Marina Vlasova „RUSŲ TIKĖJIMAI“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2002-04-17

cover Apie knygą: Marina VlasovaRUSŲ TIKĖJIMAI
Leidykla: Azbuka (1998)

Iš karto reikia pasakyti, kad pavadinime - ne klaida. Šitoje knygoje kalbama ne apie prietarus, o apie įvairius XIX - XX amžiuose tarp Rusijos valstiečių paplitusius tikėjimus anapusiniais dalykais. Trumpai apibūdinsiu struktūrą: žodyno tvarka abėcėlinė, konkrečių pieštų baidyklių nėra, užtat įdėtas senovinių žodžių žodynėlis ir trejetas straipsnių. Sudarytojos - "Apie nepažinta" ir A.Nekrylovos "Liaudies demonologija literatūroje" bei postskriptumas apie Sankt Peterburgą, miestą - visokių dvasių buveinę. Straipsniai įdomūs ir pakaustyti įvairiausiais šaltiniais bei literatūra, pradedant V.Daliu, baigiant DDT. Bet, žinoma, svarbiausia knygoje - visokių nelabųjų (labai retai - labųjų) aprašymai. O jų liaudies sąmonėje išlikę pakankamai daug, - jei jie iš tiesų egzistuotų, žmonėms turbūt būtų mažoka vietos pasaulyje…

…Nuo "paprasčiausių" kikimorų, girinių ir vampyrų iki sunkiai išverčiamų ir nelabai žinomų padarų. Tokių, kaip "kulešata" - kipšai, tarnaujantys burtininkams; "liubakas" - piktoji dvasia, ugninis žaltys, lankantis moteris; "šišiga" - visur esantis velnias, kankinantis girtuoklius, "varpinės vyras" - baltai apsisiautęs numirėlis, pasirodantis vidurnaktį, žinoma, varpinėje; "manjakas" - ne, ne maniakas, o krentančios žvaigždės pavidalo negera dvasia… Žinoma, beveik kiekvienas toks padaras turi ne vieną reikšmę, skirtingose gubernijose jiems priskiriamos ne tokios pačios savybės. Pavyzdžiui, vampyras (upyr') paprastai reiškia piktą numirėlį, kuris visaip kenkia žmonėms, bet pietų Rusijos tikėjimuose tai - visai gyvas, stiprus, viršesnis už kitus burtininkas. Beje, burtininkai - ne vien blogi, gali būti ir ginantys žmones nuo kerų, nužiūrėjimų, supykusių dvasių, raganų. Apskritai nemažai nelabųjų turi ir gerąją pusę, tik labai jau jie nervingi ir greit pykstantys, todėl geriau nerizikuoti ir su jais nesusidėti. Be abejo, yra daugybė receptų, kaip išvengti jų pinklių, - nuo užkalbėjimų, burtų žolių, žegnonės iki laiku pasakytų keiksmų. Toks žinojimas ypač padės, jei norit ne šiaip išvengti anapusinių jėgų, o ką nors atimti iš jų. Kad ir lobį. Aišku, ne visada turėsit po ranka, pvz., trijų dienų kūdikį, gaidį ir mažytį arklą, kad jų padedami galėtumėt perarti užkasto lobio vietą… Nors, tiesą sakant, geriau su tais lobiais neprasidėti, - vienam laimingajam tenka daugybė apakusių, išprotėjusių, susiluošinusių ir padegėlių. Na, iš godumo jie pakvaišdavo, iš godumo, bent man taip atrodo. Tai ne, jei tik kas ne taip, liaudis iškart kaltino piktąsias jėgas. Galima suprast, kaip nesaldu buvo keistuoliams ir luošiams Rusijos kaimuose. Bet jei tik jiems! Popus, cerkves ir tai blogio nešėjais laikydavo. O kur dar garsiosios - visom prasmėm - Rusijos kaimų "klikuchos", - rėkiančios isterikės, "velnio apsėstos" moterys, ir drastiški jų "gelbėjimo" būdai… Žodžiu, visko išvardinti neverta, nes tai jau ima priminti anekdotą apie kvailius ir telefonų knygą. Žodynas išsamus, su gausiais pavyzdžiais, manau, įdomus ir specialistui, ir paprastiems mirtingiesiems.

Komentarai

super-ego 2002-04-17 18:26:34
aisku viena - kad ir rusiskai mokeciau neskaityciau. Neitikino apzvalga.
Kikimaris 2002-04-18 07:18:57
Vai vai - kokie mes kieti :) Pirmiausia, pasigiriame, kad kalbos nemokame, antra, tuo pasididziuojam ir net nevarte knygos pareiskiame, kad neskaitysim, be to, dar is apzvalgos reikalaujama kazkokio itikinimo - lyg tai toks butu jos tikslas... Tikrai dvelkia super-ego, o nuo to, kiek zinau, vaistu nera...
Foxas 2002-04-18 08:50:18
Apie knygą ir pavadinimo vertimą. Nesutinku su apžvalgininku. Arčiau tiesos yra prietarai. Nors rusų kalboje tuo pačiu žodžiu vadinamas ir sviestas, ir aliejus, ir mašininė alyva bei tepalai. Kartais daug ko negali išversti. kaip ir Strugatckių "Otiagoščionyje zlom", nes sutrumpintai žymisi 03, kaip ir greitosios tel. Nr. Takije to niansy :)
Mirmeka 2002-04-18 11:02:00
Foxai, berods, priejai prie tokios pat ishvados, kaip ash, bet ja pateiki atvirkschiai;]. sujeverija - rusishkai zhodis vienas, o lietuvishkai jis reishkia ne vien prietarus (pvz., ishberti druska - nelaime; - apie tai shioje knygoje kaip tik nerashoma), o ir tai, apie ka butent shneku: ivairius (i)tikejimus, pasakojimus apie fantastines butybes ir pan. prietarais tai galima pavadinti nebent laaabai pritempus...

