Paulo Coelho „PENKTASIS KALNAS“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2005-11-20

cover Apie knygą: Paulo CoelhoPenktasis kalnas
Leidykla: Vaga (2003)
Puslapių skaičius: 175

Religija. Tema, kuri pastaruoju metu sparčiai praranda aktualumą. Be abejo, Dano Browno knygos sukėlė didelį ažiotažą, tačiau pagrindinė to priežastis - religijos istorijos visiškas iškraipymas. Tuo tarpu rašytojų, kurie savo kūrybos pamatu laikytų Biblijos tekstus, labai mažai.

Paulo Coelho yra išimtis ir tuo pačiu fenomenas. Nesudėtingos, lengvo turinio jo knygelės karaliauja viso pasaulio perkamiausių knygų sąrašuose. "Alchemikas", pirmasis rašytojo kūrinys, sulaukė nesuprantamo dėmesio ir populiarumo. Juolab kad tai netgi nebuvo orginali idėja - veikiau budistų legendos apie jauną princą, kuris leidžiasi į kelionę ieškoti brangakmenio, o vėliau randa jį įsiūtą apsiausto pamušale, perpasakojimas.

"Penktasis kalnas" - Biblijos motyvais paremtas kūrinys. Tai nuobodžiausia kol kas skaityta Coelho knyga.

Sau būdingu stiliumi garsusis brazilų rašytojas gilinasi į neišvengiamybės temą ir žmogaus dvasinį pasaulį, nepamiršdamas gėrio ir blogio kovos, nors kas yra gėris ir blogis, taip ir lieka neaišku.

Knygoje radau vos kelias orginalesnes mintis, visa kita žinojau iš pradinių klasių tikybos kurso. Net prisiekę rašytojo gerbėjai pripažįsta, kad ši knyga nelabai nusisekusi. Trūksta intrigos, kuri leistų bent jau mėgautis tuo, ką skaitai. Erzina kvaili išvedžiojimai apie tai, kad žmogus visiškai priklausomas nuo "kažko". Determinizmu persunktas kūrinys turėtų patikti nevykėliams, kurie dėl visų nesėkmių kaltina likimą. Gal šį kūrinėlį reikėtų įvardyti kaip pasaką suaugusiems?

Labai trūksta gilesnių istorinių klodų, plaukiama septintos klasės senovės istorijos žinių laivu. Pagrindinis veikėjas Elijas grumiasi su Dievu, nors kam ir kodėl - nelabai aišku. Na taip, jis pyksta, nes angelas jį suklaidino, o gal jis tiesiog nesuprato angelo.

Galiausiai pagrindinė idėja - "visi įvykiai žmogaus gyvenime rikiuojasi taip, kad jis galėtų įgyvendinti, ką jam skyrė likimas" - absoliutus absurdas.

Ar tikrai visas pasaulis padeda įgyvendinti Asmeninę legendą? Artėjam prie pasakų. Knyga patiko tik tuo, kad nevargino, ji lengva, neįpareigojanti knistis po visus įmanomus kontekstus, be to, verčianti susimąstyti apie dvasinius dalykus. O to niekada nebūna per daug. Kai knygynai lūžta nuo šlykščių romanų apie šio pasaulio purvą, nenuostabu, kad žmonės vis dažniau griebiasi Coelho. Šis rašytojas vis dar tiki, kad gėris galiausiai nugalės. Ir vienas iš didžiasių knygus pliusų - ji puikiai migdo, todėl jei kankina nemiga, nesikreipkite į gydytoją, o skaitykite "Penktąjį kalną". Dabar ji visada guli šalia mano naktinio stalelio. Saldžių sapnų. Ryte gėris bus laimėjęs kovą su blogiu.

Coelhiečiams.

