Mark Haddon „TAS KEISTAS NUTIKIMAS ŠUNIUI NAKTĮ“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2004-06-06

cover Apie knygą: Mark HaddonTas keistas nutikimas šuniui naktį
Leidykla: Tyto alba (2004)
ISBN: 9986163471
Puslapių skaičius: 262

Ar jūs kada nors matėte garsius Holivudo filmus - "Lietaus žmogų" su Dustinu Hoffmanu bei "Forestą Gampą" su Tomu Hanksu? Ar patiko? Jeigu į šiuos klausimus atsakysite teigiamai - spėju, kad ši knyga jums irgi patiks. Nemaža tikimybė, kad ji patiks ir tiems, kurie minėtų filmų nematė. Kodėl? Ogi todėl, kad tai - bestseleris, gavęs prestižinę "Whitebeard" premiją, ruošiamas ekranizacijai, verčiamas į visas kalbas. Tokiam populiarumui - visos sąlygos: pagrindinis veikėjas - berniukas Kristoferis Bunas, sergantis autizmu; Kristoferio pasaulis atskleistas taip, kad juo neabejoji nė akimirkos (tam taip pat pasitarnauja ir deja-vu su "Lietaus žmogumi", kuris į autizmą žvelgė kitu rakursu - žmogaus iš išorės); be to, šalia berniuko pasaulio dar įsipina ir mūsų, normalių pasaulis, atstovaujamas berniuko tėvų, kuriems auginti tokį vaiką - sunki našta, gimdanti įvairiausius konfliktus.

Turiu pasakyti, kad su tokiu užmanymu autorius turėjo visus šansus nuslysti į, pirma, politkorektišką pasakėčią, kaip reikia užjausti vaikus su psichikos sutrikimais ir kad jie - taip pat žmonės, antra, į sentimentalią pasaką apie nuostabius tėvus, kurie aukojasi dėl vaiko, trečia, į populiariąją filosofiją, kokia sunki našta yra neįgalumas, už kokias nuodėmes ji skirta, koks tai nuostabus išbandymas tėvams ir kaip jie gali atsiskleisti, kaip žmonės, aukojantys savo asmenines legendas kito labui… Bet to neįvyko! Ir vien už tai autoriui reikia paploti.

Taigi, Kristoferis - neįprastas vaikas. Turbūt daugeliui teko girdėti, kad sergantys autizmu turi fenomenalią atmintį, taip pat labai išvystytus matematinius sugebėjimus (bent jau populiarioji literatūra dažniausiai tai akcentuoja). Kristoferis - irgi toks pat. Jis viską vertina labai logiškai, jis puikiai sprendžia sudėtingus matematikos uždavinius, jis žino aibę tokių dalykų apie jį supantį pasaulį, apie kuriuos jo bendraamžiai net nesusimąsto. Tačiau jo maloniausi sapnai - tai sapnai, kur jis likęs vienintelis pasaulyje, o kiti žmonės jau išmirę; jam labai gerą dieną reiškia penki raudoni automobiliai, o labai blogą - penki geltoni. Jis nevalgo maisto, jeigu šis lėkštėje liečiasi. Jis nemoka meluoti, jis nesupranta metaforų, jis bijo bendrauti su svetimais žmonėmis. Bet jis nesijaučia nuskriaustas. Ir skaitytojui retai kyla noras tarti "Viešpatie, koks tas vaikas vargšelis, kaip man jo gaila!", ne. Jis tiesiog toks yra - nesunkiai susidorojantis su tomis problemomis, kurios kitam jo bendraamžiui (ir ne tik) atrodys neįkandamos (cha, pamėginkite išspręsti kurią nors Kristoferio narpliojamą lygtį…), tačiau suklumpantis ten, kur "normaliems" iš viso nekyla jokių problemų - pvz., labai skaudžiai tikroviška kelionės į Londoną istorija. Paklausite - o ką čia veikia šuo iš pavadinimo? Deja, šuo nudvėsė persmeigtas šake - būtent šis žiaurus poelgis, pradėtas berniuko tirti kaip Šerloko Holmso vertas detektyvas, ir sudrebina Kristoferio pasaulį, lemdamas daug įvairiausių pokyčių.

Vis dėlto, knyga liktų tik dar viena istorija autizmo tema (įdomu, kiek autorius turėjo perskaityti knygų apie autizmą, su kuo bendrauti, kad sukurtų tokį įtikinamą veikėją (bent jau tiems, kas apie šį psichikos sutrikimą nieko neišmano)), jeigu ne Kristoferio tėvai. Būtent čia autorius įrodo, kad jis sugeba ne tik mus panardinti į neįprasto vaiko pasaulį, bet taip pat paprastai, natūraliai ir nepigiai prašnekti apie tokio žmogaus santykius su kitais, pasiryžusiais dalintis jo buvimo naštą. Man ypač patiko Kristoferio tėvo - TIKRAI mylinčio tėvo paveikslas. Taip pat ir drama tarp tėvų bei Kristoferio sukurta puikiai.

