Patricia Duncker „HALIUCINUOJANTIS FOUCAULT“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-04-21

cover Apie knygą: Patricia DunckerHALIUCINUOJANTIS FOUCAULT
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla (2002)
ISBN: 9986392055
Puslapių skaičius: 206

Kūryba - iš ko ji gimsta? Ar tai nėra meilės ir beprotybės dermės rezultatas? Kiekvieną kartą į rankas paėmęs naują knygą, pirmiausia stengiuosi įsivaizduoti, kas paskatino autorių ją parašyti. Literatūros kritikai dažniausiai pabrėžia kieno nors įtaką, tačiau mano manymu knygos gimtsa kitaip: norint ne kopijuoti, bet sukurti kažką savita.

„Haliucinuojantis Foucault“ – romanas, kurio atsiradimą neabejotinai nulėmė Michelio Foucault darbai, tačiau tai jokiu būdu nėra atkartojimas to, apie ką rašė iškilusis prancūzų filosofas.

Patricia Dunker už šį romaną gavo „Dillons First Fiction“ premiją. Tai įrodo, kad originalumo šiam kūriniui netrūksta. Vaizduodama akademinio elito santykius, rašytoja kviečia atidžiau pažvelgti į pačios kūrybos esmę. Pagrindinis romano veikėjas netikėtai patenka į keistų įvykių sūkurį, kuriame pamato, jog viskas, ką jis lig tol buvo išmokęs, yra nieko verta. Rašydamas mokslinį darbą apie Paulį Michelį, garsų prancūų rašytoją, jis nė neįtarė, kad tai taps viso gyvenimo išbandymu. Knygose galima rasti faktus, kūrinuose ieškoti ją parašusiojo asmenybės bruožų, bet norint pažinti žmogų, būtina pažvelgti į jo vidų.

Kontraversiškas, ekscentriškas, įtaigus, originalus, nenuspėjamas, žavintis... Visi šie epitetai puikiai tiktų „Haliucinuojančiam Foucault“. Šiek tiek nuobodoką pradžią kompensuoja vėlesni siužeto vingiai ir pačias giliausias žmogaus gelmes atskleidžiantys veikėjų paveikslai. Bepročio Paulio Michelio personažas išties verčia susimąstyti apie tai, ką reikėtų laikyti tikrais bepročiais. Skaitytojo ir rašytojo meilė įgauna simbolinę prasmę – tai gali atnešti palaimą arba prakeikimą. Mirus didžiausiam Paulio Michelio autoritetui Micheliui Focault – jis praranda ne tik mylimiausią skaitytoją, bet ir save bei savo kūrybą.

Moralės normų laužymas, lytinis iškrypimas, beprotybė – pagrindinės Michelio Foucault darbų temos, kurias toliau plėtoja Patricia Duncker, ieškodama meilės ir beprotybės prigimties bei ribų. Perskaičius knygą lieka keistas jausmas, lyg iš tiesų būtum tai išgyvenęs.

Nežinau ką dar pasakyti apie romaną, kuris, mano manymu, turėtų gauti ir daugiau premijų. Žmonėms, nesidomintiems kūryba, tai gali pasirodyti perdėm vulgarus, groteskiškas ir iššaukiantis niekalas, tačiau tikriesiems kūrybos gurmanams tai bus tikras desertas, kurio skonis dar ilgai išliks atmintyje.

Kai idėjos ir įsitikinimai yra aukščiau už viską, belieka tą viską paaukoti, kad įsitikintum, ar pasirinkai teisingai. Sunku pasakyti, kur slypi šios knygos žavesys, tačiau ji tikrai hipnotizuoja ir sukuria nepamirštamą haliucinaciją .

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido dar vieną nuostabų romaną, išsiskiriantį iš gausios rašliavų krūvos, kurias leidžia daugelis leidyklų. Tai irgi yra menas. Lenkiu prieš jus savo jauną galvą ir linkiu toliau leisti nuostabius kūrinius.

