Justas Pilyponis „KAUKOLĖ ŽALSVAME ČEMODANE“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2002-10-11

cover Apie knygą: Justas PilyponisKAUKOLĖ ŽALSVAME ČEMODANE
Leidykla: Varpas (1990)

"- Tad koks tamstos Dievas?
- Mano dievas silpnesnis už mane, nes aš noriu būti galingas. Jis visai nesupranta to, ką aš dirbu, net nežino mano darbų. Ir kada po mirties aš nueisiu pas jį, noriu, kad jis pakeltų nuo kortų stalelio pavargusią galvą, šypteltų man ir pasakytų:
- A, sveikas atkeliavęs. Laukiau tavęs. Sėsk ir pasakyk man, ar tu moki šį lošimą, kurio, prisipažinsiu, aš negaliu suprasti." II d., 35 p.

Nepaisant visų nuotykių, siužeto pinkliojimų, lyg ir turinčių patraukti dėmesį, labiausiai man įstrigo šie piratų kapitono Bruno Kašečio žodžiai. Jei visoje knygoje būtų tolygiai atskleista jo asmenybė būtent tokiu, idėjiniu lygmeniu, jei kapitonas būtų vaizduotas kaip antžmogis ne vien savo valdingumu ir bukoku užsispyrimu, o mąstymu… Manau, kad šį romaną vertinčiau kur kas labiau.

Tai, kad "Kaukolė žalsvame čemodane" - lietuvių nuotykinės literatūros klasika, dar nereiškia, kad reikia ja besąlygiškai žavėtis. Tačiau labai iš aukšto žiūrėti irgi nebūtina. Tada ji buvo lengvo žanro skaitinys, dabar gi, ypač atsižvelgiant į stiliaus ypatybes, ji dar ir mažumą juokinga. Bent jau, perskaičius pvz., "Kiek tamsta turi žmonių, Edvarde?", nevalingai norisi šypsotis. Bet meskim tuos bendrinės kalbos išlepintų žmonių pokštus. Juk, nors humoro knygoj ir pasitaiko, pagrindas joje - dramatiški įvykiai. O svarbiausi romano veikėjai - piratai.

Piratų nemažai: apie pusę tūkstančio išsibarsčiusių po visą pasaulį niekšų ir jų vadovybė, įsikūrusi povandeniniuose "Žaliuosiuose rūmuose" (velniškai primena Ž.Verno "Vėliavos akivaizdoje"). Juos visus valdo Bruno Kašetis, jūrų dievas, pikto genijus, prieš kurio valią kiti suskysta, išbąla ir gūžiasi. Deja, tik jo akyse. Kai piratams į nagus patenka Liudvikas Raibutis ir sumano kelti maištą, baisiojo Kašečio karininkai mielai prie jo prisideda. Ir nejaučia sėkmės džentelmenai net sąžinės graužimo, - Kašetis blogas, priešas, jį reikia sunaikinti. Į save verčiau pasižiūrėtų… Bet iš anksto galiu paguosti - nuoširdžių atgailų čia nebus.

Be Liudviko, arba Romano Skapo, keršto akcijos, į siužetą įsipina giminių, draugų bei jų artimųjų ketinimai a) sunaikinti piratus arba b) atversti juos į doros kelią. Aišku, neapsieinama be dailių moterų, - kuklių lietuvaičių ir aistringų rytiečių. O kur dar tarptautinė politika, britų ir indų kovos (velniškai priminė to paties Ž.Verno "20 000 mylių po vandeniu"). Piratai padeda skriaudžiamai tautai, - ne už dyka, žinoma, o už visą salyną, kur tikisi įsteigt lyg laisvą komuną, lyg dar laisvesnį bordelį. Britų admirolas persekioja piratus, bet jų vado bevelija neliesti dėl asmeninių paskatų, kaip ir tasai - admirolo (o čia jau R.Sabatinio "Kapitono Blado odisėja" kvepia). Netikėti susitikimai, neįtikėtini neatpažinimai, - kaip ir visuose nuotykių romanuose, tik čia viskas kiek labiau "šakėm ant vandens", charakteriai nenuoseklūs, poelgiai ir jų priežastys dažnai atsiję, poroj vietų radau logines klaidas siužete, o kaukolės mįslė išvis lieka beveik neatskleista. Bet kai įsivažiuoji, ypač antroj dalyje, ir nekreipi dėmesio į keistus personažų poelgius, visai smagu skaityti.

Taip žmonės rašė...

