Jurij Senkevič „SU “RA” PER ATLANTĄ“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2002-05-20

cover Apie knygą: Jurij SenkevičSU “RA” PER ATLANTĄ
Leidykla: Vaga (1976)
Puslapių skaičius: 204

Šių metų balandžio 18 dieną mirė garsus norvegų mokslininkas, tyrinėtojas, keliautojas, rašytojas, didis humanistas Turas Hejerdalas. Kiekvienas, kam šis vardas – ne tuščias garsas, puikiai supras, kiek žmonija prarado su šio žmogaus mirtimi. Labai gailiuosi, kad neteko skaityti jo knygos apie “Kon–Tikį”; pirmoji asociacija, išgirdus šią pavardę, man visada buvo J.Senkevičiaus knyga “Su “Ra” per Atlantą”. O be kažkodėl atsiradusios moralinės pareigos parašyti ką nors “in memoriam” T.Hejerdalui, dar yra didžiuliai sentimentai būtent šiai knygai, – mėgstamiausiam vaikystėje kelionių aprašymui.

Perplaukti Atlantą etiopiško papiruso laivu, kai tūkstančiai metų praėjo nuo to laiko, kai tokius laivus statydavo (gal) senovės jūrininkai. Patvirtinti, kad kadaise perplaukti jį nuo Šiaurės Afrikos krantų iki Pietų Amerikos buvo įmanoma. Sulipti ant tokio laivo septyniese, iš septynių skirtingų pasaulio šalių, neturint jokios adekvačios patirties… Juk po teisybei, iš kur ta patirtis, jei tokia kelionė – mūsų laikams unikali? “Ra–1” vis dėlto iki pat Amerikos nenuplaukė, dėl nugrimzdimo vos ne ligi vandens lygio kelionę teko baigti prieš Vest Indijos salas. Užtat mažiau nei po metų, 1970 m. beveik visa kompanija vėl susirinko užbaigti kelionės, ekspedicijos, misijos, – galima vadinti visaip. Šiaip jau pagrindinė viso sumanymo idėja buvo įrodyti, kad papirusas – pakankamai patvari medžiaga, ir iš jo nupintais laivais Viduržemio jūros gyventojai galėjo kažkada įveikti Atlanto vandenyną. Štai iš kur, pasak T.Hejerdalo, tie įdomūs sutapimai Pietų Amerikos ir Levanto kultūrose: piramidės, Saulės garbinimas, kaukolės trepanavimas, kalendoriaus sistema, nulio vartojimas, irigacija ir terasinė žemdirbystė, statyba iš milžiniškų gerai suleistų akmens blokų, dievybės paukščių galvomis, nendrinės valtys, grabvietės, ir t.t., ir pan… Žinoma, mechaniško kultūros perkėlimo jis neteigė, tačiau iš pradžių niekas išvis nenorėjo klausyti kažkokio išsišokėlio norvego, iškėlusio šią hipotezę. Izoliacionistai (“Ką? Senovėj įveikti vandenynus?? Nesąąąmonė!”) ir difuzionistai (“Vandenynas? Tai juk buvo atviras kelias bet kam, bet kaip ir bet kada!”) riejosi savo konferencijose, o T.Hejerdalas, kaip visada, nusprendė įgyvendinti idėją praktiškai. Tokia buvo pradžia. Bet Hejerdalas nebūtų Hejerdalas, jei nebūtų sugalvojęs, kad reiktų visam pasauliui parodyti ir dar kai ką: kad skirtingų (o tais laikais – ir kardinaliai priešingos politikos) valstybių žmonės, iki tol viens kito nepažinoję, gali sutarti ir dirbti išvien du mėnesius ant šiaudų saujelės vandenyno vidury. Jis tą įrodė. Ir “Ra–1”, ir “Ra–2”, o kiek vėliau – “Tigryje” internacionalinė komanda nenuvylė.

