John Ronald Reuel Tolkien „THE SILMARILLION“

Autorius: Aistė Bulavaitė
Data: 2003-06-10

cover Apie knygą: John Ronald Reuel TolkienTHE SILMARILLION
Leidykla: Harper Collins Publishers (1999)
Puslapių skaičius: 365

Nežinia, kaip vadinsis kada nors atsirasiantis lietuviškas vertimas. Tad kol kas - tiesiog "Silmarillion". Pagrindinės kūrinio dalies pavadinimas viena iš autoriaus sukurtųjų kalbų - "Quenta Silmarillion", "Silmarilų sakmė". Sakmė apie Silmarilus - ugningos dvasios maištininko Feanoro sukurtus brangakmenius. Juose buvo įkalinta anksčiau už Saulę ir Mėnulį buvusi Šviesa, jie tapo daugybės mūšių ir žygdarbių tikslu.

Norintieji susipažinti su didžiuoju J.R.R.Tolkien'o epu chronologine aprašytų įvykių tvarka, turėtų pradėti nuo šios knygos (po to sektų "Hobitas" ir "Žiedų Valdovas"). Perskaičiusiam "Žiedų Valdovą" "Silmarillion" suteiks galimybę pažvelgti, kas slypi anapus užuominų, tarsi atsitiktinai paminėtų vardų, baladžių su nelabai aiškiomis pabaigomis ir pradžiomis. Redaktorius ir sudarytojas, autoriaus sūnus Christopheris Tolkienas pataria: ketinantysis skaityti "turi vaizduotėje atsidurti Trečiojo Amžiaus pabaigoje - Viduržemyje, žvelgdamas atgal". Vienaip ar kitaip, laukia susitikimas su ganėtinai unikalia knyga, kurią lyginti su senaisiais Europos tautų mitais ir epais lengviau nei su kitais XX a. autorių kūriniais. Siužetas, prasidėjęs nuo pasaulio sukūrimo, išsilieja į plačią menamos istorijos upę, aprėpiančią ir pavienių herojų tragedijas, ir kosminio masto katastrofas. Kartu kinta stilius: biblinis, istorinių raštų, romantinis. Tačiau kai kurie stiliaus netolygumai, nevienodas atskirų istorijų išplėtojimas, literatūrinis išbaigtumas atsirado ne dėl meninių paskatų. Autorius tobulino legendas visą gyvenimą, tačiau taip ir nespėjo visko (viso pasaulio!) galutinai sutvarkyti. "Silmarillion" - po jo mirties išleistas rinkinys. Skirtingų epizodų paskutinės redakcijos laikas skiriasi pora dešimčių metų.

Knygoje gausu biblinių ir senųjų europietiškų mitų motyvų, tačiau ji - ne pamėgdžiojimas. Apimanti ne tik senovinį pasaulio suvokimą (o jei Žemė dabar apvali, nes suapvalėjo?...). Literatūrine (ir emocine) prasme stipriausia dalis - romantinės legendos. Jų siužetai - dramatiški ir tragiški, veikėjai - tvirtos, herojiškos, bet toli gražu ne tik teigiamos asmenybės. Čia Meilė, įveikusi išskiriančią mirtį ir nemirtingumą pasaulio nelaisvėje; Likimas, nugalėjęs maištingą dvasią; Viltis, tiesiogine prasme nušvitusi virš aukštesnių jėgų užmiršto, nesibaigiančių kovų iškankinto Viduržemio. Tai pasaulis, kuriame priesaika nukreipia istoriją. Giesmė tampa ginklu prieš baisiausią priešą. Kur Šviesa, kartą sužibusi, neišblės iki paskutiniųjų "Žiedų Valdovo" pastraipų.

