John M. Shanahan „ĮŽVALGIAUSIOS VISŲ LAIKŲ MINTYS“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-02-20

cover Apie knygą: John M. ShanahanĮŽVALGIAUSIOS VISŲ LAIKŲ MINTYS
Leidykla: Jotema (2003)
ISBN: 9955527684
Puslapių skaičius: 320

Knygų, pripildytų įvairiausių garsių žmonių pasakytų arba parašytų minčių, sentencijų, sparnuotų žodžių ir posakių - gausu. Veik visos leidyklos turi po keletą knygų iš šios serijos. Spėju, kad tokių knygų skaitytojai yra tie, kuriems knyga į rankas pakliuvo kaip dovana, nes juk dažnai paprasčiausiai gaila pinigų kažkokiems "išvedžiojimams" apie gyvenimą, meilę ir panašius dalykus, bet -

"Daugiausia žinių įgyjama iš knygų, kurios neatneša pelno jų leidėjams" - Thomas Fuller

"Įžvalgiausios visų laikų mintys" - viena įdomiausių tokio pobūdžio knygų, kurias teko skaityti. Tai nėra vien sentencijų rinktinė. Veikiau šiek tiek kandi ir žaisminga įžvalgių ir taiklių minčių knyga. Joje, kaip ir tokiom knygom dera yra atskiri skyriai. Pavyzdžiui - "Vyrai, moterys ir jų tarpusavio santykiai", "Literatūra", "Žmogaus padėtis visuomenėje" ir t.t. Daugiausia minčių apie gyvenimą ir žmogų. Apie ką gi daugiau? Be abejo daugiausia tokiomis mintimis stengiamasi pamokyti:

"Tikrasis žmogaus gyvenimas - tai gyvenimas, kurio jis negyvena. " (Oscar Wilok). Kokia paprasta gali pasirodyti tokia mintis, bet juk genialumas slypi iš pažiūros paprastuose dalykuose.

Kita vertus, knyga nėra išminties vadovėlis. Tos išminties, kurią daugelis įsivaizduoja kaip filosofų pamokymus, kaip gyventi. Pačių filosofų minčių irgi nėra daug. Didžiąją dalį sudaro garsių rašytojų mintys:

"Leidėjui nė vienas rašytojas neatrodo genialus ." (Meinrich Heine). Bene labiausiai sužavėjo John M. Shanahan atrinktos visiškai skirtingų laikmečių žmonių mintys, kurios glaudžiai siejasi viena su kita. Be to, gausu ir įvairiausių tautų patarlių:

"Pavyzdžiai - tai ne įrodymas". Žydų patarlė

"Sėkmė yra aklai įsimylėjusi darbščiuosius". Persų patarlė

"Geriau nudėvėti batus nei paklodes" . Genujiečių patarlė.

Taip pat yra ispanų, lotynų, rusų, švedų ir kitų tautų patarlių. Gaila, nė viena lietuvių patarlė nepateko.

Viena iš labiausiai patikusių minčių - " Išsilavinęs žmonės yra tiek pat pranašesni už neišsilavinusius, kiek gyvieji prieš mirusius " (Aristotelis).

Prie visų rimtų sentencijų puikiai dera ir šmaikščios, taiklios tiesos:

"Profesorius - tai žmogus, kuris kalba kitiems miegant". (W. H. Anolen)

"Galbūt kada nors vadinamiesiems viduramžiams priskirs ir mūsų laikus." (Georg Christoph Lichtenberg)

"Seniausi ir išmintingiausi politikai netampa žmogiškesni, tik vis labiau primena žilas uosto žiurkes. " (Henry David Thoreas)

Prisipažinsiu, tai, ką šioje knygoje radau, gerokai pranoko mano lūkesčius. O vienintelė knygos bėda - toji, jog kai kurios mintys yra pakartojamos kituose skyriuose, nublanksta palyginti su tuo, kiek daug gerų įspūdžių ji suteikia. John M. Shanahan vertas pagyrimo už savo darbą. Dažniausiai patikusius pasakymus išsirašau, bet šįsyk jų buvo tiek daug, kad nevertėjo to daryti, juolab kai turiu knygą.

Ir pabaigai viena mintis, kurią jau žinojau, bet negaliu jos neįdėti.

"Jei norite išvengti kritikos, tai nieko nedarykite, nieko nesakykite ir būkite niekas." Ir dar viena to paties įžvalgaus žmogaus mintis: "Didžiausia žmogaus klaida gyvenime - tai nuolatinė baimė suklysti." (Elbert Hubbard)

Na, ir dar viena Thomo Fullerio mintis: "Tik kvailiams būdinga visuomet teisti kitus"

O ši - visiems kritikams: "Žmogus, kuris nesugeba būti menininku, tampa kritiku, kaip ir žmogus, kuris nesugeba būti kareiviu, tampa skundiku." (Gustowe Flanbert)

Na gerai, paskutinė, nes pamanysite, kad viską jau išrašiau: "Knygai parašyti reikia plunksnos, rašalo ir stalo. Šiais laikais plunksnai, rašalui ir stalui reikia knygos." (Friedrich Wilhelm Nietzsche)

Vis dar galvojate, kad esate labai protingi?

Komentarai

carameline 2006-06-20 17:52:15
jaudinanti.
Grėtė 2009-03-10 19:12:43

Norėčiau pridėti dar vieną mintį: Jeigu gali visą popietę slampioti be jokio tikslo, vadinasi jau išmokai gyventi.(Mark Twain) O SIAIP MINTYS LIUKS!Šypsena

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.