Jules Verne „KELIONĖ Į ŽEMĖS CENTRĄ“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2002-11-29

cover Apie knygą: Jules VerneKELIONĖ Į ŽEMĖS CENTRĄ
Leidykla: ANBO (2002)

"Visą dieną be perstojo į namus nešė įvairiausius instrumentus, ginklus, elektros aparatus. Marta ne juokais sunerimo.

- Ar tik ponas neišsikraustė iš proto? - klausė ji manęs.

Aš ryžtingai papurčiau galvą.

- Ar jis ima ir jus su savimi?

Linktelėjau.

- Tai kur išvykstate? - rūpėjo Martai.

Aš dūriau pirštu į žemę.

- Į rūsį? - sušuko senoji tarnaitė.

- Ne, - pagaliau pravėriau lūpas, - dar giliau!"

56 p.

Kaip aišku iš knygos pavadinimo, tas "giliau" yra patsai Žemės centras. Tereikia susirasti tinkamą ugnikalnį, ir pirmyn, t.y., žemyn! Kaži, ką Žiulis Vernas darytų be tų savo ugnikalnių? Žinoma, ir be mažumą kvaištelėjusių mokslininkų…

Taigi, Hamburgo mineralogijos profesoriui ir visokių kitokių mokslų žinovui Otui Lidenbrokui į rankas pateko senas islandų manuskriptas, iš kurio iškrito paslaptingas raštelis. Ilgai ir įteptai profesorius su savo brolėnu Akseliu, šios istorijos pasakotoju, šifravo runas ir ieškojo skaitymo kodo. Pagaliau paaiškėjo, kad garsus 16 a. islandų mokslininkas Arnė Sankusemas užšifravo raštelyje štai ką: "Nusileisk į Jokulio Snefelso kraterį, kurį Skartario šešėlis glamonėja prieš liepos kalendą, narsusis keliauninke, ir tu pasieksi Žemės centrą. Aš tai padariau." Aišku, jo kolega iš 19 amžiaus kaip mat užsidegė noru pakartoti šį žygį, ir, nepaisydamas brolėno išvedžiojimų apie pavojus ir kelionės beprasmybę, išvyko į Islandiją, kur ir stūksojo užgesęs Snefelso vulkanas. Ten pasisamdę vietinį gagų medžiotoją Hansą, jiedu nusigavo iki kraterio, o vėliau leidosi vis gilyn ir gilyn.

Troškulys, aklina tamsa, klaidžiojimas painiomis galerijomis gaišino keliautojus, sekino jų jėgas, bet mylia po mylios jie graužėsi vis arčiau Žemės centro. Knygoje naudojamasi teorija, kad gelmės visai ne tokios karštos, kaip teigia geologai, todėl keliauti jomis įmanoma. Tačiau žygeivių trijulė - griežtas, ūmus profesorius, nepastovios natūros Akselis, tvirtas it akmuo ir tylus it akmuo Hansas ir be to galėjo ne kartą prapulti savo nepaprastoje kelionėje. Norėdami net galėjo pasirinkti - ar žūti kokio nors ichtiozauro nasruose, ar dėl kamuolinio žaibo, besiridinėjančio ant plausto per baisiąją audrą požemio jūroje. Įstabią jūrą surado Otas Lidenbrokas. Apgyvendintą priešistorinių padarų, apšviečiamą negyva elektrine šviesa, blykčiojančia pro debesis, susispietusius po granito skliautais. O tos jūros pakrantėse galima aptikti ne tik milžiniškas priešistorinių gyvūnų kapines, bet ir juos pačius, - tarkim, seniai išmirti turėjusių mastodontų kaimenę. Ir dar nežmoniško dydžio, bet visai žmogiško pavidalo jų piemenį…

Nesinori išduoti, kiek herojams pavyko prasiskverbti į Žemės rutulio gelmes, ir kokiu būdu jie iš ten išsikrapštė. Apskritai, Žiulio Verno gerbėjai neturėtų nusivilti šia knyga. Ji nėra moksliškai sunkiasvorė, o daugiau fantastinė-nuotykinė, be to, skaitoma stebėtinai greitai. Beje, knygoje panaudotos iliustracijos to paties dailininko, kurio graviūromis puoštas ne vienas Ž.Verno kūrinys, o iš leistų pas mus tikrai galiu tai pasakyti apie 1963 m. "Kapitono Granto vaikų" leidimą. "Kelionė į Žemės centrą" lietuviškai spausdinama pirmą kartą. Vertimas vietomis "nesušukuotas", o išnašos lllabai savotiškai įterptos į patį tekstą, bet ką dabar, - šiaip ar taip, knygą perskaičiau su malonumu.

Smagūs nuotykiai

Komentarai

super-ego 2002-11-29 12:20:59
kaskada grauziau visas verno knygas is eiles. bet si taip ir nepakliuvo i nagus. va dabar jau zinau kodel - net nebuvo isleista. reikes kur nors susirasti.
bonis 2002-12-14 09:14:40
Nepasakok Mirmeka, nusivyliau ir stipriai. Tikrai neprilygsta geriausiems Verno kuriniams.
mirmeka 2002-12-16 11:51:11
aš ir nesakiau, kad prilygsta;] idėjinės intrigos, galingų charakterių ar baisios paslapties tyrimo ten ir nėra. bet man buvo visai smagu ją skaityti, nors nemanau, kad kada nors mokėsiu mintinai bent vieną jos citatą, kaip kad nepakartojamų '20 000 mylių po vandeniu':]
beje, nepamiršk, kad anais laikais tokią knygą būtų galima įvardinti vos ne kaip fantastinę muilo operą (jei tik tuomet būtų buvęs šis terminas), nes spausdinama ji buvo skyriais - laikraštyje. aišku, šitaip "on-line":) buvo rašyta ne viena ž.v. knyga, bet kai kurioms tai atsiliepė labiau;)
netawo 2004-05-25 19:11:58
geras tas ziulis vernas......... o kelionė y žemes centrą skaiciau tik trumpinta daly...
ir labai gera knyga.......:))
Ziziuke 2005-06-21 19:50:35
Tiesiog gera knyga.
X 2005-11-26 22:26:37
Kiek pamenu, skaiÄ?iau VI klasÄ?je, tada atrodÄ? visai nieko - viskas labai paprasta ir aiÅ?ku. Bet jeigu jau baigÄ?t VI klasÄ? skaityti gali bÅ«ti ir nuobodoka.
lm 2008-02-20 17:40:57

KOKS HARDVIGO CHARAKTERIS?

123 2011-07-04 17:01:13

kur galėčiau gauti šią knyga?

katyta112 2011-10-15 16:01:00

skaitau sita knyga. labai ydomi. skiresi tau kad viskelis visai kitoks suneni vardas Haris ir " Iliustruota Didžioji Klasika"

spirgas 2011-10-23 14:42:23

Idomi knyga...

lala 2012-09-30 12:52:01

labai gera knyga dar tokios as nesu skaites

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.