Juozas Erlickas „AŠ MOKU AUGTI“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2003-05-18

cover Apie knygą: Juozas ErlickasAš moku augti
Leidykla: Tyto alba (2003)
ISBN: 9986162874
Puslapių skaičius: 435

Du absoliučiai skirtingi kūriniai prasideda labai panašiai - anotacijomis "Augti - smagu! Užaugti - neblogai. Blogiausia - peraugti" ir "Puiku augti, kol nesensti". Tik vieną iš jų parašė gyvasis lietuvių literatūros klasikas Juozas Erlickas, o kitą - vienas talentingiausių šių dienų D. Britanijos poetų ir muzikantų Jarvis Cockeris. Kartais juk susimąstai - o, Viešpatie, juk irgi teks vieną dieną pasenti ir peraugti… Todėl kaip balzamas širdžiai nuskamba kita J. Erlicko mintis: "Tik sykį pagalvojau: ar ne geriau užsiauginti eilėraštį? Jį lengva prižiūrėti, jam gana šilumos ir gerų žodžių. Net ir užaugęs eilėraštis nepuola žmonių, bet sergsti juos nuo peraugimo".

Galbūt, kai kam iš jūsų dar bus siurprizas, jog J. Erlickas rašo ne tik humoristinius paiksvilius, bet ir eiliuoja. Eiliuoja visiškai kitaip, negu galima būtų įsivaizduoti iš žymiosios "Knygos", "History of Lithuania" ar šeštadieninio "Lietuvos ryto".

"O gegužio naktis - pavojinga,

Tu nubrisi į sodą gilyn,

Atsistosi po vyšniomis - sninga,

Ir prikris šilto sniego širdin." ("Pavasario naktys")

Sutikite, šios eilutės panašesnės į J. Aistį ar kitą poetą - verksnelį, beveik neįtikėtina, iš kur toks sentimentalumas? Kur dingo ironija? Kur kandumas? Yra ir jo, bet visai kitaip. Šviežiai, smagiai:

"Aš labai pavydžiu vištai -

Jai nereikia pas dantistą,

Nesportuoja, o sveika…

Duot per snapą jai, ar ką?

Bet - už ką?" ("Kai skauda dantys")

Arba titulinis "Aš moku augti" - tokia nuoširdi vaikiška nuostaba:

"Kaip greitai auga greitos mano kojos -

Batukai verkia jų nebepasiviję…

"Taip nesunku man augt, - net pagalvoju, -

Kodėl mama neauga, kai palyja?"

Arba G. Storpirščio išplatintas "Aš labai bijau varlės", o pasirodo, dar yra "…Ir siurbėlės", "…Ir gyvatės bijau". Rasite čia ir tuos, kuriuos pats J. Erlickas dainavo dviejuose muzikiniuose albumuose, taip pat - kuriuos dainuoja G. Storpirštis ar V. Kernagis. Rasite ir kažkada skaitytų, berods, drąsėjančiame "Lietuvos pionieriuje" - pvz., "Kas tas toks yra". Žodžiu, rinktinės nieku būdu vientisa nepavadinsi.

Taigi, knygos paantraštė - "Eilėraščiai nesuaugusiems". Iš tiesų, nemenką dalį sudaro būtent kūryba, kuri, iš pirmo žvilgsnio, skirta vaikams. Bet dažnai vaikams rašantys sugeba taip įžvalgiai dėbtelėti į suaugusiųjų pasaulį, kad jų kūrinėliai atrodo gilesni nei intelektualiausi suaugusiųjų pašnekesiai. Tačiau gyvojo klasiko poezija vaikams - dar ne visas rinktinės turinys.

Turiu įtarimų, kad čia sudėti eilėraščiai rašomi daugiau kaip dešimt-penkiolika metų, kadangi yra čia ir Atgimimo epochos euforijos ir lyrizmo ("Tarsi saulelė - vėliava trispalvė"), ir senybiškų didaktinių pamokymų. Ir dar - yra daug eilėraščių apie nelaimingus vaikus nelaimingose, kaip dabar sakome - asocialiose - šeimose. Netgi labai daug. Arba jie labai gerai įsimena.

Taigi, ši J. Erlicko rinktinė tiesiog apnuogina kitą klasiko alter ego - labai jautrų, vietomis - net sentimentalų, pastabų, įžvalgų kūrėją. Kuris sugeba ne tik juokauti, bet ir žavėti paprastu žodžiu. Labai rekomenduoju visiems neperaugusiems.

