Michael Marshall Smith „ONE OF US“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2002-06-26

cover Apie knygą: Michael Marshall SmithONE OF US
Leidykla: Bantam Books (1998)

Malonu išgirsti, kad naujasis Steveno Spielbergo režisuotas mokslinis fantastinis filmas "Minority Report" karaliauja ne tik pagal pajamų skaičių, bet ir draugiškai sutinkamas kritikų, dar maloniau žinoti, kad filmas paremtas Ph. K. Dick'o apsakymu. Na, o, kaip minėta ankstesnėse apžvalgose, Ph. K. Dick’o ir William Gibson’o mokiniu yra laikomas vis dar jaunas, vis dar perspektyvus britų rašytojas Michael Marshall Smith, Jungtinėje Karalystėje debiutavęs premijuotu romanu "Only Forward", JAV sudrebinęs "Spares", na, o trečioji knyga buvo "One Of Us". Bus ir ketvirtoji - nekantriai laukiama "The Straw Man", turinti pasirodyti 2002 m. rugpjūtį, nes autorius keitė leidėjus, rašė scenarijus, gal ir ilsėjosi. O poilsio jam reikėjo, nes trečiajame, šiandien pristatome "One of Us", skaitytojai pajuto tam tikrą autoriaus nuovargį, temų kartojimąsi, todėl romano vertinimai nebuvo vienareikšmis susižavėjimo klyksmas…

Vėl nelabai tolima ateitis, naujos profesijos - pvz., prisiminimų nešioklis. Tarkim, nuobodžiaujanti žmona labai norėtų susukti vienos nakties romaniuką, bet ją stabdo tai, kad visą tą laiką neišjungsi sąžinės ir malonumas gerokai suprastės… Nieko tokio! REMtemp darbuotojai padarys taip, kad tas kelias laukinio malonumo valandas jūsų atmintyje sutuoktinio tiesiog neliks - jį panešios kas nors kitas, tiesa, paskui privalėsite pasiimti atgal, bet gal patirtas malonumas kompensuos? Pagaliau - tai tik buitinis pavyzdys, bet būna ir daug rimtesnių situacijų - pvz., išbandymas melo detektoriumi. Žinoma, šis verslas nėra legalus, bet Hapui Thomsonui gyventi reikia. Ir gyvena neblogai, tiesa, kartais galvą paskauda nuo svetimų prisiminimų. Tačiau viena iš nešiojamos atminties savininkių pabėga neatsimėmusi savo prisiminimo… Žinoma, kas supaisys tuos klientus, tačiau tokį prisiminimą nešioti ne taip jau malonu - juk jis apie paslaptingą žmogžudystę…. Bet ir tai dar būtų pusė velnio, tačiau šia reminescencija staiga susidomi keletas subjektų, kurie gali priversti Hapą atsisakyti darbo: 7 vyrukai pilkais kostiumais ir juodais akiniais, LAPD, galiausiai - nežinia iš kur išdygusi Hapo eks-žmonelė, samdoma žudikė… Visi jie kažko nori, dažniausiai – to, ko Hapas net nežino, nuo visų reikia bėgti. Ir kuo greičiau - tuo geriau…

Tai - net ne knyga, tai - tau prieš akis slenkantis pasiutusio veiksmo ir intrigos filmas, kuriame beveik niekas neaišku iki pat ir net po paskutinių puslapių. Tačiau Smitho vizijos jau daug kuklesnės - ateitis apsiriboja keletu naujų technologijų, kibererdve, o visa kita susiveda į didelį, suregztą – perregztą, įtemptą šaudo - gaudo. Taigi, iš pritrenkiančio "Only Forward" vizionieriaus Smithas tampa tik šiurpio su fantastikos elementais meistru… Tai liūdina, nors gal reiktų džiaugtis – žmogus pasijuto išsisėmęs ir pasuko kita linkme, kur sekasi tikrai ne prasčiau…

Vis dėlto, iš knygos labiausiai įsimena ne pre-matriciniai (nors paralelės su “Matrica” akivaizdžios, tačiau romanas jaunėlesnis) pilkakostiumiai vyrukai, ne paslaptinga intriga, o vienas šalutinis personažas - Hapo laikrodis. Ypač epizodas, kai Hapas išsiunčia pastarąjį į žvalgybą už kampo, o pradėjus šaudyti tasai greitai parbėga, užsirango Hapo kostiumu, įkrenta į kišenę ir ima piktintis: "Tu nepatikėsi! Jie į mane šaudė!" Tokiuose epizoduose nevalingai išsišiepi - taip, tai tas pats M. M. Smithas, pasakojęs apie šiltą alų įspėjančius šaldytuvus, vienkartines picos mergaites, įžūlius kompiuterius ir kitokius vartotojiškos visuomenės džiaugsmus…

Taigi, šis romanas pirmiausia rekomenduotinas kokybiškos veiksmo fantastikos gerbėjams, antriausia – M. M. Smitho gerbėjams, trečiausia – tiems, kam patiko apžvalga.

Kokybiškas šiurpis su fantastikos elementais

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.