"Silmarillion" - humanistinis, idealizuojantis žmogiškumą kūrinys. Tačiau juk dauguma veikėjų - ne žmonės!? Bet argi reikia aiškinti, kad Tolkieno elfai, jo paties žodžiais tariant, atstovauja "meninį, estetinį ir grynąjį mokslinį Žmoniškosios prigimties aspektus, pakylėtus į aukštesnį lygmenį, nei iš tikrųjų matoma žmonėse". Be to, fantastiniai personažai padeda atskleisti vaizduojamojo laiko kitoniškumą, nepasiekiamumą. Taip norisi ištarti: negrįžtamumą.

Knyga privaloma visiems, ketinantiems rimtai analizuoti ar versti Tolkieno kūrybą. Savaime aišku, prisiekusiems tos kūrybos gerbėjams. Ir nebijantiems tokiais tapti.

Beje, jei "Žiedų Valdovas" - ledkalnio viršūnė, tai "Silmarillion" - ne pats ledkalnis, o tik mozaika iš keleto dailesnių skeveldrų. Ledkalnis - keliolikos tomų (!) "Viduržemio istorija", atskleidžianti visą autoriaus gyvenimą trukusį menamos tikrovės kūrimą.

Mitas. Legenda. Istorija.

Komentarai

Tomas :P 2003-06-11 09:34:48
Recenzijos autorius pamiršo pridėti, kad dėl tokio fragmentiškumo "Silmarionas" skaitosi kažkur dešimt kartų sunkiau už matematikos vadovėlį. IMHO
gilthoniel 2003-06-11 09:46:35
sunku skaityma dar nulemia ir anglu kalba(arba kokia kita, ne gimtoji), nes toli grazhu ne visose vietose man daeina:)
shlyxtux 2003-06-11 11:12:43
Sakai, ne visur daeina, anglu kalba sunki?...Hm, kaip sako rusai, 'niefig zerkalo vinitj, koli rozha krivaja'...piktasliezuvis
Laiqualasse 2003-06-11 15:21:17
Aha, anglu kalba kartais tikrai sunku suprasti. Bet jei kas paskaitytu originalius (neredaguotus) Tolkino kurinius (pvz. Book of Lost Tales), tada Silmariliono anglu kalba neatrodytu nekiek sudetinga ;)
Sil Raimondas 2003-06-11 16:08:55
"Silmarillion" ir "History of the Middle Earth" yra tikrai kultines knygos. Skirtingai nuo "Hobito" ir "Ziedu valdovo" jas verta skaityti tik Tolkieno fanatams. Taip, "Silmarillione" yra puikiu istoriju, netgi tinkanciu filmu scenarijams: Turinas, Tuoras, galbut net visa elfu istorija. Bet tai nera pabaigta grozine knyga ir negali buti vertinama kaip tokia.
Rai Silmas 2003-06-11 16:16:23
Pasakei, ir šventa :)
shlyxtux 2003-06-11 16:20:01
Nu nezhinau, Raimondai, ar ish Turino istorijos gautusi geras filmas. Gi scenarijus bootu mazhdaug tox: 'Tai labai lioodna istorija. Trumpai sakant, visi numire'. zaliux
shlyxtux 2003-06-11 16:22:52
P.S.: 'Silmarillionas' man patiko, netgi labai, bet tai nereishkia, kad galima mane izheidineti, ishkeikiant 'fanatu'. 21_irked
Tolkieno fanatas Raimondas 2003-06-11 16:44:03
Shlyxtux: tai is "Romeo ir Dziuljetos" irgi turbut nesigautu geras filmas: 'Tai labai lioodna istorija. Trumpai sakant, visi numire' bliaunu geras

