Povilas Kapustinskas „SAJANUOSE“

Autorius: Artūras Vaisiauskas
Data: 2003-11-17

cover Apie knygą: Povilas KapustinskasSAJANUOSE
Leidykla: Apyaušris (2003)

Šią knygą aptikau užkištą žemiausioje naujienų lentynoje knygyne. Pirkau daug nemąstydamas, nes šiais metais teko pačiam lankytis Sajanų kalnuose ir perskaičius Kapustinsko dienoraštį pasidarė šiek tiek gėda, kad dvi dienas be perstojo lyjant aš keiksnojau lietų, orą ir šiaip buvau stipriai nepatenkintas, kad visur tvyrantys debesys trukdo grožėtis kalnais. Tačiau aš buvau sotus, su gerais batais, neperšlampama striuke ir gera palapine. O šios knygos autorius geologas Povilas Kapustinskas, daugiau nei prieš keturiasdešimt metų Vakarų Sajanuose (kalnų masyvas pietiniame Sibire, šalia Altajaus kalnų) dirbo ir gyveno kur kas prastesnėmis sąlygomis ir neprarado optimizmo.

Knyga "Sajanuose" - dienoraštis, kurį autorius rašė dirbdamas geologinėje ekspedicijoje 1960 - 1961 metais. Čia nėra vaizdingų aprašymų, gilių pamąstymų apie būtį ir esmę. Autorius tik užrašinėjo kasdienius rūpesčius, darbus, nuotaikas. Tačiau santūrus ir paprastas Vakarų Sajanų gamtos aprašymas labai patrauklus ir tiesiog atrodo, kad pats esi ten - vargsti per lietų, darganą ir sniegą. Amžinai šlampi kojas, trūksta maisto, šalta. Ir kartu nepaprastai įdomu patirti kartu su autoriumi dar mažai paliestos gamtos grožį ir pergyventi sunkius kasdieninius rūpesčius. Nedaugiažodžiaudamas autorius paprastai aprašo žmones, su kuriais dirbo mažai apgyvendintuose kalnuose, jų kasdienines problemas ir vargus. Į žmones Kapustinskas žvelgia jų nesmerkdamas, tačiau kartu ir negalėdamas suprasti.

Perskaičius dienoraštį darosi neaišku, kaip tokiose ekspedicijose buvo apskritai galima rasti kokių nors naudingų iškasenų. Prastai organizuotas darbas, provizijos tiekimas, masiškas girtuokliavimas ir tinginystė - visai tai autorius aprašo santūriai, tik kartais palygindamas su tarpukario Lietuvos tvarka. Pats autorius negalėjo vartoti alkoholio ir nedalyvaudavo gausiuose geologų vakarėliuose. Tai buvo ankstyvos ekspedicijos, kai Tarybų Sąjunga netausojo nei žmonių darbo, nei gamtos resursų. Dabar tos vietos, kur dirbo Kapustinskas, turbūt neatpažįstamai pasikeitusios, tačiau jos išliks žmonių atmintyje šio dienoraščio dėka.

Kalnai, kuriuose dar nebuvai

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.