Markas Aurelijus „SAU PAČIAM“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2002-05-14

cover Apie knygą: Markas AurelijusSAU PAČIAM
Leidykla: Vyturys (1997)
Puslapių skaičius: 179

"Gėda, jeigu šiame gyvenime tavo kūnas dar nepavargo, o siela jau pavargo". p. 81

Markas Aurelijus - savotiškas unikumas filosofijos istorijoje. Romos imperatorius, garsus karvedys, antrame mūsų eros amžiuje gelbėjęs valstybę nuo barbarų ir subyrėjimo… Tačiau viena iš jo įžvalgų skelbia: blogiausia, kai pasijunti esąs imperatorius. Būti nuosaikiu, doru ir kukliu, nepykti ant gyvenimo, mirties ir blogų žmonių, visados galvoti apie visuomenės naudą, neturėti tokių minčių, kurių paklaustas negalėtum ištarti garsiai, - štai patarimai, kuriuos jis rašė įvairių karinių žygio metu, kas jau savaime atrodo paradoksaliai. Užrašus sudaro 12 knygų, ir nesutariama, ar tai tiesiog dienoraštis, ar knygos apmatai. Nereikia manyti, kad čia sudėti šventeiviški patarimai, juokingi savo neatitikimu realybei. Markas Aurelijus - paskutinis iš žymių stoikų, ir jo filosofija remiasi stoišku, net jogišku požiūriu į gyvenimą.

Arba viską valdo dievai (dievas), arba pasaulis yra tiesiog atomų derinys, - filosofas šaltai pamini abi galimybes. Abiem šiais atvejais pykti ant likimo - kvaila ir beprasmiška, teigia jis. Jei viskas priklauso nuo aukštesnių jėgų, kokią mes teisę turime kvestionuoti jų išmanymą, kaip tvarkyti pasaulį? Juk pripažinęs dieviškumo primatą, žmogus tuo pačiu pripažįsta, jog viskas klostosi taip, kaip reikia: nes dievai neklysta. O antru atveju, jei niekas nuo nieko nepriklauso, irgi juokinga būtų niršti ant pasaulio sandaros ar asmeninio likimo. Svarbiausia, Marko Aurelijaus teigimu, yra likti sąžiningu prieš save patį, paklusti pareigai (kitaip - prigimčiai, o žmogaus, kaip visuomeninės būtybės, prigimtis, yra dirbti visuomenės labui), ir nebijoti, kad tave suterš kito padarytas blogis. "Jeigu tai nėra mano yda ar mano ydos padarinys ir nekenkia visumai, tai ko aš nerimauju? O kas gali pakenkti visumai?" (p. 73). Filosofas iškelia vadovaujančio prado pirmenybę prieš kitas žmogaus savybes, ir kviečia nepasiduoti vaizduotei, uždaryti ją. Bet nereikia skubėti kaltinti jo nuobodumu ar niūrumu. Šie raginimai kaip tik parodo, kad iš tiesų vaizduotė ar spontaniški poelgiai nebuvo jam svetimi, - juk jei daikto ar jausmo neturi, niekad neliepsi sau jo atsikratyti. Tačiau jei pagalvosim, - kas gali būti blogiau už nesivaldantį žmogų, kurio rankose didžiulė valdžia? Taigi, stoicizmo filosofija imperatoriui turbūt buvo tarsi pusiausvyros atstatymo erdvė, proga sistemiškai saviugdai.

Žinoma, galime sakyti, jog bet kokia filosofija atsiranda iš galvojimo apie mirtį. Jai Marko Aurelijaus užrašuose skiriama nemažai vietos, ir tas požiūris taip pat stoiškas. "Nėra tokio laimingojo, kurio mirtis nesukeltų kam nors pikto džiaugsmo. Tegu jis buvo geras ir išmintingas; paskutinę jo valandą vis tiek atsiras kas nors, kas pasakys: "Pagaliau atsikvėpėme nuo šito mokytojo. Jis nepadarė mums nieko blogo, bet jaučiau, kad širdyje jis mus smerkia." (p. 146.) Čia jo išvados kiek panašios į krikščionybės idėjas: jei visą gyvenimą elgeisi pagal sąžinės balsą ir darei tinkamus darbus, tai mirties nebijai. Ar valstybės vadovas, ar mulų varovas, - visų jų laukia vienas likimas, pastebi filosofas. Taigi, reikia šį paskutinį darbą atlikti lygiai taip pat oriai, kaip ir kitus, neraudant ir negraudinant artimųjų bei savęs, - esam, pasak Epikteto, tik sieliūkštės, velkančios lavoną, ir to užmiršti nevalia.

