Nėrius Pečiūra „VILNIAUS KIBERPOEMA“

Autorius: Krekas
Data: 2004-11-30

cover Apie knygą: Nėrius PečiūraVILNIAUS KIBERPOEMA
Leidykla: Tyto alba (2004)
ISBN: 9986163803

Pagrindinė lietuvių kultūros, kai jai leidžiama vystytis savaime, problema - nuolatinis vėlavimas. To priežastis - Lietuva buvo ir, deja, kol kas yra Europos kultūrinio gyvenimo periferija.

Tačiau šiuo atveju galima pamatyti ir teigiamų aspektų - šis atsilikimas nuolat trumpėja: jeigu rašto vėlavimas skaičiuojamas šimtmečiais, gotikos - pora šimtų metų, džiazo - dešimtmečiais, tai dabar vėlavimui suskaičiuoti užtenka vienos, blogiausiu atveju - abiejų rankų pirštų.

Tiesa, yra dar viena blogybė, susijusi su tuo atsilikimu: dažniausiai pirmiau ateina, išmokstama prastesnių, menkaverčių dalykų, ir tik po to - reikalingų. Nes taip paprasčiau: mažiau reikia pastangų, proto, talento ir pan.

Visa tai taikoma ir lietuvių literatūrai: lietuviški meilės romanai pasirodė anksčiau negu kokybiškas euroromanas (pavyzdžiui, G. Beresnevičius tokiu laiko M. Ivaškevičiaus "Žali"). Ką gi, po lietuviškų E. Malūko trilerių, "Alma littera" serijos "Lietuvių meilės romanas" sulaukėme ir lietuviško bulvarinio skaitalo - plačiąja ir, deja, menkinamąja prasme - Nėriaus Pečiūros romano "Vilniaus kiberpoema".

Nors šios knygos pristatyme pilna užuominų apie tai, kad autorius parodė kai kuriuos Lietuvos TV "žvaigždučių" gyvenimo užkulisius, tačiau iš tiesų tai tiesiog romanas, o ne "visa tiesa apie". Reikia pripažinti, nuorodų į tikrus asmenis ar įvykius pačioje knygoje pilna: vienais atvejais tos nuorodos subtilesnės (Roberto Bagdono prototipu reikėtų laikyti Algį Ramanauską-Greitai), dažniausiai - beveik tiesioginės (popscenos veikėjai "Vakarinės personos", "Exiem", roko grupė "FUTBOLA$" (skaityk - "Sportas"), Rimas Šapranauskas), o retkarčiais - ir visiškas baksnojimas pirštu (Kristijonas Karinauskas). Beje, tokia maišalynė labai gadina visą kūrinį, nes nebegalima atskirti, kur autoriaus kūryba, o kur - pikantiškų (bent jau to dažniausiai siekia geltonoji literatūra) faktų ir faktelių atskleidimas. Taip paliekama erdvė purvo sklaidymui: N. Pečiūra visada išsisuks, sakydamas, kad romano veikėjas yra išgalvotas, neturintis nieko bendra su konkrečiu asmeniu.

Karikatūros, parodijos, šaržai nėra šių laikų literatūros atradimas (kad ir M. De Cervantes'o Saavedra "Išmoningasis bajoras Don Kichotas Lamančietis", kuriame pilna nuorodų į konkrečius to meto riterių romanų autorius, pavadinimus ar veikėjus), tačiau tokio žanro užsienio rašytojų kūriniuose, kurie "stovi pardavimo top'uose" ir kuriuos teko skaityti lietuvių kalba (į galvą lenda F. Beigbeder'io romanas "14.99 €"), be tiesioginių ar paslėptų užuominų galima rasti ir šiokių tokių minčių, idėjų ar bent noro ne tik pasakyti, kad "tas suknistas ačkarikas laidų prodiuseris, nuplikęs nuo sifilio, nieko nemoka ir gyvena iš kitų kraujo". Tame pačiame F. Beigbeder'io romane siekiama parodyti "piarščykų" požiūrį į reklamos vartotojus, o N. Pečiūros "poemoje" nėra nieko, išskyrus narcizišką mėgavimąsi "kiek aš daug žinau apie TV žvaigždes ir tuoj viską išdėsiu". Žodžiu, nieko, kas galėtų būti vertinga. Sutrumpintas knygos turinys būtų toks: Gabrielius, visų vadinamas Angelu, dirba vienoje iš Lietuvos TV, t. y. keikia darbdavį ir bendradarbius, o savaitgaliais (nors nebūtinai) varinėja po barus. Kartais koncertuoja su savo grupe, o po to varinėja po barus. Kabina mergas su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis: jei kimba, tai po 2-3 (pagyrūnas!), todėl reikia nuolat suktis, kad viena kitos neiššifruotų. Po to vėl po barus, per mergas ir, kartais, į darbą. Pagrindinių veikėjų likimai aprašomi paskutiniuose trijuose puslapiuose (2-3 sakiniai kiekvienam). Viskas.

