Milan Kundera „JUOKINGOS MEILĖS“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2002-07-15

cover Apie knygą: Milan KunderaJuokingos meilės
Leidykla: Tyto alba (2001)
ISBN: 9986162211
Puslapių skaičius: 207

Gėda, bet ilgai buvau tas, kuriam vardas Milan Kundera teapsiribojo keliomis enciklopedinio pobūdžio žinių eilutėmis, filmu „Nepakeliama būties lengvybė“ ir nebaigtu skaityti to paties pavadinimo romanu bei puikiu Vilniaus Jaunimo teatro spektakliu „Žakas fatalistas ir jo šeimininkas“. Bet pagaliau ir vėl atėjo pažinimo džiaugsmas! Na, o jeigu apžvalgą skaito tie, kurie iš tiesų dar nesusipažino su šio autoriaus kūryba, tai vis dėlto pravartu žinoti, kad jis jau įėjo į XX a. antrosios pusės pasaulio literatūros paveldą. Gimęs 1929 m., čekas, vos pradėjęs rašyti išprašytas iš socializmo žmogišku veidu statybvietės už labai nesocialistiškus kūrinius, dabar gyvenantis Prancūzijoje ir vis dar rašantis, vis dar stebinantis…

„Juokingos meilės“ jau tik viena iš penkių lietuviškai išleistų M. Kunderos knygų, kitos: „Nepakeliama būties lengvybė“, „Atsisveikinimo valsas“, „Gyvenimas yra kitur“ ir vėliausia - „Lėtumas“, bet, žinoma ne tai svarbiausia. Svarbiausia, kad pradėjęs, skaitydamas ir pabaigęs skaityti šią knygą jautiesi velniškai keistai ir vis kitaip – pirmiausia, bandai suvokti: apie ką ji, kokia ji? O atsakymų labai daug…

Pirmiausia, ji apie meilę, kaip ir sako pavadinimas. Įdomus momentas – angliškai ši knyga buvo pavadinta „Laughable Loves“, t.y. ne „Juokingos meilės“, o su kiek kitokiu reikšminiu atspalviu, galbūt „Meilės, iš kurių galima juoktis“. Bet gal tik man vaidenasi skirtumas tarp šių pavadinimų… Antra, ji – apie erotinę meilę. Taip, erotika tiesiog liejasi per kraštus, tačiau kokiu pjūviu! Atrodytų, kad kažkas, sėdintis, stebintis ir būdamas tiesiog velniškai įžvalgus, žavisi geismų išprovokuotais paradoksais, juos kruopščiai registruoja ir pateikia kitiems: štai, žvelkite, taip jūs iš tiesų atrodote! Galbūt kai kas pavadintų tai meilės jausmo nuvainikavimu, visko suvedimu į „antrą galą“, bet, man rodos, retas kuris drįstų autorių išvadinti ciniku – jis tiesiog labai gerai suvokia žmogaus esybę ir kiek kūnas ten užima. Trečia, ji apie istorijas – žaidimus. Žiaurius žaidimus, kurių sumanytojai ir figūrėlės – žmonės, tampantys savo žaidimų vergais. Ir nors autorius aiškiai duoda užuominas, gerokai hiperbolizuodamas situacijas (pvz., „Symposion“), tačiau jų įtikinamumas – nemažėja. Ketvirta, ji apie iš tiesų juokingas istorijas, kai kurias – beveik absurdiškai („Eduardas ir Dievas“), kitas – tragiškai („Netikras Autostopas“), trečias – labai pamokamai („Daktaras Havelas po dvidešimties metų“). Penkta – ji baisi. Baisi, nes suvoki, kad buvo gyvenime akimirkų, kai buvai vos ne tobulas tokios istorijos – žaidimo dalyvis – auka ir kad tol, kol turi kūną, jis ir toliau su tavimi žais. Šešta, ji parodanti kelią – kelią, vadinamą susitaikymu ir suvokimu, kad viskas yra taip, kaip yra: juokinga jaunystė, juokinga senatvė, juokingas gyvenimas ir kas neišmoko juoktis tevertas atsainaus gailesčio, bet ne užuojautos.