Nors, be abejo, kai į vieną krūvą susirenka tiek asmenybių, konfliktai neišvengiami. Tuo labiau, kad už borto – vandenynas, bet kurią akimirką iš sąjungininko galintis pavirsti mirtinu priešu, kartais ištisom dienom neduodantis atsikvėpti, – kelk burę! leisk burę! vairą kairėn! irklus įtvirtint nejudamai! parašiutą, parašiutą meskit*!.. Nelimituotas aktyvumas išvargina ne tik fiziškai, bet ir morališkai, tada menkos pastabos užtenka, kad įsižiebtų gaisras. Tačiau juk susirieti, dalintis į priešiškas stovyklas reikštų pasmerkti visą ekspediciją nesėkmei. Kaip bendrauti, kad charakterio dantukai nekliūtų vieni už kitų, – štai dar viena užduotis keliautojams. Buitiniai nepatogumai, namų ilgesys… O ką jau kalbėti apie grynai jūreivystės dalykus: kas vienam tėra “dar viena virvė”, kitam – visai konkretus šotas. Tačiau knyga visiškai neniurgzli, atvirkščiai, šviesi, pilna humoro, velniškai gyva. Perskaičius ją, atrodo, kad pats pažįsti abiejų ekspedicijų herojus; galiu išvardint net nežiūrėdama į tekstą: Turas Hejeralas, Karlas Mauris, Santjagas Henovesas, Normanas Beikeris, Žoržas Sorialas, Jurijus Senkevičius, Abdula Džibrinas, Madanis Ait Ohanis, Kėjus Ohara…

Tikri memuarai tuo ir skiriasi nuo grynosios beletristikos, kad pastarosios personažai, nors ir “gyvenę” prieš dešimtis ar šimtus metų, yra tarsi nemirtingi. Deja, šiuo atveju tai neįmanoma. Tačiau atsiverti knygą – ir Žoržas vėl krečia pokštus, o Turas skaptuoja nosimetrą, – kaip gyvi. Nors, beje, kodėl kaip?

*Parašiutas – medžiaginis laivo inkaras.

Nepaprasta kelionė!

Komentarai

super-ego 2002-05-19 20:07:08
Kur dar rast apie ta norvega?
R.T. 2002-05-20 09:18:49
gera knyga
Foxas 2002-05-20 16:07:11
Gali paieškoti jo knygų:
Kon-Tikis (plaukimas balzos rastų plaustu per Ramųjį vandenyną).
Aku-Aku (Velykų salos tyrinėjimai)
Klia 2002-05-20 16:27:19
'apie ta norvega' pilna inf. net ir internete... bene sunku susirast?;]
super-ego 2002-05-20 19:03:16
vat tingiu ieskotis. Taip islepau, kad jei ne ant lekstutes jau blogai
scorp 2002-05-27 10:56:06
J.Senkevičiaus knygos tikrai yra nuostabios, perskaiciau dar mokykloje, paskui nenurimau kol neradau nusipirkti..
judith 2002-10-08 16:08:20
apie tą norvegą (t. y. Hejerdalą)- yra jo paties memuarai rusų knygyne, 'po stopam Adama' vadinasi (ar 'po sledam Adama', gerai nebeprisimenu). įdomi žmogaus biografija, ir ne tik tuo, kad plaustais plaukiojo. ot.
Klia 2002-10-09 11:40:02
ot naujieną pasakei.
Smalsus Raimondas 2002-10-09 13:37:56
Klia, jei skaitei ir Hejerdalo ir Senkeviciaus variantus, gal gali palyginti ispudzius?
Skaitytojas 2007-07-26 09:40:10
O apie Tigri lietuviskai (berods Horizonto serijoje) irgi buvo Senkeviciaus?
Horizontalus Raimondas 2002-10-09 14:51:49
Senkeviciaus ir tikrai Horizontu serijoje, kai serija perejo prie juodu virseliu.

Ji kazkaip sausesne ir nuobodesne pasirode. Gal del to, kad zygis ne per vandenyna, gal del to, kad politikos daugiau ivelta. Bet tai seni ir turbut netikslus prisiminimai...
piktoji Klia 2002-10-09 15:18:32
brangus horizontalus, įstrižas, įkypas ar dar koks Raimundai - tebūnie tamstai žinoma, kad mano reakcija, kaip visiškai aišku kiekvienam, atidžiai skaitančiam kitų žinutes, buvo į jūsų tekstą "Beje, idomu tai, kad yra ir Hejerdalo parasytos knygos apie Ra ir Tigri:", kadangi tai tikrai ne naujiena, ir šis faktas dargi buvo paminėtas apžvalgoje. kaip galėtų būti ar nebūti naujiena pasiūlymas ką nors lyginti, sunkiai įsivaizduoju. tikiuosi, būtent jūs objektyviai ir išsamiai išdėstysit palyginimus.

