Jurgis Kunčinas „TŪLA“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-05-07

cover Apie knygą: Jurgis KunčinasTŪLA
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla (1993)

Ne paslaptis, kad yra tam tikros knygos, tam tikra muzika, su kuria mes siejame vieną ar kitą gyvenimo etapą. Ir tai nebūtinai kūriniai, kurie paveikė, sukėlė lūžį, atvėrė akis, apšvietė ar kitaip tave pakeitė. Užtenka, kad jie buvo tam tikru laiku, tam tikroje vietoje ir dabar vos pažvelgęs į viršelį ar atsivertęs kelis puslapius tu matai ne tik kūrinį, bet matai ir save. Tokia knyga man tapo "Tūla" - labai graži, gili, svaigi ir tragiška meilės istorija.

Mano kukliomis žiniomis, yra tik keli žinomi prozos rašytojai, kurių kūryboje aiškiai dominuoja Vilnius ir jo savotiška mitologija: tai, be abejonės, Ričardas Gavelis ir Jurgis Kunčinas. Tad ir "Tūloje" Vilniaus labai daug: aptriušusių senamiesčio gatvelių, Kalnų parko krūmynų, apleistų Užupio namų, Vilnelės tiltų, Bernardinų sienų ir nesibaigiančios herojaus, kurio net vardo nesužinome, klajonių po jį. Tačiau negalima pasakyti, kad "Tūla" - knyga apie Vilnių. Kaip sakiau, tai - meilės istorija tarp bevardžio herojaus ir merginos, vardu Tūla. Nežinau, ar autorius šiuo vardu norėjo pavadinti bet kokią ar dažną moterį ar moterį kaip stereotipą, bent jau man taip nepasirodė, nes Tūla romane pakankamai įasmeninta ir ne tipiška moteris, nors ir nepratarianti nė žodžio! Manyčiau, kad "Tūla" ir tematika, ir stiliumi, ir ypač pagrindiniu veikėju yra kito J. Kunčino romano - "Glisono kilpa" tęsinys, nes pasakoja toks pat anaiptol ne visada blaivus "beveik nebe studentas", konfliktuojantis su "sistema" ir okupantais, suprantantis, kad vietos jam šiame gyvenime tarytum ir nėra, bet gyventi lyg ir reikia. Tik "Tūloje" herojus klajoja ne tik po Lietuvą, bet ir po visą "plačiąją tėvynę" ir jos moteris, taip kažkuo susisiedamas su bitniku, nors galiausiai jis nieko nebeieško -gyvena prisiminimais ir jais dalinamasi. Bet be meilės, be klajonių ir Vilniaus knygoje yra dar viena tema - tai pasakotojo samprotavimai apie jį supančią grasią, niūrią sovietinę realybę ir jos absurdiškumą bei homo sovieticus primityvumą.

Beviltiška būtų mėginti ką nors daugiau kalbėti apie siužetą - tai nėra nupasakojamas, aiškaus siužeto kūrinys, o labiau emocijų, minčių ir vaizdų srautas.

Kaip sakiau, mano santykis su šia knyga - ypatingas: pirmiausia aš ją skaičiau, jausdamas, kad geriu ir svaiginuosi; perskaičius mane suėmė siaubingas gėdos jausmas, kad to pasaulio, esančio greta - Vilniaus Senamiesčio, Užupio aš nė velnio nepažįstu, o po to liko tik šviesus miglotas prisiminimas ir kai kurie ypač įstrigę vaizdai. Ir štai prieš savaitę "EKO" nupigintų knygų stende pamačiau ją už 2 Lt - tarsi liudijimą, kaip nupigo praeitis…

P.S. Atsiprašau, kam ši apžvalga pasirodė nevykusi, tačiau mėginta apžvelgti knyga, mano manymu, viena geriausių lietuvių literatūroje.

