Kiril Bulyčiov „ŽEMĖS MERGAITĖ“

Autorius: Artūras Vaisiauskas
Data: 2001-11-30

cover Apie knygą: Kiril BulyčiovŽEMĖS MERGAITĖ
Leidykla: Vyturys (1986)
Puslapių skaičius: 212

"Iš pradžių Alisa buvo mergaitė kaip mergaitė. Maždaug iki trejų metų. Geriausiai tai įrodo pirmoji istorija, kurią norėčiau čionai papasakoti. Bet jau po metų, kai ji susitiko su Brončiu, ėmė labai neįprastai elgtis: įsigudrindavo dingti pačiu netinkamiausiu metu arba visai netikėtai padarydavo drąsų atradimą, neįkandamą net žymiausiems mokslininkams."

Alisa - tikrai nepaprasta mergaitė, vien jau jos draugai ko verti! Tai - dinozauras Brontis, gyvenantis Maskvos kosmozoosode, Sirijos sistemos gyventojas Šuša, profesorius Kurakis, trumpam buvęs pačiu tikriausiu vaiduokliu, Šnekorius - fenomenalios atminties paukštis, galintis skraidyti kosminėje erdvėje, geologas Gromozeka, kurio mėgstamiausias gėrimas - valerijonas, Indikatorius - nemokantis kalbėti, tačiau keičiantis spalvą priklausomai nuo nuotaikos, kosmonautas Ploskovas ir dar daug daug kitų įvairių padarų ir keistų asmenybių. Be to, Alisa gyvena XXI amžiaus pabaigoje, kai kosminės kelionės tapo įprastas reikalas, o futbolo varžybos organizuojamos Mėnulyje, kur varžosi Žemės, Marso ir Fikso planetose gyvenantys padarai. Tačiau visa košė užverda tada, kai Alisos tėtis - gan išsiblaškęs kosmozoologijos profesorius - pasiima ją į kosminę ekspediciją, kurios tikslas - surinkti Maskvos kosmozoosodui naujų eksponatų. Greitai šis kelionės tikslas tampa antraeilis ir Alisa, jos tėtis, kosminio laivo kapitonas Ploskovas bei mechanikas Zelionas leidžiasi narplioti legendinių kosmoso tyrėjų - Antrojo ir Trečiojo kapitonų - dingimo paslapties...

Nepasakosiu viso siužeto, manau, neverta, geriau pačiam paskaityti, nes knygelė nepaprastai įdomi, patraukli ir turbūt ne vienas vaikystėje ją yra skaitęs. Man nuo šios knygos prasidėjo pažintis su fantastine literatūra ir dabar tai mano mėgstamiausias literatūrinis žanras. Ne vienas sovietmečio vaikas (dabar jau "suaugėlis") prisimena Alisą Selezniovą, XXI a. mergaitę ir nepaprastus jos nuotykius praeityje, pamatytus filme "Viešnia iš ateities", sužavėjusiame visos didelės Tarybų Sąjungos vaikus. Šis filmas pastatytas pagal kitą Kiro Bulyčiovo apsakymą - "Šimtas metų į priekį", kuris lietuviškai nebuvo išleistas.

Apžvelgiamoje knygoje be apysakos "Alisos kelionė" (pagal kurią buvo sukurtas animacinis filmukas "Trečiosios planetos paslaptis"), parašytos 1971 m., yra ir pirmieji autoriaus apsakymai iš ciklo "Mergaitė, su kuria nieko neatsitiks", parašyti dar 1965 metais. Kažkodėl lietuvių leidėjai pasirinko tik pirmuosius Alisos nuotykius bei pagal parašymo datą trečią Alisos nuotykių dalį ("Alisos kelionė"), tačiau praleido antrąją apysaką, "Surūdijęs feldmaršalas", parašytą 1967 metais.

Kirui Bulyčiovui šiais metais sukako 67 metai ir jis vis dar rašo, ir ne tik apie Alisą. Paskutinis ciklo apie XXI a. mergaitę apsakymas datuojamas 2000 metais, o iš viso yra 48 apsakymai bei apysakos (bent jau kiek man pavyko rasti).

