Michael Baigent, Richard Leigh, Henry Lincoln „HOLY BLOOD, HOLY GRAIL“

Autorius: Gintautas K. Ivanickas
Data: 2002-02-05

cover Apie knygą: Michael Baigent , Richard Leigh , Henry LincolnThe Holy Blood and the Holy Grail
Leidykla: Jonathan Cape (1996)

"Dirbu leidykloje, ten ateina ir protingų, ir bepročių. Redaktoriaus darbas - atpažinti bepročius. Besidomintis tamplieriais beveik visada yra beprotis."

Umberto Eco, "Fuko švytuoklė"

"Et in Arcadia Ego" ("Štai aš Arkadijoje") - paslaptinga frazė, tarsi leitmotyvas vis kartojosi šioje knygoje nuo pat pirmųjų jos puslapių. Neapleido mintis, kad kažkur aš ją jau esu girdėjęs - ir nemažiau paslaptingame kontekste. Kas tai? Mistika? Ar sklerozė?.. Pagaliau atmintis nušvito ir pakuždėjo: ši frazė juk persekiojo ir U.Eco romano "Fuko švytuoklė" herojus. Ir tik įpusėjęs skaityti "Šventąjį kraują", supratau, jog būtent iš šios knygos U.Eco tyčiojosi, įklampindamas savo herojus į paslaptingos bendrijos sąmokslo tyrimą. Ir vėl - mistika? atsitiktinumas? - ieškodamas šiokių tokių duomenų apie karalių Artūrą atsiverčiau įžymiojo Geralto tėtušio A.Sapkowski'o veikalą ir… Aha, pasirodo, neklydau. Lenkų fantasy grandas taip pat įžvelgė šį tyčiojimąsi. Vadinasi, nesu paranojikas. O jei ir esu - tai bent jau atsidūriau neblogoje kompanijoje.

Taigi, jei tikėti "Šventojo kraujo" autoriais, tyrimą jie pradėjo tenorėdami išsiaiškinti vieno prancūzų kunigo 1891 m. Renn-Le-Šato kaimelyje atrasto "lobio" paslaptį. Tas tyrimas netikėtai pasuko visai kita linkme ir įtraukė į tamplierių, katarų, masonų ir visos kitos velniavos istorijos studijas. Nors, gal aš ir neteisus, vartodamas žodį "velniava". Juk tyrinėjimo objektas buvo, galima sakyti, diametraliai priešingas. Tačiau apie viską - iš eilės.

Grįžkime į 1891 m., kai Beranžė Sornjeras, Renn-Le-Šato kunigas nusprendė kiek restauruoti bažnytėlę. Remonto metu jam teko perkelti akmeninę altoriaus plokštę, rymojusią ant dviejų kolonų. Šią nukėlus, paaiškėjo, jog viena tų kolonų - tuščiavidurė. O ten… Ne, ne auksas ir ne Rusijos Imperijos karūna - keletas dokumentų. Apie atradimą pranešama; pasirodo dokumentai turi šiokią tokią istorinę svarbą. Tačiau išsyk po to prasideda keistenybės… Pirma, staiga Beranžė Sornjero išlaidos pradeda šimteriopai viršyti jo pajamas. Vadinasi, aukso slėptuvėje vis dėl to buvo? O gal ten buvo kas nors tokio, už ko nutylėjimą kunigui mokama, švelniai tariant, itin dosniai? Maža to, staiga Sornjeras tampa "neliečiamuoju". Jis elgiasi gana keistokai. Pavyzdžiui, papuošia naujai sutvarkytą bažnyčią užrašu "TERRIBLIS EST LOCUS ISTE" - "Siaubinga ši vieta". O kai dėl šio ir aibės kitų panašių išsišokimų vyskupija pareikalauja pasiaiškinimo, Sornjeras, praktiškai pasiunčia savo bažnytinį viršininką… Vyskupas nušalina jį iš pareigų. Tuomet Sornjeras pateikia apeliaciją Vatikanui ir… tuoj pat atšaukiami kaltinimai ir grąžinama parapija… Toliau - dar gražiau. Lygiai dešimt dienų prieš savo mirtį, būdamas visiškai sveikas, Sornjeras užsisako karstą. Laidotuvių ceremonija vėl - keista ir nesuvokiama. Kaip sakė Alisa, "Vis keistyn ir keistyn"…

Visa tai - tik įžanga. Pasistengiau nupasakoti kiek smulkiau, tikėdamasis, jog pavyks perduoti šio veikalo nuotaiką. Tolimesni skyriai paskirti tamplieriams, katarams, "Rožės ir Kryžiaus" ordinui, masonams… Visoms toms bendrijoms, kurias istorija (ar jos pačios) apsiautė paslapties skraiste, dar ir šiandien galutinai nenuplėšta. Gana įtikinamais argumentais autoriai stengiasi įtikinti jog šios bendrijos slėpė kažkokią "paslaptį". Kas gi tai per paslaptis, kuri ją sužinojusiems atskleidžia kartais neribotą galią, o kartais - žiauriausius persekiojimus?