PUIKI KNYGA

Komentarai

pinochet 2001-09-07 15:35:13
Nepanasu nei i recenzija (kas recenzuoja knyga, isleista pries 8 metus, kai tas pats autorius prikepe ir naujesniu, ir ne viena?), nei i rimta apzvalga: mokykloms, atrodo, priklauso perskaityti pagal programa, tai tures truks plys perskaityti ir gal net rasinelius parasyti, o kiti, atrodo, ieskos naujesniu. Ar "Tula" nevienadiene? Skonio reikalas. Tik tas entuziazmas ir aikciojimas is susizavejimo kartais juokingas. Norisi paprovokuoti, kad skaitytojai per daug neaptingtu - o stai as manau, kad tai knyga, persunkta pernelyg pigaus alkoholio, aklas sekimas rusu czernuchos tradicija... Imkit ir papriestaraukit, irodykit, kad klystu:)
Justinas 2001-09-18 16:19:11
Et, pinochet - na nesu aš nei literatūros kritikas, nei į tokius pretenduojantis. Kaip čiukčės tame anekdote: "što vižu - to poju". Taip, knyga senoka - bet ar nuo to blogesnė? Beje, po jos man kitos Kunčino knygos ypač sunkiai skaitėsi, nekalbant apie jo "politines aktualijas". Bet vadinti "Tūlą" "černucha"? Kai net erotinės scenos yra sukurtos beveik vien iš užuominų? Sutinku, yra natūralizmo, purvo - bet jis tikrai nedominuoja.
Giedrė 2003-09-05 15:12:26
Kaip tik šiandien perskaičiau "Tūlą". Turbūt nerasiu labiau man patikusio lietuvių romano. Šiltas, švelnus ir artimas.. Beje, mokykloj berods skaityti jo nereikėjo. Todėl ir atradau ne iš karto. :)
Giedrė 2003-09-05 15:13:43
Tiesa, keista, kad komentarų tik tiek, nors apžvalga ir 2001 metų..
debesuota 2003-09-06 17:20:29
vat ant toku knygu uzsirauti patinka, kazkaip vel gyventi uzsimanai.nereali.vat ir paaikciojau cia beprasmiskai ir nemotyvuotai.
katryna 2003-09-26 13:30:19
šikšnosparnis, alyvos, vynas, daug vyno, namas su apsida, užupis, bekešo kalnas, naktis, vilnius ir daug ašaru, onos velnias. nė viena knyga dar nebuvo taip atsitiktinai ir taip laiku... ir aš sentimentali...
emile 2003-12-09 13:16:11
sapnu sasiuvinai,atsalusi arbata,vienisi sedejimai ant palanges, dvieju kunu artuma,mezginiai,siksnosparniai,sava vieta ir savas pasaulis,dvieju pasaulis...taip romantiska, bet pilkas,dregnas vilnius,meile alkoholiko svaiciojimuose ir issigalvotuose iliuzijose,is kazkur atklydusios alyvos tik tam kad paivairintu zalios ir pilkos spalvos dominavimus,beprotnamis, kalejimas, ar neperdaug purvo,ar ne per daug banalu ir nusibode?
Lina Krutulyte 2003-12-09 13:39:05
2 emile: suformuluok savo minti.
emile 2003-12-14 15:25:55
2 Lina:Kuncinas graziai ir savitai perteike dvieju zmoniu draugystes ir artumo tema ,bet vietom per daug tu paciu vaizdu ir pilkumos,tie patys epitetai apibudinti tiek Vilniui tiek Tulai,tos pacios vietos,tie patys zmones, kalbantys ta pati,ir tas kartais uzknisa ir nusibosta, truksta kakzkokio ivairumo,todel is dalies pritariu 'pinochet' kad aikciojimai is susizavejimo kartais juokingi,tiesiog tai dar nera 'stipri',literaturiniu atzvilgiu knyga,jei taip galima issireikst.Nors gal ne man kritikuot, taciau manau kad gera knyga yra ta kur nera nei vieno 'nereikalingo' zodzio ar frazes.Tikiuosi sikart viska aiskiai suformulavau:)
Justina 2011-02-19 13:41:56

Tos pacios vietos ir tie patys zmones kalbantys ta pati - tai skirtingi laikai, pasakojimas yra be rezimo, kitiap sakant , sokinejantis laikas, pasakoja busimuoju laiku, po to esamuoju, vel grizta i praeity, manau toks pasakojimo budas pasirinktas sustiprinti romano vaizda..

Justina 2011-02-19 13:41:56

Tos pacios vietos ir tie patys zmones kalbantys ta pati - tai skirtingi laikai, pasakojimas yra be rezimo, kitiap sakant , sokinejantis laikas, pasakoja busimuoju laiku, po to esamuoju, vel grizta i praeity, manau toks pasakojimo budas pasirinktas sustiprinti romano vaizda..

sampo 2003-12-14 18:48:49
na visai teisingai Emilė samprotauja.
qwerty 2003-12-29 23:43:03
puiki knyga, tokia nostalgija jai jauciu, dar nuo mokyklos laiku. o kam nepatiko, neaiskykit kad bloga knyga, nes nepagavot atmosferos. Tula - geriausia lietuviska knyga!!
Tas pats_popas 2005-10-10 15:44:31
Man labai patiko... Geriausia lietuviška knyga... Teko skaityti daug ir įvairių, bet ši tikrai ypatinga...
sillva 2005-05-20 06:05:49
'Tūloje nerasite atvirų meilės scenų, atviro teksto gal trūks,tad pasistenkit paskaityti tarp eilučių.O jeigu to nesugebate, tai nederėtų peikti knygos'
nierka 2005-06-21 12:04:45
kur gauti sita kntga? ne viename knygyne jos nerandu
nierka 2005-06-21 12:05:20
knyga
nierkai 2005-06-27 08:22:18
manau, kad knygyne siaip neberasi. bandyk ieskoti ten, kur yra 'pavargusiu senuciu'skyriai ar kazkas panasaus. as, asmeniskai , radau Karoliniskiu blusiniam knygyneli (maximoje). sekmes!
kita 2006-06-10 21:38:14
Knyga patiko.
Kodėl? Net argumentuoti sunku.
Tiesiog joje yra kažkas tokio, kas itin patraukia, prikausto dėmesį.
Tai subjektyvu ir nebūtinai kitas skaitytojas pajus tą patį...
Deividas P. 2009-04-20 19:36:40

Nuostabi knyga. Tikra, isjausta, silta ir sava.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.