"Žemės mergaitė" rašyta "ėjimo į komunizmą" laikas ir tai, žinoma, atsispindi autoriaus ateities vizijoje, nes XXI a. pabaigoje komunizmas jau pasiektas, Žemėje tautos gyvena taikoje, pinigai nebenaudojami, Tarybų Sąjunga klesti ir t.t. Tačiau autorius lazdos neperlenkia, jis įkyriai neperša komunizmo kaip geriausios mūsų laukiančios ateities, o su skaitytoju pasineria į mažos mergaitės nuotykius, nesigilindamas į filosofinę ateities vaizdavimo pusę. Manau, kad 1967 metais, kai buvo parašyti pirmieji apsakymai, vargu ar kas ir įsivaizdavo, kad komunizmas taip ir neateis, o Tarybų Sąjunga subyrės, bet puiki knygutė apie nepaprastą mergaitę Alisą - liks ir vis dar bus skaitoma!

Beje, beveik visas Alisos nuotykių knygas iliustravo tas pats dailninkas - Migunovas ir jo piešiniai tapo neatsiejama knygų dalis. Ir dar viena pikantiška smulkmenėlė - tikrasis Kirilo Bulyčiovo vardas ir pavardė - Igoris Možeika. Jums tai nieko neprimena? Nesuklydote - nemenka jo kraujo dalis nutekėjo nuo Baltijos pakrančių, tad ir Rusijos fantastikos rašytojų elite mes turime "savo žmogų".

Rusų fantastikos jauniesiems perliukas

Komentarai

gie 2001-12-03 07:17:55
--prisimenu pačias geriausias vaikystės emocijas, perskaičius šią knygą: neatrasti toliai, laukiančios įdomybės, svajonės, tt... Radusi jos aprašymą čia, pagalvojau, kad reiks būtinai susirast ir perskaityt. Šilta...
Ir, jei dar nesate tipiškas transformerių, teletabių ir kt. modernių veikėjų mylėtojai - rekomenduočiau jums ir jūsų esamiems ar būsimiems vaikams!
;)
marmlo 2001-12-04 13:01:37
noromis-nenoromis tenka pripažinti kad šita knygutė padarė nemažą įtaką vaikystės svajonių pasauliui. nors dabar skaityti tai nebent iš seniokiškos nostalgijos - vaiko savyje vistiek jau nebesugrąžinsi, jis užaugo. Neduočiau rankos nukirsti, bet kita Bulyčiovo kūryba šiek tiek nublanksta, prieš "Alisos" seriją; tuo labiau kad fantastiniai kūriniai vaikams - retoki, o geri - išvis sunkiai randami. Būtų jėga jei kuri leidykla ryžtusi perleisti, nes seną leidimą galima gauti nebent bibliotekoje, kam nepasirūpino nupirkti tėvai. alien
Jonas 2005-07-12 15:24:25
Visa Alisa galima paskaityti internete, yra toks saitas fantasy.ru. ten isties sauniai zmones pasidarbavo, pasistenge surinkti beveik visas knygas kur nors ir kazkada isleistas po Bulyciovo pavarde. ten ir visas Alisos ciklas iskyrus pacius naujausius kurinius.
Vaidas 2001-12-09 07:52:37
Vaikysteje skaiciau n kartu. Viena is labiausiai megtu knygu.
Foxas 2001-12-13 14:14:52
Gera knygutė. Tik per vėlai lietuviškai išleista :( Teko skaityti iš pradžių rusiškai. :)