Romane patiko dvi vietos: pradžia, kai trumpai papasakojama apie Angelo gyvenimą 1988-2002 m. (aiškios užuominos į paties N. Pečiūros - Atsuktuvo ir "popsos" laidų vedėjo - istoriją) - žodžiu, pirmieji 18 puslapių, ir pankiška meilės romanų parodija kažkur vidury knygos (tiesa, gali būti, kad N. Pečiūra tą vietą rašė visiškai rimtai - tiesiog iš visiško nykumo man prasidėjo kvailo juoko priepuolis; bet kokiu atveju abejoju, ar iki ten priskaitysite). Visa kita yra šlamštas: kaip atsiminimams - per daug užuominų, kaip romanui - per mažai literatūros.

Žodžiu, sulaukėme ir Lietuvoje tokios literatūros. Tik ar jos labai reikia?

P.S. Tiesa, dar patiko paskutinė pastraipa: "Tačiau niekam nerūpi šios istorijos herojų likimai. Vilniaus Senamiestyje ir dabar niekada netrūksta žmonių, kurių gyvenimas - tai kiberpoema, o šeštadieniais jiems saulė leidžiasi lėčiau..." (293 p.) Apie tokius vilniečius, kurių gyvenimas poema (tebūnie ir ne kiber), yra parašyta puikių knygų (skaitykite R. Gavelį) ir, tikiuosi, kad dar bus. Gaila, kad N. Pečiūros romano "Vilniaus kiberpoema" negalima priskirti net prie geresnių, todėl jos veikėjų likimu galite per daug ir nesirūpinti.

Bulvarinis - menkavertis, dažnai sensacingo pobūdžio, skiriamas neišlavinto skonio skaitytojams, žiūrovams
(Tarptautinių žodžių žodynas)

Komentarai

Klia 2004-11-30 12:12:04
mane tai sudomino teiginys "lietuviški meilės romanai pasirodė anksčiau negu kokybiškas euroromanas". įtariu, kad ir prancūziški, ir švediški meilės romanai pasirodė anksčiau, nei euroromanai...
Bakoozhe 2004-11-30 14:05:11
Nelabai supratau, kas knygos autorius - Nick McDonell ar Nerius Peciura?:)
Red jr. 2004-11-30 16:27:47
oj :)
stikse 2004-11-30 17:31:44
Tiek skandalų ir super duper pristatymų apie šią knyga. O išdėjo recenzijos autorius į šuns dienas!Bet turėtų ta visa reklama padaryti savo darbą, tai jau dabar tapo sensacija ir kažkas "tokio". Net pati buvau besigundanti perskaityti.
magyla 2004-11-30 17:54:54
Juk dažniausiai taip ir būna, kad daugiausia reklamuojami tie daiktai, kurie nieko verti. amba
nettro 2004-12-01 07:57:12
Bene pats apžvalgos autorius uždėjo tą vieną balsavimo balą?
Panašu, kad niekas daugiau nė neskaitė.
Smile:D 2004-12-02 08:31:36
Gal kas nors matet, kaip cia kazkada per ,,Vakaras su Marijonu" sitos knygos autorius buvo ir budamas LNK laidoje padekojo TV3 ??? :) Geda, geda ir dar karta geda jam...
nettro 2004-12-02 12:23:10
to smile>
tai buvo pankiška kiber"šutka"...
stikse 2004-12-02 12:42:34
Na, laidą matėm. Patiko, kaip nuogus užupakalius rodė.;-) Ale to fakto neatgaminu.
Krekas 2004-12-03 09:53:28
to Klia:
kalbėdamas apie seilės-meilės-euroromanus turėjau omeniuose, kad šiais laikais nebūtina lietuvių literatūrą pradėti nuo epo kūrimo - lietuviškų meilės romanų rašymas man primena gyrimąsi mėgėjiškais pasiekimais futbole, kai ši sporto šaka seniai profesionali old

to nettro:
apžvalgos autorius dar nebelsavo hash
nettro 2004-12-03 11:30:14
Cha, tai nebent pats Pečiūra...22_yikes
UPS! 2004-12-05 09:52:33
Aš įtariu, kad recenziją pats Pečiūra ir parašė. Nori dar vieną skandalą sukelti.
Krekas 2004-12-06 09:06:37
Ash ne Peciura, ash Krekas.
Heroin 2004-12-07 11:05:22
To skaityta.lt :
Dvigubi standartai?
bangis 2004-12-07 12:59:47
To Heroinas: parodykit postą, kuriame jus atvirai įžeidinėja - mes ji ištrinsime :)
Įžeidinėjimai, keiksmai, etc. nėra toleruojami - ir nebus.
Tomas S. 2004-12-08 10:46:24
Heroin- jei gerai prisimenu tamstos pasisakymą, tai redakcija labai gerai padarė jį ištrindama. Jau ir pats norėjau prašyti, kad taip būtų pasielgta. Chamiškiems pasisakymams čia ne vieta.
magyla 2004-12-14 20:56:16
Skaičiau knygą ir vis galvojau, gal užtenka ją skaityti, gal perskaityti tuos tris paskutinius puslapius ir užteks, bet visgi tikėjausi, gal rasiu ką nors įdomaus. :) Tačiau taip nieko įdomaus, ar kažko vertingo neradau. Reikėjo skaityti pabaigą ir to būtų užtekę. taip Dėl tokios knygos tikrai neverta gaišti laiko.