Komentarai

Krekas 2002-10-11 09:44:17
Atgimimo laikais, kai "Kaukolę" perleido (atrodo netgi fotografuotas leidimas buvo), ši ir kitos Pilyponio knygos buvo perskaitomos per naktį, kad tik greičiau kitiems galim būtų perduoti. Perskaičiau visas Pilyponio knygas, kurias tuo metu gaima buvo gauti. O ten pagrindiniai teigiami veikėjai ne kokie ten francūzai, indėnai ar tarybiniai žvalgai, o lietuviai - norint būti "kietu" nebereikėjo būti D'Artanjanu ar Vinetu...
Ruta 2002-10-11 10:57:25
Gal ir galima atlaidžiai žiūrėti į tokią rašliavą, bet neįsivaizduoju, kad tai galima vadinti kūryba,ir kad ji dar gali kažkam patikti.Jau vien nelogiškumai siužete erzina, ką bekalbėti apie visa kita. Ir kaip tas Pilyponis rašė? Tikriausiai parašė ir pats nė vieno karto daugiau neperskaitė.O Kauno ponečkoms ir tarnaitėms toks ROMANAS, matyt, buvo pats tas.
Įdomu būtų tik apie patį Pilyponį sužinoti.Kažkodėl esu įsitikinusi, kad jis nebuvo nei Putino, nei Vaižganto ir kt.studentas.
Remigijus 2013-06-03 22:27:11

O man patiko :) perskaičiau tą pačią dieną abi dalis. Įtraukiantis ir lengvai skaitomas. Erzina tokie komentarai teisiantys ir purkštaujantys, gal ne viskas logiška, bet žiūrint į šviesiąją pusę šios kūrybos, mane knyga sužavėjo.

Remigijus 2013-06-03 22:27:11

O man patiko :) perskaičiau tą pačią dieną abi dalis. Įtraukiantis ir lengvai skaitomas. Erzina tokie komentarai teisiantys ir purkštaujantys, gal ne viskas logiška, bet žiūrint į šviesiąją pusę šios kūrybos, mane knyga sužavėjo.

Foxas 2002-10-11 11:27:51
Tai ir dabar knygynai tokiais "kūriniais" užversti. Labai norėjau perskaityti Tarzaną. Kai gavau - nusivyliau. Tas pats ir su Piliponiu buvo. Girdėjau daug, o kai perkaičiau - matosi, kad autorius kūrė tik su stikliuko pagalba :)
judith 2002-10-11 12:33:11
Lietuviai apskritai sunkiai tvarkosi su miesto kultūra, nes ji vėlai pas mus formuotis pradėjo. iš literatų gal a.a. Gavelis, Parulskis kažkiek daugiau "modernios sąmonės konfigūracijų" turi. Tereškinas va. O Pilyponis...Žiemkentėlis, kaip mano dukra sako. Norint parašyti miestietišką detektyvą, reikia būti ne pirmaja karta nuo žagrės. pageidautina, kad jau rašytojo proseneliai būtų buvę miestiečiais.
Gedas 2002-10-11 16:27:27
Jūs per daug reiklūs p. J. Pilyponiui. Kaip to laikmečio ir tokios literatūros atstovas jis nebuvo nė kiek blogesnis už amerikiečių ir kt. autorius, rašiusius, jei galimą taip pavadinti "greitą literatūrinį maistą"...O ir rašė Pilyponis ne stikliuko pagalba - taiau nepaprastai greit - parašydavo savo knygą per savaitę ar pan. Iš čia ir kokybės lygis.
Remigijus 2013-06-03 22:27:40

Pritariu :)

Remigijus 2013-06-03 22:27:40

Pritariu :)

Foxas 2002-10-14 06:31:34
2 Gedas

Aš irgi, kažką panašaus norėjau pasakyti. Tik nesu toks geras literatas :)
Pelenis 2002-10-14 07:32:37
Paradoksas, bet pirmasis Pilyponio "Kelione aplink Lietuva per 80 dienu" ir paskutinysis "Maceiku kraujas" buvo patys tvirciausi literaturiniu poziuriu. Taip pat visai nebloga satyra "Amzinas Zydas Kaune". Aisku, viska pralenke jo mistiniai siaubiakai "Vampyras is Briacci pilies" ir "Paslaptingasis svetys is Indijos", bei "fantastinis" opusas "Antrasis pasaulio tvanas", kuriame mane iki siol zavi savo techniniu polekiu fraze "ismeskite reostatus" -> suprask, padidink orlaivio greiti :).
Antra vertus, Pilyponis tikrai nera blogiau uz garsuji Tarzano autoriu Burroughs ar tuo metu lygiai taip pat milijoniniais tirazais platinta lenka Marczynski. Tas pat akcentas ant egzotikos, nuotykiu, isdavysciu, juoda/balta, toks pat atlaidus poziuris i logini surestuma.
Taciau lasvailaikio skaitymui yra visai cool, o ypac jei esi XXI a. skaitytojas, galintis siek tiek atlaidziau vertinti praeito amziaus keistenybes, iskaitant beletristines :)
gie 2002-10-14 07:50:32
geras geras tas lengvas skaitaliukas, tik reikia tinkamu laiku su tinkama nuotaika pasiimt. Ir ner ko pykt ant to, kas jums, ponai ir ponios, galbūt paprasčiausiai netinka
;)
Justinas 2002-10-14 11:31:03
Pelenis tarė: >>"fantastinis" opusas "Antrasis pasaulio tvanas", kuriame mane iki siol zavi savo techniniu polekiu fraze "ismeskite reostatus" -> suprask, padidink orlaivio greiti>>