O "fanatas" (tiksliau "fanate") tai teigiamas ivertinimas. 1liux
alatar 2003-06-12 13:53:51
O skant dar pridejus,Silmariliona geriausia skaityt ir po kelis kartus,kad viska,ar daugmaz paristum,nes istorijos ten nutaikytos i jusu musu mano tavo...imagination.pamislykim..kaip tu ja ispletosi,tavo reikalas,bet sutinku kad cia jau reikia but fanatu ir paristi gerai pati Ziedu valdova...o tada jau ir Silmariliono pasaulis prasiskleidzia placiauplatus,atveria duris...
dar manyciau,jog is Silmariliono iseitu ne tik vienas geras filmas...vos ne serialas gautusi,tik ar kokybe butu atitinkanti pacia ideja..juk filmui reikia ir populiarumo...niu babkiu,uzdirbio.:)
bet reikia pripazint man silmarilionas patiko,ir nors kilo nemazai klausimu,bet kaipgi be ju...nuobodu...o ciaaaa...kokia erdve plestis,diskutuoti...vajetau!!!
p.s.
gal kas nors teiksis man dabar atsakyt(bent is dalies i tuos klausimus kuriuos uzdaviau kadaise,vienu ypu...?neapsisprendes
shlyxtux 2003-06-13 09:52:17
Raimondai -- teigiamas ivertinimas? Alio alio, o jumi thread'a 'plepalai apie Zhiedu valdova' kartais paskaitinejate? akivartis
Indraja 2003-06-13 10:22:24
Ką blogo toje gijoje fanatai (ar į tokius panašūs iš pasisakymų) surašė? Tolkien'o knygų vartojimo būdus, demografinę-genetinę elfų populiacijos analizę ir alternatyvią urukų kilmės hipotezę? Tai tik rodo, kad gera menama tikrovė gali tapti neblogu mąstymo (šiuo atveju - pramoginio) katalizatoriumi.
shlyxtux 2003-06-13 11:15:51
xixixi, Indraja -- ash gi ne apie tai (ir tu, IMO, itari, apie ka chia ash). zaliux
Beje, blogo tai jokie fanatai nedaro, vienok ne del shito nesinori, kad mane su jais lygintu. Vsiuo, tashkas.
Tebefanatas Raimondas 2003-06-13 14:00:07
Shlyxtux: tau asmeniskai: "Silmarilliona" verta skaityti tik Tolkieno fanatams ir shlyxtuxui. taip wounds

Nors as ir fanatas, ir ivertinau "Silmarilliona" 10 balu, bet jus man neirodysite, kad "Silmarillionas" butu skaitomas ir teigiamai vertinamas, jei nebutu "Hobito" ir "Ziedu Valdovo". Tai nepabaigta knyga, metrasciu gabalai, ir tuo viskas pasakyta. Todel nesiryzciau jos rekomenduoti zmonems, kuriems tik siek tiek patiko Tolkienas arba kurie dar neskaite "Hobito" ir "Ziedu Valdovo". Ta ir tenorejau pasakyti. arigato

O del "plepalu" as nesupratau uzuominos. Normali gija. Idomesne nei kai kurios kitos.
Indraja 2003-06-13 15:19:57
Iš vieno atvejo negalima daryti išvadų, bet pažįstu žmogų, kuris skaityti pradėjo nuo Silmarillion, ir po to džiaugėsi, kad skaitė būtent tokia tvarka.
Raimondas ant skydo 2003-06-13 15:28:06
Indraja: ka gi, galeciau gincytis, kad ir tas zmogus nebutu skaites "Silmarilliono", jei nebutu bent zinojes apie "Ziedu valdovo" fenomena. Bet nesigincysiu. Pasiduodu. susikuklinau blush Butu idomu isgirsti to zmogaus atsiliepima.