Pabaigai…

"O man užtenka pinigų,

Kiek rudeninis vėjas duoda.

Aš nenusiperku draugų -

Ir neparduodu".

Nuostabu.

Komentarai

atsibudęs 2003-05-19 06:27:57
Na va, panašu, kad Erlickas išsikvėpė. Pasuko lietuvišku vieškeliu - lyrizmas, pagraudenimai, galmtos vaizdzialiai. Bet jis gali rašyti bile ką - vardą turi, todėl daugiau girs, nei peiks.
Justinas 2003-05-19 06:31:30
Atsibudęs, skaityk įdėmiau - tie eilėraščiai turbūt iš viso jo rašymo gyvenimo, nežinau, dvidešimt ar trisdešimt metų. piktasliezuvis
atsibudęs 2003-05-19 06:52:49
tai tuo labiau krachas, jei tenka šluoti stalcius:)
Klia 2003-05-19 11:22:34
'raštuose ir kt.' buvo pakankamai daug eilėraščių. o dar knygoje vaikams 'žalias eilėraštis' - atrodo. taip kad čia tikrai ne naujiena, ir atsibudęs va pirma perskaityk, tada sakyk. aš, kai perskaitysiu, irgi pasakysiu:)
karille 2003-05-19 20:36:10
O man sita jo knyga ziauriai faina. Tokia lyg ir vaikiska, bet kartu graudinanti ...
Julius 2003-10-17 13:35:36
gal nelabai etiška, ar dar ką, varyti ant poeto, lyg ir savo kolegos, bet vis dėlto tai yra pasityčiojimas iš poezijos. juk eilės ne nesąmonėms rašyti skirtos. kažkas prieštaraus gal, kad kiekvienas savaip viską supranta, bet čia atsakau, drąsos ir pinigų turėjimas Tau neleidžia atsiverti pasauliui visomis savo blogybėmis.
Klia 2003-10-20 15:01:14
"juk eilės ne nesąmonėms rašyti skirtos"
njo. eilės išimtinai skirtos giliamintiškiems atsivėrimams būčiai ir pasauliui, sielos skauduliams, artojo pėdai garuojančioje dirvoje ir širdgėlai dėl nykstančių Amūro tigrų bei dvasinių vertybių.
Bakoozhe 2003-10-21 04:08:05
Jo. Mūsų mintys - mūsų eilės, ką norim tą rašom.
Vot:

Apsimovęs kojines
Satino raudono
Tupiu tarsi paukštis
Ant aukšto kaštono.
Lai niekas nepyksta-
Aš gi nekaltas-
Visi lapai vysta
Ir aš juk prikaltas
Su aukso vinim
Tvirtu plaktuku.
Aš nuo medžio šakų kaštonus skinu.

Arba kitox:

Aš turėjau Žigliuką
Vienas ratas nesisuko
Labai važnas tas tekinis
Ans vadinas acarginis

Dabar turiu Mazdą
Kartais ana bezda
Kaži kode neturėtų
Jeigu dujos jai sudėtos

Bulka gera mašina
Vagis labai masina
Jei anu ašai turėčiau
Turbūt daba nebturėčiau