Ei, čia tai super! Juk žiauriai primena nemirtingąjį "Bangos krito sriautingu domkratu"!! inlove
Valdas 2002-10-14 13:14:33
O ta fraze apie reostatu irgi buvo pamineta irojiskame kontekste, kaip "12 kedziu" domkratai, ar ten jau autorius pats apsizioplino?
Gedas 2002-10-14 17:33:06
Beje, Pilyponis vadinamas ir lietuviskos mokslines fantastikos pradininku, nors ko gero dar pats nezinojo sio termino (H. Gernsbekas ji sugalvojo, lyg ir 1927-aisiais)...:) Jo taip ir neishleistas romanas 'Kelione i zemes centra'(jei teisingai pamenu) - klasikinis tokio zanro kurinys.
Is auksciau isvardintu kuriniu man savo laiku labiausiai patiko 'paslaptingasis svetys is Indijos', o lanbiausiai nuvyle kazkuris apsakymas apie lakunus kariajancius su teroristu-lakunu gauja kazkur centrinej Azijoj.Kazkada teko matyti laida ar dok. filma apie Pilyponi seimininke namo, kuriamesis gyveno pasakojo, jog ta tipas beveik neiseidavo is kambario, o tik rase, rase, rase...;)
Gedas 2002-10-14 17:38:07
P.S. ne apsakymas ten buvo apie lakunus - romanas.Idomiausia kad en kaip teigiami herojai veike sovietu lakiunai padeje reikalingu momentu lietuviams.
Justinas 2002-10-15 06:13:16
Taip, Gedai, romanas ir jis vadinosi "S.O.S.123 oro eskadrilė", Kaunas 1936. Pamenu, perskaičiau per kelias valandas ir supykau - po "Kaukolės" jis pasirodė labai skystas. Beje, trumpai tas Pilyponis šia žeme vaikčiojo - 1907 - 1947, gal žinai, kas nutiko?
Foxas 2002-10-15 06:42:16
Apie reostatus ir domkratus reiktų pažvelgti to meto žodynuose. Tas pats žodis gali turėti kelias reikšmes. Pvz. pas rusus tas pats žodis reiškia ir automobilio tepalą, ir sviestą.
Gedas 2002-10-15 12:13:03
Justinui:
Berods susirgo ir numiro... Nenuostabu, jei taip gyveno - rašė neišeidamas iš namų. Menu, kažkuo jis (Pilyponis) buvo panašus į H. F. Lavkraftą - tas ir turėjo baimę neišeit iš namų ir rašyt užsidarius.
klausim 2002-10-15 12:41:47
to Gedas - baimę neišeit ar baimę išeit?
Gedas 2002-10-15 19:07:14
baimę išeit. Berods, kai Lavkraftas visgi susiėmė ir ryžosi išeiti - jį gatvėje prie namų partrenkė mašina...;)
Doomas 2002-10-22 20:51:59
Cia kai kas (pirstais nerodysim :)) kritikuoja Piliponi, o ar kas nors daugiau tuo metu rase vertu demesio nuotykiniu kuriniu? Tikrai dauguma rasytoju buvo "nuo zagres", ir geriausia, ka rado aprasyti, tai Vingiu Jona ir Franka Kruka...
Darius 2006-04-29 11:11:48
Geriausias pramoginis autorius yra Rapolas Rakalas. Jo tekstukus galima paskaityti lrytas.lt galetu knyga isleisti.
:)~ 2009-07-11 13:44:28

Nekenciu zemaites,biliuno ir viso kito kaimietisko ****,Piliponis man geriausias ir idomiausias 19amziaus rasytojas lietuvis,visi kas ant jo stumia eikit *****...

Fredyss 2009-07-16 17:34:53

Gal matėte kokiame nors Vln. knygyne J.Piliponio knygų( Centriniame nėra..)?

Gal kas turi parduoti/apsikeisti?


eglė 2011-10-03 13:37:07

Gal kaš kas žino šitą mįslę.Ji užsispyrus kaip

eglė 2011-10-03 13:38:34

Gal kaš kas žino šitą mįslę.Ji užsispyrus kaip

eglė 2011-10-03 13:39:48

Gal kaš kas žino šitą mįslę.Ji užsispyrus kaip

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.