Ką tu nori daryti su mėnuliu?

Autorius: Dalius
Data: 2009-02-08

cover Apie knygą: Jean-Dominique BaubyThe Diving Bell and the Butterfly
Leidykla: Random House (2008)
ISBN: 9780307454836

„Skafandras ir drugelis“ man pirmiausia užkliuvo kaip filmas, ir sakau „užkliuvo“, nes „Kino pavasaryje“ gal kokį kartą ar du tesu buvęs, o šio pavadinimas buvo panašus į „Robotas ir peteliškė“ (graži romantiška vaikiška knygutė). Aišku, su „Robotu ir peteliške“ paralelių rasti sunkoka (žinau, kai nori viskas įmanoma), bet pats filmas sudomino. Žinoma, dar labiau sudomino tai, kad tai paremta tikra istorija. Jei trumpai, tai filmas apie tai kaip 43 metų ELLE redaktorius Jean-Dominique Bauby patiria insultą. Po 20 dienų jis atsigauna, bet tada supranta, kad visas jo kūnas yra suparalyžiuotas. Viskas, ką jis iš esmės gali tai mirksėti viena akimi. Taigi ta akimi mirksėdamas jis ir parašė „Skafandrą ir Drugelį“.

Filmą verta pasižiūrėti vien dėl to, kad būtų lengviau suprasti kokioje situacijoje atsirado knygos autorius. Bet man filmas stipraus įspūdžio nepaliko, jaučiau, kad kažko trūko ir atrodė, kad trūkstamas vietas filmo režisierius užpildė savo fantazijomis ar savo patirtimi. Tuo labiau, kad filmo scenarijų sukritikavo Bauby artimieji. Taigi, kai labai nori, galima gauti ir pačią knygą.

Aišku, gaila, kad nemoku prancūziškai, nes įtariu originalo kalba būtų skaityti daug geriau. Įsivaizduokite, kad visus sakinius, paragrafus, knygos skyrius turite sudaryti galvoje, juos atsiminti. Tuo pačiu rašyti tekstą mirksint akimi irgi nėra paprasta, galbūt mirksėdami rinktumėtės trumpesnius žodžius, o gal kaip tik stipresnius. Tokie dalykai vertime ištirpsta. Iš kitos pusės prancūzų kalbą reiktų mokėti ne tai, kad gerai, o labai gerai, kad pagauti tokius niuansus.

Bet kokiu atveju dėl to knyga nėra mažiau įdomi. Bent jau man buvo įdomu vien dėl to, kad norėjosi sužinoti, ką žmogus mąsto atsidūręs tokioje situacijoje, kas jam yra svarbu, kas jį pykdo ir kas džiugina, kaip jis mato kitus žmones? Knyga verta perskaityti vien dėl to, kad tai reta galimybė pažvelgti į pasaulį per kitą prizmę ir galbūt savo aplinkoje atrasti tai, ko anksčiau nematėte. Filme liko daug neatskleista, nes filmas nėra tiesioginė knygos ekranizacija, todėl verta pažiūrėti tiek filmą tiek perskaityti knygą.

Komentarai

ieva 2009-02-20 14:57:41

Neišsamu, neaišku, painu. Ne kokia apžvalga.

Dalius 2009-02-20 20:24:57

Trumputė knygutė (jei būčiau spausdinęs būtų 40 puslapių tik), o spoilinti nesinorėjo, tai parašiau tik tiek. Aš bent jau apie knygą nesprendžiu iš filmo kaip kad pvz.: „žmonės rankomis nelabai ką gero parašo, o čia - akimi.“.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.