Mike Resnick „AIŠKIAREGĖ“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-03-06

cover Apie knygą: Mike ResnickAIŠKIAREGĖ
Leidykla: Dagonas (1998)

Didysis Lietuvos fantastikos entuziastas Rolandas Maskoliūnas, daugeliui pažįstamas iš "Videokauko", "Kaukodromo" ir dabar "Ne(gali) būti", buvo ne tik TV laidų vedėjas, bet ir leidėjas. Jis dalyvavo pirmojo lietuviškojo fantastikos žurnalo "Kaukas" leidime, leido almanachą "Kaukas" ir netgi buvo įsteigęs leidyklą "Dagonas", kuri turėjo leisti kokybišką fantastinę literatūrą... Deja, išleisti suspėjo tik dvi knygas, viena iš jų - šiandien pristatomoji "Aiškiaregė".

Vaikai - paslaptinti padarai ir ne vieną rašytoją traukė jų ryškus, bekompromisis ir žiaurus pasaulis (prisiminkime kad ir G. Grass "Skardinį būgnelį). Ne išimtis, o gal net ypač juos mėgo eksploatuoti rašytojai fantastai, tiek mokslinės, tiek mistinės fantastikos kūriniuose.

Taigi, pusė garsiausių galaktikos avantiūristų, šulerių, nuotykių ieškotojų, nusikaltėlių ir kitokių asmenybių su ryškia biografija ir analogiškomis pravardėmis (Kapinių Smitas, Amžinasis Jaunuolis, Vėžlinis), pasiryžę atiduoti ką tik turi, kad tik pavyktų surasti mažytę mergytę - Penelopę Beili, vėliau pavadintą Aiškiarege, Orakule, Pranaše. Daugelis iš jų nori nepaprastas mergytės galias panaudoti sau, ir tik vienas iš jų, Ledėsis, siekia kur kas daugiau, suprasdamas, kokia ji pavojinga. Galiausiai visų keliai susikerta...

Nors knyga pavadinta "moksliniu fantastiniu romanu", vis dėlto ji labiau artima "kosminei operai" ar kitiems nuotykinio žanro kūriniams - greitas veiksmas, spalvingi, kartais hiperbolizuoti, veikėjai, skaitytojas nėra varginamas variklių techninėmis smulkmenomis ar sudėtingomis ateities visuomenės struktūromis - žodžiu, beveik vesternas trankantis ne po prerijas, o po įvairias planetas. Tačiau paskutinieji knygos puslapiai pateikia tokių siurprizų, kad užvertęs ilgokai negali pamiršti, ir toji pabaiga, į kurią pamažėle einama per visą kūrinį, priverčia gerokai permąstyti ir antrąjį - stiprų žmogiškąjį "Aiškiaregės" klodą.

Lietuviškai, kaip dažnai įvyksta, išleista tik pirmoji šios, autoriaus žodžiais, tolimųjų laikų legendos dalis ir iki šiol ją galima gauti knygynuose. Kam patiks - teks ieškoti tęsinio rusų kalba arba originalo. Bet skaityti verta, ji turėtų patikti ir tiems, kurie mokslinės fantastikos nelabai mėgsta.

Bendras įvertinimas: neeilinė nekvaila nuotykinė fantastika, skaityti verta ir rekomenduojama

Komentarai

Anonimas 2006-04-13 17:41:42
Knyga is ties suzavejo.
Nusipirkau tik isleista (tai buvo senokai) ir jau perskaiciau bent pora kartu.
Gal kas gali patarti kur ja galima gauti rusiskai(visa)?
a 2005-10-07 23:06:52
Apie Maskoliūną kalbama tik būtuoju laiku - ar jis mirė? :)
Justinas 2001-04-23 13:45:13
Na ne, nemirė, ir per televizorių matosi... Bet jo fantastinė leidyba žlugo Todėl ir būtasis ;-(
Fransua Ksavje : 2005-10-09 13:10:28
"Aiskerege" tikrai isimintinas kurinelis, zavintis savo nenuspejamu siuzetu, nors pagrindine veikeja ir Aiskerege. Rekomenduociau perskaityti ne tik fantastikos megejams, tai gerokai daugiau nei idomaus siuzeto fantastinis kurinelis.
Agne15 2004-01-14 19:11:39
Patiko. Pabaiga taip greitai viska apverte aukstyn kojom. Perskaiciau i apsizliumbeu (ir nereikia is manes juoktis, as taip i dauguma knygu isigilinu kaip jus i realu gyvenima). Nieko knyga, kelis kart skaiciau.
nettro 2004-01-15 08:19:09
Man atrodo, kad "Aiškiaregėj" paviršutiniška charakterizacija yra specialiai išreikšta. Toji mergaitė keliauja nuo vieno globėjo prie kito, paviršutiniškai, tik prisiglausdama ir vėl pamesdama, kaip "lėlininkas" nešiotoją...
Ar turi ji laiko įsigilinti į kažkieno charakterį, jausmus... Ir skaitytojui susidaro įspūdis, kad JAI jis yra tik epizodas, tik viena iš tikimybių, mažesnė blogybė, nešiotojas...
Ypač knygai baigiantis, nuolatinis bėgimas ima varginti ir lauki, lauki, ar tai kada nors baigsis...
Tai iš tiesų lengvas skaitalas, bet palieka įspūdį. Kažkas truputėlį kitaip, truputėlį geriau už nuolatinius "Eridano" kovinykus...
P.S. Pratęsimo aš neskaičiau; jei internete kur nors yra, gal kas nors nuorodą pametėtų...
jungleboy77 2012-07-08 10:37:38

gera knyga sutinku su kamentarias virsuje

3 2013-01-28 20:18:51

labai patiko. gal net kokius 3 kart skaičiau. Visą trilogiją.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.