Laura Esquivel „KAIP VANDUO ŠOKOLADUI“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2003-09-08

cover Apie knygą: Laura EsquivelKaip vanduo šokoladui
Leidykla: Tyto alba (2003)
ISBN: 9986165947
Puslapių skaičius: 185

Keptos bulvės

Reikia:

Dešimties šviežių bulvių

Trupučio saulėgrąžų aliejaus

Žiupsnio druskos.

Ruošimo būdas: Bulves reikia švariai nuskusti, nuplauti po šaltu vandeniu, išpjaustyti akutes. Tuomet aštriu peiliu supjaustyti plonais, bet ne per plonais - nesilankstančiais griežinėliais. Užkaisti keptuvę. Aliejaus įpilti tiek, kad plonyčiu sluoksniu išsilietų po visą keptuvę. Bulves pradėti dėti pamažu tik tada, kai virš aliejaus laikomas delnas ims jausti lengvą šilumą. Kepti uždengus, metaline ar medine mentele apvartant kas penketas minučių, kol griežinėliai ims vos vos skrusti. Vartymo metu į bulves suberti po pusę žiupsnelio druskos. Bent jau taip bulves visada kepdavo mano mama ir nebuvo man skanesnio patiekalo grįžus iš lauko, žygio ar kelionės, nesvarbu, kokias tolimas ar artimas šalis būčiau aplankęs, egzotiškus ar įprastus patiekalus skanavęs… Keptų bulvių kvapas man visada primindavo tą jaukumą, kurio, dabar netekęs, blaškausi po visą pasaulį, miegu pavartėse ir tenkinuosi atsitiktiniu uždarbiu arba palengvindamas kokio nors neapdairaus piliečio piniginę. Tiksliau, pamatę mano raudonomis akių rainelėmis nuspalvintą žvilgsnį, jie pinigus atiduoda patys, tikėdamiesi išsigelbėti…"

Nepavargote skaityti? Turbūt taip prasidėtų mano rašomas kūrinys, jeigu mėginčiau parašyti kažką panašaus į „Kaip vanduo šokoladui". Lauros Esquivel kūrinio receptas gana paprastas, bet ne prastas: imame dvylika egzotiškų Meksikos virtuvės receptų (pvz., čiabelės pyrago, kurapkų rožių žiedlapių padaže, veršiukų uodegėlių sultinio, čiampandongo ir kt.) - vieną patiekalą vienam mėnesiui, G. G. Marquezo lengva erotika dvelkiantį magiškąjį realizmą („Šimtas metų vienatvės"), Pietų Amerikos serialų pabrėžtinę egzaltaciją, klasikinį meilės trikampį ir… Jūsų knyga išverčiama į trisdešimt penkias kalbas, tiražas viršija 4 milijonus, iki gyvenimo pabaigos valgote geriausiuose restoranuose ir nekvaršinate sau galvos maisto gaminimu! O, saldi svajone!

Nuostabi knyga! Sakau tai visiškai nuoširdžiai, be jokio pataikavimo. Skaitydamas ją jautiesi pakylėtas, sudomintas, apkvėpintas. Rodos - tik kokteilis, bet „veža"! Niekada nemėgau receptų skaitymo ar valgio gaminimo, bet po šio kūrinio net ir paprasčiausias uogienės virimas tapo kitokiu… Autorė meistriškai supina receptą ir gyvenimą, receptą ir įvykius. Patiekalai - čia ne tik fonas, čia jie savotiški veikėjai, kiekvienas su savo paskirtimi ir paslaptimi. Todėl čiabelės pyragas, paruoštas Titos, kurios mylimasis veda kitą seserį, nevaldomu ilgesiu pravimdo visus vestuvių svečius; o kurapkos rožių žiedlapių padaže išbudina tokias aistras, kad užsidega vasarinė prausykla ir trečioji sesuo išjoja nuogutėlė, apgaubta rožių aromato sukilėlių kapitono balne… O kokie palyginimai, kokios metaforos! „Ji pasijuto kaip spurga, įleista į verdančius taukus", „Matematiškai tiksliai keletą kartų įpjovusi žievę, suimdavo arbūzą rankomis ir trinktelėdavo į akmenį, reikėjo tiksliai pataikyti, nes arbūzo žievė išsiskleisdavo kaip stebuklinga gėlė ir ant stalo likdavo sveikas vaisius. Be jokios abejonės, Mama Elena buvo laikoma tikra meistre, kai reikdavo ką nors padalyti, išardyti, išnarstyti, įstumti į neviltį, nujunkyti, įvaryti baimės, sužlugdyti planus, veikti be sentimentų. Po Mamos Elenos mirties niekam nepavyko taip meistriškai pjaustyti arbūzo" (p. 75). Patikėkite, Mama Elena buvo tikras ne tik arbūzų siaubas! Seniai neteko sutikti tokio bjauraus personažo, kaip ir privaloma Meksikai. Iš tiesų, knygoje yra visko - tragedijos žiaurumo, dramedijos dviprasmiškumo, komedijos, magijos… Tik jaučiasi, kad knygos pabaiga šiek tiek skubota - neužteko rašytojai dvylikos mėnesių, akivaizdžiai neužteko, todėl paskutiniame sudėta tiek, kad po perskaitymo skaitytojo galva gali sukunkuliuoti, tarsi užverdantis puodas. Beje, pavadinime slypinti paslaptis - per daug vandens verdant šokoladą sugadina visą patiekalą…

Kvapnu, įdomu, gražu!