a, shitaji anaji, ne apzhvalgininkas gi ash, na...
super-ego 2002-04-18 11:13:34
Kikimaris. Nusizemines lenkiuosi pries tavo nepaprasta isminti. Tu mane sudirbai ir man dabar labai geda. Tavo mama tavim didziuotusi:)(O tarp kitko, gal galetumei kaip nors netycia pranesti kokia yra tikroji apsavlgos paskirtis?)
Kikimaris 2002-04-18 11:45:52
super-ego (ar super-egui :) man matosi, kad apzvalgos tikslas - supazindinti su knyga, isreiksti asmenines simpatijas ar antipatijas. Itikinejimas - jis negali buti pagrindinis tikslas del to, kad tai, kas patinka super-ego nevisada patiks Kikimariui. Apzvalga pati susiras savo adresata, va ka as manau.
super-egas 2002-04-18 14:57:08
"Itikinejimas - jis negali buti pagrindinis tikslas". Va matai, as ir negalvoju kazkaip, kad itikinti yra pagrindinis tikslas apzvalgoje, bet turi pripazinti, kad kiekvienas apzvalgininkas paslapcia nori, jog jo megstama knyga patiks ir kitiem. Ir nejuciom jis pradeda itikinet. tai va, manes jis neitikino, nors kai kurios apzvalgos sudomina net ne mano stiliaus knygom. Ar jau aisku viskas? Jei ne, dar ka nors parasyk. Man garbe paskaityti tokio zmogaus minciu:) :)
Lina Krutulyte 2002-04-19 19:35:01
Na neitikino, taip tau ir reikia, liksi neskaites galbut butent tos knygos, kurios tau truksta iki nirvanos. Pats kaltas.
super-ego 2002-04-20 08:01:57
Lina Krutulyte, :)
Zaraza 2002-04-24 16:07:16
Ai, įtikino, neįtikino... Perskaitė žmogus naują knygą ir parašė, ką ten rado. Ačiū jam už tai, dabar žinosim, koks turinys, ir galėsim rinktis, skaityti ar neskaityti. Jei kažko nesudomino, gal tai tiesiog ne jo ar jos knyga, o man, sakykim, laumių ir kitokių žvėriukų būtis įdomi, todėl eisiu tos knygelės ieškoti.
Mirmeka 2002-04-24 18:59:22
Zaraza, tiesa sakant, nezhinau, ar tikrai rastum shia knyga; jauchiuosi biski suvedziotoja=)) - nes ja buvau pirkus priesh pora metu Knygu dienose 'litexpo', o knygynuose jos nemachiau.
beje, manau, kad apzhvalga kaip tokia turi ir dar viena funkcija, - ne tik privilioti ar atgrasinti nuo knygos, bet ir tiesiog suteikti kai kuria, nors ir nepilna informacija; shiuo atveju - gal kazhkam bus idomu tiesog suzhinoti viena kita nelabojo pavadinima, neskaitant pachios knygos. kitu atveju - perskaityti shiaip ka nors idomaus, tiesiog bendram ziniu fonui:) ar ne?
Gita 2003-04-30 11:03:09
nesamones............
AS 2003-04-30 11:04:42
APIE KA JUS CIA KALBAT.
is salies 2003-05-02 08:13:33
apie rusu tikejimus...stai tiki ruskis girtas kad jis dievas...)lakunas
kitas rusas mano kad jis elfas ir ji sutvere Didysis eru Iluvataras...:)
dar gi kitas mano esas ateivis is saturno,issilaipines kartu su Vladimiru vladimirovicium:)alien
dar kitas -karstas staciatikis,kuris pasiruoses "macit vsech ekstremistav i katalisticiskich dogmatikach..."gunman
dar kitas rusas yra muslimas is sibiro su savo "..alaaaaaach akbaaaar!"pasiruoses taipogi skelbt dzihada amerikieciams ir siaip visokiems " netikeliams..."maniac
kitas-tai koks sektantas,turintis naftos bendrove ir keliolika limonu
kitas garbina vodka pirti ir koldunuspray(cia galima su pirmuoju siet)
Kitas isitikines,mokytojaskad jis kaipir visi kiles is lietuviu,kurie senoveje prie Okos austupio iskure maskvos kaimeli,todel dabar meldziasi perkunui prie lenino mauzoliejaus(mat ten kazkada buves sventauodegio slenis)
o kiti rusai netiki...nuobooodu
vat tokie tikejimai,cia tik ne pagal knyga:)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.