Luigi Malebra, Tonino Guerra „TŪKSTANTŲJŲ METŲ ISTORIJOS“

Autorius: Artūras Vaisiauskas
Data: 2002-01-24

cover Apie knygą: Luigi Malebra , Tonino GuerraTŪKSTANTŲJŲ METŲ ISTORIJOS
Leidykla: Vyturys (1986)
Puslapių skaičius: 151

... Tūkstantmusis, Diegas ir Gaišena liko vieninteliai gyvi po mūšio. Ir liko gyvi tik dėl to, kad vienas laiku įsikorė į medį, o kitu du pasislėpė šulinyje. Visi trys - gilių viduramžių Europos gyventojai, kai nuolat vyko karai, išpuikę bajorai jodinėjo ant gražių žirgų, o paprasti žmonės skurdo ir kentė badą. Kas tai per veikėjai, manau, gali iliustruoti ši ištrauka:

"Vienos iš tų šmėklų vardas buvo Diegas, o kitos - Gaišena. Jie norėjo labai paprasto dalyko - išlipti iš šulinio. Ir buvo nuspręndę daryti taip: pirma - Diegas užlips Gaišenai ant pečių. Paskui - Gaišena Diegui ant pečių. Toliau Diegas vėl užsikeberios Gaišenai ant pečių ir pagaliau jiedu išsiropš iš šulinio, kuris čia, dugne, atrodė toks gilus. Bet, matyt, sumanymui kažko trūko, nes sulig antru žingsniu abu vis krito į vandenį. Ir vėl ginčijosi ir keikėsi kaip kokie dezertyrai."

Taigi, švelniai tariant, pagrindiniai veikėjai - tikrų tikriausi mulkiai ir į jų galvą paprastai telpa ne daugiau vienos minties. Žinoma, tokie gudročiai patiria begalę įdomių ir kurioziškų nuotykių. Tačiau ir jiems kartais žybteli galvoje kokia nebloga mintis:

"Diegas su Gaišena vieną dieną pritrūko akmenų. Tada jie priėjo prie apgultos pilies sienų ir ėmė koneveikti sargybinius, šaukdami jiems:

- Kad jus velniai griebtų, bjaurybės, bailiai jūs!

Sargybiniai, žinoma, supyko ir apipylė juos akmenų kruša.

Diegas su Gaišena tučtuojau spruko šalin. Tačiau kiek palaukę sėlino prie pilies, rinko akmenis ir nešė prie savo namo."

Trys draugai, išgyvenę mūšį, patraukia nežinia kur ir nežinia ko, t.y. - kur akys mato. Bet greitai juos užvaldo vienas noras - pavalgyti. Beveik visą laiką jie ieško kaip prasimanyti kokio maisto ir net mintis apie ką nors valgomo juos veda vos ne iki euforijos. Po kelintos badavimo dienos, net debesys trijulei atrodo kaip skraidančios bandelės. Žingsniuodami per kraštą draugai įsivelia į begalę istorijų, iš kurių vos pavyksta išnešti sveiką kailį, o pavalgyti tenka labai retai.

Vienas įdomus epizodas - trys draugai pakliuvo į karinę stovyklą, apgulusią pilį. Kariai, aišku, nė nemanė jos užimti, nes kitaip nebebus ką veikti ir kunigaikštis nebemokės jiems atlyginimų. Generolui įsiutęs žirgas nukando ranką ir ši su visais ritualais buvo gražiai palaidota nedidukame karste. Tūkstantmusis, buvęs riteris, pakliuvo generolo akiratin ir už kelius grašius "išnuomavo" savo ranką. Generolas prisirišdavo Tūsktantmusį diržais prie nugaros ir jojo ranka turėjo atliti generolo nukąstosios rankos funkcijas: kariams užvožti per sprandą, nuvalyti nosį, pakasyti kur reikia ir t.t.

Dviejų italų pasakojama istorija - tai pajuoka iš viduramžių laikų riterių ir mūsų laikais sukurtos "viduramžiškos romantikos". Labai smagu skaityti ir dažnas epizodas išspaudžia juoko ašarą. Knyga lyg ir neturi pabaigos, ji ima ir baigiasi. Tikiuosi, kad taip ir buvo sumąsrę autoriai, o ne mūsų leidėjai. Be to, knygoje pilna puikių iliustracijų, kurios labai pagyvina skaitymą.

