Laimonas Noreika „VIDURNAKČIO UŽRAŠAI“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-12-18

cover Apie knygą: Laimonas NoreikaVIDURNAKČIO UŽRAŠAI
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla (2001)

Aš vis atsimenu - skrendu padangėmis… Tpfu, ne tai. A, atsimenu, sėdžiu patogiai įsiraitęs į fotelį, su plokštelės voku, papuoštu žydrom raidėm "MAIRONIS", žaidžiu "teatrą": t.y. įrėmęs voką į kelius stumdau aukštyn - žemyn, tarsi uždangą kilnoju, o iš ausinių skamba ramus, sodrus balsas: "Palaimintas laikas, kada vieversys, pakilęs į dangų viešai apgarsys pavasario auštantį rytą…" Tpfu, ir vėl ne tai - juk ne mano čia turi būti apibūdinami atsiminimai, o Laimono Noreikos.

Tikiuosi, kad pristatyti, kas toks tas Laimonas Noreika, nereikia? Tvarka, ir neaiškinsiu - būtų gėda nežinoti šio BALSO, skambėjusio iš mūsų tėvų patefonų, radijo taškų, kolūkių kultūrnamių, mokyklų ir Menininkų rūmų (dab. Prezidentūra) salių. Tai jis mus supažindino su Maironio ir Mickevičiaus skambumu, Putino gelme ir Nėries subtilumu. Tai jo įskaitytų plokštelių tiražas nei didelis, nei mažas - apie 100 tūkst., t.y. maždaug 10 auksinių diskų; jam kada nors prilygs gal tik "Mango" ar n-tasis baliai… O ši knyga - jau antroji aktoriaus prisiminimų knyga, pirmosios, deja, perskaityti neteko.

Aktoriai - jie visada šiek tiek neįprasti žmonės, juk apie juos sakoma "bohema", "trenkti", "velnias neims". Tad ar neįdomu pažvelgti į jų gyvenimo užkulisius, a, smalsiosios plikosios žmogbeždžionės?

Taigi, šie atsiminimai yra suskirstyti pagal tai, ką autorius prisimena: savo motiną (nuostabi dalis, parašyta su tokia meile ir gerumu, kad abejingai skaityti neįmanoma), garsųjį teatro ekscentriką Borisą Dauguvietį, profesorių Vincą Mykolaitį - Putiną, akląją dainininkę Beatričę Grincevičiūtę (taip pat nuostabi dalis - skaudi, šviesi, poetiška), Paulių Širvį (ši dalis buvo įtraukta į dar vieną puikią knygą - atsiminimų apie poetą rinkinį "Kol Nemunas bus…", kuriai aprašyti būtinai kada nors atrasiu laiko), Juozą Baltušį, Eimunto Nekrošiaus spektaklius (kuriame L. Noreika suvaidino savo kol kas vienus iš paskutiniųjų vaidmenų); netgi poetus, kurių aktorius niekada nematė - Julių Janonį ir Salomėją Nėrį. Dalyje apie poetę yra puikus ir ironiškas epizodas: kai gastroliuodamas JAV apie 1986-uosius aktorius paskaitė keletą jos eilėraščių, vėliau Čikagos išeivijos laikraštis "Naujienos" kandžiai aptarinėjo aktoriaus netaktą - skaityti išdavikės eiles. Ir parašė: "gerai, rašė laikraštis, kad aktorius bent papildomai susiprato paskaityti Maironį ("Diemedžiu žydėsiu")… " (p. 162).

Autorius dažnai mėgina kovoti su prisiminimų subjektyvumu, bet, prisiminęs, kad tai vargu ar įmanoma, vėl leidžia bėgti praėjusių dienų smiltims pro cigaretę spaudžiančius pirštus, kurios pelenai krenta darkydami tvarkingus užrašus. Skaitydamas kartais pavargsti, kartais netgi panuobodžiauji - bet dažniausiai plauki pro tau nepažįstamų, bet daugelį kartų girdėtų žmonių gyvenimus, šyptelėdamas iš kokios nors keistenybės, suvirpėdamas nuo neteisybės, žavėdamasis kilnumu ar šmaikštumu. Tad trumpai tariant: poezijos, Lietuvos ir teatro artimosios istorijos gerbėjams - privaloma, kitiems - pagal skonius…

