Jonas Vaičenonis „LIETUVOS KARIŲ UNIFORMOS IR LENGVIEJI GINKLAI XX AMŽIUJE“

Autorius: Gediminas Kulikauskas
Data: 2005-04-07

cover Apie knygą: Jonas VaičenonisLIETUVOS KARIŲ UNIFORMOS IR LENGVIEJI GINKLAI XX AMŽIUJE
Leidykla: Baltos lankos (2004)
ISBN: 9955584661
Puslapių skaičius: 262

1919 m. Lietuvos kariuomenėje suformuoto specialaus "Mirties būrio" karys šitaip aprašė savo padalinio simboliką: "...kad tik baisesni atrodytume, nes santykiai su akiplėšiškais bermontininkais to reikalavo". Albumo "Lietuvos karių uniformos ir lengvieji ginklai XX amžiuje" autorius, Jonas Vaičenonis, antrina: " Daugiau niekada panašių ženklų Lietuvos kariuomenėje nebuvo. " O kas tai per ženklai, galima sužinoti atsivertus pernai išleistą minėtąjį albumą.

Tuomet, 2004-ųjų gruodį, matyt, sukluso ne vienas karo istorijos mėgėjas - knygynuose pasirodė unikalus leidinys "Lietuvos karių uniformos ir lengvieji ginklai XX amžiuje". Šis albumas vertingas visų pirma tuo, kad jame dienos šviesą išvydo daugybė iki šiol niekur nepublikuotų, archyvuose, saugyklose, muziejuose ar privačiose kolekcijose dūlėjusių fotografijų. Istorijos (o ypač karo istorijos) tyrinėtojai puikiai žino, kokia ganėtinai skurdi yra vizualinė Lietuvos istorijos pusė: metų metus iš knygos į knygą keliauja tos pačios nuotraukos, tie patys iki skausmo pažįstami paveikslai. Tad kiekviena nauja, dar nematyta senovinė fotografija - jau įvykis, o čia visas albumas, su dešimtimis dar neregėtų Lietuvos kariuomenės, jos ginkluotės iliustracijų...

Taip jau yra, kad vizualioji istorijos pusė neretai nuvertinama (galbūt tai sąlygoja ir jau minėta maža pasirinkimo galimybė). Tačiau nederėtų pamiršti patarlės, jog geriau kartą pamatyti, nei šimtą perskaityti ir koks įsitempęs lietuvių kulkosvaidininko, trumpam atsitraukusio nuo savo "Maximo" veidas apie Nepriklausomybės kovų dramatizmą pasako ne ką mažiau (o gal ir daugiau), nei du puslapiai teksto apie atremtas lenkų ar bermontininkų atakas.

"Baltų lankų" leidykla pasirūpino poligrafine šio albumo kokybe, o Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojas, istorikas Jonas Vaičenonis, surinko į vieną knygą išties įspūdingą fotografijų kolekciją, pasakojančią apie ištisą Lietuvos kariuomenės šimtmetį, jos XX a. istoriją.

Albumas suskirstytas į 4 dalis: Lietuvos kariuomenės atkūrimas (1918-1920), reguliariosios kariuomenės laikai (1921-1940), Antrasis pasaulinis karas ir pokario metai (1941-1953) ir šiuolaikinė Lietuvos kariuomenė (1990-2004).

Autoriaus dėmesys sutelktas į uniformas ir ginkluotę, tačiau kiekvienos dalies pradžioje trumpai pristatomas ir aprašomas laikotarpis, jo svarba Lietuvos kariuomenei. Atskirai pristatomi ir žymiausi kariškiai, asmenybės.

Pateikiamas iliustracijas sąlyginai galima suskirstyti į kelias dalis. Pirmiausia - puikios kokybės archyvinės fotografijos, tarp kurių nemažai dar nematytų ar mažai matytų - kaip, pvz., vokiečių šauliai, įsitvirtinę ant pylimo netoli Klaipėdos I pasaulinio karo metu.

Ne mažiau pateikta ir muziejinių eksponatų iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus ar VRM kolekcijos: uniformos, ginklai, kepurės ir t.t. Spalvotose, ryškiose, aiškios nuotraukose puikiai matyti to laikmečio ginklai: vokiški pistoletai "Mauser" ar "Luger", belgų-rusų "Nagant" revolveris, senoviniai, dar XIX a. II pusės vienašūviai "Berdan" (tai juos liaudyje meiliai vadino "berdankomis"), japoniškos "Arisakos" (jomis buvo ginkluota Kauno tvirtovę gynusi carinė įgula), rusiški "Mosinai" ar, matyt, populiariausi vokiškieji "Mauseriai" ir t.t. Žinoma, norėtųsi pamatyti tokias pat detalias ir, pvz, kulkosvaidžių, minosvaidžių ar artilerijos pabūklų nuotraukas (archyvinėse fotografijose tokių, tiesa, šmėkšteli), tačiau albumo pavadinime neatsitiktinai yra žodžiai "lengvieji ginklai".

Uniformos: rasite tiek savanorio sermėgą su trispalviu trikampiu ant rankovės, tiek kovų laikotarpiu Lietuvos karių dėvėtas JAV kariuomenės milines. Tad jei jums įdomu ne tik kaip atrodė lietuvių savanoriai, bet ir kokias kelnes jie dėvėjo - būtinai atsiverskite šį albumą.