Knyga įtraukia nuo pirmųjų puslapių. Nepaleidžia iki pat pabaigos, kurios, tenka papriekaištauti, kaip ir nėra. Arba tai - sąmoningas atvirumas tęsiniui (juk Kristoferis dar neužaugo), arba - užbaigimas kaip papuola. Ką gi, niekas nėra tobulas.

Neabejotina - knyga tikrai verta jūsų dėmesio, nors dėl to didžiulio apie ją keliamo ažiotažo ir atsargiai suabejočiau. Ir dar - autoriui bus labai sunku išvengti gundymų rašyti tęsinį, taigi, gal greitai sulauksime "Tas keistas nutikimas [gyvūną įsirašykite patys] naktį".

Geras bestseleris

Komentarai

Lina Krutulyte 2004-06-11 11:44:20
Superknyga :) Zinojau, kad patiks, ir patiko. Pilna idomiu dalyku (apie autistus), kuriu anksciau nezinojau + yra l.geras itraukiantis siuzetas.
K.K.K. 2004-06-12 08:01:11
O man ši knyga visiška nesąmonė. Gaila pinigų.
lt1 2004-06-11 21:05:25
1. “Skrydis virš gegutės lizdo”, “Gėlės Eldžernonui”, jau minėti apžvalgoje “Lietaus žmogus” ir “Forestas Gampas” ... Kodėl mėgstam tokius kūrinius, užjaučiam ir ilgam įsimenam jų veikėjus, tačiau praktiškai nekreipiam dėmesio į realius psichinius ligonius, stengiamės jų nepastebėti? Ar tas požiūris keisis “vakarietiškėjant”? Neturiu atsakymo. Knygoje jų irgi, žinoma, nėra.
2. Kūrinyje pirmiausia įstrigo veikėjų paveikslai – pagrindinio veikėjo ir jo mamos. Kažkodėl tėvo – ne tiek. Konfliktas tarp jų taip pat įtaigus ir motyvuotas. Va tik katroj vietoj ši knyga tinka vaikams – nežinau. Nebent kaip “politkorektiška pasakėčia”. O kelti ažiotažo tikrai nevertėtų, kažin ar ji – šedevras.
3. JŽ apžvalgai galiu paprieštarauti dėl knygos pabaigos. Man ji pasirodė labai vietoj, ir nė kiek “nesiprašo” tęsinys. Gal aš kažko nesuprantu...
4. Lina, ar tu tikrai ieškojai informacijos apie autistus?? Psichiatrijos vadovėlis arba netgi internetas tam labiau tinka. Vargu ar tai svarbiausias knygos privalumas.
Lina Krutulyte 2004-06-15 07:50:06
It1: niekad anksciau jais nesidomejau, o po sitos knygos paskaiciau ir internete.
Knygos privalumas tas, kad pateikta ganetinai daug informacijos - neikyriai, bet pakankamai, kad paskatintu pasidometi daugiau.
Despo 2004-06-15 12:09:20
Kam ten uz sita knyga gaila pinigu?Gal tatda man galetu parduoti?Noriu paskaityti,bet brangoka gal pigiau kas gali"prakalti"?Buciau dekingas:)
nettro 2004-06-15 14:30:19
to Despo:
Bandyk laimėti...
Bus dar pigiau...
Despo 2004-06-15 18:07:58
nu nezinau ar pavyks man konkursuose nelabai sekasi:(
Despo 2004-06-15 23:20:42
Na bet pabandysiu:)
nettro 2004-06-16 06:03:37
Rytas už vakarą protingesnis...
Despo 2004-06-16 11:44:50
na gali visko buti:)
Despo 2004-06-17 18:08:58
Nu bet numire cia visi :) :) :)
Anonimas 2004-06-18 11:38:46
Zmones, vasaros karstis smegenis isdziovino jums, ar ka? :)Kur diskusijos ir depatai dingo?
shlyxtux 2004-06-18 12:46:31
Anonime, o kas tau smegenis panaikino, kad shioj vasaroj karschio radai? bee
Klia 2004-08-03 15:11:19
savotiška knyga. norisi ką nors pakeisti iki negalėjimo:) tai rodo, kad autorius atsispyrė pagundai pačiam nueit 'pakeitimo' keliu, kur jo negali būti.
nettro 2004-08-04 05:50:59
to Klia>
Aha, atrodo, imsi tą vaikį papurtysi - ir jis atsibus iš savo sapnų.
Nors žinai, kad taip nebus.

