Michael Marshall Smith „SPARES“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-11-22

cover Apie knygą: Michael Marshall SmithSPARES
Leidykla: Bentam Books (1997)
Puslapių skaičius: 354

"Jos buvo auginamos vienam šiurpiam tikslui…" Šia daug žadančia fraze mus pasitinka vis dar daug žadančio britų rašytojo Maiklo Maršalo Smito debiutas JAV - romanas "Spares". Pirmoji šio autoriaus knyga "Only Forward" ("Tik pirmyn") buvo nepaprastai sėkmingas, originalus ir bematant autoriui atnešęs pripažinimą debiutas senajame kontinente.

Spėju, kad jūs, perskaitę pavadinimą, jau pamanėte, kad tai kas nors apie automobilius, o gal netgi jų "tiuningą"? Pvz., "Greiti ir įsiutę" ateities Niujorko griuvenose? Vat ir nepataikėte! Mat atsarginės dalys - tai ne tik žodžiai, stūmę į neviltį sovietinių automobilių savininkus arba vairuotojus, besidairančius po firmines automobilių dalių parduotuves, jie gali reikšti ir visai ką kita. Pvz., ar nenorėtumėte atsarginės rankos? O gal akies? O gal mažojo pirštelio? Jokių problemų! Pragmatiška visuomenė dar prieš jūsų gimimą "padaro" kloną, kurį augina specialioje fermoje. Tad galite nebijoti, kiekvienai kūno daliai turite po atsarginę, kurią bet kada galima amputuoti, išoperuoti, prisiūti, įsiūti jums - ir jokių atmetimo procesų. Nehumaniška? Užtat kaip efektyvu! Bet būtinai atsiras fermos prižiūrėtojas - ekspolicininkas Džekas Randalas, Atliekų karų veteranas - kuriam pabus sąžinė, kuris panorės tas "atsargines dalis" išgelbėti, išmokyti tapti žmonėmis. Tik, žinoma, viskas pasirodys ne taip paprasta: jam ant kulnų lips ne tik atsarginių dalių netekę įtakingi piliečiai, bet ir beveik mistinės praeities šešėliai ryškiai blizgančiomis akimis.

Nepulkite kaltinti siužeto atskleidimu, nes atsarginių dalių idėja - tik viena iš daugelio šiurpokų M. M. Smito vizijų. "Only Forward" nebuvo šviesi knyga, nors ją lengvino labai neblogas autoriaus humoro jausmas, gi debiutas JAV yra dar tamsesnis, kruvinesnis. Jaučiasi W. Gibson'o ("lyginis" pasaulis), P. K. Dick'o (įkyrieji kalbantys prietaisai) ir "Blade Runner" įtaka, bet jaučiasi ir savęs bei "Only Forward" temų ir potemių pasikartojimas.

Vis dėlto, romanai su pagrindine siužetine linija "gaudo - šaudo" retai sugeba pakilti virš "gero snukdaužio" lygio. Bet "Spares" - pakilo. Autorius nebėga nuo etinių problemų analizės, pagrindinis veikėjas yra pakankamai žmogiškas, negali nesistebėti ir M. M. Smito fantazija, vien "Plyšio" ("The Gap") teorija ko verta. Beje, katinų mylėtojai čia vėl atras šiuos padarus, atliekančius svarbų vaidmenį, matyt neveltui rašytojas gyvena, jo žodžiais tariant, "su motina ir kate".

"Spares" tapo daugiausia kartų leista M. M. Smito knyga, išversta į 14 kalbų (šone matote ir viršelį lenkų kalba, kuris man labai patiko), knygos ekranizavimo teises nusipirko "DreamWorks SKG", ji sulaukė labai palankių skaitytojų atsiliepimų, tačiau… Tačiau antrojo "Only Forward" aš nesulaukiau ir negaliu pritarti daugelio giedamiems ditirambams, kad tai - geriausias autoriaus darbas. Nemėgstu tokio kaltinimo, bet tenka tarti - "Spares" yra daug labiau amerikietiška nei "Only Forward": daugiau tamsos dėl efekto, kraujo dėl efekto, beveik nunykęs britiškas subtilumas. Trečioji M. M. Smito knyga - "One Of Us" tik patvirtino mano būgštavimus.

Vis dėlto, jeigu turėsite galimybę, "Spares" perskaityti rekomenduočiau - kaip jau sakiau, tokių knygų pasitaiko retai. Tarkim, tai didelis privalumas.

Kokybiška, nors ir ne genialu

Komentarai

shlyxtux 2002-08-19 12:14:48
Only Forward geriau, bet shitas irgi veeeeeeezha!zaliux
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.