Lars Saabye Christensen „ĮBROLIS“

Autorius: Viktorija Vit
Data: 2006-09-24

cover Apie knygą: Lars Saabye ChristensenĮbrolis
Leidykla: Alma littera (2005)
ISBN: 995508832X
Puslapių skaičius: 688

Kai skaičiau šią knygą, jau buvau ne kartą sukrimtusi šiaurietiškąją „Dinos knygą“. Perskaičiusi ledinį „Panelės Smilos sniego jausmą“. Mačiusi abiejų kūrinių pastatymus. Ir patį mažytį Norvergijos krašto kampelį ką tik buvau nupėdavusi savo kojomis. Permažai viso to, sutinku. Ir vis tiek nepaliauju stebėtis – iš kur taip, kaip jie taip?

Gal kaklas pačios ilgas. Bet galbūt iš tiesų ta šiaurietišku vėju į veidą dvelkianti literatūra yra kažkas, ko nepaaiškinsi, iki galo nesuvoksi, ir net po dešimt kartų išnagrinėjęs kiekvieną neplonos knygos žodį ir mintį vis tiek jausi, kad kažkas ką tik praslydo pro pirštus.

Kalbu ne apie kokį žilabarzdžio filosofo veikalą. L.S.Christenseno „Įbrolis“ – šeimyninė saga, knygos anotacijoje sulyginta su tokiu kūriniu kaip „Vėjo nublokšti“. Į dvidešimt penkias kalbas išversta knyga pelniusi aibę premijų, tarp jų – ir prestižinę Šiaurės Tarybos premiją. Vestuvės ir mirtys, gimimai ir praradimai, besikeičiančios kartos ir žmogaus jausmų kaleidoskopas. Rodos, viso to kaip tik pakaktų populiariam meksikietiškam serialui iškepti. Vat ir ne. Banalumo, rėksmingumo, pigaus sentimentalumo ir kitų blizgių niekučių čia – nė kvapo. Tik vienos šeimos moterų trijulė. Paženklinta prievartos, nepriteklių, vargo ir kartu – velniško išdidumo našta. Skausminga istorijos pradžia – moters išprievartavimas – kitu ženklu paženklina ir naujai atėjusiojo likimą, ir pačios šeimos istoriją. Kita ir skausmo anatomija: tiek motina, tiek ir sūnus skausmingiausias gyvenimo akimirkas iškenčia panirę į mėnesius ar metus trunkančią tylą. Jokių minčių, užuominų, paaiškinimų. Ta tyla ir lieka jo – žmogaus – tyla.

Skaitytojas ten įkiša nosį tik tiek, kiek pats supranta ar nujaučia. Dešimt balų būtent už tą nepasakymą iki galo, neapnuoginimą iki vulgarumo. Verti puslapį po puslapio, šimtą po šimto ir lyg staiga atsikvošėji – o tai kada jis čia spėjo taip įklimpti į alkoholizmą? Ji – taip staiga išeiti? Jie – įsimylėti? Esi šalia teksto, šalia likimų, bet stebi juos lyg pro plonytį stiklą. Kažkas lieka rūke. Lyg tie aplodismentai iš seno tėvo lagamino.

Dėl savo nemažos apimties knyga vargiai tiks įsimesti į kelioninę rankinę. Bet skaitant leis nukeliauti protui ir sielai. Į praeitį, moters pasaulį, kino režisieriaus kelio pradžią, į kiekvieno knygos herojaus paslaptį. Į Šiaurę.

Plačiai, bet taupiai.

Komentarai

Vilis 2006-09-24 18:01:53
Fantastiška apžvalga. Įtikinanti, tikra, išgyventa. Nors knygos šiais metais veikiausiai neskaitysiu, bet noras prie jos prisiliesti vargu ar greitai išblės. Padėka apžvalgos autorei;)
Skaitytojas 2007-08-05 21:47:07
Knyga stora, sunki. Kai pirkau padarė įspūdį. Dar pagalvojau ĖHEI! - visai žiemai užteks... (panašiai su SInuhe egiptiečiu buvo).
O va kad ir ne, knygą prarijau vos ne per mėnesį -čiav turit omeny, kad šiaip knygoms skaityti turiu vos 15 minučių per parą. Kartais ir miegą paaukodavau...
Ji lėtai ir užtikrintai pasakoja apie žmones kurie pažinojo įbrolį - bet ne apie jį patį. O dėliodamas iš nuotrupų mintyse jo portretą išgyveni tarytum detektyvinį nuotykį.
Puikūs išgyvenimai, puikūs charakteriai.

Beje, darbo reikalais tenka dažnai susidurti su skandinavais, tai buvo puiki proga paanalizuoti juos "iš vidaus"...

vis dar neprisiregistravusi
- nettro
Jona 2009-06-24 14:22:26

Man trūksta žodžių pasakyti, kaip labai mane pakerėjo ši knyga... net gaila, kad aš ją jau perskaičiau... Pastebėjau, kad šia knyga daugiau žavisi moterys, kurios pačios augina sūnus...O aš net nežinau, kuo ji mane taip pritrenkė...

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.