Michel Houellebecq „LANSAROTĖ“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2005-05-21

cover Apie knygą: Michel HouellebecqLANSAROTĖ
Leidykla: Tyto alba (2005)
ISBN: 9986164001
Puslapių skaičius: 75

Ar žinote, kad užsieniuose yra tokia serija Reader's digest ? Nežinote? Šaunu, ir reikia nežinoti, kad užsiiminėjame tokiais pokštais: paimamas koks nors literatūros kūrinys, jis kupiūruojamas, adaptuojamas, sutraukiamas ir štai: V. Hugo keturtomis "Vargdieniai" - vienoje plonoje knygutėje. "Žanas Valžanas buvo katorgininkas, jis ėmėsi globoti vargšės prostitutės dukterį, o ją įsimylėjo..." Maždaug taip. Perskaitei - ir viską žinai. Paprasta, patogu, pigu.

Ir čia jūs turite teisę pasipiktinę užrikti: "Ei, rašinėtojau, berods tu turi kultinio prancūzų rašytojo M. Houellebecq knygos apžvalgą pateikti, o ne skauduliais dėl skaitančio pasaulio likimo dalintis?! Juk "Platformą" faktiškai išgyrei!"

Taip, "Platformą" aš išgyriau. Ir neatsiimu savo žodžių. O štai "Lansarotę" - išpeiksiu. Nes "Lansarotė" - tai "Platformos" Reader's digest versija . Kiek žinau, "Platforma" - vėlesnis kūrinys. Ir autorių galiu suprasti - joje išplėtotos "Lansarotės" temos. Bet štai lietuvių leidėjų sprendimas po "Platformos" dar išleisti "Lansarotę" - mistiškas.

Knygos komponentai - analogiški "Platformai". Egzotiškos vieta, savotiški tipažai, atviras seksas, kažkas netikėto. Tik jeigu "Platformoje" viso to DAUG, tai "Lansarotėje" - viena sala, keli tipažai (pasakotojas, belgas, 2 (dvi) lesbietės), viena sekso scena (na, ir kas, kad ten 2 (dvi) lesbietės ir pasakotojas), belgo policininko gyvenimo užkaboriai. Ir viskas. Ne, dar burbenimai ant turistinių kelionių agentūrų, visuomenės susvetimėjimas ir prancūzų poetų pašiepimas (žr. nugarėlę). VISKAS.

Bet anot nugarėlės, "Skaitydamas Houellebecqą, jautiesi tarsi pakliuvęs į tropinę liūtį: jo nuožmi vaizduotė visiškai užvaldo" (Observer)." Spėsiu galimus variantus: 1) "Observer" rašė ne apie "Lansarotę" 2) "Observer" žurnalistas ją skaitė bent penkis sykius be sustojimo. Kitaip niekaip negaliu net suprasti, kaip šitai knygelei gali būti taikomas apibūdinimas, kuris labiau tiktų H. P. Lovecraftui (beje, M. Houellbecqas yra H. P. Lovecraft gerbėjas ir netgi parašęs apie jį studiją!)

Taigi, rekomendacijos būtų tokios: jeigu neskaitėte "Platformos", "Lansarotė" jums leis susidaryti vaizdą, kokia knyga jūsų dar laukia. Tiesa, tas vaizdas bus blyškus, panašiai kaip Platono idėjų metaforoje. Jeigu skaitėte "Platformą" - ši knygutė nepateiks nieko naujo.

P.S. Kaip matyti, originalus "Lansarotės" leidimas yra su fantastiško grožio Lansarotės salos peizažų nuotraukomis. Bet amazon.com skaitytojai vis tiek knygą vertina pvz. taip: "trumpa, lėkšta, per daug pažįstama, bet gražios fotografijos".

Platformain miniature

Komentarai

nettro 2005-05-26 12:04:27
Hmmmm.....
Kad jau taip išpeikė...

Man ir "Platforma" didelės euforijos nesukėlė, o "Lansarotės" iš viso nepirksiu...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.