Leonidas Donskis „PILIETINĖ VISUOMENĖ IR JOS PRIEŠAI“

Autorius: Viktorija Vit
Data: 2006-04-25

cover Apie knygą: Leonidas DonskisPILIETINĖ VISUOMENĖ IR JOS PRIEŠAI
Leidykla: Versus Aureus (2004)
ISBN: 9955601221

Rašydama prieš tai skaitytos to paties autoriaus knygos "Be pykčio" apžvalgą pradėjau žodžiu "neapsirikite". Įspėjimas buvo skirtas tiems, kurie tikėjosi rasti knygoje to paties pavadinimo pokalbių laidos santraukas ar ištraukas. Galbūt "be pykčio" - tiesiog autoriaus moto, išlaikytas ir šioje knygoje. Tai gal šįkart išlaikyti ir pavadinime suformuluoti tematikos rėmai?

Sakysite, ko čia kabinuosi prie to pavadinimo, ir būsite teisūs. Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi. Tačiau esė pavadinimas - tai turbūt ne tik būdas greičiau surasti ieškomą knygą knygyne. Tai - raktas, turinio kvintesencija ar bent užuomina į ją. Kaip ten bebūtų, vis dėlto ir ketvirtajame knygos viršelyje rašoma, kad "tai knyga apie Lietuvą ištikusią politinę ir moralinę krizę, o sykiu ir apie didžiąsias istorines permainas, gal net civilizacinį lūžį...". Tačiau pirmieji knygos puslapiai veda Europos ir Amerikos santykių keliais ir klystkeliais. Toliau - įspūdžiai iš Europos kultūros parlamento sesijų, trumpas istorinis ir kultūrinis Budapešto maršrutas.. Skyrius, kuriame prabylama apie Lietuvos aktualijas ir tendencijas, prasideda 83-ajame puslapyje. Tai - knygoje. O skaitytojo, pabandžiusio drauge su autoriumi gvildenti tarpkontinentinių santykių raidą ar senojo žemyno kultūros politiką, galvoje toks šuolis, švelniai tariant, atrodo gana netikėtas. Būtent miglota knygos struktūra, neaiški temų atrinkimo motyvacija yra, mano nuomone, silpnoji šios knygos vieta. Dar vienas minčių žemėlapis? Tačiau knygos pavadinimas nustato labai konkretų tokio žemėlapio mastelį, kuris turinyje lyg ir pamirštamas.

Knygos pratarmėje rašoma, kad šie komentarai ir esė buvo publikuoti internetiniuose laikraščiuose. Visiškai tikiu, kad tokiame kontekste periodiškai publikuojami esė buvo aktualūs ir motyvuoti. Bet nedidelės apimties knygoje labiau norėčiau tikėtis išsamesnės analizės ir įžvalgų pilietinės visuomenės tema, nei (tegu ir tikrai įdomių) skaitinių apie geografines autoriaus keliones. Koncentracija - būtent tai, ko pasigedau šioje knygoje.

Internetinėje žiniasklaidoje publikuoti kūriniai, pokalbių ciklai ir t.t.vis dažniau sugula į įprastos knygos puslapius. Todėl galbūt diskusijos apie tai, ar internetinės erdvės ir spausdintinis žodis gali būti vienas ir tas pats, jau pavėluotos. Vis dėlto man toks klausimas iškyla vis dažniau. Ir ne tik perskaičius mano gerbiamo autoriaus L.Donskio knygą.

Sunkiai įvardijamo mastelio žemėlapis

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.