Marija Semenova „VOLKODAV“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-03-07

cover Apie knygą: Marija SemenovaVOLKODAV
Leidykla: Azbuka (2000)

"...Vinitarijus buvo patyręs karys, nepraradęs turėtų įgūdžių net ir gerokai sustorėjęs. Jis šoko prie ginklo, kabėjusio ant sienos, tokiu greičiu, kokio, iš pirmo žvilgsnio, sunku buvo tikėtis. Tačiau tuo metu Vilkšunis metė ietį. Ji pervėrė Žmogėdros pilvą, nublokšdama jį atgal ir su baisia jėga atsimušdama į sieną, ten įstrigdama, suspausta geležiniuose skilusio rąsto gniaužtuose. Neaplenks tikslo smūgis, kuriam buvo ruoštasi vienuolika metų. O jei aplenks - vadinasi ne jis, Vilkšunis, tą smūgį smogė..."

Kokiais žodžiais ar mintimi paprastai baigiasi herojiniai fantasy (ir ne tik) romanai? Ogi "... Ir gyveno jis (jie) ilgai ir lai mingai..." Tačiau apžvalgą pradėjusi ištrauka paimta ne iš romano pabaigos, o iš... pradžios. "Užmušti Žmogėdrą ir numirti," - toks buvo Vilkšunio gyvenimo tikslas, kuriam ruoštasi ilgus metus. Dažniausiai pagrindiniam veikėjui pasiekus tikslą pasakojimas ir baigiasi, bet M.Semenova pasielgė originaliai - šioje vietoje pasakojimas tik prasideda. Vilkšunis įgyvendino savo tikslą, tiksliau - pirmąją dalį, atkeršijo, bet numirti nepavyko ir kas toliau? Reikia gyventi, bet kaip ir dėl ko? Kaip iš keršytojo vėl tapti žmogumi ir ar pavyks? Prasideda ilgas ir sunkus kelias į save ir į kitus. Tačiau herojinė fantasy tam ir yra herojinė fantasy , kad joje būtų ne tik herojaus vidinis pasaulis, bet ir nuotykiai, heroika, romantika, tačiau pastarieji neužgožia herojaus vidaus, o skirti jam atskleisti. Manau, nesumeluosime sakydami, kad "Volkodav" - psichologizuota herojinė fantasy , ir tai - jau pakankamai unikalus bruožas.

Epitetai perskaičius? Viena šviesiausių, žmogiškiausių ir labiausiai įtraukiančių knygų, kokias yra tekę skaityti, nors skaityti nėra labai lengva: veiksmas ramus, beveik epiškas ("Vsiudu žizn' privol'na i široka, točna Volga polnaja tečiot..." :-), aprašymai labai vaizdingi, detalūs, išsamūs . Ne taip dažnai pasitaiko herojinės fantasy romanai su, tarytum, "idealiai tobulu" herojumi, bet parašyti be akivaizdžių pamokslavimų. Sužavi kiekvieno skyriaus pradžioje esanti eiliuota jo santrauka (dažniausiai eiliuotas vietas juk praleidžiame; "Volkodav" buvo pirmoji išimtis - perskaityta viskas ir ne po vieną kartą. Nors veiksmo vystymąsi galima nuspėti ("viskas baigsis gerai"), tačiau skaityti vis tiek nenuobodu. Žinoma, negarantuojame, kad šis romanas patiks kiekvienam, tačiau jį tikrai galima rekomenduoti, blogiausiu atveju, kaip pavyzdį "o būna ir taip" :-).

Romanas gali patikti ir žmogui, niekada neskaičiusiam fantastikos, mat "tikrosios" fantastikos ar fantasy jame beveik nėra. Pasaulis tiek artimas įprastam, kad tik nežinomų tautų ir šalių pavadinimai leidžia jį laikyti fantastiniu, o ne istoriniu romanu.

Beje, "Volkodav" pasirodymas Rusijoje sukėlė bumą: per keletą metų keli leidimai, milžiniški tiražai, tęsiniai, kritikų šlovinimas, diskusijos. Teko girdėti nuomonių, kad jis yra "per daug slaviškas", "per daug lėtas", bet abejingų jam lieka mažai.

Įvertinimas 10 balų sistemoje:

siužetas - 10

originalumas - 10

stilius - 10

įtrauklumas - 9

Bendras: 10

Komentarai

libra 2009-08-06 11:14:39

Neseniai perskaičiau "Volkodav". Pakerėjo ši knyga mane. Šypsena Nusipirkau ir tęsinius.

Gugis 2010-06-29 12:57:03

Internete skaičiau.
patiko. gaila, kad ne visas dalis radau.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.