2 marmlo

Už Alisos seriją pas bulyčiova yra dar geresnė serija: Dydysis Gusliaras (Velykij Gusliar. Arba dar kitaip vadinamas Gusliaro istorijomis.
Velykij Gusliar - tai Rusijos provincijos miestelis, kažkur netoli archangelsko. Miestelis, kuris, atrodo niekuo nepasižymi, nebent tuo, kad pastoviai atskrendą ateiviai bei visokie gamtos fenomenai (telepatija, pasakų herojai,re-evoliucijos (evoliucija atbulai) būdu išauginti dinozaurai, laiko mašinos ir t.t.) yra įprasti dalykai. Siūlyčiau pasiieškoti šių istorijų. (jos yra išleistos atskirai trimis tomais, tik rusų kalba).
Tevas 2001-12-13 15:44:08
Vienas apsakymas is Alisos ciklo priklauso ir Gusliaro ciklui, jame Alisa papuola i Gusliara ir padeda ateiviams ispresti nemenka problemele, o Gusliaro gyventojai jau seniai niekuo nesistebi.
Kitamintis 2001-12-13 16:31:30
Žaviuosi Alisa, bet Gusliaras - šlamštas..:( Tai tik mano vieno nuomonė ir prašyčiau neįrodinėti koks aš neteisus. Gusliaras, na, fenzino lygio kūryba maždaug, nusivylęs buvau žiauriai...
O štai igorio možeikos istorinės knygos tikrai vertos dėmesio - ko verta vien monografija apie piratus bei neseniai perleista "Zapadnyj veter - jasnaja pagoda" apie II pasaulinį karą Ramiajame...
Foxas 2001-12-17 13:06:34
Nieko nenoriu įžeisti, bet mano asmenine nuomone, Alisa yra skirta vaikams, o Gusliaras yra suprantamas tik tiems, kurie pergyveno tuos laikus. Kad nekiltų mintis mėtytis akmenimis, iš karto prisipažystų, kad už poros mėnesių bus man 34 metai, todėl išsivysčiusio soc. laikus gerai pamenu.
Perestukinas 2002-01-15 12:09:00
Buvau gal 5 klasej, kai i mano rankas pateko shita knyga. Perskaichiau be atokvepio. Kas idomiausia mama keleta kartu nakti kelesi manes barti uzh naktini skaityma ir ruoshesi pasaugoti knygele iki kitos dienos. Taigi pazhadejau pagaliau eit miegot. Bet kambario durys liko pravertos, shviesos degt negaliu, o knyga jau link pabaigos - nu pats azartas:)Teko knyga baigt skaityt po kaldra elektroninio laikroduko shviesos pagalba (buvo tais laikais toks stebuklas pasirodes). Ir baigiau pirmiau, nei baigesi laikrodzhio baterija:))
Valdas 2002-01-15 15:46:11
Na, perestukinai, tu cia perlenkei. Tu laikroduku sviesos tikrai nebutu pakake :) Bet azarta galiu suprasti
egle 2002-01-18 18:43:36
Ka cia su laikroduku - ne kiek neabejoju, kad taip ir buvo - as bandziau degtukais pasisviesdama po apklotu skaityti. Tetis matyt atejo kepamo serno ieskoti :)
Alisa yra mano gyvenimo knyga. Ir visai ji ne vaikams. Ji visiems, kurie moka svajoti, zvelgti i prieki ir buti siek tiek isproteje. Ko verta vien Alisos mociute, sokanti Didziajame teatre. Arba turgaus vaizdeliai. Arba begantis is tinklo ukas. Na zodziu viskas viskas. Tai knyga, kuri "sulipa i dushia ir ten jaukiai susirango" :)
Zvilgantis_Kailis 2002-04-06 08:48:24
Wuo hoho! Tai nereali knyga, beveik visa siuzeta prisiminiau pazvelges i virseli. Berods ir animacinis filmas buvo.. :D
MiRV 2002-05-24 11:19:51
Joo, vaikystės knyga... :)
durnius 2002-12-03 16:14:08
s knyga ir tiek :) :D
Lexis 2003-01-18 14:10:25
as sia knyga skaiciau truputi kitomis aplinkybemis, nei kai kurie cia pasisakiusieji. neteko man nei po anklode skaityti, nei su neaiskios kokybes sviesomis knygos puslapiu sviesti. bet tai dar nereiskia, kad man si knyga paliko bent kiek mazesni ispudi. visko dabar turbut jau nebeatsiminciau, bet daug ka dar atgaminu ir jau tikrai pamenu, kad knyga buvo laaabai gera!
multikas ,beje, irgi.
Splinteris 2003-01-25 17:02:21
Nuostabi knyga ne tik vaikams...
patys geriausi prisiminimai...
K.i.b.e.r.i.s. 2003-03-06 16:15:38
Wow! Man patiko!!! Si knyga - viena is kaltininkiu, nulemusiu mano daugiausiai skaitomu knygu zanra, kitaip sakant- fantastika.
Vidas 2003-11-17 20:20:16
Eglei:
Ačių už "sulipa i dushia ir ten jaukiai susirango". Geras pasakymas, visai kaip Alisa.
Foxui:
O knygutė tikrai geresnė už Gusliarus, nors man ir virš 40
Bet dėl skonio nesiginčysim
Ragana 2003-11-24 02:27:49
Man irgi labai patinka si knyga ir labai fainas animacinis filmas pagal ja-"Trecios planetos paslaptis".
"Vakaro ziniose" perskaiciau, kad serialui "Viesnia is ateities" siemet sukanka 20 metu! Juk jis apie Alisa mokine... Galetu kuri nors TV parodyt...
Mergaites,vaidinusios siame filme aktoremis netapo, o aktorius,vaidines, Kolia pries 6 metus zuvo motoavarijoj @:....(
Inga 2004-01-12 10:33:27
Šios knygos skaitymą prisimenu kaip vieną šilčiausių vaikystės prisiminimų. Kiek pamenu, perskaičiau per šeštadienį sekmadienį, tik skaičiau ne vakarais, kaip daugelis čia rašiusių, o kažkodėl rytais. Kaip šiandien atsimenu-aš su "Alisa" vos prabudusi, nesipraususi guliu lovoje, mama virtuvėje kepa blynus ir niekaip negali prisišaukti manęs valgyti...
nettro 2004-01-12 12:48:25
Vieno seno knygyno užkampy radau "Alisos" pratęsimą. Pavadinimo neprisimenu, bet nuotykiai vyko pasakų šalyje ir kitur... Išleista apie 1992-1993.
Gaila, kad jau "peraugau" tą amžių ir knyga nebeatrodė įdomi...
Bet dabar tokias knygeles renku vaikams, matau, kad skaityti veržiasi... Mums su vyru patinka, knygos blogo nemokina...
murmt 2004-01-12 13:52:55
Išleista 1998 m., vadinasi "Nenuorama.Mergaitė iš ateities". Vilniaus Centriniam knygyne iki šiol yra, 5,25Lt.
Variagas 2004-01-12 13:54:05
Pratęsimas atrodo vadinasi "Nenuorama" ar "Išdykėlė"- tiksliai nepasakysiu nes tik, tokiais pat būdais kaip ir nettro, ją įsigijus ir besiruošiant skaityti, apsireiškė sūnėnas ir be jokių skrupulų prichvatizavo. Nu ir į sveikatą, bil' tik mačytų :)
GintasGintas 2004-02-22 22:53:30
Tikrai puiki vaikiška fantastika. Apsakymus dar pavadinčiau per lengvais, o štai apysaka pats tas. Puikus ir multi-pulti pagal ją. Apie Alisą ir jos bičus Bulyčiovas prirašė daug, yra geresnių, yra ir silpnesnių kūrinių. Antra lietuvių kalba išleista Alisos nuotykių knyga-"Nenuorama"susideda iš trijų apysakų, kurios nėra tiesioginis tęsinys. Tiesiog ten vėl siautėja Alisa. O žuvusio Kolkos gaila...
Anonimas 2004-03-08 11:59:46
Anekdotas Viesnios motyvais "A li sa, pa ka syk nu ga ra. Ze miau. Dar ze miau ~pyrst~ cha cha cha cha cha"

