Michael Cox „MAGIŠKA MUZIKA“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2002-08-02

cover Apie knygą: Michael CoxMAGIŠKA MUZIKA
Leidykla: Egmont Lietuva (2000)
ISBN: 9986224780
Puslapių skaičius: 160

Visi mes šiek tiek muzikantai - vieni grojame gitaromis, antri - nervais, treti - netgi muzikos mokyklas lankę. Kažkada yra girdėti tokie baisūs žodžiai kaip "solfedžio", "moderato" ar "pizzicato". Tačiau visi esame pajutę, kad "muzika nematoma. Ji sprūsta žmogui į ausį, slampinėja po smegenis, ir jis išsyk ima kitaip jausti, mąstyti ir elgtis" (7 p.). Kas nepatyrėme šiurpulių, varstančių stuburą besiklausant vienos ar kitos dainos, be kurios tapo nebeįmanoma įsivaizduoti esminės gyvenimo akimirkos? Kas yra neverkę išgirdę tą pačią dainą po dešimties metų?

Iš tiesų, muzikos pažinimas dažnai yra susijęs arba su magnetofonu, patefonu, kompaktinių diskų grotuvu arba su žiauriomis muzikos mokytojomis, kurios mėgino į galvas sukalti, kad pusinė nata - tai dvi ketvirtinės, o sinkopė - tai pailginimas dar per… Et, nebepamenu. Žodžiu, į muziką jos žiūrėjo kaip į labai rimtą dalyką. Skirtingai nuo šios knygutės autorių kurie didelę aibę tiesų pristatė kaip ir įprasta "Krrraupiojo meno (mokslo)" serijai - šmaikščiai, smagiai ir tinkamai bet kuriam amžiuj.

Taigi, jūs neįsivaizdavote, kas yra diminuendo? Čiupkit šią knygutę ir pavartome kartu ir, patikėkit, sužinosite tikrai nemažai: apie muziką, jos istoriją, instrumentus, popso atsiradimą, netgi muzikos vadybos ir žvaigždiškumo pagrindus. Aišku, jeigu esate baigęs konservatoriją (na, ten kur konservus gamina, žinote juk), tiek daug atradimų nebus, bet tada bent pasijuoksite. Tiesą sakant, ir aš laikiau save ne visišku vėpla muzikoje - atrodo, žinojau ir daug grupių pavadinimų, įdomių istorijų, netgi šiek tiek besigaudančiu klasikoje ir jeigu pistoletą prie smilkinio pridėję verstų atskirti Čaikovskį nuo Šopeno - tikriausiai būčiau sugebėjęs, tačiau knygelė pažėrė nemažai atradimų.

Pvz., japonų styginio instrumento šamiseno (na, toks kniaukiantis skambalas) korpusas gaminamas iš katės odos. Taigi, garso paslaptis aiški - jeigu tau dirtų kailį, dar ne taip kniauktum… Dvi smarkiai besivaidijančios pelės kelia 7 decibelų garsą, o saksofonu grojantis džiazo muzikantas - 70. Ar tai reiškia, kad 20 pelių pakeistų Petrą Vyšniauską? Klasikinė muzika - tai tvarkinga muzika, pasižyminti aiškumu ir gerai subalansuotais garsais, pabrėžianti ne emocinius išgyvenimus, o formalų grožį - taigi, galima daryti prielaidą, kad "Sex Pistols" klasika niekada netaps… 1988 metais po vieno operos spektaklio Luciano Pavarotis buvo iškviestas į sceną 165 kartus. Ir taip negailėti žmogaus su jo mase… Vienas mėgstamiausių V. A. Mocarto būdų atsipalaiduoti ir nusimesti tarptautinės pirmo ryškumo žvaigždės naštą buvo apžergus lazdą įsivaizduoti, kad ji arklys - visi genijai savotiški… "Oasis" - be galo įdomi ir talentinga nauja grupė… Na na. "Decca Records" tarė "The Beatles": "atleiskit, vaikinai, bet gitaromis grojančios grupės, mano žiniomis, nebemadingos…"

Taigi, sudomino, norit apsišviesti ar subtiliau priversti atžalą nesakyti negražių žodžių apie muzikos mokytoją? Vadinasi, ši knygelė Jums!

Tikrai smagu ir netgi informatyvu!

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.