Aisku, nei vienas leidejas nebutu isleides "Silmarilliono", jei ne pasiutiska "Ziedu valdovo" sekme, bet tai jau kita istorija.
Laiqualasse 2003-06-20 17:43:32
Mano nuomone, geriausias, kad ir trumpametrazis, filmas is 'Silmariliono' istoriju iseitu apie Beren ir Luthien (nedristu versti vardu i lietuviskus, nes tik sugadinciau, IMO). Arba is 'Darkening of Valinor', kaip Melkor'as ir ta jo drauge is voru padermes sunaikino Du Medzius... Bet cia jau reiketu daug ka patiems filmo kurejams sugalvoti, taigi gali gautis nelabai gerai...
Vaikinas is Dol Amroto 2003-07-04 18:21:34
O ash dar neskaiciau sios knygos, tad gal atsiras kas man pasakys kur ja gauti? Jau skaiciau Hobita ir LoTR po 4 kartus ir dba nebturiu kas veikt. Labai prasau padeti.
alatar 2003-07-06 15:04:18
nu akademinei knygoje(cia jei nzn,tei planeta..-Zeme,mm...Europa,Lietuva,Vilnius...tikslaus adreso nzn...nuo universiteto ir prezidenturos-lolando buveines i virsu gatvele,po desine turetu kabet uzrasas"akademine knyga"...laiptais zemyn...)BET neseniai buvau...22_yikestuscia...Tolkienas isluotas!!yra tik paaiskinimu zodynas,i berods vsio...dar gali but Pylimo gatveje,kur kalbu zodynas uzsleptas...bet nzn...
tarp kitko...man irgi neprosali butu suzinot kur galima but paraut,gaut pirkt Vidurziemio istorijos kronikas...tomus..unfinished tales...iskyrus sitas dvi vietas...ir interneta ar imanma?ha?
angelelisseip silmariliona galima but ir paskolint,bet laaabai jau nenoriai...21_irked
Laiqualasse 2003-07-16 12:56:25
Traku gatveje, visai salia VGTU Architekturos fak'o (namo su 'Atlantais') yra kiemelis, o jame uzsienio literaturos knygynas. Ten visada yra bent po kelias LotR, Hobito ir Sil versijas anglu kalba, taip pat ir kai kurie Vidurzemio istorijos tomai.
Wilwarin 2003-09-25 18:16:20
sveikuciai! vat mano tokia liudna istorija.. nusprendziau mokytis Quenya kalbos, bet radau tik angliska jos vertima..=) gal kas zinot, ar ji yra isversta i lietuviu kalba, nes man sunkiai net su Silmarillionu sekasi, o del Quenyos tai isvis pravalas...(((=
Todelcius 2003-09-26 06:04:36
Aš ir mielai mokyčiausi kalbą, kuri yra išversta į lietuvių kalbą... Manau, nesunkiai išmokčiau...
Indraja 2003-09-26 08:55:38
Tod: :) Ištremkit mus į plepalų skyrių. Wilwarin: i-nete tikrai yra rusiškų puslapių apie Quenya ir paaiškinimų, kaip ją mokytis. Lietuviško "vadovėlio" nežinau, bet gal kas nors žino čia.
Laiqualasse 2003-09-30 15:52:29
Lietuvisko Quenya'os vadovelio tikrai nesu mates... Tiesa sakant, man ir neprireike, kai yra labai geri angliski :)
Pavyzdziui, cia: www.ardalambion.com