Gražu ir išmintinga

Komentarai

Tevas 2001-12-19 08:59:22
Turiu prisipazinti, bet nezinau kas yra L.Noreika. Nors jei jis buvo LR diktorius, tai balsa ir tureciau zinoti. Ar tai Virgilijaus Noreikos giminaitis?
Justinas 2001-12-19 09:24:07
:) Ne, mano žiniomis, jis nėra V. Noreikos giminaitis. LR diktoriumi irgi nebuvo, tik skaitydavo poeziją. Jeigu tėvukai turėjo patefoną ir buvo nors kiek linkę į poeziją ar tylų disidentizmą, tikėtina, kad turėjo plokštelę "MAIRONIS", pamėgink susirasti :)

Pagaliau, ne nuodėmė nežinoti, nuodėmė nesusipažinti zaliux
Kliaksa 2002-01-04 10:50:11
na, mano zhiniomis, - jie broliai ish tevo puses:)
Saule 2002-02-11 16:11:21
Man,atrodo,lietuviui gėda nezinoti Laimono Noreikos.Pavartyk bet kuria enciklopedija,ar zinyna KAS YRA KAS LIETUVOJE.
Yabadabadoo 2002-02-11 20:33:08
O man kažkodėl rodos, kad labai jau gėda nemokėti skyrybos :)
Vita 2002-02-15 23:16:02
Butu idomiau jei kas nors paskaitytu ir parasytu komentara. Nes knyga tikrai verta demesio.
Lina Krutulyte 2002-02-18 10:22:21
Butu idomiau, Vita, jei pati parasytum komentara, uzuot liepusi kam nors kitam skaityti. As isitikinusi, kad minima knyga tikriausiai yra "verta demesio", bet neidomi.
Justinas 2002-02-18 11:12:41
Lina, o aš įsitikinęs, kad tau reikėtų vengti tokių pasisakymų NESKAIČIUS KNYGOS, kuo nuolatos kaltini kitus!
Lina Krutulyte 2002-02-21 16:50:26
Vengti kokiu pasisakymu? Kad man neidomu kazkieno ten prisiminimai? Kad as savu turiu pakankamai? Prisiminimai, MAN ATRODO, yra pats egocentriskiausias ir nuobodziausias zanras.
But enough about me, let's talk about me. What do YOU think of me?
Yabadabadoo 2002-02-22 08:18:55
Linute, mieloji, man rods, kad jūsų brangybę kamuoja lengva sklerozės forma. Cituojame ankstesnį tamstelės pasisakymą: "As isitikinusi, kad minima knyga tikriausiai yra "verta demesio", bet neidomi." Pavydėtinas įžvalgumas skelbti, kad knyga yra neįdomi jos net neskaičius. Nes kalbi ne apie kažkieno prisiminimus, kurie galbūt ir jūsų šviesybei neįdomūs, tačiau apie knygą, kurios net nesiteikėte atsiversti...
Lina Matulaityte 2005-06-29 13:34:38
nuostabus aktorius...tevai pasakojo , kad kai man buvo kokie 6-7 metai su seima vaiksciojom laisves alejoj ir sake , kadp. Laimonas Noreka sustojo ir net atsisukes labai ilgai ir idemiai i mane ziurejo.Gaila , kad buvau dar mazyte ir to neprisimenu...
laima 2005-08-26 12:38:57
tai tikrai talentingas aktorius. Mano mama pasakojo, kad tarybiniais laikais aktoriai ir dainininkai turedavo trankytis po kaimus, ir kur tik buvo kokia nors kad ir nusususi sceniukste, atlikti "ideologini - svieciamaji" darba. Tai jau menininku eksploatacija, nes budavo kokie 2 ar 3 koncertai per diena. Taigi, po vieno jo pasirogymo viena moteris sake, kad del tokio koncerto (koncertais kaimo zmones vadindavo tiek aktoriu poezijos skaitymus, tiek dainininko pasirodymus)ir 10 rubliu negaila. Kaip reikia skaityti poezija (o ne jumoristinius kurinelius), kad nerastinga kaimo moteris per menesi uzdirbdama 50 rubliu, nepagailetu tiek sumoketi?
Loretukas 2005-11-03 20:15:16
O kas nors bent skaites sita knyga???
R 2005-11-10 14:02:55
Aš skaičiau ir man patiko.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.