Man Markas Aurelijus - vienas mėgstamiausių filosofų; jo knyga labai nesunki skaityti, puikus stilius, ir, nepaisant neva sauso stoicizmo, ji kažkuo optimistinė.

(Tegu nenuskamba šventvagiškai, bet švieži įspūdžiai, - Markas Aurelijus turi charizmatinių džedajaus bruožų: gėris, jėga, valiaJ: "Reikia ne samprotauti, koks turi būti geras žmogus, bet būti tokiam." (p. 139))

Skaitykite, mąstykite

Komentarai

klausiantysis 2002-05-17 11:32:32
Stai klausimas: koks yra tas "jogiskas poziuris i gyvenima"?
Todelcius 2002-05-17 19:27:14
Očien mnogo možiet jog
O nieiest, on i niepjiot
On molčit, on nie kurit
Veselitsa ne chotit
Na gvozdiach vsio on sidit
zuby cistit, nogti rviot
vsio neiest on i niepjot
Ty tak tožie možieš, vot.
Mirmeka 2002-05-20 11:50:20
klausianchiajam, - na, paprastai sakant, susivaldymo, santurumo, veiklos netrokshtant materialaus atygio, ishminties siekimo, pavedimo saves likimui/dievui, zhodzhiu, askezes (bet ne pasyvios neveiklos) kelias;]. toks yra tradicinis, apibendrinantis poziuris, ir chia nepasakiau nieko naujo;)p. o jei kam apie ivairias jogas norisi suzhinoti plachiau, teks pasiskaityti spec. literaturoje...
klausiantysis 2002-05-22 13:13:44
Siaip jau as tik norejau pastebeti, kad joga yra Rytu kulturos atributas, kuris gal nelabai dera aptariant antikos autoriu, o "susivaldymas, santurumas, veikla netrokshtant materialaus atygio, ishminties siekimas, pavedimas saves likimui/dievui" ar netgi askeze puikiai telpa i stoiskumo savoka. Taigi sakinys: "...ir jo filosofija remiasi stoišku, net jogišku požiūriu į gyvenimą" skamba kvailai stilistikos poziuriu, nes tai, liaudiskai tariant - sviestas sviestuotas. Cia gal ir ne vieta kabinetis prie zodziu, ir uz tai atsiprasau, bet man tas sakinukas labai juokingai nuskambejo... tai tiek
mrmk 2002-05-22 13:41:25
hm, na, jei istorizma suprasime taip siaurai, tai gal ir skambes nelogishkai;]. bet kazhkaip turiu iproti vertinti tekstus ne tik su ju kontekstu, bet ir su savo:) - t.y., tom kulturinem asociacijom kurios ateina i galva XXI a. zhmogui. jogas visgi aukshtesne susivaldymo pakopa, nei stoikas, todel jis ten ir prilipo. beje, negi butina buvo klausti apie jogishka poziuri i gyvenima, puikiai zhinant, kas tai yra, tik kad paskui pasakytum, kas butent skamba kvailai?;]
Chica 2006-06-14 06:44:01
Taip. Tai buvo ironija. Ir man l.patiko todelciaus atsakymas. Vien del jo buvo verta rasyti. Bet nereikia to priimti taip asmeniskai.
Anonimas 2002-12-03 09:20:25
O kaip būtų gerą kad mes nors truputį,perskaitę knygelę,susimąstytume..., ir gyvenimas taptų kitoks. Mylėtume ir gerbtume vienas kitą. O šeimose - nebežudytų motinos, tėvai, patėviai savo vaikų, vaikai tėvų. Seimūnai elgtusi pagarbiau su savo tauta ir t.t.
Valdas 2002-12-03 11:03:38
Anonimui:
Taip taip ir pieno ir medaus upes teketu, o kepti karveliai patys i burna skristu ... :)
pirmoone 2003-03-24 19:27:29
man labiausiai patikes sakinys knygoje "Viskas priklauso nuo poziurio" :)
is tikruju, gyvenime viskas priklauso nuo poziurio.. ne nuo to, kas ivyksta, kaip ivyksta, bet nuo to, kaip i ta ivyki reaguoji.. :)
neurotikas 2003-03-24 21:29:00
Jooo