Tiesa, nežinau kodėl kaastačiau atmintyje labai įstrigo vienas sakinys: "Ant sienų tarp langų kabojo kažkokie spalvoti emaliuoti Basanavičiaus, Čiurlionio ir kitų dvidešimto amžiaus pradžios popžvaigždžių bareljefai." amba
Sisi 2004-12-15 09:29:51
Keista Peciuros knyga. Mano vaikinas, ja skaitydamas, kazkodel labai nervinosi. Sakiau, jei nepatinka, mesk. Taciau jis ja sugrauzhe per 2 naktis. Ir vistiek, nesugebedamas paaiskinti kodel, putojo. Tada sumasciau, kad "Kiberpoema" kazkaip kazkodel stipriai veikia vyru psichika.
nettro 2004-12-15 10:00:21
Jei Tavo vaikinas, Sisi, per savaitę dar ir kojas pakratys, pranešk...
Turiu bjaurų viršininką. Padovanočiau jam tą knygą kalėdoms (kad neįtartų angelelis ), kad tik padėtų jo psichiką akin ir visą kitą amba paveikti...
aistee 2004-12-17 10:55:28
Trumpai, ispudziai tokie:
Bene labiausiai man patiko skyriu antrastes - smaikscios ir taiklios :)
Puiku, kad autorius visoje knygoje islaike vientisa stiliu - humoristini su lengvu cinizmu.
Idomiausias knygos pirmas trecdalis, paskui ji tampa gana monotoniska :( Bet gal cia man kaip moteriai nelabai idomu skaityti apie konvejeriu viena po kitos aprasomas merginas, ne prie vienos ilgiau neapsistojant, neatskleidziant jos charakterio ir pan. Taip ir liko neaisku, kodel Angelas pasirinko Lape Rudasnape, o ne kuria kita mergina :)
Pabaiga - puiki!
"Epilogas, kurio galejo ir nebuti" - tikrai galejo nebuti. Atrodo visiskai dirbtinai ir neitikinimai. Aba tiesiog del bajerio prideta :)

Sveikinimai autoriui!
Quattrine 2004-12-20 10:03:49
Kiek zmoniu - tiek nuomoniu. As, tiesa sakant, nezinojau ko tiketis, kai si knyga atsidure mano rankose. Ale bet gi gerai padare, kad atsidure. Sugrauziau per 3 dienas ir visai nenusivyliau. Galbut tiesiog reikia suprasti visoki jumora (net ir pati juodziausia), kad nekiltu noras "varyt" ant autoriaus ir knygos. Nereikia tiketis KAZKO TOKIO, reikia tiesiog megautis.
zixas 2005-02-07 21:18:53
Amerika ne tokiu pievu priraso
Anonimas 2005-02-13 17:01:11
Perskaiciau per 3 dienas. Labai nebloga knyga. Esu skaites ir senesne Atsuktuvo.

Negi visos knygos turi buti rimto turinio ir su labai rimtom mintim. Siaip yra neblogu fraziu knygoje, bet cia necituosiu, nes "...Įžeidinėjimai, keiksmai, etc. nėra toleruojami - ir nebus...". Man labai patiko, nes siaip lietuvisko knygos gana liudnos.

Gal kas zinot kazkokia panasia knyga i sia?
super-ego 2005-02-14 09:09:45
petkeviciaus 'durniu laivas'. irgi nelabai rimta ir izeidimu uztenka :)
Vogue 2005-02-19 18:45:34
Pasirodo, ne tik as sita knyga sugriauziau per kelias dienas. Is tikro monotoniska ir beverte knyga, taciau intriguojanti, kas ir privercia skaityti greitai, nemastant, tiesiog megaujantis sarkastisku juoku ir taikliais pastebejimais is iki skausmo pazistamo siuolaikinio gyvenimo...
tiesa saknat, man patiko.
VINETU GERBĖJE 2005-10-19 19:28:03
NU ka galiu pasakyt, man si knyga tai super, truksta zodziu apibudint, galtu daugiau tokiu isleist :)
Starlin 2005-12-14 20:16:46
ka as galiu pasakyti....panaudosiu kada nors sia knyga tulike vietoj...
zodziu slamstu slamstas...
peciura per daug is saves stato,isivaizduoja esas didis rasytojas...ir tas jo cinizmas absoliuciai nevykes....pizonas
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.