Dauguma vardu 'Silmarilione' yra ne Quenya, bet Sindarin kalbos zodziai, taigi, visai ne pro sali ir sios kalbos vadovelis, pvz, cia:
www.elvish.org
arba
www.elf.org
Deja, viskas angliskai...
anne 2003-10-28 16:25:38
dabar skaitau sil ir turiu pripazinti, kad knyga zavi savo uzmoju ir paslaptingumu. kazkas gerai pasake, kad ten - metrasciai. sudege, surinkti, sudeti, bet paleikantis daug erdves pamastyti apie ta dingusi laika.
taciau nezinodama ziedu valdovo vargu ar sitiek domeciausi ir sil, t.y zinant ZV galima isvesti paraleles.
precioussss 2003-10-29 08:11:51
nu ash tai Silm esu perskaites 9 skyrius, kuriuos atsispausdinau. nu man ish kompo nelabai isheina skaityt, negaliu susikaupt, tai reikes matyt visa spausdintis arba nusipirkt
alatar 2003-10-31 11:16:30
galiu paskolint-turiu pacia knyga,skaiciau 4 kartus:)
alatar 2003-11-05 07:57:49
nu tai blyn21_irked...siuliau "Silmariliona" laisva valia,lyg koki zieda,o pasirodo nereikia mat...kaip sau norit...
galbut zinooma info jau visiem,bet kas nezino taipakaroklis...
Ziedu valdovo(pray) garso takelis pasaulyje pasirodo lapkricio 25 d.(nezinau kuriam pasauliui priklauso lietuvaei..greiciausiai ne tam placiajam,o atsilikusiajam...)kazkaip girdeti,kad enyos nebus girdeti...uztat bus Annnnie Lenox("into the west"),berods pats Aragornas liuliuos..na kaipo bus pamatysim,bet jei kas pirmi pastebesit kad CD jau prekyboje,duokit ziniagirdejaiomanskraidyt sicia,ok?
shlyxtux 2003-11-05 09:20:08
Wajaaaaaaaazau!!! _kosmaras Pasaulio pabaiga!!! _kosmaras _kosmarasKazhkas atsisake (ak!!!) _kosmaras_kosmaras_kosmarasskaityt Silmariliona!!! Kaip jie driso, ridikeliai!!!
shlyxtux 2003-11-05 09:24:42
beje, alatar, nesupratau vienos tavo frazes:

"galbut zinooma info jau visiem, bet kas nezino tai pasikarkit", ar kaip chia? kandus
alatar 2003-11-05 09:37:46
na jei uzsimine vargsas,kad sunku atsispausdint tai pasisiuliau mandagiai hobitiskai padet,ale dabar prapuole kai i vandeni...tai dar syk apsireiskiau ir tiek...
del pakaroklis:
neee...suklydau papr..:)ne ta idejauangelelis
beje,gal kas girdejot kas per velnias yra sitas:
http://www.ancanar.com/
ten kazkas lyug ir su silmarilionu siejasi...bet paziurejus photo nelabai profesionaliai atrodo..
Avinas 2003-12-31 14:27:26
EEE,apie ka cia kalbat?
http 2003-12-31 22:46:04
SU NAUJAIS...
naujas 2004-01-03 13:45:11
jo su naujais...5 amziumi..
Aine 2004-04-18 16:48:20
Sveiki Žmonės, jei kas kada skaitysit dar šią žinutę prašau parašykit, kur nete galim susirast Sil=]
Indraja 2004-04-19 11:44:35
http://www.tolkien.ru/texts/eng O slaptažodis viešai neskelbiamas, nes tada būtų pažeistos autoriaus teisės :) . Tačiau jį galima atspėti.
Ar Arganotas 2005-05-15 17:04:44
bukit geri, pasakykit is kur gauti silmariona. LOTR perskaiciau jau 7 kartus, tai reikia juk kazko naujo ir idomaus ...
Starlin 2005-05-15 20:15:03
Vilniuj dabar paieškojus galima rasti. Būna "Vagos" knygyne prie Seimo, "Akademinėj knygoj", Oxfordo knygynėlyje Trakų gatvėje, didelė tikimybė, kad bus Masiulio knygyne, t.p. galima ieškot "Pegase", "Mūsų knygoj". Kaune ir Klaipėdoj, net Šiauliuose žmonės yra radę. O jei niekur nepavyksta, galima sakytis per internetą - nebūtina pačiam, galima pvz. per Masiulio arba "Mūsų knygos" knygyną.
agnyte 2005-06-16 18:27:36
as ilgai jau ieskau to silmarillion'o.
dar turiu vilties rasti, nes labai megstu visas Tolkien'o knygas .
jos mano akimis -nuostabios.
Tolkien'as mano megstamiausias rasytojas.
O tas nevykes tesinys parasytas Nik Perumov'o tai visai ne i tema.
Staciai geda, kad kazkas ne tik parase tesini, kai visas Vidurzemis yra sukurtas vieno Tolkien'o, bet dar gali prikurti savu jo elementu ir kai kurios gerieciu poelgius dargi neargumentuotai vadinti neismintingais.
o silmarillion turetu buti sauni knyga.
Pops_trumpiau 2006-01-19 19:05:06
Labai neįdomi knyga!!!Beje kaip ir visos Tolkienux knygos(na aš žinau tik LOTR ir ta dar lievesnę t.y."Hobitux")Neįsivaizduoju kam gali būti įdomios tokios "mažumų" knygos?
al 2006-01-23 03:06:00
fe,pops'ai.. pigi fleimine reklama sakyc..
Lėtas 2006-04-06 13:26:24
Visa masėms skirta literatūra yra popsas. Bet ne viskas blogai, kas popsas. Juk be popso nebūtų nei leidėjų, nei skaitytojų. Netikiu, kad Lietuvoje atsirastų bent kelios dešimtys skaitytojų, nusimanančių apie nepopsinę literatūrą, o jei jie pasireikštų, tai jų balsą tučtuojau užgoštų popsistai. Bet ne apie tai aš. Sutinku, kad Tolkienas nėra lengviausiai pasaulyje skaitomas autorius. Tik norėjau pasidomėti, ar kada nors lietuvių kalba pasirodys ,,Silmarionas", bo anglų tai man tas pats, kaip ir kiniečių. Ar koks mecenatas nežada finansuoti minėtos Tolkieno knygos išleidimą Lietuvoje? Ar yra šansas sulaukti daugiau šio autoriaus veikalų?
bu 2006-04-06 14:18:04
there is always hope..
Silmarilionas mazais gabaliukais verciamas.Tokiais tempais,kokie yra dabar artimiausiu metu neverta tiketis,jei kalbame apie kokybe.po 5 metu galbut.Kitu veikalu?t.y. jo sunaus knygu (UT)ar trumpos Farmer Gill(pastaroji isversta,bet neisleista)leidimu tiketis neverta,auditorijos nebus.Duokdie Sila isverstu ir isleistu normaliu virseliu (o ne su kokia Nuoga Liuciena,salia patupdytu poliariniu eskimu suva Huanu,raumeningu Konanu-Berenu su gigantisku kalaviju bei silmarilu rankoje)
Indraja 2006-04-07 07:33:58
Ar turi omeny, jog po 5m. rimti vertėjai išvers? Nerimti tai gal po 15 :) Dirbam. Beje, jau yra tikimybė, jog komandoje atsiras vertėja su išsilavinimu - tai gal rezultatas tiks ir leidybai.
Indraja 2006-04-07 09:44:10
Matau, anoje temoje buvusios nuorodos nebeveikia... Bandymus versti galima rasti čia irba ten nurodytame forume. O slaptažodis - kaip visada. Jis net šio puslapio viršuje yra.
Rutialem 2006-06-19 11:05:12
O kur galima nusipirkti sia knyga? Intike skaiciau, kad tai buvo pati poagrindine Tolkieno manymu jo parasyta knyga... Man butu nerealiai idomu paskaityti sia knyga
Indraja 2006-06-19 15:09:50
Turbūt visuose knygas anglų kalba parduodančiuose knygynuose. Gal čia ką rasi.
bebe 2006-06-30 16:30:42
vat tokius reikia iskepti 9 pragaro ratuose,pasodinti i narva salia dainuojancio Golumo 500 metu,pastatyti virs kakojancio balrogo ir palikti nusbaigti Morgoto kankinimu rusiuose angry
Skaitytojas 2007-01-24 05:48:13
todėl, kad pilna bugų, o variklis vis neatsiranda ir neatsiranda;)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.