Man nuolat buvo gaila Kristoferio tėvų. Matėsi, kad jie stengiasi.
Tas vaikis atrodo išves iš proto aplinkinius...
Justinas 2004-08-04 05:53:31
O aš Kristoferio tėvu žavėjausi. Tokie žmonės ir laiko pasaulį.
magyla 2004-08-12 09:43:06
Tikrai pasakiška knyga, ne veltui taip norėjau ją perskaityti. O kai gavau surijau tikrai labai greitai. :) Pagyrimas autoriui, už sugebėjimą puikiai pavaizduoti autizmu sergantį vaiką bei jo šeimą. bravo
Nenuorama 2004-08-12 10:21:00
O tu sirgai? Žinai? Ar tiesiog patikėjai, tuo, ką rašo? :)
magyla 2004-08-12 11:55:05
nesirgau, o tiesiog teko bendrauti su žmonėmis, kurie dirba su autizmu sergančiais vaikais, taip pat teko dalyvauti keliuose seminaruose apie autizmą.
gie 2004-08-17 05:49:48
chmmm... Jei atvirai - tai perskaiciau sia knyga todel, kad tikrai suintrigavo apzvalga - aciu jos autoriui 1liux

bet... Autizmas-kiek teko apie tai mokytis/dometis-aprasytas neblogai, patiko - whatever-ir tevu bendravimas su vaiku - pamoke apie gyvenimo galimybes...
Bet apskritai... Si knyga "valgytina" tik vienakart. Kazkuom ji man su mazai prieskoniu - gal rashymo stiliumi, o gal ja aishkiau supranta zmones, kuriems artimesne matematikos kalba?
Jei papultu i rankas - pabandyti skaityti galima, bet draugams? Nzn nzn ar rekomenduochiau. Nebent "gal"
Bet perskaichiau iki galo - ka retai darau su ne10balemis vertinimo sitemos knygomis hat
nuolaida 2004-09-29 07:53:37
Nesutinku, kad nėra pabaigos. Yra pabaiga. Ir labai puiki pabaiga.

O šiaip tai yra viena visiškai nelogiška vieta, kur arba pats autorius apsiskaičiavo arba tiesiog pamiršo, tą momentą. O gal ta itik spausdinimo klaida? Aš apie tą vietą, kur Kristoferis pasodinamas į areštinę.
amelli 2005-01-17 10:42:30
šią knygą mums net per psichologijos paskaitas patarė perskaityti. tad kai tik baigsiu skaityti kitą knygą, lėksiu pirkti šitos, manau nenuvils.
yolka 2005-01-24 16:23:48
jo, knygos yra gerai! nors pati nelabai megstu skaityti:) jau geriau pati ka parasyciau... nors knygas reikia skaityti ir niekur tu nedingsi, vaikeli, neperskaites knygos nors vienos. siaip netycia cia uzklydau,ieskojau ko nors apie dweepatus, o radau sita pusl:) na ir gerai, nors kur pasireikst radau:)! vaikai, skaitykit knygas!
Krekas 2005-02-04 08:06:51
O man, skirtingai nuo apžvalgininko, knyga pasirodė neįtikinama: nebuvo to jausmo, kad knygą parašė berniukas, sergantis autizmu, - netgi, atvirkščiai: toks vaizdas, kad parašė Siobenė (nepamenu, koks ten mokytojos, dirbusios su Kristoferiu, vardas), t. y. žmogus, kuris gali palyginti autisto ir paprasto žmogaus požiūrį į tuos pačius dalykus. Patiko matematiniai berniuko sugebėjimai (nors ir girdėjau, kad autistai tuo pasižymi), bet, po velnių, ir ten autorius (vertėja?) paliko netikslumų... angry
Taip pat patiko, kaip atskleisti tėvų (įskaitant jų santykius) paveikslai: be moralizavimo, aiškinimo, baksnojimo ir pan. - atrodo tik detalės, bet paveikslą greitai susidedi.
O šiaip ši knyga pasirodė labiau "mokykliniam amžiui" negu vyresniems skaitytojams saulytee