Komentarai

magyla 2005-11-21 06:54:00
"Knyga patiko tik tuo, kad nevargino, ji lengva, neįpareigojanti knistis po visus įmanomus kontekstus"


Asmeniškai man dar neteko skaityti nė vienos Coelho knygos, kuri nebūtų lengva ir tektų knistis po kontekstus. Jo visas knygas galima taip apibūdinti kaip neįpareigojančias bei tikrai lengvas. Tik tiek, kad vienos patinka, o kitos nelabai :)
Todelcius 2005-11-21 07:39:42
Ai, ai, kaip madinga dabar spirtelti tam Coelhui. O apžvalgininkui reiktų ir spirtelt už "Alchemiko" siužeto atskleidinėjimą (įsivaizduokit, yra dar dinozaurų, kurie jo neskaitė).
shlyxtux 2005-11-21 10:40:58
Todelchiau, dabar madinga spirtelti Brownui, bo Coelho is so last year. bee

O kas ten tokio ish "Alchemiko" siuzheto atskleista?
Todelc 2005-11-21 11:14:56
Ak, taip, paskutinė mada - išties vargšas Brownas. Bet Coelho spardytojų irgi netrūksta.

>O kas ten tokio ish "Alchemiko" siuzheto >atskleista?

Perpasakoti?;)
Vilis Normanas 2005-11-21 11:37:13
Sakai madinga? Nelabai vaikausi madų, tiesiog išreiškiu savo nuomonę.
meri 2005-11-21 12:32:11
pabaiga recenzijos graži :)
shlyxtux 2005-11-21 12:55:41
Todelc, achioo, bet gal nesivargink, bo ne siuzhete slypi Knygos Gydantis Stebuklas or something, bent jau taip coelhistai glagolija ;)
Tod 2005-11-21 13:07:28
Prashoom, bet jei ne siužete, tai negi.. Negi.. Jie tas knygas valgo?!..
shlyxtux 2005-11-21 13:56:40
Todelchiau, tavo hipoteze yra siaubinga, bet reali: "Alchemiko" tirazhai pastoviai knygynu topuose jau kiek metu? Jau seniai visai Lietuva turejo po 10 exemplioriu boot nusipirkusi, ale kaip nemazhejo paklausa, taip ir nemazheja. Konkrechiai valgo! frog
meri 2005-11-21 15:19:08
Tai pala, jei aš nė vieno nenusipirkau.... tai kažkas nusipirko - dvidešimt???
Bakoozhe 2005-11-21 16:14:45
nu... nu... as pirkau... visas 25... uz save 10, uz meri 10 ir todelciaus 5... jam gi nereikia...
shlyxtux 2005-11-21 18:58:58
O kodel jam puses nereikia? Kiba ant dietos Todelchius? zaliux
Bakoozhe 2005-11-21 19:56:55
tai kad as netycia :(
nesusimastes...
Tod 2005-11-21 20:14:39
Štai ir žiūriu, kas pusę mano porcijos nudžiovė..:(
Remis nuo Gargzdu 2005-11-22 09:46:08
pabusiu siek tiek nemadingas. kaip jau cia minejo, madinga spardyti kai kuriuos rasytojus, o as imsiu ir ispirsiu apzvalgos autoriui :)
gal knyga ir niekalas, taciau vargu, ar reiktu rezti tokia diagnoze kaip: "determinizmu persunktas kūrinys turėtų patikti nevykėliams, kurie dėl visų nesėkmių kaltina likimą"; arba matuoti viska vidurines mokyklos (netgi ne apskritai vidurines mokyklos, o konkreciu klasiu) tikybos ir istorijos kursais.
teiginys, jog "galiausiai pagrindinė idėja - "visi įvykiai žmogaus gyvenime rikiuojasi taip, kad jis galėtų įgyvendinti, ką jam skyrė likimas" - absoliutus absurdas", pretenduoja paneigti viena is pasaulio suvokimo poziciju. sakyciau, jog uzsimota pralenkti pati Coelho :)
dar poros "skyliu" neminesiu, nes jau pries tai komentave jas ivardijo.
isvada: apzvalga verta 1 balo (is 10).
Redakcija 2005-11-23 10:07:15
Dalis žinučių, tiesiogiai nesusijusių su knyga, buvo perkeltą čia.
Swalia 2005-11-23 21:57:25
Man patinka P. Coelho. Jo stilius – lengvas, užburiantis ramia intonacija ir tai padeda susikurti gerą vidinę būseną. Savikūra. Ne kiekvienam tai pavyksta. Panašiai, kaip ir klausantis muzikos, nelygu ką klausaisi – roką, hause music ar smooth jazz – viena pramuša, paveikia, o kita - ne. Manyčiau, kad viena iš Coelho sėkmės paslapčių tai, kad jo kūryboje stipriai dominuoja Kelionės kaip Gyvenimo Būdo motyvas (kaip ir klausantis muzikos, žiūrėk, įsijungia svajonės, vizijos, susitapatinimo mechanizmai, ir prasideda kelionė, ieškant atsakymo į rūpimus klausimus).

