John Lennon „PIŠU KAK PIŠETSIA“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2001-05-16

cover Apie knygą: John LennonPIŠU KAK PIŠETSIA
Leidykla: Borej (1991)

"Pro šalį šokdamas prašoko negras, rydamas bananą ar kažką kitą. Aš susigūžinau, tikėdamasis pakliūti jam į akis. Jis nužvelgė mane ir pavargusiai paklausė: "Draugas ar neraugas?"

"Ne raugas", - sušukau aš ir užklupau jį nepasiruošusį.

Norėjau pradėti nuo to, kad Džono Lenono pristatinėti nereikia, bet čia pat suabejojau, - gal jau praėjo laikai, kai žinoti Bitlus buvo išsilavinusio žmogaus garbės reikalas… Taigi, Dž.Lenonas - legendinės anglų "The Beatles" grupės lyderis, taip taip, tas pats, kurio žmona buvo Joko Ono, ir kurį nušovė trenktas gerbėjas prie jo paties namų. Jei ir dabar neatpažinot, niekuo nebegaliu padėti. Užtat iš anksto prisipažįstu, kad, nors gerbiu ir mėgstu Bitlus, nesu iš tų, kurie dėl jų kreizėja, ir todėl atsiprašau visų bekreizėjančių, kad skaičiau ne originalą: mano vokiečių kalbos mokėjimas neleistų imtis tokio baisiai angliško kūrinio… Tačiau be abejo, būtų įdomu perskaityti nuomonę žmonių, kurie įveikė autentišką variantą, - kadangi trumpose Dž.Lenono istorijose greta siužeto informaciją teikia dar ir kalba: transformuota, deformuota, išversta į kitą pusę ir dar užrišta mazgeliu.

Savaime suprantama, jog tokiu stilium parašytų tekstų neįmanoma išversti, neprarandant pakeliui dalies kalambūrų, skambesio, metaforų, ką pripažįsta ir pats vertėjas. Tikiuosi, man bus atleista už citatų kokybę - juk jos dukart išverstos iš neišverčiamo teksto.

Tiesa, ne visi tekstai yra groteskiški rebusai, yra ir šiaip mielų fabulų: " Au au, žiūrėkit, štai bėgioja/ Gauruotas draugas senas./ Prie stulpo pakelia jis koją/ Ir vėl tolyn tursena./ Šaunus šunytis! Uodega viršun - / Tarnauk, brolyt, tarnauki, - / Tavęs, mielasis, džiaugsmas laukia:/ RYTOJ TREČIĄ PO PIETŲ MES UŽMIGDYSIME TAVE, NAIDŽELAI. ("Šaunusis šuva Naidželas", p. 22).

Knygoje pilna visko, nėra tik absoliučiai jokio politinio korektiškumo. Tyčiojamasi iš: negrų, profsąjungų, fanų, politikų, invalidų, literatūros, etc… Juoduoju humoru persunktose novelikėse jaučiama savotiška apokaliptinio karnavalo atmosfera, - bet kas čia gali padaryti bet ką dėl bet ko. Net ir užmušti. Puikus (tik ilgas) pavyzdys iš "Vakarėlio pas Rendolfą": "Ž iū, o ant slenksčio visi jo šlangai bičiuliai, visi kaip vienas: Bernis, Deivas, Niki, Alisa, Bedi, Friba, Vigi, Naidželas, Alfredas, Klaivas, Stenas, Frankas, Tomas, Garis, Džordžas, Garolbas, nieko sau!

"Užeikite gi, bičeliai, bachūriukai ir draugeliai", - pasveikino juos Rendolfas, švypsodamasis nuo ausies iki gerklės. Na, jie ir įvirto, juokuodami ir šaukdami: "Linksmų Kaldiedų, Krendolfai", - garsiai ir širdingai, o po to užpuolė jį ir kad ims tąsyti, trankyti per makaulę, kalbėdami: "Niekada mes ir nemylėjome tavęs, asile tu, ir ko tu prie mūsų prisikabinai, mulki…". Žodžiu, jie užmušė jį, matot, bet kita vertus, negalima juk pasakyti, kad pasimirė jis vienišas, tiesa? Laimingų Kalėdų tau, Rendolfai, prieteliau mūsų! " (p. 31).

Šiuos šedevriukus Dž.Lenonas pradėjo kurti dar mokykloje; pirmą kartą knyga išėjo 1964 m., ir greit tapo bestseleriu Didžiojoje Britanijoje ir JAV. Įdėta čia taip pat Polo Makartnio įžanga, o vienas kūrinys - jų bendras darbas. Knyga iliustruota groteskiškais autoriaus piešiniais.


Puiki knyga

Komentarai

debesuota 2003-09-06 18:56:08
jo...issiliejo lennonas ten kaip reikiant. pavadinimas labai atitinka turini. idomus dalykas. ir piesinukai jegiski.pavartykit idomumo delei, gal bitlai su savo saldumais ne tokie nulaizyti pasirodys.
Goda 2004-07-28 20:43:28
Tiksliai, nieko saldžiau kaip "Helter Skelter", "Revolution", "Drive My Car", "Back In The USSR", "Day Tripper", "I Saw Her Standing Here", "I'm Dawn", "Everybody Has Something To Hide Except Me And My Monkey", "Savoy Truffle", "Taxman", "She Said, She Said", "It Wont Be Long", "Don't Bother Me", "I Wanna Be Your Man", "Birthday", "A Hard Day's Night", "Can't Buy Me Love", "Any Time At All", "When I Get Home", "The Night Before", "Another Girl", "Ticket To Ride", "Wait", "Come Together... etc...etc... nesu girdejusi.
saulutia 2005-02-24 10:44:19
laba geras dalykelis:))))
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.