P.S. Ir labai keistai skamba ant nugarėlės žodžiai, apibūdinantys turinį: „mūsų laikais neįmanomas Don Žuanas, juokinga jaunystė“, todėl, kad perskaitęs įsitikini – viskas įmanoma ir viskas yra, tereikia apsižvalgyti, nuvogus lašelį M. Kunderos talento…

Šedevras

Komentarai

Krekas 2002-07-15 06:17:37
"Juokingos meilės" iš tiesų buvo ketvirtoji M. Kunderos knyga lietuviškai, nes "Lėtumas" pasirodė vėliau.
Justinas 2002-07-15 06:50:06
Ačiū, Krekai. Liapsus literaturae :)
VILTE 2002-07-16 06:53:58
O kur "Nemirtingumas"?
Justinas 2002-07-16 07:29:51
Viltei - žmonijos viltyse :)
Rūta 2002-07-16 12:07:50
Kodėl "Žakas fatalistas ir jo šeimininkas"?
Kaip Didro susijęs su Kundera ar "Juokingomis meilėmis"?
Justinas 2002-07-16 12:27:14
Rūta, kažkodėl prie "Žako fatalisto ir jo šeimininko" buvo būtent Kunderos pavardė. Jeigu teisingai pamenu, jis darė kažkokią adaptaciją ar pan.
dain 2002-08-05 14:05:49
man atrodo, kad "nemirtingumas" pati geriausia iš lietuviškai išėjusiu, bet ir "JM" nebloga. O jaunimteatry tikrai buvo pastatyta Kunderos pjese.
Rutai: labas rytas, postmodernus amzius. Bet kas gali buti pavadinta kokiu nori pavadinimu, ir kas nori gali perrašyt kad ir "Faustą", ar pan.
Krekas 2002-08-20 11:31:03
Trumpai "Juokingas meiles" apibūdinčiau taip: 3 puikios miniatiūros, 2 vidutinės ir 2 silpnesnės (lyginant su kitomis). Patikusios: "Netikras autostopas" (šedevras, IMHO), "Eduardas ir Dievas" (lūžau iš juoko) ir "Niekas čia nesijuoks" (tiksliai pagal pavadinimą - ir juokiesi, ir nejuokinga), vidutinės - "Symposion" bei "Auksinis amžinojo troškimo obuolys". Šiek tiek silpnesnės palyginus su anksčiau minėtomis pasirodė "... seni numirėliai..." ir "Daktaras Havelas...".
Bet kokiu atveju tikrai gera knyga pradedantiems (ar tęsiantiems) pažintį su Kundera.
Justinas 2002-08-21 10:37:02
Ui, dėl "Senų numirėlių" niekaip negalėčiau sutikti... Aišku, dėl skonio nesiginčijama, bet tas subtilumas ir ironija, kuria pažvelgiama į senstantį žmogų ir kai pagalvoji, kad tavęs tas pats laukia... Man visgi gal silpniausia "Auksinis... obuolys" - labai jau schematiška ir su per daug paaiškinimų.
Jurga 2002-08-23 11:54:42
kazkada skaiciau sita reikala vokiskai. reikia pasakyti, kad geriausiai atsimenu apie numirelius ir apie bica, kur nerase recenzijos, tai, matyt, tie man ir buvo geriausi. visgi kundera i olimpa uzkeliau uz nepakeliama buties lengvybe (beje ir filma).
PETRA 2002-09-03 13:18:53
Nemaciau filmo, bet labiausiai man padare ispudi NEMIRTINGUMAS. Gal siek tiek ilgokai ja skaiciau, bet uztat puse knygos pabraukytu sentenciju. Kartais net istisi lapai!
"Juokingos meiles" man-tik pasiskaitymai pries miega.Perskaitai novele-ir luzti.Kaip ir LETUMAS.
Kartais pasigendi tos antrosios "rimtosios-filosofines" siuzetines linijos, kuri butent pradziugino NEMIRTINGUME.Ta pati linija man patiko ir ATSISVEIKINIMO VALSE, nors su autoriaus, arba jo heroju, nuomone (del abortu) nesutinku, bet buvo smagu isgirsti svetima ir susidaryti sava nuomone.
magyla 2003-12-31 04:00:04
O man ši knyga visiškai nepasirodė juokinga. Kaip tik ją skaitant buvo labai liūdna.
po12 2004-02-19 22:34:33
ir ka gi jus cia skaitot atsipleskit nuo moksliniu terminu paprascaiusiai issilaisvinkit is panciu ir leiskit vaizduotei LEKTI perskaitykit nors viena zenito laidyklos knyga ar issirinkit patys pagal patinkati pabadinima....
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.