Netvirtindami, jog tai šimtaprocentinė tiesa, autoriai visgi mėgina mus įtikinti, jog… Kristus nebuvo nukryžiuotas. Maža to, jis susilaukė palikuonių.

Tad legendomis apipintas šventasis Gralis - ne kas kita, o "šventojo kraujo dinastijos linija" besidriekianti per amžius…

Būtent "skylės" istorijoje leidžia kelti tokias beprotiškas hipotezes. Ir nors žiūri į tai nusiteikęs skeptiškai, retsykiais vis šmėsteli mintis: "O jeigu?.."

Didi spausdinto žodžio jėga!

Atspariems įtaigai žmonėms

Komentarai

Tamplierius 2002-02-05 09:26:54
Cool! Megstu tokia "velniava"! Gal kas dar patartu kokio panasaus skaitalo?
Avalon 2002-02-06 11:51:14
Knyga turiu senokai, matyt pribrendo proga perskaityti. Pagal recenzija sprendziant turetu buti verta:)
Lina Krutulyte 2002-02-10 17:16:46
Hello, Redaktoriau, su situo puslapiu susijusios dvi problemeles.
Visu pirma, neveikia nuoroda is komentaru puslapio "Grizti i apzvalga", nes joje irasyta "page=HolyGrail", o apzvalga vadinasi "page=HolyBlood". Antra, is tikro rasoma ne "Holy Gral", o "Holy Grail", ir sita klaidele reiktu istaisyti bent dviejose vietose (pirma, apzvalgos antrasteje, antra - komentaru puslapio antrasteje, o gal dar ir pacioje apzvalgoje yra, neprisimenu). Jei nepatingetum?
Redakcija 2002-02-10 22:27:30
Hello, Lina. Ačiū, sutvarkyta. Bet tokiems dalykams yra e-meilas, juo ir prašyčiau naudotis kitą kartą.
Rolandas 2002-02-22 06:38:50
Tamplieriau, perskaityk Marion Melvil knygą apie tamplierius, ir gal tuomet praeis noras skaityti angliškai prancūziškų Gedgaudų sapaliones.
Rauli 2005-02-08 14:21:01
Gerb. __________
Gal galetumete pateikti daugiau informacijos apie panasias knygas tik gal siek tiek daugeu argumentuotu apie "sv. gralio versijas" apie siono vienuolyno bendrija įkurtą 1099m su garsiais jo nariais (Izaokas Niutonas, Botičelis, Leonardas Da Vinčis ir t.t.) ir apie Opus dei jei galima
ačiū
skaitytoja 2005-10-24 13:39:33
Nei biblija turi konkreciu irodymu, nei tie kurie taria jog yra kristaus palikuoniu. taip kad kategoriskai smerkti vienus, o liaupsinti kitus, neturetume. Noreciau paklausti to kuris aprase knyga "Sventasis kraujas. sventasis gralis". Sakai, jog didi spausdinto zodzio galia. Ir dar kokia, pasiziurek kokia galia turi biblija, nors jos tiesa irgi galima suabejoti. Tai lygiai toks pats zmogaus kurinys, kaip ir bet kokia kita knyga. Abejoju kad biblija PARASE dievas:)ja parase zmogus. Biblija - spausdintas zodis, ir patys matote koksai jis galingas. Zmones taip itikeje, jog buvo kazkada butent taip kaip raso naujajame testamente, kad atrodo kitaip ir buti negali, ir bet koks nukrypimas nuo taip vadinamosios normos, musu manymu yra melas. Nors anos tiesos irgi niekas neirode.
G.K.I. 2005-10-24 16:50:39
Skaitytoja, rašydamas "didi spausdinto žodžio jėga" - tai ir turėjau omeny.
O kad abejoji, ar dievas PARAŠĖ bibliją, teisingai darei, bo net bažnyčia pripažįsta, kad ne jis pats tai darė :)
Musyte 2006-02-08 17:09:57
Noreciau paklausti, kur galima butu rasti sia knyga?
Grete 2006-02-09 17:42:04
Girdėjau, kad ši knyga pasirodys lietuvių kalba. Kantrybės...
tomas 2006-05-11 18:15:46
Ar gralis vis dar egzistuoja? ash manu kad taip tikiu as tokiais niekalais! bet noreciau ka nors suzinoti daugiau! jei kas parashytu buciau labai dekingas! o del sv gralio taures ash susidomejau kai ziurejau indiano dzounso "sventojo gralio beiesknat" filma! tai va!
pro šalį ėjau 2006-05-11 19:46:13
Ramei, gralis pas mane indaujoj - jau ne pirmi metai.
vytukas 2006-05-12 06:54:00
Aš iki 16 metų iš Gralio taurės alų gėriau, kol motkė nepasakė, kad Gralis, o tėvs da suspardė, paskui išnešė, kažkam prakalė, y nuo sykio ano nebemačiau
iliatyvas 2009-07-16 10:11:58

Radau tinklalapi, kur panasiom temom galima rasti informacijos

http://www.paslaptys.netfirms.com/katarai.htm

Siaip apie slaptas organizacijas yra Michael Bradley knyga "Kas valdo pasauli".

 

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.