Kad sodas jūsų nebijotų

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2009-09-19

cover Apie knygą: Alison R. FrancisAugalų genėjimas
Leidykla: Lektūra (2009)
ISBN: 9986854768
Puslapių skaičius: 111

Kai turi rankoje sekatorių, kiekvienas augalas, atrodo, reikalingas jo aštraus prisilietimo. Ne sodas, o bandymų poligonas... Bet jei pamatai greta ką nors su pjūklu, mąsliai ir godžiai besidairantį į medžių lajas, suima nerimas. O gal vis dėlto nereikia?

 

Patarimų, kaip prižiūrėti augalus – krūvos. Bet paprastai jie skirti atskiroms rūšims – obelims, pomidorams, buksmedžiams ar rožėms... Tačiau sode jų kur kas daugiau. „Augalų genėjime“ dėmesio skirta visoms pagrindinėms augalų grupėms: vaismedžiams, dekoratyviniams medžiams ir krūmams, rožėms, laipiojantiems augalams, vaiskrūmiams, net palangės augalėliams. Pliusas – ne tik pasakoma, kad, pvz., reikia kirpti iki priešinių pumpurų, bet ir parodoma, kaip jie atrodo. Minusas – kartais aiškinimas pradedamas nuo termino, kurį patį neprofesionaliems asiliukams-sodininkams reikia aiškinti.

 

Knygoje pateikiamas genėjimo kalendorius, trumpai aprašomi įrankiai, yra terminų žodynėlis ir daug paveiksliukų. Džiugu, kad autorė negąsdina. Na, apkirpsite per daug iš nepatyrimo – kitais metais augalas menkiau žydės, bet jei toliau gerai prižiūrėsite, atsigaus. Šiaip ar taip, be praktikos jokie vadovėliai nepadės. Nors autorė anglė (o knyga spausdinta... Slovakijoje), prie kai kurių patarimų nurodyta, kada juos reikia apdengti ar nukarpyti Lietuvos sąlygomis, gražu iš leidėjų pusės. Tiesa, vienas privalumas paprastai virsta trūkumu: pvz., imant pavyzdžiu konkrečią rožių veislę – jų yra tiek, kad galimybė, jog mano sode auga būtent ši rožė – visai menka. Nebent aš jas rinkčiausi pagal genėjimo knygos patarimus...

 

Yra nurodymų ir norintiems prievartauti medžius (gražesnio žodžio nesugalvoju): kaip auginti bonsus, medžius plokščiais vainikais, nukryžiuotus ant „tvorelių“, kordonus (tai medžiai, palinkę 45 laipsnių kampu – kad lengviau būtų derlių nuimti). Bet įtariu, tokie užsiėmimai retam sodininkui mėgėjui aktualūs. Asmeniškai aš šį rudenį jau pasinaudojau kai kuriais praktiškesniais patarimais, tikiuosi, kad į naudą. Žinoma, ne visada viskas bus kaip tikitės, štai aš rašau, o ant palangės katinas pinciruoja vieną augalą. Tai gal laikas ir baigti rašyti...

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.