Juozas Karvelis „JŪRININKAS, KARININKAS, MIRTININKAS“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-04-19

cover Apie knygą: Juozas KarvelisJŪRININKAS, KARININKAS, MIRTININKAS
Leidykla: J. Karvelis (2000)
Puslapių skaičius: 268

Seniai seniai, gal net prieš penkioliką metų, buvo tokia brolių Každailių knyga "Laivai ir jūrininkai" (vienas rašė, kitas piešė). Nežinau, kaip pas jus, bet dauguma mūsų kiemo 12-14 m. vyrų ją mokėjo mintinai ir varžydavosi, kuris geriau žino, kas buvo "Turbinija" arba pirmojo garlaivio konstruktorius. Ir ką jūs manote - atsivertęs šią knygą pajutau ir pamačiau kažką pažįstamo - tie patys mūšiai, laivai pavadinimai... Ar bereikia sakyti, kad ji buvo "praryta"?

Teodoras Reingardas, vokiečių kilmės Hanau grafų ir Žespospolitos didikų palikuonis, užaugęs Lietuvoje, Rusijos Imperijos laivyno karininkas ir inžinierius, dalyvavęs Rusų - japonų kare 1905 m. ir gynęs Port-Artūro tvirtovę, vadovavęs laivams ir artilerijos baterijoms pirmojo pasaulinio karo metu, per stebuklą išvengęs "revoliucinio" susidorojimo po Spalio perversmo 1917 m., kada buvo itin žiauriai ir masiškai išžudyta didžioji dauguma Rusijos karininkų, Ukrainoje dalyvavęs Baltosios armijos gretose, pasprukęs į Lietuvą, ten suorganizavęs pirmąją komercinę laivybos bendrovę, dar kartą išgyvenęs bolševizmo atėjimo siaubą ir pasmerktas mirčiai Kauno IX forte 1940 m., po karo grįžus bolševikams vėl priverstas bėgti, šįsyk jau už vandenyno - toks kupinas pavojų gyvenimas negali būti neįdomus.

Dienoraštį arba užrašus T. Reingardas rašė ant sukarpytų blankų antrosios pusės cheminiu pieštuku rusiškai, juos surinko ir išvertė tolimojo plaukiojimo kapitonas Juozas Karvelis, irgi spalvinga asmenybė. Galima sakyti, kad tai - sudarytojo gyvenimo darbas.

Ši prisiminimų knyga - labai originali. Pirmiausia, originali juos rašiusi asmenybė - įsitikinęs monarchistas, į pasaulį žvelgęs labai racionaliai per mechanikos dėsnius, tikėjęs, kad už nuodėmes kada nors ateina atpildas ne tik žmonėms, bet ir tautoms. Nors atsiminimuose daug faktų ir nedaug autoriaus samprotavimų, tačiau esantys samprotavimai labai įdomūs ir nekasdieniški. Skaitant atrodo, kad autorius į visą pasaulį, jo žiaurumą, jo kvailumą žvelgia kaip stebėtojas į objektą. Labai aiškios moralinės vertybinės nuostatos, labai aiškus požiūris ir, tuo pačiu, jis šališkai neutralus. Visas skausmas ir asmeniškumas tarsi krioklys pratrūksta tik paskutiniuose lapuose - slepiantis sąjungininkų bombarduojamoje Vokietijoje...

Atskirai paminėtini puikūs paaiškinimai, užimantys beveik ketvirtadalį knygos, kur galima sužinoti ir daugelį istorinių faktų apie įvykius ir laivybą, jūrinių terminų, istorinių asmenybių.

Apibendrinu - tikrai vertinga knyga. Įdomi, turininga, lavinanti, mokanti. Garbė kiekvienai knygų lentynai.

DĖMESIO! "SKAITYTA", pagelbėdama sudarytojui, platina šią knygą, kurią, mūsų žiniomis, kol kas galima nusipirkti tik Klaipėdoje. Norintys ją gauti rašykite skaityta(at)skaityta.lt, kaina tikrai nedidelė.

VERTINGA KNYGA

Komentarai

Alina 2010-12-30 09:19:25

Labai įdomi,tikrai verta skaityti knyga!

Valdas 2011-03-31 17:24:20

Alina,

Kur galima nuipiri ta knyga Klaipedoje ?

Valdas 2011-03-31 17:25:04

Nusipirkti ta knyga galima Klaipedoje ?

Valdas 2011-04-01 06:34:51

Jei atidžiau pažiūrėt į apžvalgos ir knygos išleidimo datas, tai manau tik pas antikvarus :)

Kitas Valdas

Publicitas 2013-07-09 19:23:49

O prie ko čia Juozas Karvelis? :)
P.S. Knyga nereaaaaliai įdomi. Vieni įdomiausių lietuvių kilmės žmogaus atsiminimai apie XX a. pirmąją pusę.

Alex 2013-08-07 23:27:57

rusiskai galima cia kazkiek tos knygos perskaityti. Nereali knyga! http://magazines.russ.ru/zvezda/2008/7/re10.html

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.