausiai nesupratau..

Toma 2009-10-09 16:50:53

Man si knyga padare tikrai nerealu ispudi.Ja perskaiciau per savaitgali, kazkas nerealaus ir nepamirstamo.

asta 2010-08-02 12:12:53

as perskaiciau 2 kartus, antra karta skaitant, rodes lyg skaityciau pirma karta. manau po kazkiek metu vel prie jos grisiu:)

Eleutheria 2011-06-07 20:54:12

Labai gera apzvalga, pritariu autoriaus mintims visomis keturiomis. :)

Anonimas 2013-02-22 11:12:45

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.