SPOILERIS! sauktux
Nesutikčiau, kad nėra pabaigos, bet pratęsimą tikrai lengva "priklijuoti". taip Pabaiga pasirodė šiek tiek happyend'inė, bet man tiko: tokia gera šiluma paliko šaltą žiemos naktį hash
sharke 2005-02-26 12:54:31
Dėl to "Minesweeper" žaidimo. Manau, nereikia skaičiuoti, kad visi jie truko po 100 sekundžių - pagaliau, visi, kurie jį žaidę, galėtų patvirtint, kad kartais žaidimas baigiasi jau po 1-2 sekundžių. Turiu galvoje tokius atvejus, kai spaudžiama "bet kur", ir tas "bet kur" kaip tik yra a.
Mano nuomone, net neeilinių sugebėjimų žmogus negali neatvėręs (ar kaip čia reikėtų taisyklingai pasakyti..) nė vieno langelio pasakyti, kur paslėpta a.
(Čia šiek tiek nukrypimas nuo temos)
Knygą kaip tik dabar skaitau. Originalo kalba, nes "Knygų mugėj" labai norėjau kažką angliškai parašyto nusipirkti :D
Tomas S. 2005-10-27 05:28:52
Puiki knyga. Vienas mano pazistamas masto panasiai kaip knygos veikejas.
Prijauciu tokiem zmonem. Na o psichiniai sutrikimai mane taip pat labai domina. Senovej autistai buvo laikomi "tarpininkais tarp dievo ir zmoniu", o ne atsilikeliais... dziaugiuosi, nes tokios knygos padeda zmonem suprasti zmones, siek tiek kitokius nei mes.
M. Tarkauskas 2005-04-01 10:22:14
Priede nurodytame sprendime įvelta korektūros klaidų...
Knygą lyg ir greit surijau, lyg ir kažką artimo suradau, bet nemanau, kad ilgam atminty užstrigs. Knyga (man) be afterthoughts.
jami 2005-05-16 07:31:06
Perskaičiau knygą vienu prisėdimu. Regis, pernelyg akcentuojama, kad tai knyga apie autizmą. Man pasirodė, kad knyga - apie žmones, kurie iš principo yra kitokie ir apie tuos, kuriems lemta su jais būti. Knyga apie stereotipus ir gilumą. o autoriui ypatinga pagarba - už tai, kad akina žiūrėti į tuos žmones be gailesčio, elementariai, paprastai. Žodžiu, knyga verta vietos namų bibliotekoje - neabejotinai.
emi 2005-09-19 16:33:18
Man si knyga pasirode labai banali, nes nuo pat knygos pradzios jauciau, kad toji mama tikrai gyva...
Justinas 2005-09-20 04:51:15
Įdomiai matuojate banalybę toskazelionaa
offca 2005-10-14 10:47:17
Romanas apie penkiolikos metų paauglį Kristoferį Buną, kuris yra ne toks kaip kiti: dėl Aspergerio sindromo, vienos iš autizmo formų, jam sunku užmegzti kontaktą su aplinkiniais ir bendrauti. Tačiau vieną dieną jis aptinka nužudytą kaimynų šunį ir sumano tapti detektyvu. Šis įvykis Kristoferio gyvenimą apverčia aukštyn kojom ir įrodo, kad net ir veikdamas pagal savitas taisykles jis sugeba pasiekti tikslą.

Labai viskas gražu ir faina, kai pradedi skaityti ir laukti, kas vis gi prismeigė mėšline šake šunytį, bet kai vidurį knygos tai paaiškėja palieki ir norisi mest šalin.
Vienok jeigu tai būtų autentiškas autizmininko dienoraštis būtų galima paspaust dešinę ir įbrukt visiems psichinių ligų specialistams, bet kadangi tai pramanas ir parašytas visiškai neatsižvelgiant į skaitytoją, kuris kas antras skyrius gaišta laiką dėl sapalionių apie A.K-Doilio herojus, filmą, karvytes pievoje ir pan., tai būtų neprastai paleist į rinką šio kūrinio adaptaciją gerokai apkarpius.
Smagumėlis (man ) pasiskaityt kaip vaikas muša mentus ir ***a į kelnes bei vemia ant visų . Istorija be pabaigos, graudi ir linksma tuo pačiu metu. Labai tiktų 10-15 m. vaikams pasiskaityt apie psichinės negalios kamuojamus žmones, gal tada galvoj bent krislelis tolerancijos rastųsi.

kaina apie 20 Lt (siaubas)
5/10
Rutele:~ 2005-10-15 13:29:28
Man si knyga tikraj patiko, labaj ydomi...siulau perskaityt ja visiems:)*~
Deividas 2005-12-01 13:42:31
Geresnės knygos už šitą nesu skaitęs, aišku kaip kieno skonis. Cia rašoma apie berniuką kuris pasaulį supranta visai kita linkme. įdomu sužinoti kaip tas berniukas filosofuoja. Jis savo metus užrašo taip " man 15 metų 3 mė. ir 5 dienos ". Esmė yra ne pats knygos pavadinimas. Čia apie šunis labai mažai rašoma, tai kas galvoja kad čia rašoma apie šunis labai apsirinka.
stase 2006-02-28 14:30:17
labai faina nors man yra tiktai desimt metu bet sita knyga man pasirode ziauriai faina...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.