Paklausk dulkių

Autorius: offca
Data: 2009-01-26

cover Apie knygą: John FantePaklausk dulkių
Leidykla: Kitos knygos (2009)
ISBN: 9789955640738
Puslapių skaičius: 214

Pagrindinis „Paklausk dulkių“ herojus, Arturas Bandinis, dar jaunas, kupinas ambicijų, atlapaširdis, šiek tiek naivus jaunas vyriokas, gyvenantis viešbutyje ir svajojantis tapti garsiu rašytoju, kas turėtų padėti išbristi iš skurdo ir įgyti padėtį visuomenėje.

„Štai aš, vyručiai. Pažvelkite į didį rašytoją. Atkreipkite dėmesį į mano akis, vyručiai. Pažvelkite į didį rašytoją. Tai didžio rašytojo akys. Atkreipkite dėmesį į mano smakrą, vyručiai. Tai didžio rašytojo smakras.“

Toks tas Bandinis (man nuolat besirimuojantis su Pimpalinis), atkakliai einantis išsikelto tikslo link ir tikintis savimi. Ir visai kitokia jo meilė Kamila, meksikietukė padavėja, su kuria Bandinis susisaisto daugiau savo sąmonėje nei realybėje. Du, nenusileidžiantys savo kvailiems išdidumo principams žmonės bando kurti santykius, kurie ima panašėti į scenas matytas rusų multike „Gervė ir garnys“: tai vienas įsižeidęs neatleidžia kitam už menkniekį, nors kitas atsiprašo, tai kitas neatleidžia, kad pirmasis neatleido atsiprašant. Ir taip užburtas ratas, kuris baigiasi gana netikėtai keistai, liūdnai, neišgrynintai…

Viena, kuo romanas išsiskiria iš krūvos šiuolaikinių bestselerių („Paklausk dulkių“ parašytas 1939 m.), tai nuoširdumu ir atvirumu. Autorius apnuogina savo sielą išgalvoto veikėjo mintimis, jis nebijo pasirodyti nevyriškas, negalintis patenkinti moters iš per didelio susijaudinimo, raudantis iš palaimos, kad nors vienam vaikui patiko jo kūryba, dėl vyriško išdidumo bijantis prisipažinti mylintis moterį etc.

Paprastas, bet ne prastas rašymo stilius, puikiai ir gana šaržuotai atskleisti veikėjų psichologiniai portretai, holivudinė istorija neleidžia „Paklausk dulkių“ pavadinti šedevru, bet vietomis liūdnas, vietomis juokingas pusiau autobiografinis romanas apie pradedančiojo rašytojo skurdų gyvenimą, kurioziškas gyvenimo situacijas, kovą už būvį ir nenusisekusią meilę leis atsipalaiduoti prieš miegą.

p.s. Bukowskio pratarmę galite pasiskaityti čia.

Apžvalga įdėta bendradarbiaujant su www.g-taskas.lt

Komentarai

Ruta 2009-02-03 10:59:19

 

"Viena, kuo romanas išsiskiria iš krūvos šiuolaikinių bestselerių (...), tai nuoširdumu ir atvirumu"

"leis atsipalaiduoti prieš miegą"...

Gal nereikėjo tos nuorodos i Bukowskio pratarmę.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.