o 'tigris' tikrai nuobodesnė knyga.
Skaitytojas 2007-07-28 14:01:44
Nezinau, ko Klia pyksta, bet "sis faktas" tikrai nepaminetas apzvalgoje. Ir man jis buvo idomus ir naujiena. Malonu girdeti, kad kiti zmones ta zinojo anksciau. Tikejausi, gal ir skaite abu (Senkeviciaus ir Hejerdalo) knygu variantus...
Foxas 2002-10-10 08:06:44
Dar hejerdalo knygos: Kontikis, Aku-Aku. Veiksmas ramiajame vandenyne. Irgi idomios knygos.
judith 2002-10-10 11:06:27
Alfonso Lingis (kuris, mano manymu, nusipelno visokeriopos pagarbos) paskutinej knygoj "Pavojingos emocijos" apie Hejerdalą atsiliepia radikaliai neigiamai: Lingis rašo apie Velykų salą ir mini 'Hejerdalo plėšimus'. įdomu buvo sutikti ir akmenėlių Hejerdalo darže, nors "Aku-aku", pagal mane, ir baisiai gera knyga
Lina Krutulytė 2007-08-06 08:19:42
Nelabai sutinku su judith. Tai ką Hejerdalas darė Velykų saloje, po to atsiliepė tai sąlai tik iš teigiamos pusės. Kažkodėl niekas nekaltina anglų (išskyrus graikus) už akropolio apiplėšimą, Napoleono už Egipto apvogimą. Lygiai taip pat galima apkaltinti Džarelą Darelą (a.a.) gamtos niokojimu, kai jis gaudė retus nykstančius gyvūnus, tam, kad veistų savo įkurtame zoologijos sode.
Klia 2002-10-10 16:22:00
tai ne su judith reikia nesutikti, o su Lingiu. apskritai, patampe Hejerdalas stabus toj saloj, taip sakant, praktishkai ishbande, ka kiti mokslininkai tik savo kabinetuose sededami deklaravo. uzh ta nekabinetishkuma, aktyvia veikla Hejerdalo ir nemego nemazhai 'kiaushingalviu'. bet itariu, kad mokslo propagavimo srity jis daugiau padare, negu visa armada siauros srities specialistu, kurie ish savo mokslo istaigu ishlenda nebent i konferencija, kur diskutuoja su kitais tokiais pachiais.
super-ego 2002-10-10 17:00:24
taip iseina kad geriau but vandalu aktyvistu nei mokslininku teoretiku. Is kur toks nusistatymas?
Klia 2002-10-10 17:18:20
super-ego, kaip matai, kalbu tik apie viena reikalo puse, ir nera ko ish to daryti toli siekianchiu, bet visai ne i tema ishvadu.
Vidurinis Raimondas 2002-10-10 17:20:51
Hmm, nezinau, kodel priejome prie radikalaus klausimo pastatymo? T.y. "arba vandalas, arba teoretikas", kitu iseiciu nera.

Sutirstinti spalvas lengva. Kiekviena archeologa galima pavadinti "vandalu", nes jis "plesia" senoves kapus, kurie "brangus", "sventi" ir t.t. tam tikriems zmonems. Galbut verta eiti kazkokiu vidurio keliu? Tyrineti, bet stengiantis islaikyti kazkokias vertybes?

Aisku, bet kokiu atveju atsiras zmoniu - zurnalistu? - kuriems tai nepatiks ir bus metami kaltinimai del "vandalizmo" ar "tuscios teorijos". sad Tai, beje, yra net mokslo srityse, kur praktikai neplesia kapu. sad
Klia 2007-07-16 05:59:04
nauja kelionė per Atlantą senovišku laivu - http://www.abora3.de/index-eng.html. perskaičiau laikrašty, manau, na tap, taip, eilinį kartą dviratį išradinėja, nes straipsny, aišku, apie 'Ra' nė žodžio. bet patys plaukėjai priešistorę mini.
kaip pagalvoji, kadaise žinios buvo perduodamos trumposiomis bangomis, apie kelionę informavo laikraščiai. dabar visas kelias - internete:)
Patrė 2009-04-08 19:19:32

Norint reliai įvertinti šią knygą reikia gerai žinoti kontekstą, tą laikmetį. Šiuo požiūriu knyga visai gera, nors, aišku, politizuota, bet tai buvo neišvengiama.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.