Kiek mažesnė, bet itin spalvinga iliustracijų dalis - įvairūs uniformų eskizai, projektai, piešiniai ir pan. Asmeniškai man patiko ir tai, jog leidėjai nesiėmė pakankamai negudrių, bet dažnai dar tebenaudojamų unikalesnių iliustracijų "apsaugos" būdų, pvz., spausdinti iliustraciją per du puslapius, kad ją būtų sunkiau kopijuoti ir pan.

Nemažai įdomių faktų rasime ir tekste: kokių machinacijų tekdavo griebtis lietuvių kariams norint įsigyti ginklų, kokie "skrudžai" buvo anglai, už suteiktą ginkluotę vėliau nulupę devynis kailius, kaip slapta derėtasi su vokiečių ginklų kontrabandininkais. Įdomiai apžvelgta ir uniformų kaitos raida: kaip vokiškas uniformas pamažu išstūmė amerikietiškos, o, va, amerikietiškus batus išstūmė kur kas patogesni švediški. Ypač nustebino po kovų su bermontininkais Tauragės, Kretingos, Šiaulių ir Radviliškio apylinkėse iš laukų surankiotos amunicijos mastai: 3000 šautuvų, milijonas rusiškų, milijonas vokiškų ir 200 tūkst. japoniškų šovinių ir t.t. Žinant lietuvių taupumą nesunku nutuokti, kiek ginklų dar galėjo nusėsti į privačias ūkininkų "kolekcijas".

Ne mažiau įdomių eksponatų, faktų bei fotografijų galima rasti ir likusiose trijose albumo dalyse. Pvz., antrojoje, apie reguliariosios kariuomenės laikus rasime įdomių faktų kaip spalvingiausią Lietuvos kariuomenės 1923 metų pavyzdžio uniformą (43 atspalvių!) pamažu išstūmė kur kas praktiškesnė, kokius slepiamosios spalvos mundurus-sutanėles nešiojo kariuomenės kapelionai ir kaip lietuviai "papigiai" iš Benito Mussolini įsigijo pusšimtį tūkstančių angliškų "Ross-Enfield" šautuvų, formaliai gulėjusių jūros dugne, nes juos gabenęs amerikiečių laivas buvo torpeduotas vokiečių. Antrasis pasaulinis karas, pokaris taip pat detaliai atspindėti albumo puslapiuose. Ar daugelis mūsų žino, kad populiariausi Lietuvos partizanų ginklai vadinti "dešimtukais", kaip atrodė partizanų ar Vietinės rinktinės, 1940 metų Liaudies kariuomenės uniforma?

Šiuolaikinės Lietuvos kariuomenės skyriuje man asmeniškai įdomiausi mažai žinomi lietuviški (!) ginklai: nagingo lietuvių meistro 1992-aisiais m. sukurtas pistoletas kulkosvaidis "Vladas" ar valstybinės eksperimentinės įmonės iš "kalašnikovų" sukonstruotas pistoletas kulkosvaidis "Vytis 2". Vis dėlto, vartant albumą, sunku nusikratyti jausmo, kad jo sudarytojas ir autorius pateikė tik dalį turėtos ir surinktos medžiagos. Galbūt vertėjo išleisti du atskirus: tik ginkluotei, ir tik uniformoms skirtus albumus. Na, o kodėl ne tris, trečią galimą būtų skirti artilerijai, tankams, aviacijai, laivynui... Žinoma, tai svajonės, nesunku suprasti, kaip nelengva buvo išleisti ir šį, 262 puslapių spalvotą albumą - juk parengiamasis darbas jo leidybai truko net šešerius metus. Todėl didelis dėkui tiek albumo autoriui, tiek leidėjams, tiek įvairiems Lietuvos muziejams, valstybiniams ir privatiems archyvams, nepagailėjusiems savo eksponatų šiam unikaliam leidiniui.

Istorikams ir ne tik

Komentarai

alatar 2005-04-09 23:12:32
"Vis dėlto, vartant albumą, sunku nusikratyti jausmo, kad jo sudarytojas ir autorius pateikė tik dalį turėtos ir surinktos medžiagos. Galbūt vertėjo išleisti du atskirus: tik ginkluotei, ir tik uniformoms skirtus albumus. Na, o kodėl ne tris, trečią galimą būtų skirti artilerijai, tankams, aviacijai, laivynui..."

vat vat,vertingiausios pastabos....
kazkaip man irgi pasirode,na kad kazko truksta..vienoje vietoje sukista tiek,kad rodos kam to reikia(ypac apie uniformas),o vat kai kur truksta(ypac is ginklu puses,ir ypac siu laiku) tiek info(iskaitant ir vizualiaja). Juk tai is esmes yra daugiau maziau patriotiskas pijaras,ir nemaza dalis isigijusiu noretu tureti viska(o zino tikrai daugiau,nei yra sioje knygoje)
Kas liecia kitu rusiu ginklus(artilerija,tankai etc.) bei aviacija su laivynu,tai...
khem.... na galima pamineti,pristatyti is gerosios puses,bet tik be didelio patoso(kaip pristatomai kartais ANBO ar visa saunioji Lietuvos KOP)...butu vertingas knygu ciklas...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.