Tarp meilės ir beprotybės

Komentarai

Viktorija 2006-04-23 18:43:20
Gera knyga, vos pries kelias valandas perskaiciau. Tik labiau sakyciau ne tarp meiles ir beprotybes, bet apie meiles beprotybe. pavadinimas nuteike skaitymui apsiglebus TZZ ir neisvengiamam galvos skausmui, bet nieko panasaus. knyga kazkuo labai prancuziska - ne pacia meiles istorija, bet tokiu lengvu melancholijos dvelksmu. nezinau. tiesiog labai patiko.
offca 2006-04-24 13:45:23
3 metai atgal, kai knyga perskaityta.
Ash perskaites nedaug, apie 1500 kn., bet Haliucionuojantis Fuko stovi aukščiau už krūvą 500 knygų kartu sudėjus.
target_head 2006-04-26 15:02:36
O kodel apie meiles beprotybe? Is dvieju veikeju vienas isimylejes, kitas - beprotis, berods kazkurioj vietoj pats Paulis Michelis mesteli fraze apie tai. Beprotybe ateina kartu su meiles ir kurybos pabaiga, jos nekoegzistuoja.
Viktorija 2006-04-26 17:28:31
nuomones, skonio ir patirties reikalas:) o studenciokas,kuris braunasi i kita sali ieskoti Michelio, nera beprotis? o "oficialusis" beprotis P.Michelis nera protingesnis uz daugeli sveikuju? kuryba knygoje gal ir baigesi, bet meile - ne. net ir po savizudybes.
target_head 2006-04-28 09:22:50
as turiu omeny, kad autore isreiskia aiskia pozicija del to, kas yra beprotybe ir kas - ne, o ta pozicija, naturalu, yra perimta is Foucault "Madness And Civilization". Tas, kuris raso, nera beprotis. Beprotybes pozymis - tremtis is diskurso. O ta studencioka gali pavadint beprociu nebent metaforiskai.
target_head 2006-04-28 09:27:03
ir is viso - 'oficialusis' beprotis Paulis Michelis - hm. Jeigu remsies Foucault pozicija, o skaitant romana tokiu pavadinimu kitaip ne neiseina:), tai beprotybe ir egzistuoja tik "oficialiai", t.y. nominaliai, tai nera jokia objektyvi realybe
Vilis 2006-04-28 19:10:09
"Beprotybe ateina kartu su meiles ir kurybos pabaiga, jos nekoegzistuoja." Ar jūs tikrai skaitėt tą pačią knygą?
target_head 2006-04-29 13:07:57
1. Foucault mirsta (t.y. meiles objekto nebelieka - o kalbeti apie meile be meiles objekto... na, nzn, cia jau butu kone platonizmas, kurio Foucault TIKRAI nepalaiko).
2. Paulis Michelis isproteja.
3. Paulis Michelis neberaso.
Ka dar butu galima pridurti?
Vilis 2006-04-29 16:17:34
Labai logiški argumentai, gal todėl aš ir sakau - tek, kur prasideda meilė ir beprotybė, nėra jokios logikos.
Galima būtų pridurti - smagu, kad kiekvienas žmogus turi savo nuomonę:)
Viktorija 2006-05-01 07:22:01
Mes tikrai skaitem pacia knyga, ir tikrai smagu, kad visi skirtingai:)
Maja 2006-05-01 09:48:51
Labai dziaugiuosi, kad pagaliau kazkas parase savo izvalgas apie si puiku romana! Kazkada norejau tai padaryti pati, bet tiesiog pritruko laiko paroje. O siaip tai sia knyga pries pora metu uztikau zemiausioje knygyno lentynoje uz labai juokinga 2 litu kaina:)perskaiciusi ja, emiau rekomenduoti visiems kuriantiems zmonems.Ir jiems tai patinka, tuomet jie rekomenduoja kitiems. Taip galima net ir kluba skaiciusiuju si romana sukurti:)
Vilis 2006-05-01 11:54:25
Šaunuolė, Maja, kai įkursi klubą, būtinai ir mane pakviesk:) Beje, geriausios knygos visada nukainuojamos. Kaip ir J. Gaarderio "Maja" - paskaityk ją, rekomenduoju;)
Maja 2006-05-06 15:07:44
Mielas Vili, apie J.Gaarderio "Maja" - tai jau atskira kalba ir atskiras klubas:) Skaiciau sia knyga dar karsta ir kvepiancia spaustuve. Isties puikus romanas. Dar ir dabar, prabegus beveik 3 metams nuo jo isleidimo megstu ji pries miega pavartyti ir naujai suvokti paskutiniuose puslapiuose surasytas mintis :)
Vilis 2006-05-06 19:52:20
Panašu, kad teks įkurti "Geriausių knygų skaitytojų klubą":) "Maja" - nežemiška. Aš irgi, karts nuo karto, ją paskaitinėju;)
Maja 2006-05-07 17:05:22
Na, jeigu jau kalbame apie skandinavų rašytojus, tai siūlyčiau visiems paskaityti Karl Ove Knausgard "Anapus pasaulio", Vilnius: Tyto alba, 2002. Turbūt pirmąkart taip giliai ir stipriai paveikė mane literatūros kūrinys... Vili, gal teko skaityti? Būtų smagu įspūdžiais pasidalinti:)
Vilis 2006-05-07 17:38:35
Ne, neskaičiau, reiks perskaityt:)
offca 2006-05-25 13:24:07
Klaipėdoje Baltų lankų Knygyne Akropolyje ši knyga po 1.45 Lt.
Siaubas
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.