Pvz kai tau ismeigia peili i pilva, labai svarbu tavo poziuris i tai, viskas nuo jo priklauso...:)))
pirmoone 2003-03-25 17:37:03
o gal ta peili ir smeigia kaip tik del to, kad turi ne toki, koki reikia poziuri? :)) mintis labai daug gali.. jei i zmogu ziuri kaip i potencialu priesa, nieko keisto, kad jis is tikruju gali pasielgti kaip nevisiskai draugas :))
neurotikas 2003-03-25 19:03:36
Cia daugiau intelektualams atrodo kad atseit mintis daug gali...Gatvese ne daug kas skaito Kanta :)...Tolerancija baigiasi ten, kur prasideda smurtas...Tu gali ziureti kaip i priesha ar kaip i drauga tai mazai ka keicia...
super-ego 2003-03-25 19:55:01
nereikia kanta skaityt kad suprastum ka pirmoone pasakyt nori. cia senas sveikas bajeris, kuris veikia ir gatvej. asmenine patirtis
neurotikas 2003-03-25 23:09:23
Pasakyk ir man kas per bajeris, nelabai supratau ka turejai galvoj :)
super-ego 2003-03-26 14:31:19
senas sveikas bajeris: "Viskas priklauso nuo poziurio"
neurotikas 2003-03-27 16:25:08
nevisada
pirmoone 2003-04-02 08:27:14
Neurotike, tavo neurotizmas juk irgi priklauso nuo poziurio ;)
neurotikas 2003-04-02 15:06:06
O gal paprasciausiai taip yra ;)
šešėlis 2003-09-26 05:55:57
kam-'mes čia kad,suprastume,surastume visako prasmę.Mes seip nesam verti to ka turim,ka mums dave.Tai mums kaip ir paskola,tad būkim malonūs ir gražinkim tai,naudokim tai saikingai ir pagal paskirtį.Ne troškim to kas nemūsu nemum skirta,duota.Džiaukimės tuo ka turim ir netroskim ko neturim.Tada gal ir pavyks tapt laimingiems...........
Ramune 2003-10-24 13:19:29
Labai apmaudu, kai zmones, perskaite rimta veikala, paskui blevyzgoja apie ji.Patiko Seselio komentaras.Toks ispudis, kad is cia parasiusiu jis vienintelis kazko pasiseme is Aurelijaus isminties.
wasia 2003-12-16 18:37:39
Jogiskas poziuris i gyvenima, tai kai galwa siknoje ir tu nieko nematai, ir nieko nesakai.
mokine 2005-01-24 12:24:33
gal zinote kur galima gauti Marko Aurelijaus - sau paciam - pasiskaityti internete? labai prasau jeigu kas zinote, pasakykite adresa... dekui
gediminas 2005-07-14 20:01:40
Taigi rašyta prieš du tukstančius metų,o atrodo kaip šiandien.Tai kur mes nuėjome?Degraduojame broliai.Ar atsiras šiandien taip šiuolaikiškai rašančių?
ant keliu 2005-07-18 06:55:07
taigi gtaigi,kaipgis :)degraduojame broliai ir seserys,esame neverti pasaulio sio:)pulkime ant keliu pries auksciausiaji,skaitykime faktus(isminties rastus) ir rasykime siuolaikiskai(sektantu knygutes),o visiems netikeliams gresia prapultis:)
slove...(irasyti stabo varda) visagaliam ir jo pranasui Markui Eurelkai!
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.