Beje, yra ne tik "3 planetos paslaptis" ir viesnia bet ir dar bent keli filmai is sios serijos
ragana 2004-03-08 15:52:38
Manyciau,dar tik vienas-"Violetinis rutulys", toks pusiau pasaka,pusiau-be rysio istorija...
TOMSONAS 2004-08-15 14:02:35
labai geras serialas buvo,idomu ar is kur nors galima gal persisiusti visas serijas.
Maria 2004-08-16 18:15:41
Kai buvau maža, man pusseserė skaitė šitą knygą, dabar retkarčiais paskaitau ją pati. Nuostabi knyga=]]]
Ramune 2004-09-04 11:15:15
oj kaip smagu kad primine sita knyga.. nuostabumelis.. atsimenu kaip gale isikniaugus sedejau ir skaiciau, aciu dievui man niekas negalejo nsutrukdyti.. o kitos dalys toj knygoj 'Nenuorama' irgi smagios bet ne tokios idomios.. oj reiks broleliui is bibliotekos paimti..;)
dr. Waa 2005-02-24 13:27:04
viena nerealiausiu vaikystes knygu.
mulitikas taip pat buvo vienas megemiausiu.
gaila kad labai retai ji rodydavo.
Senti 2005-05-31 13:49:16
šią knygą jau tikrai n kartų skaičiusi esu... be galo patiko, kas keisčiausia paskutinį kartą skaičiau gal bent prieš 3-4 metus, o juk aš kartu su ja užaugau... ech, tokia nostalgija padvelkė... :(
Ruta L 2005-08-25 11:11:03
filmas -puikus kai rodo visada ziuriu.Kodel nerodo dazniau?
maya 2006-02-07 11:44:17
turiu VHS seriala visa, ir CD animacini "Tajna 3 planety". vis periodiskai pasiziurim:)
O knyga gal ir perleisim, manau.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.