Nu ir tačka Lamborginis
Penkios štukos viens tekinis

Kopirait©bakoozhe 1998-2001
..donius 2003-12-15 11:03:26
Gal veluoju,bet..manau,kad kiekvienas Gyvas -kurejas niekada neraso pastovios Kokybes eiliu..ir beabejo normalu,kad Juozas gali nepataikyti i musu Jaunatviskai naujesni reikluma..tikiuos supratot?! ;p..manau Kurybai Nera lubu!
ragana_ant_sluotos 2004-01-03 14:49:20
isties, teiginiai, esa Juozo eiles -- nesamones, skmaba keistokai... reiketu atidziau paskaitinet antraste, kurioje aiskiai parasyta 'NE SUAUGUSIEMS'. sakyciau, vaikams kirmeles ar gyvates baime neturetu atrodyti tokia jau 'nesamone'. o ieskantiems to vadinamojo 'buties atsiverimo' rekomenduociau Vinca Mykolaiti Putina -- pernelyg paprasta nepasirodys. komentaras 'is savos varpines': man siuos eilerascius skaityti buvo labai smagu -- pasijunti lyg vel butum -ynmetis, kas, manau, nera blogai. labai prajuokino piesineliai...
Shvogeris 2004-01-26 19:21:18
Taip taip...%-(.
Laukiam,laukiam,bet gerb. klasikas paseno.......
Apsipremijavo........
Pavargo.......
Gaila.
Labai gaila.
Algirdas 2004-04-02 00:58:07
zmones, kuriems patinka popsas - apskritai neturite teses komentuoti Erlicko. jo kuryba begalo gili ir nuosirdi. tai vienas is nedaugelio kureju-atlikeju, kurio kuryba yra ne del komercijos. tik dvasingi ir gilus zmones gali suprasti Erlicka ir jo kuryba.
popsūchos fanas 2004-04-02 05:09:46
Ir kodėl gi neturime teisės? Kas jhą, šventąją ir godotinąją, iš mūsų atėmė?
sampo to Algirdas 2004-04-02 12:44:01
Ka ten svaigsti? Pagrinde humoreskas Erlickas rašo, pati natūraliausią popsą daro:)
juste 2004-07-10 19:37:39
hm...as manau kad vis tik negalima sakyt, kad Erlickas raso nesamones...manau jis ir nori rasyt nesamones..tik tose nesamonese is tikruju yra sukaupta kazkas daugiau...lyg visas gyvenimas, lyg jis tilptu i kelias Jo eilutes...o kartais taip buna...bet tai tikriausia nesamone
Algimantas 2004-11-26 22:01:02
Labai džiaugiuosi internete aptikęs "vartus" (www.skaityta.lt),įleidusius ir mane, provincialą, į Rašytojų Sąjungos leidyklos patalpas.Kai pamačiau, kiek ten ne mano "kišenei" nuostabių knygų,toks graudulys apėmė, kad vis negaliu laimėti bent "aukso puodynės"...Nurimau, kai galvoje švystelėjo nelabai dora mintelė:paprašyti vilniečio sūnaus nupirki man bent vieną knygą-"Pavasarinė".Geras sūnus, tikriausiai Kalėdų proga padovanos ją.
O kolkas reikės bibliotekoje susirasti J.Erlicko šioje skiltyje nevienareikšmiškai aptariamą knygą "Aš moku augti" ir būtinai perskaityti. Manyčiau, ji man turėtų patikti. O kolkas tik tiek pasakysiu: ne visi komentarai man "prie dūšios", bet kiekvienas turi teisę laisvai reikšti savo nuomonę, nes ne Glavlito laikais gyvename...Tik mano galva: Juozas Erlickas dar "nenukaršęs" senis, jis dar parodys, ką gali, dar turi "sauso" parako parakinėje, nes, nežiūrint staigiai atėjusios žiemos su slidžiais keliais ir šaligatviais,iš jo dar nebira smėlis(ir viliuosi- dar negreit birės). Todėl pritariu Juratei, kad Juozas Erlickas ne šiaip sau "nesąmones" rašo.Jis,matyt, taip sąmoningai elgiasi, nes jo "nesąmonės" dažnai esti daug gilesnės už kai kurių autorių tariamą "giliamintiškumą?". Bent tokią nuomonę susidariau 1998 metais su malonumu perskaitęs jo tada graibstytą "KNYGĄ", o vėliau ir kitus jo kūrinius.
P.S.Nemažai laiko sugaišau rašydamas šį neva komentarą.Gaila bus, jei jis "nuplauks" vien dėl mano nemokėjimo "formatuoti".Neseniai tapau interneto vartotojas, dar daug ko neišmokau. Atsiprašau...Mėginsiu dar kartą pas Jus "prasibrauti"...
Redakcija jr. 2004-11-26 22:13:33
Viskas tvarkingai, džiaugiamės, kad lankotės :)
Agne 2005-05-15 14:24:07
Visi esame skirtingi, visi saviti. Vienas is tokiu yra tas Erlickas. Sakote, kad nesąmonę parašė, o jis sakys: „Nesąmonė aplink, nesąmonę aprašiau”. Argi galima pykti. Visgi teisybė.
vilma 2005-08-02 09:55:19
o man patinka j. erlicko kūryba... ji tarsi mažas vaikas, sakanti tiesą...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.