Komentarai

Gedas 2002-01-24 16:52:37
Kažkuo ši knygelė panaši į nemirtingąjį "Gargantiua.." - labiausiai įstrigo - liūto suėdimas, riterio (ar ko ten) dvikova su iešmu ginkluotu virėju bei nupaišyta mūšio scenelė (esmi truput militaristas). Tik pabaiga kažkaip (bent jau man taip pasirodė) nesvietiškai liūdna ir netikėta...
Valdas 2002-01-25 10:39:06
Seniai skaiciau, dar pradinukas budamas, atsimenu tik, kad tuo metu tikrai patiko.
aaaaaaaaa 2003-06-20 11:38:26
As manau kad Emilis is Lioneberges ir pan. neprilygsta sitai knygai. Ji taip skatina fantazija. Tiesa pasakius skaiciau vaikysteje ir nesenai dar karteli perskaiciau. Daugiau tokiu knygu!
neurotikas 2003-06-21 16:03:13
labai linksma knygele...ir dar tie absurdo teatro liudnojo vaizdo riteriu stiliaus bajeriai :)
Gasha 2003-06-22 14:56:20
Pritariu, linksma kygute :D gana atvirai besityciojanti is viduramziskos visuomenes ir jos poziurio i gyvenima. Nuostabus trijules nuotykiai beieskant maisto vercia nepaliaujamai sypsotis, o daugelyje vietu juoktis iki asaru :D
kuo jie mus laiko? 2003-06-25 09:02:12
As ir skaiciau, kvailiausia knyga kokia tik teko skaityti.

visiskas idiotizmas

Kuo jie mus laiko???
Laikiklis 2003-06-25 10:36:21
O tu kuo save? :)
kuo jie mus laiko? 2003-06-25 11:02:51
As save laukau tuo, kuo tu saves nelaikai. Tu negali laikyti saves manimi, nebudamas manimi ir taip toliau ir atvirksciai.

O tu Gasha, skaityk knygas del kuriu is tikruju verta verkti gundau

aciu
Čiučiundra 2003-06-25 11:16:58
O kas tie "jie"? kaas
kuo jie mus laiko? 2003-06-25 12:09:41
"JIE" tik vaizdo sustiprinimui. o kalbu apie autoriu, kuris prakiso kazkoki slamsta
Gedas 2003-06-25 13:09:49
argumentuok. Lerlenti žodį "šlamštas" moka kiekvienas augesnis vaikas.
neurotikas 2003-06-25 15:09:55
to kuo jie ten mus laiko?

Tai gal "skaityt" nemoki? ;)...
Gasha 2003-06-25 15:45:15
Noreciau pasidometi kokios gi knygos turetu mane priversti verkti??? Gal galetum keleta isvardinti?
Valdas 2003-06-26 05:27:29
Gashai: pvz. knygos pagal serialus (koks nors "ir turtuoliai verkia") :)
kuo jie mus laiko? 2003-06-26 06:59:56
Gedai, ar tau taip nebuna, kad pradedi skaityti knyga ir supranti, kad ji tau visiskai nepatinka? dabar paaiskinsiu kodel as ja vis del to baigiau skaityti. tiesiog tris savaites buvau istremtas i negyvenama sala ir neturejau ka daugiau skaityti kaas .

ir siaip, jeigu man shauna mintis kad knyga yra slamstas (kodel "slamstas" lerlentis zodis?), tai as tikrai nesigilinu kodel taip pagalvojau, tiesiog i ja nekreipiu demesio.

na, as nesu profesionalus kritikas, bet nejau negalit isivaizduoti, kad knyga gali kazkam ir nepatiktipakaroklis?

to neurotikas. Gal yra kazkoks specialus budas siai knygai "skaityti"? zaliux

to Gasha. Yra keletas rusiu knygu del kuriu verkiama:
1- tos del kuriu verkia tokie kaip as,
2- tokios del kuriu verkia tokie kaip tu,
3- tokios del kuriu verkia visi likusieji.

Butu labai lengva man nepataikyti. Bet manau, kad tokie kaip tu verkia skaitydami vaikiskas pasakas (butinai lietuviskas, jos ziauresnes, kiek atsimenu), arba tokias knygas, kuriose daug kalbama apie meile (moteriai, siek tiek gyvenimui ir gimtajam krastui) J

Tikiuosi I visus pateiktus klausimus atsakiau sok

aciu
Gedas 2003-06-26 09:35:31
"Nepatinka" ir "šlamštas" toli gražu nėra tapatūs dalykai.
O norint argumentuoti kodėl knyga nepatiko visai nebūtina būti lit. kritiku.
kuo jie mus laiko? 2003-06-26 11:17:44
Gedui

Kai tu isimyli mergina ja vadini tik vardu? O gal kartais paivairini mazybiniais maloniniais zodeliais?

Pvz.: "Ingute", "mazute", susikuklinau "saulute", "liepuzele" (kiekvienam pagal istvirkimo laipsni), zodziu kaip pavadinsi taip nepagadinsi. Nors kiekviena atskirai paemus – reiksmes skiriasi.