Komentarai

Gedas 2003-09-08 08:33:10
Taigi, taigi, ekranizaciją man ir teko matyti - berods ir labai nebloga - rodė kažkuri televizija, gal net LNK.
Krekas 2003-09-17 14:36:52
True story: Turiu pažįstamą Italijoje, kuri kartu mokosi su lotynų amerikiečiais (meksikonais, gvatemaliečiais). Vieną kartą juos pavaišino paprastomis keptomis bulvėmis: aliejus, druska ir supjaustytos buvikės (žodžiu Justino receptas). Indėnų palikuonys buvo taip sužavėti šituo "delicious, wonderful, amazing, perfect ir etc." patiekalu, kad dabar visus savo svečius kviečia pas pažįstamą ir prašo, kad ši paruoštų "keptos bulvės".geras
Moralas: Justinai, iki saldžios svajonės tau beliko aprašyti dar 11 pateikalų ir turėsi bestselerį!hm Ko ir linkiu: sėkmės rašant (ar reikėtų sakyti skanaus?!?)kandus
Suplėšysim į gabalus tuos kolorado vabalus ir bulvės vėl žydės...leb
begvine 2003-10-07 12:35:29
Meksikieciam tiek serialuose tiek knygose problemos su tevyste...
Knyga siaip sau, tikejausi daugiau.
Egle 2004-01-18 20:08:02
Man taip pat si knyga labai siaip sau.Niekada nepasitikek pardavejom knygynuose...
nettro 2004-01-19 11:31:14
O man knyga labai patiko, ypač atomazga.
Aš serialų nežiūriu, todėl ir meksikietiškos ašaros ir "problemos su tėvyste" pasidaro įdomios... Nedidelėm dozėm. Taip 185 puslapiais. =)
Su malonumu skaitau ne europietiškus romanus, juolab, kad leidyklos tuo nelepina... Vienas kitas amerikiečių rašytojas, Isabel Allende, Salman Rushdie... Žinoma, mes europiečiai, bet norėtųsi ir labiau akiratį plėsti, "neužsiciklinti" savo sultyse...
Nors gal tai greičiau leidyklų problema. Kas remia, į to dūdą ir pučiam...
Klia 2004-01-20 10:45:46
o man nepatiko; net mano senelei nepatiko! ypač pradžia ir tas nemalonus nuolankumas. skersai gerklės stojo:] o pabaiga tai juokinga. nežinai, kaip užbaigti kūrinį - visus nužudyk. senas šūkis:)
Marčius 2004-04-16 11:01:07
Puiki knyga. nežinau kodėl. šaunu ir viskas. gal kad Meksiką dievinu.
dakev 2004-07-01 10:58:52
Knyga tikrai puiki.Tokios yra Meksikos baltaodžių tradicijos, ir dar kartą baltaodžių.
Nesupratau 2004-07-01 11:07:03
O prie ko čia baltaodžiai?
Jurga 2004-07-01 12:12:09
man knyga labai patiko. patiko ir filmas, nes nebuvo sutrumpintas, istesta ar dar kaip kitaip subjaurotas kaip kad megsta amerikonai daryt.
nettro 2004-07-02 11:46:53
Na, jooo.....
O kodėl ne juodaodžių? Ir dar kartą juodaodžių?
indre 2004-07-06 13:13:32
antradienis,liepos 06,2004-14:00 UK laiku.Knyga skaiciau anglu kalboje.Lietuvisko vertimo neteko perskaityti.Jausmingas,audringas,nepersaldintas laisvalaikio skaitinys.Visiskai savo vietoje.Tik nereikia jame ieskoti to,ko ten nera ir neturi buti.
mokykimės lietuviškai 2004-07-07 10:38:59
anglų kalba, o ne kalboje, - jei ką:P
PasauTA Gulbe 2004-09-11 17:40:07
Super knyga, net valgyti norisi paskaiciu...ypac patiko kai sesuo isjojo nuoga ant arklio pasitooosint..
Linda 2005-04-07 08:36:04
Gavau neseniai dovanu sis knyga. Iš pradziu skaitėsi labai skaniai, idomiai ir graziai. Bet pabaigoje ziauriai pradejau piktintis, o uzvertusi knyga pasakiau, kad tegul eina velniop tokie rasytojai. Kokiems velniams pabaigoje i kelis puslapius ar net pastraipas sukisti veik viska ir idiotiskai baigti? Toks vaizdas, kad atsibodo rasyti, tai greitai greitai pabaige ir padejo taska. Zodziu, žibučių pasaka.
Tabita 2005-04-07 08:44:24
Labai graži knyga. Seniai skaičiau ką nors tokio subtilaus ir jausmingo. Labai savo vietoj viskas. Pabaiga - kaip pabaiga, tik sunkiai susigaudžiau, kad toks laiko šuolis įvyko.
DewDrop 2005-08-17 10:38:16
Aš darbau baigiu skaityt šią knygą... Tikrai galiu pasakyt, kad ji labai įdomi...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.