“Penktasis kalnas” - meistriškai parašytas, magiškai paveikus Pasakojimas apie pranašą Įliją, apie tai, kaip sunku išsaugoti savo šventumą pagundų pasaulyje, kuri niokoja karai ir tironija. Apie dramatiškus nuotykius chaotiškame Artimųjų Rytų pasaulyje. Taip, tai pasaka suaugusiems. Puiki pasaka apie likimą, apie žmogiško tikėjimo išbandymus. Coelho spinduliuoja kūrybinę jėgą duotą iš aukščiau.(Kas tas - “iš aukščiau”? Paskaitykite kitą populiarią religinės tematikos knygą - Joseph Murphy “Kosminės galios dėsniai”, gal Kas Nors paaiškės). Tai dar viena, manyčiau, rašytojo sėkmės priežastis. Jo kūryba daugumai žmonių pralaužia Asmeninius “pasword’us” ir įsibrauna į sielą. Pats rašytojas ( “New Yorks Time”) teigia, kad skaitytojai paprasčiausiai nori sužinoti, ar aš užduodu sau klausimą, tokį pat kaip ir jie.”

Intelektualiniais dalykais besižavintys žmonės sako, kad Coelho kūryba paveiki tiems, kurių protai nustojo vystytis paauglystėje. Pasižiūrėjus į rašytojo išleistų knygų tiražus (65 milijonai egzempliorių 59 pasaulio kalbomis), regis, iš dalies būtų galima su tokiu teiginiu sutikti. Bet pasitelksiu į pagalbą Coelho žodžius: “ Vienintelio, ko aš negaliu pernešti, tai kritikos savo skaitytojų atžvilgiu, kuri teigia, kad skaitytojas durnas. Galite keikti mane, mano knygas, bet nedrįskite blogai atsiliepti apie mano skaitytojus. Tai lygiai tas pats, kas pasakyti, kad visi durni, išskyrus mane – kritiką. O tai nesąžininga.”
Skaitytojas 2007-11-01 18:02:16
šakes, kas per debilas (tiesiogine to zodzio prasme) galejo taip knyga aprasyt..;// jei jau nesugebei knygoje izvelgti bent daleles naudos sau, tj buk zmogus ir patylek.!!!. ajsq, ne kiekvienas knygose moka įžvelgti naudos, ir jei jau nera viskas taip konkreciai padeta ant padekliuko sugeba tik apvaryti..slyksciuosi Tavim.
nikas 2009-01-15 11:18:30

Man P. Coelho knygos idomios, svarbiausia, kad pasižymi netradicinėmis ir originaliomis mintimis, nešablonišku požiūriu į gyvenimą ko dabar labai trūksta (visur tvyro perdėtas realistiškumas ir šiuolaikiškumas). Ir tos jo mintys pvz. "visi įvykiai žmogaus gyvenime rikiuojasi taip, kad jis galėtų įgyvendinti, ką jam skyrė likimas" yra ne vien iš piršo laužtos, kai gerai pagalvoji, tai taip ir yra, juk kiekvienas ateiname į šį pasaulį su konkrečia programa, kad išmokti konkrečias pamokas. Jaučiasi, kad autoriaus kažkur aukščiau virš kasdienybės ir sugeba kitomis akimis pažvelgti į tikrovę, nei daugelis šiuolaikinių "realistų" ir skeptikų.

offca 2009-01-15 12:06:30

juokiuosi, bet nesakysiu is ko. negalima zmoniu izeidinetiSandarus

cha 2009-04-17 13:30:59

oi tas p. koelas ir dan brown,geriau visi skaitytu moksline fantastika o ne toki popsa

Ji 2009-09-11 08:05:28

Knyga "Penktasis kalnas" man labai patiko. Knyga neturi buti show, ji turi prasme tureti. Pagrindinis dalykas, kodel knyga patiko, tai esmine mintis- net jei 5 kartus is eiles tavo gyvenimas grius, neprarask vilties ir statyk is naujo... To isitikinimo man truko...

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.