Taigis, ka as tuo norejau pasakyti. O gi, kad “nepatinka” ir “slamstas” tai “neigiami” zodziai. Ir netgi visai nesvarbu ar as panaudojau “nep..”, ar “slams…”, ar dar kuri nors zodi su neigiamu atspalviu, nors tie zodziai kaip tu sakai ir nera tapatus, ESMES tai nekaicia. Si knyga man vis tiek atgrasi. Tikras pasityciojimas is skaitanciojo. sumo

O del buvimo literaturos kritiku…. Yra skirtingos auditorijos, ir su jomis reikia atitinkamai bendrauti.
Gedas 2003-06-26 13:35:32
Mat kaip. O aš jau buvau pamanęs, kad "nepatinka" ir jo kompanionas "šlamštas" - teigiami žodžiai.. Ir sukeliantys teigiamas emocijas...kandus
Tačiau, kaip pats minėjot esmės tai nekeičia (tiksliau "ESMES tai nekaicia") be paprasčiausio pravardžiavimo šlamštu kol kas nesugebat suregzt bent kiek svaresnio priekaišto knygelei. Tikrai būtų įdomu sužinot kuo jau taip ji tamstą nuskaudė ir pasityčiojo per trijų savaičių pasibuvimą negyvenamoje saloje.maniac
kuo jie mus laiko? 2003-06-26 13:56:55
Na, jeigu atvirai, tai ji manes nenuskriaude (tiksliau "..nenuskaude ir .."), ir jei neklystu, tai cia visi zino, kad, apsukriai manipuliuojant, praleidinejant, iskraipant ir vienpusiskai aiskinant faktus, viska pasaulyje galima paneigti.

taigis, baigiam sita blusu cirka, as siulau varianta.
Jeigu as negaliu irodyti knygos neigiamumo, taigi jus man irodykite, kuo jau ji tokia gera.
Juk kokie itikinejimai neitiketini butu, atkakliai brukami visuomet palieka pedsaka :))


acio
Gedas 2003-06-26 17:00:09
Nea, mielasis, jūs pateikėt teiginį, tai jį ir pagrįskit - to tik betrūko imti jums įrodinėti kodėl ši knyga "yra gera"... Jei labai norit - žr. likusių skaitytojų komentarus ir apžvalgą - bene kiekvienas, rašydamas kodėl patiko nurodė jiems patikusias knygos savybes. Jūs gi - tik etiketę "šlamštas" tepajėgėt užklijuoti. Ir nesuprasi nei kodėl knygelė nepatiko, nei, svarbiausia, kuo ji kvaila bei iš ko išsityčiojo.
neurotikas 2003-06-26 21:23:22
to kuo jie mus laiko?

Yra toks budas - galvoti "skaitant" :)
Valdas 2003-06-27 05:46:59
Na ko zmogu uzsipuolet? nepatiko knyga ir viskas. Ar patys visada galit paaiskinti kodel kas nors patinka, ar nepatinka?
Aiškinu 2003-06-27 06:38:17
Visada yra galimybė parašyti - "nežinau kuo, bet knyga žiauriai nepatiko. Gal dėl to kaltos trijų savaičių atostogos negyvenamoje saloje". O jei žmogus pravardžiuoja kūrinį kvailu - turėtų nurodyti kas gi jame kvailo.
kuo jie mus laiko? 2003-06-27 07:28:23
Taigis, dabar sedziu ir ziuriu isgazdintos silkes akimis sokiruotas i Jusu komentarus, ir matau, kad Jus norit mane (su visa mano nuomone) panaikinti (kaip kokio dvidesimtmecio barzda, kuria galima su trintuku nutrinti); nes matai as neargumentuoju.

Na, gal Jumi, nudziugins bent jau tai, kai KNYGA MANE ERZINA, O AS JOS - NEEE!!!
wink
Barzdotasis Variagas 2003-06-27 10:10:01
O tu pats bandei dvidešimtmečio barzdą su trintuku nutrinti? Dvidešimtmetis dvidešimtmečiui nelygu :)
rudinukas 2003-10-24 14:22:27
Knyga pasakiska. As ja perskaicius gal kokius 10 kartu :D. Labai labai linksma.
kliaupatra 2006-01-09 16:51:54
Knyga jėga aš ją perskaičius koki 15kartu
Inga 2006-03-15 12:17:09
Kodėl Gedas paminėjo Ingos vardą?:)
Prometejas 2006-06-22 21:23:25
Nuostabi knyga!
Skaitytojas 2009-06-06 14:29:19

Sveiki, gal kas gali parduoti ar dovanoti sia knyga Kaune?

Indre 2012-11-23 12:42:20

Fantastiska knyga!!!

saule 2012-12-16 07:10:53

skaityti gerai:)

ona 2012-12-16 07:12:23

nuobodu

ona 2012-12-16 07:12:23

nuobodu

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.