Marcel Schwob „MONELĖS KNYGA“

Autorius: Tomas Vaiseta
Data: 2002-02-12

cover Apie knygą: Marcel SchwobMONELĖS KNYGA
Leidykla: Andrena Dictum (1999)

Apie M. Schwob'ą, kaip ir apie begales kitų XIX ar bet kurio kito amžiaus rašytojus, galima pripasakoti daugybę istorijų, legendų, vardinti visas jo pažintis, sąsajas su žymiausias kūrėjais ir t.t. Bet iš esmės kam to reikia? Sakoma, kad jo kūryba buvo įtakota E. Poe, Baudelaire ar Dostojevskio, bet tai mažai ką pasako, nes, mano manymu, jis yra visais atžvilgiais unikalus ir savitas rašytojas. Neveltui juk buvo įtrauktas į "Unikalaus literatūros palikimo" seriją!

Vadinti šią knygą "romanu" pavojinga, ne tik todėl, kad ją sudaro du nedidelės apimties kūriniai ("Monelės knyga" ir "Vaikų kryžiaus žygis"), bet ir pats rašymo stilius anaiptol neprimena klasikinių, mūsų akiai įprastų šablonų.

Yra kūrinių, apie kurių turinį papasakoti labai sunku. Tai viena iš jų. Nors šio rašytojo niekas mistiku nevadino (bent jau garsiai), tačiau pirmasis žodis, atėjęs į galvą, vos perskaičius knygą - mistika. Kažkokia Monelė, kažkokios jos seserys, kažkokie vaikų kryžiaus žygiai ir t.t. Norint suprasti ir pamėgti šį kūrinį - svarbiausia neieškoti tikrovės, paaiškinimų ir konkretumo kiekvienai smulkmenai. Tai upė - nesistengite pagauti kiekvieno lašo, o pabandykite pajusti jos tėkmę… Viskas čia tėra simboliai, už kurių slepiasi nuostabios idėjos. Neverta nusigąsti ir numoti ranka: "per visą dieną ir taip pavargstu, imsiu dabar ir dar kažkokius simbolius aiškinsiuos!" Ne… ji kaip tik gali būti vaistas nuo nuovargio. Jos herojai - tai paprastos, tyros, įkūnijančios šviesą tamsos viešpatijoje, būtybės. Susipažinkite su jomis…

"Ir dar Monelė pasakė: Aš tau bylosiu apie savo žodžius.

Žodžiai tėra žodžiai, kol jie kalbami.

Išsaugoti žodžiai yra negyvi ir nuo jų kyla dvokas.

Klausyk mano sakomų žodžių ir nesielk pagal užrašytus mano žodžius."

Klausantiems žodžių

Komentarai

Sapnus 2002-03-09 22:46:35
Keista,kodėl nėra nė vieno komentaro apie šią knygą?Na taip,geriausi dalykai taip lengvai neįžiūrimi,ir manau,kad tokią knygą surast(+ dar perskaityt)yra tiesiog sėkmė.Taip,ką čia daug ir kalbėt-ji tiesiog paprasta ir tyra,nieko neaiškindama kalba apie dalykus,kurie IŠ TKRŲJŲ YRA-tylus stebuklas kiekviename iš mūsų...Ir kai pavargsti žmogus nuo to gyvenimiško jovalo,"MONELĖS KNYGA" atrodo kaip poilsis ir ramybė...
pirmoone 2003-03-24 19:53:43
labai grazi paprasta knygele.. tokia svelnute kaip vejelio dvelktelejimas.. joje galima rasti daug atsakymu i klausimus.. kazkuo man ji primena Gibran "Pranasa"..
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.