Leonard Cohen „ŽAVŪS NEVYKĖLIAI“

Autorius: Lina Bujauskaitė
Data: 2006-01-18

cover Apie knygą: Leonard CohenŽavūs nevykėliai
Leidykla: Baltos lankos (2005)
ISBN: 9955230088
Puslapių skaičius: 252

Leonardas Cohenas Lietuvos piliečiams buvo žinomas kaip kanadietis bardas, todėl žinia apie jo išleistą knygą nudžiugino. Skaitau, kad suprasčiau, ar ilgai brandinta lyg vynas knyga buvo verta tokio brandinimo.

Tik pradėjus skaityti mane atakavo vulgarūs žodžiai, dėstomos bevertės mintys. Neilgai trukus pamaniau, kad vertėjos interpretacija, esanti knygos gale, yra įdomesnė nei pati knyga. Tačiau prašau, ir dar kartą prašau, nenumeskite knygos į šalį vos tik Jums pasidaro nuobodu, net jei ir esate per jautrūs tokiems žodžiams kaip "šūdas". Aš nenumečiau ir drąsiai teigiu, kad perskaičiau vieną geriausių XX a. romanų.

Romane yra trys pagrindiniai veikėjai, o kitais, nepagrindiniais, beveik nesidomima - jie tik paryškina pagrindinių veikėjų savybes. Romano temos neatsilieka nuo kitų XX a. aktualių temų, tik šiame romane jos paslėptos po gilia metaforų lavina, nors kartą autorius aiškiai nusako, apie kurį istorinį laikotarpį kalbama - 59psl. minimos tokios pavardės kaip Hitleris. Vulgarybės ir keiksmažodžiai nėra tiesiog suknisto bardo imidžas. Tuo laikotarpiu rašytojai ieškojo atsargių žodžių sutrikusiam pasauliui apibūdinti, o štai L. Cohen'as imasi ir išrėžia viską taip tiesiai ir teisingai, kad vargu ar gali būti tiesiau. Be jokių paslapčių. Baisu?

Retkarčiais romanas primena "Svajotojus" (B. Bertolucci), o dar dažniau randu įdomių minčių, ko buvau bepradėjusi nebesitikėti pirmame skyriuje. Pavyzdžiui: "F. sakė: iš visų mus prie ateities rišančių dėsnių griežčiausias yra daiktų vardai. Jei tai, kame aš sėdžiu, yra senelio kėdė, o tai, pro ką žiūriu, - jo langas, tai esu giliai jo pasaulyje. F. sakydavo: mokslas prasideda vulgariu įvardijimu, troškimu ignoruoti kiekvieno raudono gyvenimo savitą formą ir likimą, visa tai pavadinant Rože. Bent kiek brutalesnei ar žvitresnei akiai visos gėlės panašios, kaip negrai ir kinai." (45 p.).

Siužetas vingrus. Pradžioje jau pasakojama prisiminimais, todėl sunku suprasti, kas yra kas. Toliau viskas aiškėja. Bevardis pasakotojas turi žmoną ir draugą. Iš pirmo žvilgsnio nieko neįprasto, tačiau greitai paaiškėja, kad jie visi - į meilės trikampį įsipainioję personažai. Jie žavisi XVII a. šventąja, leidžiasi vadovaujami draugo F., o pabaiga parodo, kad jų gyvenimo būdas vedė į pragaištį. Kad ir kokie skirtingi buvo, visus pasitiko panašus likimas.

Visų trijų veikėjų bėda - jie nesugeba tikėti tuo, ką daro. Sulig kiekviena diena jie praranda save ir savo menkus gyvenimus. Jie - tiesiog žavūs nevykėliai. Žaviausias iš jų - F., pats didingiausias ir pats valdingiausias, taip ir negalėjęs apsispręsti, ar jam "reikėjo mokinių, ar šalininkų". Bevardis pasakotojas prisipažįsta nesupratęs, kodėl F. juo taip domėjosi, bet taip ir nesugebėjo pabėgti. Jis baigia savo dienas taip, kaip ir turi baigti nusivylęs, pavargęs, beprasmybę jaučiantis žmogus. Jo žmona Edita kažkuo panaši į tą, kuria jie visi taip žavisi - Katerina Tekakvita, kuri yra tokia pati nevykėlė kaip ir jie trys. Tyrinėjimai apie baigiančią išnykti indėnų gentį A- mums atskleidžia mintį, kad pasaulis, nors ir keičiasi, išlieka toks pat. To įrodymas - Editos ir K. Tekakvitos panašumas, genties, jėzuitų ir šių laikų žmonių politika.

Norėčiau išmokti knygą atmintinai dėl gausybės gerų minčių, bet vieną pacituosiu : "Tai, kas žmogaus prigimtyje originaliausia, dažniausiai būna ir beviltiškiausia". Prižadu visada ją prisiminti, kai gatvėje pamatysiu "originalų" žmogų... Romanas moko, kad nieko nėra tobulo, tačiau ta netobulybė gali būti žavi.

There is a crack in everything.

That's how the light gets in.

Komentarai

Ruta 2006-03-16 20:55:35
na senai neskaiciau tokios klaikiai neidomios ir gaslios knygos.
Lina Krutulyte 2006-03-17 00:38:57
Aha, man irgi neidomi ir poshla pasirode :) Ir nepabaigiau skaityt.
bangis 2006-03-17 07:41:23
Na, "Žavūs nevykėliai" visaip be krašto be galo išgirti, Kanadoje universitetuose netgi įtraukti į privalomą programą (gerai, kad ne Kanadoje gyvenam), etc. O tuo tarpu to paties autoriaus "The Favorite Game" pasirodė kur kas įdomesnė, suprantamesnė ir smarkiai - smarkiai! - labiau verta dėmesio.
Na, nepriaugau aš, matyt, iki tokios "rimtos ir gilios" literatūros. :)
msks 2009-06-04 14:47:41

manau tie kuriems nepatiko,tiesiog nieko nesuprato. bukagalviai

Kristina 2009-11-18 15:15:14

O man Labai patiko ši knyga... Taip, ji sunkiai skaitosi, tačiau pritraukia dėmesi.Pritariu šio teksto autoriai del paskutinės citatos... Ji visiskai tinka musu pasauliu.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.